Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

savsvoj

Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj » 04/05/2010 06:42

Ma stvar je super ali za prvi izlazak nisam bas siguran :D kad bi za svaki prvi izljetali 150km gdje bi smo bili

Toto

Post by Toto » 04/05/2010 06:47

Lud i ponosan wrote:Pa jako dobra ideja za recimo prvi izlazak, interesantno i dopada mi se... Hajmo malo vise info, imam nesto trenutno u planu :D

P.S. Izuzetno sam ozbiljan :-D

ponesi fiseka za povracanje

savsvoj

Post by savsvoj » 04/05/2010 06:50

Toto wrote:
Lud i ponosan wrote:Pa jako dobra ideja za recimo prvi izlazak, interesantno i dopada mi se... Hajmo malo vise info, imam nesto trenutno u planu :D

toto ti i prosle godine prijetio povracanjem :D

Toto

Post by Toto » 04/05/2010 07:01

savsvoj wrote:
Toto wrote:

toto ti i prosle godine prijetio povracanjem :D

iz iskustva :lol: :lol: :lol:

pa to prijeti njemu a ne meni
pogotovo ako ce sultaniju vodit sa sobom :D :D
zensko je to
one ce ili uzet palicu da lete poslije 5 minute ili ce pisnut u gace od vibracija i drhtavice klipnjaka
nejma kod njih izmedju :D :D

savsvoj

Post by savsvoj » 04/05/2010 07:16

Vidim da je klub u visokom poceo sa ovim uslugama ali meni neodgovaraju samo 2 sjedista tako da nista od ovog za ostale zainteresovane evo link
http://www.aeroklub-izet-kurtalic.ba/

Eborg

Post by Eborg » 04/05/2010 22:21

Znam da kretenski zvuči no leti li se sa padobranima? :D Vjerujem da većina amatera ne vjeruje "malim" avionima kada ga vide kako poskakuje i motor kako radi. :D

Toto

Post by Toto » 04/05/2010 22:55

Eborg wrote:Znam da kretenski zvuči no leti li se sa padobranima? :D Vjerujem da većina amatera ne vjeruje "malim" avionima kada ga vide kako poskakuje i motor kako radi. :D

pravi amateri najvise vole one letjelice bez motora -.
ovi prdavci sa motorima su talasika
kad poletis samo na vjetar i gravitaciju..
nista gas-medjugas ....
gore plavo dole zeleno a izmedju nista i ti letis u tom nistavilu :D :D :D

Prolaznik

Post by Prolaznik » 13/05/2010 14:51

savsvoj wrote:Vidim da je klub u visokom poceo sa ovim uslugama ali meni neodgovaraju samo 2 sjedista tako da nista od ovog za ostale zainteresovane evo link
http://www.aeroklub-izet-kurtalic.ba/

Aero klub Visoko prekriži. To više ne postoji. Imaju još samo modelarsku sekciju. Jedini preostali avion prodaju tako da od letenja tamo nema više ništa.

Fahro i dalje leti pa ako ste zainteresirani zovite ga.

Prolaznik

Post by Prolaznik » 13/05/2010 15:00

Eborg wrote:Znam da kretenski zvuči no leti li se sa padobranima? :D Vjerujem da većina amatera ne vjeruje "malim" avionima kada ga vide kako poskakuje i motor kako radi. :D

Nigdje se u malim tj. sportskim avionima ne leti sa padobranom. Sjediš duboko zavaljen u školjkasto sjedište kao u sportskim autima, vezan H pojasem i tako postaješ integralni dio letjelice. Padobran ti ne treba. Ako motor otkaže visoko u zraku imaš dovoljno vremena da odlučiš gdje ćeš da prizemljiš. To su procedure koje se uče prilikom obuke pa čak i uvježbavaju. Nisam nikada sletao bez motora ali sam gasio motor u zraku jer je to dio obuke. Ako motor otkaže nisko ili te udari vjetar ili iz bilo kog drugog razloga počneš padati, nemaš visinu da bi ti se padobran otvorio tako da je opet nepotreban. Iskakanje iz aviona i zbog drugih razloga nije moguće. Otvaranje kupole u letu nije moguće bez katastrofalnih posljedica na stabilnost letjelice. Bočna vrata kod Cesne se u letu ne mogu otvoriti jer je pritisak vjetra prejak. Probaj otvoriti vrata na autu pri brzini od 150 ili više km/h.

savsvoj

Post by savsvoj » 14/05/2010 12:12

Prolaznika hvala za informacije definitivno ga zovem u narednoj sedmici samo dok skontam tacan datum :D. A posto je zatvoren taj klub u visokom dali Fahrudin uzlijece jos uvjek iz Visokog?

Prolaznik

Post by Prolaznik » 14/05/2010 15:00

Cesna i ostali privatni avionu su i dalje u hangaru i letilište je operativno. Problem je što klub prodaje jedini preostali avion i time praktično gasi svoju sekciju motorne aviacije. Čini mi se, i daj Bože, da griješim ali u tom klubu nema ni jednog PPL pilota pošto su im svima istekle dozvole. Modelari još uvijek rade modele u klupskim prostrijama.

Na žalost, stanje u BiH je takvo i ponoviću svoje riječi od prošle godine. U BiH defintivno ne postoji ništa što bi se moglo nazvati klubom ili školom za obuku pilota po evropskim standardima. Krenite samo od činjenice da ni jedan samozvani ili stvarni instruktor ne pozneje engleski jezik. Ni jedan klub nema trenažere, učionice i ostala obavezna školska sredstva. Pitajte takve instruktore koliko puta su npr. preletjeli državnu granicu ali pod tim ne računam odlaske u Srbiju ili Hrvatsku. Dalje ne treba ići.

savsvoj

Post by savsvoj » 18/05/2010 15:40

Jos samo jedno pitanje Prolaznik :D Posto bi to trebao biti rodjendanski poklon trebao bi ja ranije otic da znam gdje se tacno nalazi i kako autom dodji. Tako da ako ti nije problem za mene ali i za ostale zainteresovane krace objasnjenje :D

Prolaznik

Post by Prolaznik » 19/05/2010 12:46

Najlakše je nazvati Fahru i sa njim se sve dogovoriti. Može se ići sa jednim autom ili voziti iza njega. Mislim da je negdje ranije objavljen njegov telefon.

Prilično je komplikovano objasniti kako tamo otići sam. Izađi da autoputa kod Visokog i prije ulaska u grad na semaforu kod pumpe skreni desno. Voziš se par kilometara i kada vidiš most sa lijeve strane skreni i pređi preko autoputa. Tada ćeš doći u neko selo pa tamo pitaj da te dalje upute.

Eborg

Post by Eborg » 20/05/2010 17:01

I ja bih da se zahvalim na informacijama! :)

savsvoj

Post by savsvoj » 20/05/2010 20:29

zivio Prolaznik :D
aBd sledeci put kad budem pisao na temi posta cu slike sa leta :D

E7-AAM

Post by E7-AAM » 27/05/2010 20:38

...vozdra svima koliko vas ima. :bih: ..ako neko ima nesto vise da pita ili zeli da leti ..tu sam na 062 452 388...email: [email protected]

Richard Sorge

Post by Richard Sorge » 27/05/2010 21:16

E7-AAM wrote:...vozdra svima koliko vas ima. :bih: ..ako neko ima nesto vise da pita ili zeli da leti ..tu sam na 062 452 388...email: [email protected]

Prvo hvala Tebi .. a hvala i nicku Prolaznik za informacije koje ste nam pruzili .. mene ovo recimo izuzetno interesuje u oba smisla .. i da eventualno iskoristim usluge " panoramskog letenja " .. sto naravno zavisi od drustva i timinga ... a ni kao hobi mi ne bi bilo mrsko uciti letiti ... ono sto me interesuje .. da ne peglam zvanjem .. ako moze ovdje .. je koliko bi me to zadovoljstvo doslo .. cisto iz razloga da vidim mogu li se uklopiti ( finansijski ) u to ... mislim odokativno ....

I ako slucajno znash/znate ili mozda ostali clanovi foruma .. postoji li opcija panoramskog izleta balonom negdje u BiH .. po mogucnosti around Sa ??

Unaprijed hvala ( josh jednom ) :)

E7-AAM

Post by E7-AAM » 27/05/2010 22:03

pokusacu da budem sto kraci...znaci..ako zelite/zelis steknes pilotsku dozvolu PPL (Private PIlot Licence) otprilike to kosta oko 7000 eura +-500 u ovlastenim centrima za skolovanje, koji rade po tacno utvrdjenom programu skolovanja za PPL i ostvarenim naletom od 50h....Ovisno od tipa aviona to moze da bude i jeftinije,npr. avion ako ima 180ks puno je skuplji od aviona koji ima 110 ks ..pa se iz te razlike moze nesto iskonbinovati da se prodje jeftinije itd.itd....a ima jos jedna bitna stvar...a to je da ne moras obouku zavrsiti u 2 mjeseca....to moze potrajati i 2-3 g ali da bude u nekom zakonskom kontinuitetu sve dok ne sakupis tih 50 sati a platis onoliko koliko si tog dana letio....ali bi bilo dobro ako bi krenuo sa obukom da budes likvidan za prvih 10 do 15 sati u komadu jer to je vrijeme obicno u kojem kandidat "lašira" avion tj. pocne letjeti samostalno....a onda polako ili po volji :) ....Sto se tice letenja balonom u okolini sarajeva...ja pouzdano znam da jedan postoji...jer sam ga par puta prolijetao....ali ne znam koje vlasnik....i obicno sam ga vidjao oko Kiseljaka i Visokog....Pretpostavljam da je ugodjaj odlican...ali mi ova konfiguracija terena oko Sarajeva i balon.. nikako ne idu skupa ..a taj covjek koji to leti izmedju ostalog ugrozava zivote ljudi u avionima koji dolaze i odlaze iz Sarajeva i svoj naravno... jer vec par puta smo primjetili balon tacno u pravcima i visinama po kojim saobracajni avioni lete....a da nikad nije nazvao nas u kontorli letenja i pitao za bilo kakvo odobrenje ...dakle, letenjem balonom iznad i okolo Sarajeva ....JOK!...dok se drugacije ne dogovorimo....jer je citav prostor oko sarajeva, kontrolisan prostor.....
......uf, a ja reko bicu kratak....pozzz

Richard Sorge

Post by Richard Sorge » 27/05/2010 22:17

E7-AAM wrote:pokusacu da budem sto kraci...znaci..ako zelite/zelis steknes pilotsku dozvolu PPL (Private PIlot Licence) otprilike to kosta oko 7000 eura +-500 u ovlastenim centrima za skolovanje, koji rade po tacno utvrdjenom programu skolovanja za PPL i ostvarenim naletom od 50h....Ovisno od tipa aviona to moze da bude i jeftinije,npr. avion ako ima 180ks puno je skuplji od aviona koji ima 110 ks ..pa se iz te razlike moze nesto iskonbinovati da se prodje jeftinije itd.itd....a ima jos jedna bitna stvar...a to je da ne moras obouku zavrsiti u 2 mjeseca....to moze potrajati i 2-3 g ali da bude u nekom zakonskom kontinuitetu sve dok ne sakupis tih 50 sati a platis onoliko koliko si tog dana letio....ali bi bilo dobro ako bi krenuo sa obukom da budes likvidan za prvih 10 do 15 sati u komadu jer to je vrijeme obicno u kojem kandidat "lašira" avion tj. pocne letjeti samostalno....a onda polako ili po volji :) ....Sto se tice letenja balonom u okolini sarajeva...ja pouzdano znam da jedan postoji...jer sam ga par puta prolijetao....ali ne znam koje vlasnik....i obicno sam ga vidjao oko Kiseljaka i Visokog....Pretpostavljam da je ugodjaj odlican...ali mi ova konfiguracija terena oko Sarajeva i balon.. nikako ne idu skupa ..a taj covjek koji to leti izmedju ostalog ugrozava zivote ljudi u avionima koji dolaze i odlaze iz Sarajeva i svoj naravno... jer vec par puta smo primjetili balon tacno u pravcima i visinama po kojim saobracajni avioni lete....a da nikad nije nazvao nas u kontorli letenja i pitao za bilo kakvo odobrenje ...dakle, letenjem balonom iznad i okolo Sarajeva ....JOK!...dok se drugacije ne dogovorimo....jer je citav prostor oko sarajeva, kontrolisan prostor.....
......uf, a ja reko bicu kratak....pozzz

Stha da ti kazem osim hvala ... posto mi je magistarski izbio ( i josh izbija ) cca 11 000 km-ova iz djepa .. cisto sumnjam da cu prije sljedece godine moci priustiti da se odvazim na nesto tako .. iako bih volio, znaci ostaje trazenje pravog trenutka i pravog drustva za let iznad ili oko Sa ..a i to mi puno znaci ... imam tvoj kontakt .. tako da nece biti problema. Jos jednom ... hvala na ljubaznosti i hvala na informacijama :thumbup:

savsvoj

Post by savsvoj » 29/05/2010 12:20

E7-AAM wrote:...vozdra svima koliko vas ima. :bih: ..ako neko ima nesto vise da pita ili zeli da leti ..tu sam na 062 452 388...email: [email protected]

Mi smo se culi sinoc i dogovorili za srijedu samo vas jos trebam u utorak nazvat da potvrdim ako Bog da :D. Nego nestigoh pitat jos neke stvari sinoc jer sam bio u guzvi. Posto vodim nekog kome je san postati pilot na let kao rodjendanski poklon samo me interesuje da li je jos uvjek ostalo da li kopilot moze pilotirati :D hvala unaprijed i vidimo se u srijedu.

E7-AAM

Post by E7-AAM » 30/05/2010 13:11

....pa naravno...pa zbog cega postoji "kopilot". :wink: .......

savsvoj

Post by savsvoj » 31/05/2010 14:04

Jel se meni cini ili u slucaju da se ovakvi vremenski uslovi sadrzen bilo bi nemoguce letjeti u srijedu?

Prolaznik

Post by Prolaznik » 31/05/2010 16:33

savsvoj wrote:Jel se meni cini ili u slucaju da se ovakvi vremenski uslovi sadrzen bilo bi nemoguce letjeti u srijedu?

Pravilno zaključuješ. VFR uslovi letenja podrazumjevaju dobru vidljivost po horizontali i vetikali bez opasnih oblaka tipa NS ili CB.

Sve i da nije tako i da se može letjeti ipak bi preporučio da se leti po lijepom vremenu jer se bolje i dalje vidi. Ako ništa fotografije će biti ljepše.

savsvoj

Post by savsvoj » 31/05/2010 17:08

Znaci u principu malo kise i nebi prestavljalo problem u slucaju da imamo cisto nebo?

Prolaznik

Post by Prolaznik » 31/05/2010 21:43

savsvoj wrote:Znaci u principu malo kise i nebi prestavljalo problem u slucaju da imamo cisto nebo?

Evo malo teorije o oblacima. Nadam se da nisam nešto pogriješio jer odavno nisam ponavljao gradivo.

Možeš letjeti ispod oblaka pod uslovom da si ispod baze oblaka najmanje 1.000 feet. To je po našem satu oko prilike 300m. Ako pritom ne pada kiša i imamo horizontalnu vidljivost preko 10.000m to se zove CAVOK (Cealing And Visibility OK). U uslovima VFR ne smiješ letjeti ako pada kiša u zoni letenja i puše vjetar preko dozvoljenog za tvoj tip letjelice. Današnja kiša pada iz NS tj. nimbostratusa koji su karakteristični jer su tamno sivi, pokrivaju cijelo nebo, imaju nisku bazu koja se stapa sa maglom i iz njih ujednačeno pada. U takvim uslovima nije dozvoljeno VFR letenje. Ako imaš neke razbijene CU tj. kumuluse iz kojih djelimično pada neki manji pljusak tada možeš letjeti jer je nebo generalno vedro, recimo 3/8 do 5/8. Takve bi u principu trebao zaobilaziti ali ako i prođeš ispod nije strašno. Meni se dešavalo da proletim kroz pljusak ispod takvog oblaka i nije niki prooblem. Problem predstavljaju CB tj. kumulonimbusi koji su oblaci vertikalnog razvoja i imaju izuzetno jaka uzlazna i silazna strujanja, turbulencije i smicanja. To su olujni oblaci (grmi i sijeva na sve strane) i kroz njih ne lete ni komercijalni avioni. Baza im može biti jako nisko, a u visinu idu do stratosfere pa ček i probiju izvan stratosfere do npr. 12.000m.

Post Reply