Izbori u Francuskoj

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
kicky

Izbori u Francuskoj

Post by kicky » 21/04/2007 17:39

U 20:00 su zatvorena birališta u Francuskoj. Prema exit poll rezultatima koje su napravile televezijske kuće TF1, RTL i FRANCE24, u prvom krugu predsjedničkih izbora Nicolas Sarkozy je dobio najviše glasova i to 30.0%, a na drugo mjesto, prema očekivanjima zasjela je Segolene Royal sa 25.2%. Treći je ''treći čovjek'', Francois Bayrou sa izvrsnim rezultatom od 18.0%. Najveće razočarenje je kandidat Nacionalne fronte, ultra-desničar Jean Marie Le Pen sa svega 11.5%, što je njegov najlošiji rezultat nakon 1974. kad se prvi put natjecao za predsjednika. Slušajući analize na tv postaji FRANCE24, sigurno je jedno, drugi krug će biti vrlo, vrlo neizvjestan. Analitičari ističu da je važan rezultat Nicolasa Sarkozya koji je prema anketama uvijek bio ispod 30%, o ovaj put je probio tu granicu i postao prvi kandidat desnice u povijesti koji je pokupio 30% glasova u prvom krugu. Analitčari ističu da je Sarkozy uzeo dosta glasova od Le Pena i postao pravi vođa desnice. Segolene Royal, pak bi trebala u drugom krugu ciljati na glasove Bayrouovih birača, jer bez toga nema šanse za pobjedu.

kicky

Post by kicky » 24/04/2007 22:37

Vidim da vlada strašan interes za izbore u Francuskoj (na ovom forumu), a sjećam se vremena kad se o francuskoj politici razglabalo i po deset stranica, pa ljudi iz Francuske (naši, naravno) slali postove, a sad... Dobro, shvaćam, važnije je ono što se kući događa, ali vidim da se npr. u Hrvatskoj o tome puno više priča i piše, valjda iz razloga što je Hrvatska blizu EU, pa je zanima kakva će biti buduća europska politika novog predsjednika ili (nadam se) predsjednice. Prema današnjim anketama razlika između Sarka i Sego je svega 2%. Znači, moglo bi biti svašta.

shin

Post by shin » 24/04/2007 23:10

kicky wrote:Vidim da vlada strašan interes za izbore u Francuskoj (na ovom forumu), a sjećam se vremena kad se o francuskoj politici razglabalo i po deset stranica, pa ljudi iz Francuske (naši, naravno) slali postove, a sad... Dobro, shvaćam, važnije je ono što se kući događa, ali vidim da se npr. u Hrvatskoj o tome puno više priča i piše, valjda iz razloga što je Hrvatska blizu EU, pa je zanima kakva će biti buduća europska politika novog predsjednika ili (nadam se) predsjednice. Prema današnjim anketama razlika između Sarka i Sego je svega 2%. Znači, moglo bi biti svašta.

Image

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 24/04/2007 23:25

kicky wrote:Vidim da vlada strašan interes za izbore u Francuskoj (na ovom forumu), a sjećam se vremena kad se o francuskoj politici razglabalo i po deset stranica, pa ljudi iz Francuske (naši, naravno) slali postove, a sad... Dobro, shvaćam, važnije je ono što se kući događa, ali vidim da se npr. u Hrvatskoj o tome puno više priča i piše, valjda iz razloga što je Hrvatska blizu EU, pa je zanima kakva će biti buduća europska politika novog predsjednika ili (nadam se) predsjednice. Prema današnjim anketama razlika između Sarka i Sego je svega 2%. Znači, moglo bi biti svašta.

znas kako me zaboli ko ce pobijediti na izborima u francuskoj... :D :D pussies...stalno nas ko fol kritikuju...a krivo im sto su pali qrcu za usi
:D :D

ja71
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Post by ja71 » 25/04/2007 09:49

Svemirski_Jebach wrote:

znas kako me zaboli ko ce pobijediti na izborima u francuskoj... :D :D pussies...stalno nas ko fol kritikuju...a krivo im sto su pali qrcu za usi

mada ne znam kakvu spoljnu politiku oni zastupaju,
ali generalno bi nas trebao "boliti".

vidio si kakav je uticaj mitterand imao u ratu kod nas.

osim toga to ce sigurno imati uticaj i na evropsku pAlitiku.

znam da je francuska politika bila u ratu vise naklonjena Srbima ali sta konkretno mislis pod tim "da nas stalno ko fol kritikuju"

angevin

Post by angevin » 25/04/2007 15:36

Ah, ta divna Francuska :kiss:
Sto se tice predsjednickih kandidata, gospodja Royal je makar ljepsa za vidjeti od protukandidata. Politika francuskih socijalista prema BiH je bila vrlo nepopularna u vrijeme pok. Mitteranda, a da li se sta promjenilo, nemam pojma.
Ako ostavim po strani francusku politiku, ostaje dosta pozitivnih stvari koje nosim iz te zemlje.

angevin

Post by angevin » 25/04/2007 15:50

[quote="Svemirski_Jebach
Mislim kome su jos francuzi bitni? Ionako ih ne gotivi niko ovdje...cak ni najvece demokrate. Znas koliko amere briga ko ce biti novi predsjednik jedne nevazne zemlje...francuske ;)

isto ko sto ih je briga ko ce biti predsjednik makedonije...

samo kazem mi, jer ja ipak zivim ovdje...a bosna je u srcu naravno. i blizi sam amerima svakako nego francuzima...sa njima nemam nista.[/quote]

bitni su sami sebi kao i ostali. Koga to od obicnog svijeta zanima ko ce biti predsjednik u SAD, Bangladesu ili bilo gdje drugo.
Treba malo "konzumirati" Francusku. Bila bi ti puno "vaznija" nego sto je sada :D
Imao sam priliku u Francuskoj sretati mnogo americkih studenata. Drugi su svijet. Meni licno su Francuzi puno blizi po mentalitetu i nacinu zivota nego ti Amerikanci koje sam sretao. Medjutim, najopasnije je generalizirati. :)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 25/04/2007 16:02

Tema je Izbori u Francuskoj.

kicky

Post by kicky » 25/04/2007 22:08

Svemirski_Jebach wrote:

e vidiš, ja mislim da je to vrlo važno za bih iz nekoliko razloga: 1. Francuska je članica grupe za impletaciju mira koja praktički vodi ovu državu 2. Francuska je STALNA članica Vijeća sigurnosti, dakle ako im se ćefne stavit veto, mogu, niko im ne smeta 3. Francuska je zemlja osnivač EU-a i druga najmnogoljudnija članica iste zajednice i time druga po broju zastuonika u EU Parlamentu 4.Francuska je članica skupine G7 ( 8 ) i praktički o njoj uz ostale članice ovise promjene u svjetskoj ekonomiji i globalnoj politici 5. Francuska je Francuska, a to za sobom vuče mnoga, mnoga dublja značenja posebno vezana za povijest i razvoj cjelokupnog društva.
Last edited by kicky on 25/04/2007 22:50, edited 1 time in total.

Talicni Tom

Post by Talicni Tom » 25/04/2007 22:27

kicky wrote:
Svemirski_Jebach wrote:

Kome ti to pricas ? Svemirsko - busovom isprdku .To je isto da pricas Karadjicu da ne treba poklati sve Bosnjake jer medju njima i " cestitih ljudi " poput Nemanje Kusturice .

e vidiš, ja mislim da je to vrlo važno za bih iz nekoliko razloga: 1. Francuska je članica grupe za impletaciju mira koja praktički vodi ovu državu 2. Francuska je STALNA članica Vijeća sigurnosti, dakle ako im se ćefne stavit veto, mogu, niko im ne smeta 3. Francuska je zemlja osnivač EU-a i druga najmnogoljudnija članica iste zajednice i time druga po broju zastuonika u EU Parlamentu 4.Francuska je članica skupine G7(8) i praktički o njoj uz ostale članice ovise promjene u svjetskoj ekonomiji i globalnoj politici 5. Francuska je Francuska, a to za sobom vuče mnoga, mnoga dublja značenja posebno vezana za povijest i razvoj cjelokupnog društva.

Sogan

Post by Sogan » 25/04/2007 22:37

Nadam se da ce Royalka izgubiti, ksenofobicni socijalisti sabotiraju federalizaciju EU i zele revitalizirati nacionalne drzave :roll:

pitt

Post by pitt » 25/04/2007 22:40

Sogan wrote:Nadam se da ce Royalka izgubiti, ksenofobicni socijalisti sabotiraju federalizaciju EU i zele revitalizirati nacionalne drzave :roll:

sad ce te proglasiti republikancem i bushovim obozavateljem :D:D

kicky

Post by kicky » 25/04/2007 22:53

Sogan wrote:Nadam se da ce Royalka izgubiti, ksenofobicni socijalisti sabotiraju federalizaciju EU i zele revitalizirati nacionalne drzave :roll:

jes vala, mater im socijalističku.... :D

Sogan

Post by Sogan » 25/04/2007 22:53

pitt wrote:

pa socijalisti su jedino i sposobni za etiketiranja :D u ime krajnjeg cilja: sveopste jednakosti :D :-)

kicky

Post by kicky » 25/04/2007 23:11

Sogan wrote:
pitt wrote:

pa socijalisti su jedino i sposobni za etiketiranja :D u ime krajnjeg cilja: sveopste jednakosti :D :-)

baš. ovi etiketiraju u ime jednakosti, a ovi drugi u ime ekskluzivnosti, ne znam šta je gore, bogami :roll:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 26/04/2007 01:01

francuzi su djecica mala...

ima ona prica o americkom veteranu koji je putovao u francusku negdje recimo 80-ih godina (nije toliko ni bitno) i nesto mu pasos nije bio u redu i kaze njemu granicar francuski "ne mozete vi dalje, pasos vam nije u redu". Kako ste mislili icu u francusku bez pasosa?

Kaze lik, "ja sam vec jednom dolazio u francusku bez pasosa". Pita granicar, "kada to?". Kaze lik 6. juna 1944. godine (iskrcavanje amerikanaca na normandiji) kad smo vas oslobadjali od nijemaca. :D :D

toliko o francuzima...a sad nek i dalje nastave sa podrzavanjem velikosrpske politike. I da dodam...ekonomija im je u qrcu...i ocekuje se i dalji pad. :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 26/04/2007 01:07

Hajd jos jednom skrenite temu na Ameriku :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 26/04/2007 01:20

_BosanaC wrote:Hajd jos jednom skrenite temu na Ameriku :D

samo sam htio da ispricam pricu..necu vise...precjednika mi :D :D

kicky

Post by kicky » 06/05/2007 20:06

Pobjeda Nicolasa Sarkozya sa 53%. :( :( :( :(

jeza u ledja
Been thanked: 4 times

Post by jeza u ledja » 06/05/2007 20:22

Tek danas vidjeh da je Sarcozy - Madjar. :-?
Kako je interesantan patriotski mentalitet novopecenih Francuza, Amerikanaca, itd....

Ako je tacno ovo sto neko iznad spomenu da su Socijalisti anti-EU onda mozda i nije lose sto je ovaj uzeo.

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 06/05/2007 20:26

Sarkozi mi se čini ko nekakav konjo. (onako argumentirano :D )

Ozbiljno, desničari nikad i nidže nisu bili neka sreća.

jeza u ledja
Been thanked: 4 times

Post by jeza u ledja » 06/05/2007 20:29

Tacno, ali FRA ekonomija je u velikom kurcu. Oni moraju prihvatiti da ne mogu vise zivjeti u zemlji socijalnog blagostanja jer ce ih svijet slobodne trgovine pojesti.
Nego nas vise zanima spoljna politika Francuske. Nije mi bas najjasnije ko je od ova dva kandidata vise anti-EU , ili su oboje? Znam da je Sarcozy ljubitelj Amera i njihove politike, pa ce to biti zanimljivo.

kicky

Post by kicky » 06/05/2007 20:32

jeza u ledja wrote:Tek danas vidjeh da je Sarcozy - Madjar. :-?
Kako je interesantan patriotski mentalitet novopecenih Francuza, Amerikanaca, itd....

Ako je tacno ovo sto neko iznad spomenu da su Socijalisti anti-EU onda mozda i nije lose sto je ovaj uzeo.

Nisu socijalisti anti EU, samo su pluralistička stranka koja ima dosta frakcija i priličan broj podjeljenih mišljena, što je razlog postojanju i onih koji ne favoriziraju EU. Na francuskim tv postojama vodi se velika rasprava o PS i neki komentatori su dali ocjenu da ovo znači smrt Partije Socijalista. Ja ne bih to rekao jer nakon izbora 2002. i Jospina koji nije ušao u drugi krug mislim da je Royal uspjela u ujedninjavanju ljevice ali samo po principu ''protiv Sarkoa''. Ne znam. Sve mi je ovo veliki :?:

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 06/05/2007 20:35

a zena mu Spanjolka poznata po nadimku Marija Antoaneta zbog svog rastrosnog ponasanja na racun francuskih poreskih obveznika ... zaista sam u soku da je kreten pobijedio

Šandor

Post by Šandor » 06/05/2007 20:42

Nije to ništa. Titov nasljednik bio je izdajica roda svoga. Upamtili ste ga pod imenom Lazar Koliševski. Makedonac po opredjeljenju. Rođen kao Lazar Penev Kolishev. Bugarin. :D

Post Reply