izdavacka kuca

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
mrak

#1 izdavacka kuca

Post by mrak » 04/04/2005 23:28

Pozdrav,

Radi se o osnivanju UG. Ono sto zelim osnovati je vrsta udruzenja gradjana gdje ce stvaraoci moci besprofitno izdati svoja djela, poeziju, prozu itd. Troskove izdavastva snosilo bi UG (ja bih licno donirao neki novac za prvih par izdanja), a knjige bi kostale minimalnu cijenu (obzirom da bi se autor odrekao profita).

Mozda vam ovo zvuci kao besmisleno, ali mislim da ima dosta ljudi koji bi
jednostavno zeljeli objaviti svoja djela u obliku knjige i kojima nekakva
finansijska slava i nije neki cilj. Nesto kao umjetnost radi umjetnosti, a ne
kao zanat i poziv u zivotu.

Moja pitanja:

1. Kako da osnujem(o) UG koje bi pravno moglo da stoji iz svega ovoga
2. Kako da knjige imaju ISBN/ISSN
3. Ima li neki graficki dizajner koji bi besprofitno ili uz neku ne-preveliku nadoknadu graficki oblikovao biblioteku/pojedine knjige
4. Da li ima potencijalnih autora medju forumasima
5. Da li biste mogli pomoci potpisom na osnivackoj skupstini UG

Ukoliko imate odgovor molim vas da me kontaktirate na [email protected] ([email protected] mi je nesto zablokirao, server na izdahu).

zensko

#2 Re: izdavacka kuca

Post by zensko » 04/04/2005 23:30

mrak wrote:Pozdrav,

Radi se o osnivanju UG. Ono sto zelim osnovati je vrsta udruzenja gradjana gdje ce stvaraoci moci besprofitno izdati svoja djela, poeziju, prozu itd. Troskove izdavastva snosilo bi UG (ja bih licno donirao neki novac za prvih par izdanja), a knjige bi kostale minimalnu cijenu (obzirom da bi se autor odrekao profita).

Mozda vam ovo zvuci kao besmisleno, ali mislim da ima dosta ljudi koji bi
jednostavno zeljeli objaviti svoja djela u obliku knjige i kojima nekakva
finansijska slava i nije neki cilj. Nesto kao umjetnost radi umjetnosti, a ne
kao zanat i poziv u zivotu.

Moja pitanja:

1. Kako da osnujem(o) UG koje bi pravno moglo da stoji iz svega ovoga
2. Kako da knjige imaju ISBN/ISSN
3. Ima li neki graficki dizajner koji bi besprofitno ili uz neku ne-preveliku nadoknadu graficki oblikovao biblioteku/pojedine knjige
4. Da li ima potencijalnih autora medju forumasima
5. Da li biste mogli pomoci potpisom na osnivackoj skupstini UG

Ukoliko imate odgovor molim vas da me kontaktirate na [email protected] ([email protected] mi je nesto zablokirao, server na izdahu).
ima, iako sam razocarana sto me se nisi odmah sjetio :(

dodushe, ja nisam graficki dizajner, vec industrijski..ali umijem
:D

mrak

Post by mrak » 04/04/2005 23:32

Naravno da sam odmah pomislio na Vas. Ali sam mislio da je do Vas jako tesko doci... :)

Nastavak ovoga oko dizajna preko MSN-a da ne zachatavamu ovu mladu temu :)

mrak

Post by mrak » 04/04/2005 23:37

Imam i ideju za ime

pressjek

:)

alek

#5 Re: izdavacka kuca

Post by alek » 05/04/2005 12:29

mozda ces i nagaziti na nekog kome je jedina satisfakcija objaviti nesto, ali cesto valja ponesto i pojesti :D :D

1. osnivacka skupstina (odredjeni broj clanova, mislim 30), registracija (ne znam gdje i kako, uzmi pravnika da ti zavrsi te stvari)
2. nacionalna i univerzitetska biblioteka (postoje obrasci koji se ispunjavaju prije objavljivanja)
3. cesto valja ponesto i pojesti :D
4. teorija :D pogledaj pod 'religija' i 'politika' :D
5. alek :D
6. inicijalna je bila 'prelom'? :D :D

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 05/04/2005 13:07

hoćeš li muziku izdavati?

silence_is_sexy

Post by silence_is_sexy » 05/04/2005 13:35

dobro jutro kolumbo....

ti bi djaba autora, djaba dizajnera, drzava da te oslobodi PDV-a (cista naucna fantastika), da to sve skupa spakujesu formu neke satro neprofitne udruge gradjana...

sve u svrhu promicanja kulture?? aha...

ccc... mislim da si zakasnio jedno 10 godina... od rata na ovamo mnogi se obogatise na tim neprofitnim UG... ovako mislim da si pogresno procijenio situaciju...

ako se tvoje poimanje samoodrzivosti svodi na to da ti niko ne naplati za svoj rad i da te drzava oslobodi dadjbina jer se kao zalazes za kulturu onda ti definitivno fali pokoja daska u glavi...

a ako si stvarno toliki fanatik da zelis samo iz ljubavi prema pisanoj rijeci stampati knjige onda se uhvati DIY "samizdat" principa i zajebi udruge i osnivacke skupstine...

ovde konzumenata za takvo sto ima taman toliko da ih mozes podmiriti sa par fotokopija...

nazalost..

peace and out...!

debela

Post by debela » 06/04/2005 13:45

mrak, pogledaj pp.

Belminator

Post by Belminator » 06/04/2005 16:39

Na ovome danasnjem vaktu izgleda da je autorima suđeno da ispastaju... sta god da uradis uzmu ti, potapstaju te po ramenu i kazu svaka cast sine ovo si uradio za umjetnost, za ono sto volis i svi od toga uberu pinku a jadni autori ostanu da vegetiraju... dobro bi bilo kad bi se mogli kako ofarbati u zeleno pa zivjeti od fotosinteze... niko ne razmislja da i ti ljudi moraju jesti da bi zivjeli... ne znam misljenja sam da ako vec dizajner moze zahtjevati kakav takav honorar trebali bi i autori koji tu prospu i najvise truda... ja licno tako razmisljam jer mi je knjizevnost daleko od hobija, upravo mi je to zivotni poziv, za to sam se i skolovao i spreman sam na saradnju ali uz kakav takav honorar jer evo vec za jedan casopis pisem besplatno, ali iz postovanja prema tim ljudima koji su mi dali priliku, kada od rodbinskih mreza koje su ispletene i u knjiz. kao i u ostalim sferama zivota, nisam imao nikakvih sansi, dakle iz postovanja prema tim urednicima, koji i sami znam nemaju neke materijalne koristi od toga sto rade, za njih sam spreman i do kraja zivota pisati besplatno... ova stavka pod br. 2, dakle ISBN to ti spada u domen klasifikacije i taj broj ti se radi po UDK tablicama, to je ogromna knjizurina od 600 str. u kojoj imas brojeve za sve oblasti zivotne, pa naravno određujes koje oblasti knjiga obuhvata i prema tome je klasificiras...također knjiga ti mora imati i svoju katalosku karticu u publikaciji sto je domen katalogizacije gdje se kartica pravi prema tacno utvrđenim pravilima po ISBDM standardu, prije su se radile i po Pariskim nacelima ali je to iz upotrebe vec izaslo... ja sam te predmete imao na 3 i 4 god i dobro se razumijem u to, ali postoje istina i neke cure ja ih znam koje su kompetentnije po tom pitanju, cak su toliko pukle na to da kada se voze u tramvaju pokusavaju to prevozno sredstvo da klasificiraju, opet ne znam da li su i one spremne odreci se honorara, ne mogu napamet govoriti ni u cije ime, jer i taj posao zahtijeva trud i gubitak vremena... ne znam kazem ti vjerovatno postoji autora koji su i spremni na afirmaciju i ovaj tvoj projekat je dobra sansa za to, ali mozda na tako nesto moze pristati neko kome kao sto si rekao umjetnost nije poziv u zivotu, pa je recimo zavrsio, lupam, politicke nauke a sa strane ako je vec nacitan i zna se lijepo izraziti, koristiti mastu knjizevnost mu moze korisiti kao dodatna sansa u zivotu...

Belminator

Post by Belminator » 06/04/2005 17:07

zoom66 wrote:
Belminator wrote:Na ovome danasnjem vaktu izgleda da je autorima suđeno da ispastaju... sta god da uradis uzmu ti, potapstaju te po ramenu i kazu svaka cast sine ovo si uradio za umjetnost, za ono sto volis i svi od toga uberu pinku a jadni autori ostanu da vegetiraju... dobro bi bilo kad bi se mogli kako ofarbati u zeleno pa zivjeti od fotosinteze... niko ne razmislja da i ti ljudi moraju jesti da bi zivjeli... ne znam misljenja sam da ako vec dizajner moze zahtjevati kakav takav honorar trebali bi i autori koji tu prospu i najvise truda... ja licno tako razmisljam jer mi je knjizevnost daleko od hobija, upravo mi je to zivotni poziv, za to sam se i skolovao i spreman sam na saradnju ali uz kakav takav honorar jer evo vec za jedan casopis pisem besplatno, ali iz postovanja prema tim ljudima koji su mi dali priliku, kada od rodbinskih mreza koje su ispletene i u knjiz. kao i u ostalim sferama zivota, nisam imao nikakvih sansi, dakle iz postovanja prema tim urednicima, koji i sami znam nemaju materijalne koristi od toga sto rade, za njih sam spreman i do kraja zivota pisati besplatno... ova stavka pod br. 2, dakle ISBN to ti spada u domen klasifikacije i taj broj ti se radi po UDK tablicama, to je ogromna knjizurina od 600 str. u kojoj imas brojeve za sve oblasti zivotne, pa naravno određujes koje oblasti knjiga obuhvata i prema tome je klasificiras...također knjiga ti mora imati i svoju katalosku karticu u publikaciji sto je domen katalogizacije gdje se kartica pravi prema tacno utvrđenim pravilima po ISBDM standardu, prije su se radile i po Pariskim nacelima ali je to iz upotrebe vec izaslo... ja sam te predmete imao na 3 i 4 god i dobro se razumijem u to, ali postoje istina i neke cure ja ih znam koje su kompetentnije po tom pitanju, cak su toliko pukle na to da kada se voze u tramvaju pokusavaju to prevozno sredstvo da klasificiraju, opet ne znam da li su i one spremne odreci se honorara, ne mogu napamet govoriti ni u cije ime, jer i taj posao zahtijeva trud i gubitak vremena... ne znam kazem ti vjerovatno postoji autora koji su i spremni na afirmaciju i ovaj tvoj projekat je dobra sansa za to, ali mozda na tako nesto moze pristati neko kome kao sto si rekao umjetnost nije poziv u zivotu, pa je recimo zavrsio, lupam, politicke nauke a sa strane ako je vec nacitan i zna se lijepo izraziti, koristiti mastu knjizevnost mu moze korisiti kao dodatna sansa u zivotu...
potpisujem...:)
:) hvala na podrsci drug, ma ok je da mrak ima dobre namjere prema stvaraocima, i sam je rekao da je spreman finansirati neke projekte koliko je to u njegovoj moci ali trebaju ljudi, uglavnom izdavaci shvatiti da i autori ne zive od afirmacije, vec i oni zive od stvari za koje je novac prijeko potreban da bi ih priustili...

mrak

Post by mrak » 07/04/2005 00:32

Prvo da razjasnim neke stvari (za Silence is sexy).

Kakve pare ja mogu zaraditi na ovome, obzirom da cu sve knjige koje se budu stampale finansirati manje-vise (ni ja sam ne vjerujem u pojam donatora,UG, NGO, ali sam htio ovu ideju malo formalizovati) ja licno?

Dalje, te knjige nece kostati vise od cijene stampanja, distribucije i promocije, sto ce reci da je UG (tj. ja) u najboljem slucaju na 0 nakon sto se sve knjige prodaju.

Ne znam koliko ima smisla otvarati klasicnu izdavacku kucu gdje ja/kuca "investira" u autora tako sto mu isplati honorar pa onda vrati honorar+zaradu na prodatim knjigama, obzirom da takvih kuca ima napretek.

Mozda bi idealno bilo da se formira realna cijena knjige, npr. stampanje+autorova zarada i da UG samo dobija nazad novac od stampanja, a da autorova zarada transparentno ide nazad autoru.

Ja bih rado isplacivao autorima i honorare, ali nazalost nemam hiljade maraka da ih darujem "za umjetnost", ali kao sto vidite imam dobru volju.

Zasto je ovo bolje od objavljivanja samog sebe?

Po meni ovo je bolje od izdavanja samog sebe zato jer UG snosi rizik da se knjiga nikako ne proda, a pod uslovom da se proda autor dobija svu zaradu. Dalje, vremenom ce UG steci kanale distribucije i promocije itd.

dinash

Post by dinash » 07/04/2005 00:50

entuzijazam nije losh. cak je u pocetku vrlo pozeljan. nazalost, entuzijazam ne placa racune. vidio sam previse dobrih projekata koji su propali kad se taj pocetni zagon istopio ...

Longplay

Post by Longplay » 08/04/2005 21:34

Interesantna tema. Jos interesantniji upisi. Ja sam inace ekonomista sa literarnim 'backgroundom' (studirao ekonomiju i knjizevnost). Ako vam mogu nesto reci a da pogresno ne shvatite: iako nemate namjeru da budete profitabilno drustvo vi MORATE naplacivati za stampane knjige i kalkulisati da napravite profit, jer se morate nekako samoodrzavati. Nema nista lose u profitu (;-), naprotiv, profit je bitan da bi se finansirali ovakvi projekti i, recimo, mladi nadareni autori (na primjer: godisnja nagrada za najbolji objavljeni esej, roman, itd.). Znaci ne bi bilo lose izracunati koliko ce sve to da kosta, pa onda neki dobar biznis plan skontati (rado cu se ukljuciti ovdje) i mozda otkrijemo nekog novog Mesu. Otvoreno cu vam reci da cu pisati na bosanskom jeziku tek onda kada budem imao dovoljno oraha u dzepu. Sada pokusavam da nesto objavim na zapadu. Eto toliko za sada od mene. Pa se tipkamo.

alek

Post by alek » 08/04/2005 23:23

mrak :D se skupio u kap :D rano jutro kao slap :D ovdje u pekingu je 07:24 :D dobro jutro juda :wink:

Maminjo

Post by Maminjo » 10/04/2005 00:23

Znate li koja je izdavačka kuća pred rat bila najbolja u SFRJ? "Svjetlost" iz Sarajeva! Hiljade naslova! Znate šta danas izdaju? Ništa ili možda 4-5 knjiga godišnje te poneki udžbenik.
Nekoliko je načina da neka izdavačka kuća postane ugledna. Osnovni je da izdaje dobre knjige koje publika kupuje i čita. Da bi se to postiglo treba privući najbolje autore. Na šta se oni lijepe? Lova, 90 posto njihovih razloga je lova. Kolika lova? Treba moći i znati parirati konkurenciji! A sve to se ne događa preko noći.
Mrak je ipak naivan. Da bi uopće izašao u javnost sa takvom idejom prvo bi trebao naći nekoga ko bi mu pojasnio većinu stvari koje je on pomenuo u najavnom tekstu. Znači, mora znati sve o registraciji djelatnosti, ustroju izdavačke kuće (urednici, redaktori, recenzenti, lektori, prevodioci - svi oni nešto rade i ima ih boljih i lošijih), obavezama države i prema državi (recimo, Fond za izdavaštvo nudi pare za autore!!!, Nacionalna i univerzitetska biblioteka, odnosno njene agencije za ISBN, CIP (katalogizacija u publikaciji) su jedini ovlašteni da to rade i to se plaća (čini mi se 80-90 KM po knjizi).
Zatim, tu su distributeri i knjižare - valja znati kako oni rade, od čega žive, šta vole, a šta mrze.
Sljedeće bitno je saznati ponešto o autorskim pravima (recimo, ko ima prava za djela Ive Andrića ili Meše Selimovića, ali i kako doći do kvalitetnog prevoda nekog djela).
Koji su troškovi najveći? Znam sigurno da među njima nisu ni štampa ni prelom, a mogu biti autori (pisci, dizajneri, ilustratori i sl.).
Najveća izdavačka kuća (ne računam udžbenike) u BiH je Buybook, zatim Vrijeme (Zenica), Bosanska riječ (Tuzla), Sejtarija (Sarajevo), Sarajevo publishing... Međutim, stanje se vrlo brzo mijenja. Primjer je Izdavačka kuća OKO (Avaz je kupio) koja je lani bila među 5-6 najboljih (pogotovu sudeći po primljenoj podršci od države), a danas je praktično nema. Otkaz je dobio i njen prvi čovjek Zilhad Ključanin...

Evo i jedan besplatan prijedlog za objavljivanje nekoliko knjiga sa kojima nema kiksa. Dakle, na bosanski prevesti kompletnog Harryja Potera (to još niko nije učinio!). U čemu je kvaka? Prvo, treba vlasnike prava na ta djela ubijediti da je potrebno bosansko izdanje (uz već postojeća srpska i hrvatska). A kako ih na kraju prodati, tj. ko će ih kupovati i zašto! Ključna stvar je da se te knjige stalno prodaju, posebno svaki put kada se pojavi novi nastavak. Međutim, svi ti prvi prevodi su rađeni u velikoj žurbi i strašno su nekvalitetni - znači, dobar prevod ima šansu!

mrak

Post by mrak » 10/04/2005 02:06

Maminjo, sve sto si rekao stoji.

Medjutim, ja nisam imao ideju osnivati klasicnu izdavacku kucu. Izdavacka kuca je mozda malo i preteska rijec za ono sto sam ja htio. Sve sto sam htio je da jednom u par mjeseci sa strane ostavim par stotina maraka i izdam/istampam po jednu knjigu. Vremenom da se uhodam i da ljudima koji sami nesto zele izdati mogu na taj nacin pomoci.

Svi se protive ovoj larpurlartistickoj pretpostavci da ce neko htjeti objaviti djelo jer zeli da ga drugi citaju i komentarisu, a ne radi love - ja vjerujem da postoje i autori i publika koji bi prihvatili ovaj koncept.

...

Dobro, a sada o pravoj izdavackoj kuci. Sta mislis, koliko nam love treba da krenemo sa svim? Koliko kostaju prava na jedan Hari Poter? Koliko za knjigu o opravku bicikla? (ovakvo nesto nema na nasem jeziku vec godinama) Jesi li zainteresovan?

alek

Post by alek » 11/04/2005 18:33

mrak wrote:Koliko za knjigu o opravku bicikla? (ovakvo nesto nema na nasem jeziku vec godinama)
ne, ali postoji crtani A JE TO (nijemi) na VHS-u :D sa uputstvima :D :D

Maminjo

Post by Maminjo » 20/04/2005 23:31

Mene i dalje zbunjuje tvoja terminologija. Kažeš da želiš pomoći ljudima koji žele izdati svoju knjigu. Valjda hoćeš da kažeš da bi ti platio troškove izdavanja i štampe, a autori se trebaju odreći svoga autorskog honorara.
Nažalost, ako je i tako tih nekoliko stotina maraka ti neće puno pomoći - cijena izdavanja i štampe jedne knjige kod nas se kreće u rasponu od 2.500 do 5.000 KM.
Ipak, evo ti informacija - država (tačnije Ministarstvo kulture Vlade FBiH) će objaviti konkurs za rukopise i izabrati njih 50 te ih podržati i to tako što će platiti autorski honorar. Znači, registruj izdavačku kuću i javi se. Možda prođeš! Za koju godinu, naravno!
Sretno!

Post Reply