Izbori u Njemackoj

Koju stranku podrzavate?

CDU
5
31%
SPD
11
69%
 
Total votes: 16

love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#1 Izbori u Njemackoj

Post by love »

Koju stranku podrzavate?
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#2

Post by St.Germain »

pa ne postoje samo te dvije stranke u Njemackoj, pobogu si :-?

uostalom, o pobjedniku izbora ionako odlucuju manje stranke, tzv velike koalicije SPD/CDU je u postratnoj Njemackoj na saveznom nivou bilo samo jednom od 1966 - 1969 a danas se niko rado ne sjeca tog perioda i glasnogovornici i politicari ne propustaju priliku da se distanciraju od velike koalicije, razlog vise je da obje stranke zele vlast po svaku cijenu i svaka je ubijedjena da ima bolji koncept za trenutnu finansijsku krizu. SPD-u, njemackoj socijaldemkratskoj partiji je potrebna i zvanicna potvrda naroda da stoje iza njenih reformi prije svega socijalnog, poreskog, penzionog i zdravstvenog sistema. Gubitak povjerenja gradjana je zapoceo vec sa prvim reformama u zdravstvenom sistemu, a nakon reformi na zakonskoj regulativi trzista rada i sjedinjenja ureda za rad i ureda za socijalnu pomoc je SPD u ispitivanjima javnog mnjenja spao na istorijskih 24% a posljednji samar, koji je bio i razlog za ponudu o prijevremenim izborima od strane njenog partijskog sefa, udarili su joj biraci tradicionalno crvene i najbrojnije i najznacajnije savezne pokrajine Sjeverne Rajne i Vestfalije, gdje je SPD nakon 39 godina vladavine izgubio vlast nadmocnom pobjedom njemackih demokrscana
u posljednjim ispitivanjima javnog mnjenja se SPD popeo cak na 35%, sto je zasluga, kako ga zovu, medijskog kancelara Schröder-a koji zna medije koristiti u samopromociju i to mu cak i najljuci protivnici priznaju kao vrlinu
Za SPD predvidjam rezultat kao i 2002-ge, 38%
Demokrscani ni sami nemaju jasan koncept, pa se cesto desi, da se javno prepiru ne samo clanovi dvije sestrinske partije CDU i CSU, nego i ugledni clanovi CDU-a izmedju se, jer je njihov kandidat Angela Merkel kompromis kojeg mnogi u toj stranci ne motivira dovoljno na pobjedu, a o skrivenom animozitetu CSU-a - partijskog pobratima - da i ne govorimo, s obzirom na cinjenicu, da je CDU/CSU na proslim izborima izgubila samo zbog kandidata Edmunda Stoibera koji je i dan danas sef CSU-a i bavarski premijer.
Mislim da ce CDU/CSU i ovaj put izgubiti vlast za dlaku zahvaljujuci neusaglasenosti oko krucijalnih stvari. 38-40%

Tu je i La Fontaine-ova WASG-Alternative i Gysi-jev PDS-a, koalicija koja je urodila i sjedinjenjem, pa se ta partija zove PDS. Linke a na saveznom nivou se predstavlja kao alternativa SPD-u. prvu polovicu ove stranke cine disidenti iz SPD-a, neuspjeli karijeristi i bivsi clanovi njemackog sindikata koji sve vise gubi na ugledu, dok je PDS - nasljednica prijasnjeg Honeckerovog SED-a - partija koja je u istocno-njemackim pokrajinama prva po broju glasova (ukljucujuci i "istocni" berlin), partija bez jasnog profila, steta sto ne postoji sud da im zabrani zloupotrebu naziva "ljevica" :x

Pa tradicionalni FDP, partija koja predstavlja boljestojeci srednji stalez ali definitivno bez jasnog profila, uvijek spremna za koketiranje sa banalnim, poznata sirom evrope po samoubistvu jednog od najuzih clanova i po tome sto se njen sef deklarisao kao homoseksualac, politicki CDU satelit koji povremeno amortizuje konzervativne ideje a koje svoj izraz nadju u zakonodavstvu i kao takav uvijek nadje nekih 6-9% pristalica, kakvi su to ljudi koji ga podrzavaju, nikad mi nece biti jasno

I na kraju Zeleni, s Joschka Fischer-om na celu, najomiljenijim politicarem u Njemackoj i jedini ministrom VP-a koji ima samo zavrsenu srednju, partija koja je prodala svoje revolucionarne ideale i u medjuvremenu nasla pristalice medju Visim stalezom, uzima 7-9% zahvaljujuci vec stalnim musterijama

Fasistima zajedno sa ostalim 3,5%, to im daju sva dosadasnja ispitivanja javnog mnjenja :)
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#3

Post by gavrilo »

pds 8)
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#4

Post by maccarona »

FDP :D
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#5

Post by No_Comment »

Trebo si josh staviti Joschkine zelene i Liberale makar...a i od ovih desnih barem jednu partei... :D
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#6

Post by St.Germain »

procital iko moj post :roll:
List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#7

Post by List »

A imaju li bubasvabe kakvu srpsku stranku? :?
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#8

Post by maccarona »

@germa

sve si super opisao, respekt :)

ja sam za SPD, jer bilo tko da pobjedi, nemoze nista brzo promjeniti. njemacka je otisla mp3 :oops:
ipak mi se rot-grün cine sposobnim, nego svi ostali. kad schrödera slusam cini mi se da zna sta govori. sa dvije izjave je shebo sve ostale, i to mi se svidja. (nije da se samo toga drzim, ali eto jednostavno je bolji...po meni) :)
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#9

Post by No_Comment »

St.Germain wrote:procital iko moj post :roll:
Joschka je bio taxi vozac po zanimanju ako se ne varam... :-D
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#10

Post by maccarona »

joshka je 70-tih bio u elementu :D flower power :D
User avatar
vee-jay
Posts: 8803
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#11

Post by vee-jay »

St.Germain wrote:procital iko moj post :roll:
evo ja ga proćitah...samo da ti na žalost ne bih dao pravo... nicht ganz...
i ja sam (normalo kao i što bi svaki stranac koji živi u Njemačkoj) za ljevicu (dakle crveno-zeleni), ali neće pobijediti...svaka čast i Schroederu i Joschki (jest bivšem taksisti), šta su za ovo malo vrijeme uspijeli. Ali ipak je velika razlika iymeđu CDU i SPD, koju je jednostavno nemoguće za ova tri dana dostići http://www.spiegel.de/flash/0,5532,11717,00.html....
volio bih da se dokaže da sam u krivu, ali bojim se neće...
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#12

Post by No_Comment »

Joschka nema shkole ali se probio na vrijeme...sada je jedan ja mislim od najpopularnijih politicara u Njemackoj... :razz: :D
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#13

Post by St.Germain »

maccarona wrote:@germa

sve si super opisao, respekt :)

ja sam za SPD, jer bilo tko da pobjedi, nemoze nista brzo promjeniti. njemacka je otisla mp3 :oops:
ipak mi se rot-grün cine sposobnim, nego svi ostali. kad schrödera slusam cini mi se da zna sta govori. sa dvije izjave je shebo sve ostale, i to mi se svidja. (nije da se samo toga drzim, ali eto jednostavno je bolji...po meni) :)
Iskreno da ti kazem, simpatisem sa idejom socijaldemokratije, po ubjedjenju sam komunist. podrzavam ih samo zato jer je socijaldemokratija u praksi stepenica prema komunizmu.
List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#14

Post by List »

No_Comment wrote:Joschka nema shkole ali se probio na vrijeme...sada je jedan ja mislim od najpopularnijih politicara u Njemackoj... :razz: :D
Je li to onaj cvikeras sto su ga zviznuli pitom u glavu? :lol: :D

Covjek nije mogao doci sebi. Ulijepio se od glave do pete. :-)
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#15

Post by No_Comment »

List wrote:
No_Comment wrote:Joschka nema shkole ali se probio na vrijeme...sada je jedan ja mislim od najpopularnijih politicara u Njemackoj... :razz: :D
Je li to onaj cvikeras sto su ga zviznuli pitom u glavu? :lol: :D

Covjek nije mogao doci sebi. Ulijepio se od glave do pete. :-)

Ja mislim da jesssssss :lol:
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#16

Post by rajvosa »

J. Fischer & Gerhard Schröder- Rot - Grün immer

Nadam se da ce E . Stoiber i njegova Milka Planinc da izgube
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#17

Post by maccarona »

No_Comment wrote:
List wrote:
No_Comment wrote:Joschka nema shkole ali se probio na vrijeme...sada je jedan ja mislim od najpopularnijih politicara u Njemackoj... :razz: :D
Je li to onaj cvikeras sto su ga zviznuli pitom u glavu? :lol: :D

Covjek nije mogao doci sebi. Ulijepio se od glave do pete. :-)

Ja mislim da jesssssss :lol:
ali zato joshka mijenja zene ko vi corape :oops: i sve mlade :D :D
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#18

Post by No_Comment »

maccarona wrote:
No_Comment wrote:
List wrote: Je li to onaj cvikeras sto su ga zviznuli pitom u glavu? :lol: :D

Covjek nije mogao doci sebi. Ulijepio se od glave do pete. :-)

Ja mislim da jesssssss :lol:
ali zato joshka mijenja zene ko vi corape :oops: i sve mlade :D :D
Ma Joschka je car...jel Schroder josh sa onom njegovom ...novinarka je bila mislim po profesiji...
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#19

Post by St.Germain »

e bas ste neozbiljni
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#20

Post by maccarona »

No_Comment wrote:
maccarona wrote:
No_Comment wrote:
Ja mislim da jesssssss :lol:
ali zato joshka mijenja zene ko vi corape :oops: i sve mlade :D :D


Ma Joschka je car...jel Schroder josh sa onom njegovom ...novinarka je bila mislim po profesiji...
nemam pojma sta je doris po profesiji, ali je jaka zena, cim je on u javnosti izjavo da je voli :D
List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#21

Post by List »

maccarona wrote:ali zato joshka mijenja zene ko vi corape :oops: i sve mlade :D :D
Moze mu se kad je ministar. :D Dala bi mu i Beyonce Knowles al nije bubasvabica. :-)
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#22

Post by No_Comment »

Volio je i Bil svoju Hilari u javnosti...al` mu nije ni Monika smetala ...nego ja mislim da je Doris dosta mladja od njega(Schroder-a)...
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#23

Post by maccarona »

ma da...´joshka je ruzan ko lopov, ali covjek se ne razumije samo u politiku :-)

dosta je vise zahebancije :oops:
Mr_M
Posts: 383
Joined: 16/07/2005 17:36

#24

Post by Mr_M »

jebo Njemacku, ne interesuje me :D
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#25 Re: Izbori u Njemackoj

Post by Dezze »

love wrote:Koju stranku podrzavate?
Herr Fischer rulezzzzzzzzzz:)
Post Reply