izdavanje soba, dopunska djelatnost

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Bakir1

izdavanje soba, dopunska djelatnost

Post by Bakir1 » 19/12/2015 07:37

Zdravo imam jednu dilemu pa bih volio par savjeta oko iste.
Naime u sklopu stambenog prostora koji posjedujem, imam posebno odvojen sprat sa posebnim ulazom, mokrim cvorom i ostalim sto ide.
Kako trenutno nemam potrebe za tim prostorom a kako postoji trziste za izdavanje soba strancima na rok do 3 nocenja razmisljam se legalno baviti poslom rentanja soba.
Procitao sam ono pravilnika i priloga koji tretiraju ovu problematiku u smislu ispunjenosti uslova za sobe ali imam dilemu oko toga da li je moguce da mi to bude dopunska djelatnost i odakle krenuti u smislu pribavljanja dokumentacije.
Volio bih cuti Vasa iskustva i savjete.

starii

Re: izdavanje soba, dopunska djelatnost

Post by starii » 19/12/2015 07:56

nisi lud da prijavis poreznoj da izdajes sobu :D

Bakir1

Post by Bakir1 » 19/12/2015 08:03

Sobe :mrgreen:
Salu na stranu kako se radi o strancima koji moraju imati prijavu o mjestu prebivalista i kako bih ja to mogao legalno oglasavati ja bih isao legalnim putem ;-)

bumerangss

Post by bumerangss » 19/12/2015 08:06

Planiras da to bude neki mini hostel? Prvo i najbitnija je lokacija! Nije isto je li ta kuca u Hrasnici ili na Mejtašu, sto u stvari odredjuje i cijenu nocenja. Drugo moras znati solidno makar engleski a bilo bi pozeljno i druge jezike. Trece, nemoj misliti da je sav posao samo promjeniti posteljinu. Tu ce ti nociti uglavnom omladina, studenti... pa logicno da nece doci "kuci" u 20 i leci u 22h nego ce ti dolaziti u pola noci, cesto pijani a nekad i nadrogirani pa ces imati i problema sa glasnom muzikom, svadjom, tucom...
Ni inspekciju nemoj zaboraviti, cesto ce ti navracati da vide izvrsavas li finansijske obaveze prema drzavi.
Naravno, imas i dosta dobre konkurencije pa se nemoj iznenaditi da ti stranac ode s vrata kad mu kazes da ti je nkcenje 15€ jer zna da 200m od tebe moze prenociti za 13€. I ima tu jos dosta toga ali sretno!

Bakir1

Post by Bakir1 » 19/12/2015 08:17

Visoko i piramida turisti, izaslo je to vec na 15 eur po osobi smjestaj u sobi 15m2 sa 8 kreveta.
Nisu mi ti i takvi u interesu, centar grada, privatni parking i mirno naselje.
Svjestan sam kakve stoke ima i recimo da mi to nije problem cijena je nesto o cemu razmisljam samim time i klijentela...

Post Reply