Ivo Komsic o izborima

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Grom iz vedra neba

#1 Ivo Komsic o izborima

Post by Grom iz vedra neba » 08/10/2006 02:15

Lagumdžijin SDP od 2002. godine je u stalnom padu

S. ŠKULETIĆ, Dnevni avaz

Tihiću kao personifikaciji propalih ustavnih amandmana nije dozvoljen prolaz u Predsjedništvo BiH * Kakve su moguće koalicije

Uspjeh Patriotskog bloka na ovim izborima najbolje potvrđuje ispravnost predviđanja da SDP nema budućnosti kao ni socijaldemokratija koju ta stranka vodi. Ovo je u razgovoru za "Dnevni avaz" kazao potpredsjednik SDU Ivo Komšić.

- Činjenica je da je Lagumdžijin SDP od 2002. godine u stalnom padu, gubi na svim izborima, bilo da se radi o lokalnim ili općim. I ovaj put su na gubitku, izgubili su vlast i u dva ključna kantona, Sarajevskom i Tuzlanskom, gdje su do sad imali dominantan utjecaj. Članovi te stranke iz toga konačno trebaju izvući zaključak. Ljudi koji su formirali SDU i ja izvukli smo zaključak prije četiri godine na osnovu realnih predviđanja da će se SDP urušavati i da prijeti mogućnost nestanka socijaldemokratije u BiH, zato smo i osnovali SDU što se pokazalo ispravnim - rekao je Komšić.

Liderska stranka

Problem SDP-a vidi u činjenici da se radi o tipičnoj liderskoj stranci unutar koje nije izgrađen osjećaj odgovornosti.
- Iako se najčešće govori da je SDP stranka jednog čovjeka, ja bih rekao da je pogrešan cijeli vrh. Da nije tako, do sada bi se desile promjene unutar te stranke. Ali, tamo više nema snage koja bi mogla napraviti iskorak. Suštinski problem SDP-a je što jedne kriterije koristi za javne nastupe, kad se, navodno, zalaže za socijalno ugrožene radnike, demobilisane borce..., dok je pravo lice stranke čisto demagoško - kazao je Komšić.
Što se tiče ostalih izbornih rezultata, on ističe da su svi bili u potpunosti očekivani, te da su se pobjednici mogli prepoznati u predizbornoj kampanji, koja se s jedne strane zasnivala na ideji referenduma, odnosno jačanja RS unutar BiH, a s druge na ideji jačanja države BiH i izradi novog ustava u skladu s evropskim principima i standardima.
Koga će podržati

Kada je u pitanju sklapanje koalicija, Komšić ističe da se i tu naziru dvije tendencije.

- Koalicija SDA, SDP i SNSD, odnosno stranaka koje su stajale iza propalih ustavnih amandmana, je ona za koju se zalažu krugovi iz međunarodne zajednice kako bi prvi posao novog saziva Državnog parlamenta bilo usvajanje onog što je već u tim prostorijama propalo. S druge strane je koalicija koja je spriječila usvajanje tih štetnih amandmana po BiH - kazao je naš sagovornik, dodavši da će Patriotski blok podržavati koaliciju koja se bude zalagala za izradu novog ustava, a ne kojekakve popravke Dejtonskog sporazuma.
Ključni problem obje koalicije je kako će se pozicionirati SDA. No, Komšić kao jedini logičan slijed nakon ovih izbora vidi insistiranje SDA na koaliranju sa Strankom za BiH, te izradi novog ustava, a ne vraćanju ustavnim amandmanima.
- Signali koje je dalo biračko tijelo SDA su vrlo jasni. Tihiću kao personifikaciji propalih ustavnih amandmana nije dozvoljen prolaz u Predsjedništvo BiH, ali su ti isti glasači učinili SDA ponovo najjačom strankom u FBiH. To znači da Tihić ne može više biti lider te stranke - rekao je Komšić.

Izvanredan uspjeh

Komšić je rekao da je i više nego zadovoljan rezultatima koje je Patriotski blok postigao na izborima.
- Nećete naći nijednu stranku u BiH niti u susjedstvu da je na prvom pojavljivanju na izborima napravila ovakav rezultat. Ušli smo u vlast u Sarajevskom i Tuzlanskom kantonu, u Parlament FBiH i na pragu smo da uđemo i u Državni parlament. Ako se to desi, mi bismo mogli objaviti trijumf na ovim izborima - rekao je Komšić.
Na Željku Komšiću je velika odgovornost

Ivo Komšić je istaknuo da zbog izbora Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda ne treba stvarati nepovoljnu političku klimu.

- Imali smo sličnu situaciju sa izborom Joze Križanovića. On je dobro obavljao posao i ne može se reći da je bio protiv hrvatskog interesa. Zato ni sad ne treba donositi unaprijed sud o radu Komšića u Predsjedništvu. Na njemu je velika odgovornost, on mora štititi interese BiH, te na plećima nositi i odgovornost prema Hrvatima, odnosno zalagati se za njihove interese i ravnopravnost - rekao je Komšić.

kub lajkan

Post by kub lajkan » 08/10/2006 02:41

Mene fakat interesuje koja je bila cijena da ti ljudi istupe iz SDP-a?

U parama, u obecanjima, u bilo cemu...

Samo me zanima onaj total ispod podvucene crte...

lindjo

Post by lindjo » 08/10/2006 03:29

sad su skoro minorna stranka...sto znaci da su spremni na zrtvu :shock:

mozda se i zlaja povuce...u korist stranke :zzzz:

a sad slijedi odgovor iz studija :D :

Jata,Jata

:lol:

spongebob

Post by spongebob » 08/10/2006 04:03

Činjenica je da je Lagumdžijin SDP od 2002. godine u stalnom padu, gubi na svim izborima, bilo da se radi o lokalnim ili općim. I ovaj put su na gubitku, izgubili su vlast i u dva ključna kantona, Sarajevskom i Tuzlanskom, gdje su do sad imali dominantan utjecaj
cinjenica je da se opskurni likovi poput Ive Komsica koji je od prvih visestranackih izbora promijenio pedeset stranaka radije bave tudjom mukom...Je li SDU-BOSS uopste presao izborni prag u federaciji?

branimir_s

Post by branimir_s » 08/10/2006 12:21

JA mislim da je to Lagumdzija. Ali nisu ni oni nista bolji od njega. (Cast izuzecima)

pina

Post by pina » 08/10/2006 12:31

spongebob wrote:
Činjenica je da je Lagumdžijin SDP od 2002. godine u stalnom padu, gubi na svim izborima, bilo da se radi o lokalnim ili općim. I ovaj put su na gubitku, izgubili su vlast i u dva ključna kantona, Sarajevskom i Tuzlanskom, gdje su do sad imali dominantan utjecaj
cinjenica je da se opskurni likovi poput Ive Komsica koji je od prvih visestranackih izbora promijenio pedeset stranaka radije bave tudjom mukom...Je li SDU-BOSS uopste presao izborni prag u federaciji?
Jest!

edinbug

Post by edinbug » 08/10/2006 20:28

pina wrote:
spongebob wrote:
Jest!
E blago nama, koliko je ono Tokić obećao autoputa, čini mi se 1000 kilometara

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 08/10/2006 23:58

Ja i dalje tvrdim da bi PB i BPS trebali koalirat.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 09/10/2006 00:00

Ko o cemu, Qrva o postenju....

ako se ne varam, SDP je ove godine (pise u oslobodjenju) dobio vise stolica nego na proslim izborima...

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 09/10/2006 00:05

mIRCerka wrote:Ko o cemu, Qrva o postenju....

ako se ne varam, SDP je ove godine (pise u oslobodjenju) dobio vise stolica nego na proslim izborima...
Na zalost

mIRCerka

Post by mIRCerka » 09/10/2006 00:09

mr__bosnjak wrote:

Na zalost
kako kome NA ZALOST...

meni je na radost....

zasto? pa vidi ovaj promotivni materijal za izbore u vijece Mjesne zajednice u Crvenki, u Srbiji...

Image

eto zato...

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 09/10/2006 00:11

mIRCerka wrote:
mr__bosnjak wrote:

Na zalost
kako kome NA ZALOST...

meni je na radost....

zasto? pa vidi ovaj promotivni materijal za izbore u vijece Mjesne zajednice u Crvenki, u Srbiji...

Image

eto zato...
To je parola BPS-a

"Ako ste zadovoljni sa sadasnjim stanjem glasajte za danasnju vlast, ako niste, glasajte za BPS"

mIRCerka

Post by mIRCerka » 09/10/2006 00:14

mr__bosnjak wrote:
mIRCerka wrote:
mr__bosnjak wrote: Na zalost
kako kome NA ZALOST...

meni je na radost....

Image

eto zato...
To je parola BPS-a

"Ako ste zadovoljni sa sadasnjim stanjem glasajte za danasnju vlast, ako niste, glasajte za BPS"
ne, parola BPSa je
AKO VAM JE DOSTA OVIH STO SU VAS GODNIAMA ZAJEBAVALI GLASAJTE ZA NAS DA VAS MALO I MI ZAJEBAVAMO....
a ovaj Dragisa oce da zajebava druge politicare...to je velika razlika...

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 09/10/2006 07:52

Izvanredan uspjeh

Komšić je rekao da je i više nego zadovoljan rezultatima koje je Patriotski blok postigao na izborima.
Ivo Komsic predstavnik Saveza Komunista BiH, Hrvatske Seljacke Stranke, SDP-a, Nove Hrvatske Inciijative, SDU..... Da nisam koju jos zaboravio? :)

Parlament BiH iz Federacije:

Glasovi BOSS/SDU iz 2006 godine: 22,611
Glasovi samog BOSS-a iz 2002 godine: 18,411
---------------------------------------------------------
Razlika glasova, tj. realna snaga SDU 4,200

I to je pod velikom pretpostavkom da oni su bilo sta doprinijeli BOSS-ovom glasu u 2006. Vjerovatno, realno ovo nije ni 1,000 glasova.

Nema sta, izvaredan uspjeh?????

Ovo je cak ispod nivoa koji je mafijas Tokic skupljao tamo dalekih nekih godina sa UBSD-om, tj. filijalom kozanostra.

SDU je obicna komunjarsko-mafijaska ispostava, zadnji bastion crvene pljackaske revolucije mafijasa Durakovica i kompanije.

Mislim da SDP se nije mogao bolje procistiti kad su se ovi mafijasi izdvojili po principu samo-opredjeljenja i samo-identifikacije. Da ih je covjek birao ne bih onako skupio :-D

Post Reply