Izgradnja 1990. godine i poslije

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
Thorgerson

Izgradnja 1990. godine i poslije

Post by Thorgerson » 12/08/2015 14:46

Zanima me izgradnja u Sarajevu poslije 1990. godine do pocetka rata, ako ima ko od ovih starijih.

Jer znam nekoliko zgrada da su izgradjene 1990 (npr Dobrinja 5, neke zgrade na Breci, zgrada u Radničkoj)... Ne znam ona viza za buducnost jel 91' ili 90. Otes isto tako ja mislim da su zgrade pravljene 89' - 90'. Mislim bilo je toga, ali opet ne neki masivni projekti kao pocetkom i sredinom 80-ih.

Izgleda da je tada stala malo izgradnja. Jer ako se pogleda prethodni period, citava naselja su nikla, pocevsi od Alipasinog, Dobrinje, Nedzarica, Vojnickog. U samo 10-ak godina.

Je li tad bas kriza bila udarila, ili se znalo vec da cemo makljat, pa ono jebaji ga stas vise pravit'.

Da li neko zna je li bilo nekih projekata za sirenje npr. ovaj dio u Centru prema Vogosci, Sipu, Dobrinje tamo prema Vojkovicima, Nedzarica prema Ilidzi itd. Izgradnje nekih novih planskih naselja? Pretpostavljam da jeste, ali eto poslije rata na ovamo smo unistili tu sansu da urbaniziramo i spojimo grad sa Ilidzom. Sad je ta zona - primjer neplanske gradnje.

Haris.ba

Re: Izgradnja 1990. godine i poslije

Post by Haris.ba » 12/08/2015 15:11

Nije mi struka, ali malo znam.

Jest udarila kriza. Presušila je kolektivna stanogradnja. Da ne obrazlažem šta i kako. Nije bitno.

Ljudi su morali negdje živjeti. Nije bilo stanova. Vlast je digla cijenu "papira" u nebo jer nije imala para - te je to dovelo do nelegalne individualne stambene izgradnje. Sistem spojenih posuda.

Nikada nije prošao plan da se Ilidža spoji sa gradom kako sam ja skontao da ti to shvataš. Jer je to gledano kao jedna organska cjelina. Sve je to bio grad. Taj dio koji spominješ - taj dio Stupa je bio planiran za većinski industrijsku/privrednu zonu, tzv. stambeno-poslovna zona. Tad se planiralo da narod negdje radi.

Ima na internetu Urbanistički plan Grada Sarajevo 1986-2015. Samo na osnovu ucrtane regulacije rijeka Miljacke,Željeznice, Zujevine i Dobrinje može se skontati kako bi se grad planski širio. Malo je reći da mnogi problemi danas ne bi postojali.

Post Reply