Izdvajanje opcina gdje su Bosnjaci bili vecina

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Unjustice

Izdvajanje opcina gdje su Bosnjaci bili vecina

Post by Unjustice » 08/07/2007 11:50

Ovako nesto sam gledao popis stanovnistva 1991 godine pa me zanima kako to da jedan Prijedor gdje je 1991 godine bilo najvise Bosnjaka moze biti u tzv RS-u? Prijedoru je mjesto u FBIH bez svake sumnje. Sta je sa Dobojem, Brckom, Focom i istocnom Bosnom gdje je takodjer u opcinama bilo najvise Bosnjaka?

Znaci otvorio sam ovu temu da se o tome malo raspravi, jer vidim da Boegrad preko Dodika pokusava aktivirati nekakvo raspracavanje Tuzle (sto automatski aktualizira isti recept i za Bluku) jer smo tu napravili opasan presedan tako sto nam je ratno osvajanje bilo jedini kriterij kreiranja unutarnjih granica BiH, sto ce u buducnosti proizvesti velike probleme i vjerovatno novi rat, tako da ne bude cudo ako recimo Bluka bude u buducnosti bosnjacka ili hrvatska recimo, u zavisnosti od velicine i jacine njihovih vojnih snaga. Vidim Beogradu nije dovoljno sto su neke prijeratne opcine sa najvecim brojem Bosnjaka, danas u takozvanoj, nego bi djelio i Tuzlu?

Takodjer jos jedna stvar me kopka u vezi toga, je raspracavanje prijeratnih opcina i pripajanje drugom entitetu. Kakvo srpsko Trnovo i kakve trice i kucine. Bosnjaci su bili vecina u Trnovu i cijela prijeratna opcina Trnovo treba biti u FBiH. Isto je i sa Sarajevom. Sarajevo je prije rata bio grad i u gradu je vecina bila Bosnjaka, sto znaci, kakvo raspracavanje Sarajeva na istocno i Sarajevo, sve je to jedna cjelina i treba biti pod ingerencijom FBiH.

Izvolite samo molim civilizovano, jer je prst moderatora na okidacu, a i radi konstruktivne diskusije.

Znate li vi za jos koji primjer, naravno uz predodjbu oficijelnih i zvanicnih podataka popisa 1991 godine?

Almir Arnaut-Belli

Post by Almir Arnaut-Belli » 08/07/2007 12:13

Niko Tuzlu nece da dijeli,pogotovo sto u njoj Dodik i nema sta da trazi,mi bi volili da nam Tuzla bude grad sa vise opcina isto kao i Sarajevo.
Ali ne na nacionalnom principu,nego na funkcionalnom.
Tuzla je i dalje opcina,jer zakon u njoj vazi samo za sirotinju i cekaju se izbori da se to promijeni.
Tuzla ima 40 mjesnih zajednica koje bi trebalo da sluze gradanima,na zalost sluze samo pojedincima iz vladajucih struktura.
Tuzla je za lokalnu samoupravu i bila je i bice multietnicki grad i to ne zahvaljujuci SDP-u-nego zahvaljujuci njenim gradanima.
Vrijeda me sto vecina misli da je u Tuzli samo SDP u pravu,oni u Tuzli najmanje se brinu o Tuzlacima,jer mi niti sta radimo niti se nazire posao za nas.
Imamo jezera i kafica koji su puni,a jos malo necemo imati novca ni za kifle.
Imamo i INTEREKS i MERKATOR I BINGO a uskoro i ROBOT,nazalost posla nema.
Rudnici i fabrike rade sa 10 posto kapaciteta,poslodavci neprijavljuju radnike ,jer kako bi se bogatili da prijave,a isti ti poslodavci placaju samo vlasti mito i tu je tlo za korupciju.
Borci u Tuzli su zadnja rupa na sviralu,pogotovo RVI,samo ih zavlace i manipulisu.
Veca prava od njih imaju i oni koji su do juce pucali po Tuzli i BIH.
Ko god nevjeruje neka se uvjeri-dođe u Tuzlu i obide je.
Danasnja banda koja vlada manipulise ljudima i drzi medije u svojim rukama,tako da malo ko zna za stvarno stanje.Ako imse neko suprostavi,oni mu odma naprave rogove.Takode drze i policiju i sudstvo u tom krugu.
Sve sto se dogada sa mladima,droga,prostitucija,alkoholizam,kriminal ide im na ruku,nema kriticne mase i bolje buducnosti da se to promjeni.
Hvala bogu da ima makar malo nade a nada za Tuzlu je da se srusi kriminal i korupcija u vlasti,i svako normalan se bori protiv toga.
Sto se tice drugih gradova,jedino Republika BiH moze da vrati radost i srecu svim gradanima,i srbima i hrvatima i muslimanima-bosnjacima i ostalim.
Popis iz 1991 je realan,ali veliki problem je kako vratiti ljude kada su pare za povratak,pare za odbranu zavrsile u rukama kriminalaca i zlocinaca.
Njima nije u cilju ikome da bude bolje,jer onda ne bi ni postojali oni na vlasti-nego oni u zatvorima na duzi period.Pozdrav svim Bosancima i Hercegovcima-Do konacne pobjede zajedno a to je RBIH

klixober

Post by klixober » 08/07/2007 12:14

Evo podaci za neke opstine u kojima su Bosnjaci prije rata bili vecina,a danas je to dio tzv. RS

Vlasenica , preko 50% Bosnjaka

http://bs.wikipedia.org/wiki/Vlasenica# ... popis_1991.

Takodje Zvornik,prije rata su Bosnjaci cinili preko 50% stanovnistva

http://bs.wikipedia.org/wiki/Zvornik#Na ... popis_1991.

Srebrenica,preko 50%

http://bs.wikipedia.org/wiki/Srebrenica ... popis_1991.

U Prijedoru su Bosnjaci bili vecina

http://bs.wikipedia.org/wiki/Prijedor#N ... popis_1991.

Foca Bosnjaci preko 50%

http://bs.wikipedia.org/wiki/Fo%C4%8Da# ... ija.5B3.5D

Visegrad Bosnjaci preko 50%

http://hr.wikipedia.org/wiki/Vi%C5%A1eg ... i.C5.A1tvo

Bratunac,Bosnjaci preko 50%

http://hr.wikipedia.org/wiki/Bratunac#Stanovni.C5.A1tvo

Doboj,Bosnjaci vecina

http://bs.wikipedia.org/wiki/Doboj#Naci ... popis_1991.

Brcko je danas distrikt.Prije rata su Bosnajci takodje tu bili vecina

http://bs.wikipedia.org/wiki/Br%C4%8Dko ... popis_1991.

Shamrock

Post by Shamrock » 08/07/2007 12:17

gle ovog bisera s wikipedije :D

sad cu ti prebacit da su englezi ovdje bili vecina :D

Almir Arnaut-Belli

Post by Almir Arnaut-Belli » 08/07/2007 12:22

ja znam da u Republici BiH ljudi su bili vecina i bilo ih je oko 4 miliona,koliko je njih postalo zlim neka se sami opredjele,koliko ih je ostalo i dalje dobro i to se zna.
Treba znati da ljubav i povjerenje nas vraca u bolje sutra,normalno nema tu mjesta zlocincima i kriminalcima,tako bi svako normalan trebao danas da razmislja.
Kako je bilo prije govori statistika,kako je danas opet statistika,kako ce biti sutra to bi svakog normalnog trebalo da zanima.
Kada se posvadate zaobilazite jedni druge ,kada ste u dobrim odnosima trcite jedni drugima,vrijeme je da se vodi ljubav a ne rat,da nacionalisti prestanu sijat mrznju jer dosta je vise i njih,a da mi normalni pocnemo praviti bolje sutra.

klixober

Post by klixober » 08/07/2007 12:22

Shamrock wrote:gle ovog bisera s wikipedije :D

sad cu ti prebacit da su englezi ovdje bili vecina :D

Za koju to opstinu nije tacno? U svim ovim opstinama su Bosnjaci bili vecina,nebitno odakle uzeo podatke.Evo drugi link

http://josip.purger.com/other/bih/index.htm

ili ovaj

http://www.fzs.ba/popis.htm

AlijaI

Post by AlijaI » 08/07/2007 12:52

Nije realno...

Cak i ako bi postojala odluka o izjasnjavanju svih stanovnika ovih opstina o izdvajanju iz Republike Srpske, ne znam kako bi se postigla vecina koja za izdvajanje.

Bilo bi potrebno da svi Bosnjaci i Hrvati izadju bez izuzetka na referendum, pa da preglasaju Srbe, sto je malo vjerovatno.

Vazno je reci da se danas na izbore ili eventualni referendum izlazi u onom mjestu gdje je izvadjena CIPS-ova licna karta.

Obzirom da su Bosnjaci i Hrvati iz R. Srpske podizali svoje dokumente u Federaciji, oni danas glasaju u Federaciji. Da bi ponovo glasali u RS, morali bi svoje dokumente da prebace u RS, sto je takodje komplikacija.

Da ne govorimo o tome da odluku o referendumu mora podrzati i skupstina RS i parlament BiH.

jugoistocnjak

Post by jugoistocnjak » 08/07/2007 13:09

AlijaI wrote:Nije realno...

Cak i ako bi postojala odluka o izjasnjavanju svih stanovnika ovih opstina o izdvajanju iz Republike Srpske, ne znam kako bi se postigla vecina koja za izdvajanje.

Bilo bi potrebno da svi Bosnjaci i Hrvati izadju bez izuzetka na referendum, pa da preglasaju Srbe, sto je malo vjerovatno.

Vazno je reci da se danas na izbore ili eventualni referendum izlazi u onom mjestu gdje je izvadjena CIPS-ova licna karta.

Obzirom da su Bosnjaci i Hrvati iz R. Srpske podizali svoje dokumente u Federaciji, oni danas glasaju u Federaciji. Da bi ponovo glasali u RS, morali bi svoje dokumente da prebace u RS, sto je takodje komplikacija.

Da ne govorimo o tome da odluku o referendumu mora podrzati i skupstina RS i parlament BiH.

A nije ni pametno.
Mi ne trebamo slijediti Dodikove poteze, vec se boriti protiv njih.
Ne treba da lje produbljivati tenzije medju narodima, vec se boriti protiv njih.

suncokret13

Post by suncokret13 » 08/07/2007 14:41

divota,

slicno kao sto je i karadzic na pocetku trazio......izdvajaje opstina s vecinskim srpskim zivljem.............

sve u svemu ovo mu dodje k'o varijacija na temu !

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 08/07/2007 14:44

ne ne bih da zivim u nekoj vrsti muslimanskog geta, ne i ne...
ne mozemo opstat kao izolirano, vjerski i etnicki cisto ostrce u krscanskom okeanu.

Šandor

Post by Šandor » 08/07/2007 14:47

Bosanac sa dna kace wrote:ne ne bih da zivim u nekoj vrsti muslimanskog geta, ne i ne...
ne mozemo opstat kao izolirano, vjerski i etnicki cisto ostrce u krscanskom okeanu.

Al ne možemo ni napraviti normalnu državu sa Srbima i Hrvatima. Šta je rješenje?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 08/07/2007 15:05

Šandor wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ne ne bih da zivim u nekoj vrsti muslimanskog geta, ne i ne...

Al ne možemo ni napraviti normalnu državu sa Srbima i Hrvatima. Šta je rješenje?

more kolko more, problem je u nasim politicarima.

Šandor

Post by Šandor » 08/07/2007 15:09

Bosanac sa dna kace wrote:
Šandor wrote:

more kolko more, problem je u nasim politicarima.

I to je problem. Ali ja ne vjerujem da ćemo moći ostati ovako. Previše toga je blokirano u ovoj državi.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 08/07/2007 15:15

pa ja mislim ako budemo zivejli u tim nekim getima dace nam bit jos gore sa naism politicarima. :-?

suncokret13

Post by suncokret13 » 08/07/2007 15:22

sve ljepse i ljepse.............

pa sada stvarno nije jasno KO NE ZELI ODCJEPLJENJE ??????

svo vrijeme iz Sarajeva se upucuju poruke, Mi smo za JEDINSTVENU,NEDJELJIVU BiH .....itd

Mi smo za multi...BiH......''kad'najednom k'o grom iz vedran neba'' pocinje lagana propaganda i s ove strane o ocjepljenju BiH..........???

divota,
hajmo je podjeliti.na hrvatski,muslimanski i srpski dio.....ja ovo je srpski kamen.ono je muslimanska tica ( ptica ),ono je ''h''rvatski potok...ona kruska je srpska,sljiva je muslimanska,a jabuka hrvatska...........

znaci li ovo ili to,da je napokon,nakon 14 godina ( sad kako nazvati to.......???.......''spavanja'',''skrivanja''....ili slicno ) opet doslo do onoga sto je i alija zelio.............dio muslimanske BiH ????

( da nije zelio,sto je onda 1993 godine,islamizirao armiju BiH ??? )

srbi su to NA GLAS PONAVLJALI i Ponavljaju i ptice na grani znaju sta hoce..........

a i hrvati su tu negdje s eksponiranjem svojih zelja

a sad ovo..........????????
sta je to DVOLICNOST ili klasika................

jedno se radi,drugo se prica a trece se misli !!!!!!!!!

a ovdje se sve krije iz STITA......MULTI................jedinstvene,ravnopravnih naroda.........

Unjustice

Post by Unjustice » 08/07/2007 16:01

Mislim da ne shvatate poentu stvari. Ne radi se o nicemu sto vec danas nemamo, samo da bi se preduhitrio koliko toliko novi rat te opcine koje su bile sa vecinskim bosnjackim stanovnistvom 1991 godine moraju ici u sastav FBIH. Ne mislim ja tu nista da se Srbi preglasavaju, nego da oni budu incijatori toga ako ne zele da izgube i vise, sto je vrlo realna mogucnost. Nesto slicno kao sto su popusili Knin jer su bili tvrdoglavi i megalomani, pa su onda morali istocnu Slavoniju sami predati. Na to mislim.

Nista manje i nista vise. Kako ce jedan Prijedor gdje je 1991 godine bilo najvise Bosnjaka biti danas u sastavu takozvane? Ma ajte bre nemojmo biti naivni.

Znaci poenta je da se barem koliko toliko oslabe utjecaji za izbijanje novog sukoba i ako ih imamo i previse kroz osvete, blokadu, etnicko ciscenje, pljacke itd.

Ne slazete se sa mnom? OK, dajte mi molim vas opisite kako su formirane unutarnje granice u BIH? Demokratskim putem, pregovorima, mozda faktickim stanjem na osnovu popisa iz 1991 ili onim kako jeste ratnim plijenom?

Eh kad znamo da su stvorene ratnim plijenom, sta to sprijecava sutra, prekosutra bilo kada da ih ponovo ne formira ratnim plijenom? Mislim kad je jednom moglo zasto ne bi i drugi put moglo? Kad je jedna Srebrenica "pripala" takozvanoj na osnovu genocida, mislite da ce taj patent u buducnosti ostati u nasoj prljavoj historiji i da recimo sutra se neko ne dosjeti to isto uraditi sa Banjalukom? Sta nam je argument protiv toga ako se takav jedan pojavi, sto je znajuci nas pitanje ne decenije nego godine, ako ne i mjeseci?

Nema tu dijeljenje Bosne, radi se o tome ako ce ovakva unutarnja podjela ostati onda se mora ici na nesto sto je koliko toliko legalno? Mislim da to treba biti prelazna faza jer svi znamo da takozvana kao produkt genocida Srbije u BiH ne moze i nece ostati, pogotovo ne u ovim granicama i oni tu htjeli ili ne moraju raditi kako im se kaze, jer jedino mogu laprdati, vojna sila im je nula i cisto sumnjam da bi mogli zadrzati Istocnu Bosnu, kamoli Bluku i toliki teritorij, i sami shvatajuci da im je bolje i to nego da im sutra dodje neko koji ce htjeti rostiljati u Bluci, a ljiljani zabodeni pored rostilja i ima neoboriv argument da ako je bilo dozvoljeno da neko rostilja u Prijedoru sa zabodenom srbijanskom zastavom da on to ima legalno pravo i vise uraditi sa ljiljanima.

Dajte ljudi i sami ste svjesni da unutarnja podjela BiH nema nikakve logike i da ce tu doci htjeo to Beograd ili Kostunica ili ne.

Zato nemojmo dangubiti vrijeme bez veze i idemo to dobrom voljom u mirnoj reintegraciji integrirati u FBIH sustav.

Kao bonus predlazem da Beograd izvrsi somovoljno desrbizaciju dijela BiH kojeg je srbizirao u posljednja dva desetljeca i da ozbiljno pocne raditi na ponistenju rezultata prethodnog i nadam se za dugo zadnjeg rata (sto je opet veoma, veoma mala mogucnost) i da stimulise, obestetiti svakako i financijski povratak onih ne-Srba koje je protjerao u prethodnom ratu. Mislim da ni Beograd tu nema bas puno izbora. Bolje i to nega da mora zbrinjavati u Beogradu izbjeglice koje su to postale zahvaljujuci njihovom propalom projektu "velike Srbije" i manipulacijom istih.

Znam da mira u BiH nece biti, da napredka nece biti, da nista nece biti osim viza nedostatka love i iseljenja dok se fasisticka tvorevina montirana na genocidu, progonu unistenju ne-Srba sprovodjenu od Beograda zauvijek ne unisti i dok se cetnicka ideologija zauvijek ne unisti u BiH.

Jeste stvarno naivni pa mislite da ce se tek tako to sve zavrsiti i mirna Bosna? Nemojte biti naivni, argumenti kao generatori novih sukoba se moraju rjesavati pod hitno i sad dok nije kasno, jer onaj koji pocne kavgu ce ih imati vise nego dovoljno, ako budemo sjedili skrstenih ruku i pravili si na fasizam koji dolazi iz Beograda slijepi.

Prvo Beograd mora shvatati da su ljudi nista manje mafijasi od njih sami i da iste recepte koje su oni primjenjivali u BiH ce se primjenjivati nad njima i da sam sebi prizna da se prestanemo zajabavati da sto oni rade vodi samo u jos veci sukob u kojem ce perje letjeti na svakom centimetru BiH, jer sad svi imaju oruzje i dovoljno srdjbe da takvo nesto bez razmisljanja pocnu.

Mirna reintegracija opcina gdje su Bosnjaci bili vecina 1991 godine treba da je prvi korak ka izbijanju ekstremizmu argumeneta iz ruku. druga faza treba da je formiranje svih opcina kakve su bile prije rata, sto znaci kakvo srpsko Trnovo, srpsko Sarajevo i ostale gluposti naslijedjenje iz ratnog osvajanja?

Sta nas sprijecava da sutra zauzmemo pola Bluke i osnujemo bosnjacku Bluku od Gornjeg Sehera, Vrbanje, Novoselije, Hiseta I i II, Caira, Mejdana, Pobrdja, Centra itd ili hrvatsku Bluku od Paprikovca, Debeljaka i Ivanjske itd?

Sasvim sigurno nas ne sprijecava legalnost jer je vec tako nesto uradjeno na primjeru recimo Sarajeva. Po cemu bi to Bluka bila specificna da se ista stvar ne uradi u njoj? Razmislite malo.

Unjustice

Post by Unjustice » 08/07/2007 16:24

Postoji li gdje karta PRIJERATNIH GRANICA OPCINA u BiH gdje je ucrtano u bojama gdje je koje nacionalnosti bilo NAJVISE i gdje danas ta opcina pripada tj. kojem entitetu i to sve zasnovano na zvanicnim podatcima popisa stanovnistva BiH iz 1991 godine? Znaci nema ono iznad 40% iznad 50% iznad 20% itd. nego koga je bilo najvise tu ta opcina ide.

Šandor

Post by Šandor » 08/07/2007 17:25

Unjustice, zvučiš kao zavrzlama. :-D S koje si ti planete? :shock:

Podjela je veoma moguća. Do mirne podjele može doći samo uz ogroman pritisak sa strane (pod prijetnjom NATO udara). Eventualno prekrajanje granica ne bi moglo biti zasnovano na popisu iz 1991. godine. To nije izvodljivo.

Suncokret, šta je alternativa podjeli? Naduravanje do besvijesti? Nema potrebe da se zalažem za podjelu. U ovakvoj državi se ne može desiti ništa osim podjele. Pitanje je samo koga će međunarodna zajednica tada pogurati.

schnjufko

Post by schnjufko » 08/07/2007 18:00

Dobro ako cemo da se djelimo i pomjeramo granicu onda bi bilo mudro uzeti i jednu kategoriju ljudi koji su smiksani ateisti nespadaju ni u jedno stado i dati nam livadu da na na njoj napravimo komad grada i da nas nejebu vishe ni muslimani ni srbi ni hrvati.
By the way trebala bi povelika livada jer ljudi koji misle kao ja ima dosta.

NNneko

Post by NNneko » 08/07/2007 18:49

Zaboravili ste Rogaticu.
Rogatica - Bosnjaci - 60%
http://en.wikipedia.org/wiki/Rogatica

Prpa.ba
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Post by Prpa.ba » 08/07/2007 18:56

schnjufko wrote:Dobro ako cemo da se djelimo i pomjeramo granicu onda bi bilo mudro uzeti i jednu kategoriju ljudi koji su smiksani ateisti nespadaju ni u jedno stado i dati nam livadu da na na njoj napravimo komad grada i da nas nejebu vishe ni muslimani ni srbi ni hrvati.
By the way trebala bi povelika livada jer ljudi koji misle kao ja ima dosta.

Mi cemo preuzeti Tuzlu :oops: 8)

Unjustice

Post by Unjustice » 08/07/2007 19:17

Šandor wrote:Unjustice, zvučiš kao zavrzlama. :-D S koje si ti planete? :shock:

Podjela je veoma moguća. Do mirne podjele može doći samo uz ogroman pritisak sa strane (pod prijetnjom NATO udara). Eventualno prekrajanje granica ne bi moglo biti zasnovano na popisu iz 1991. godine. To nije izvodljivo.

Suncokret, šta je alternativa podjeli? Naduravanje do besvijesti? Nema potrebe da se zalažem za podjelu. U ovakvoj državi se ne može desiti ništa osim podjele. Pitanje je samo koga će međunarodna zajednica tada pogurati.
Unutarnja podjela BiH u itekako vazecoj BiH drzavi na osnovu popisa iz 1991 godine nije moguce? A zbog cega moliti cu lijepo? Zbog istog razloga zbog ista stvar nije mogla biti izvedena u Hrvatskoj negdje recimo u Januaru 1995 godine? Zato sto bi Srbi izgubili dosta teritorije koja im cak ni po popisu iz 1991 godine ne pripada jer ih nije bilo najvise?

O itekako je moguca, u to ne sumnjaj ni sekunde.

Šandor

Post by Šandor » 08/07/2007 19:43

Unjustice wrote:
Šandor wrote:Unjustice, zvučiš kao zavrzlama. :-D S koje si ti planete? :shock:

Unutarnja podjela BiH u itekako vazecoj BiH drzavi na osnovu popisa iz 1991 godine nije moguce? A zbog cega moliti cu lijepo? Zbog istog razloga zbog ista stvar nije mogla biti izvedena u Hrvatskoj negdje recimo u Januaru 1995 godine? Zato sto bi Srbi izgubili dosta teritorije koja im cak ni po popisu iz 1991 godine ne pripada jer ih nije bilo najvise?

O itekako je moguca, u to ne sumnjaj ni sekunde.

Ako ćeš pregovarati o podjeli a držati se popisa iz 1991. godine dogovor nije moguć zbog demografske razuđenosti na pomenutom popisu. Dogovor o podjeli podrazumijeva formiranje teritorijalnih cjelina i stvaranje nove realnosti preko noći. Odricanje od teritorija. Podjelom zasnovanoj na popisu iz 1991. godine niko ne bi imao teritorijalnu cjelinu i niti jedna regija ne bi mogla samostalno funkcionisati. Dakle, ako govorimo o dogovaranju podjele na osnovu popisa to nije moguće jer za podjelu su neophodne 3 teritorijalne cjeline.
Najbolje bi bilo da je BiH podijeljena na 3 autonomne oblasti na osnovu popisa iz 1991. godine ali oko toga nije moguće postići dogovor. Srbi su se borili upravo protiv toga i zato su i odbili plan koji je predviđao nešto slično. Ako taj plan nije prošao 1993. godine neće proći nikad.
U Dejtonu je bolje bilo tražiti konačnu podjelu nego ovo sranje od države.

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 08/07/2007 19:53

Eh kad se uhvatite procenata pa nastavite gdje je Karadzic stao. Samo da napomenem da je (za primjer) prije rata u Banjoj Luci brojcano bilo vise Bosnjaka nego u Srebrenici. Danas ih ima tek mozda par hiljada. Dakle ako idemo po procentima BL bi trebala pripasti RS-u pa ispada onda - ko jebe manjine u BL. :x

Kad ce ljudi shvatiti da nikakva podjela u BiH nevodi na dobro. Samo gradjanska drzava je temelj dugorocnog mira. Svako procentuairanje stanovnistva po nacionalnoj osnovi osnazuje ideale za podjelom i dize pricu o preglasavanju.

Arsen

Re: Izdvajanje opcina gdje su Bosnjaci bili vecina

Post by Arsen » 08/07/2007 20:19

Unjustice wrote:Znaci otvorio sam ovu temu da se o tome malo raspravi

Ne moze se o tom raspravljati. Podjela BiH na etnickom principu nije pravedno rjesenje, te nema razloga da se o tom raspravlja. Administrativna jedinica, odnosno srednji nivo vlasti moze postojati, ali ne moze sluziti kao ozakonjena kamuflaza diskriminacije.

Tacno je to da se nad Bosnjacima Prijedora vrsi diskriminaciju. Ali rjesenje nije u etnickoj podjeli BiH, nego u eliminaciji diskriminacije. Znas li zasto se likvidiralo hiljade Srebrenicana nakon pada grada, nakon masovnih predaja i nakon sto vise nisu predstavljali prijetnju (ako su ikad) ? Zato sto se htjelo ubiti zelju za suzivotom, zato sto se htjelo isposlovati jacanje ideje poput tvog materijala za "raspravu".

Post Reply