ISTRAZIVANJE I ETIKA !

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
haubica_i_to_teshka

ISTRAZIVANJE I ETIKA !

Post by haubica_i_to_teshka » 14/05/2012 13:12

Kome da se obratim?

Jedan dio studiranja/istrazivanja planirao sam da provedem u BiH konkretnije Sarajevo.

Istrazivanje je povezano sa “fantomskim bolovima” kod amputiraca. Prvi dio istrazivanja ukljuce i medikamente ( oblik terapije ), dok se drugi dio bazira iskljucivo na psiholoshkim (klinicko-neuroloshkim) metodama gdje se istrazivanje bazira na laboratorijskim i savjetodavnim mjerama koj ne ukljucuje medikametne .

Znaci, dvije metode cije rezultate cu uporediti i pokushati objasniti.

Koliko sam upoznat, u BiH psihologija ne spada pod “medicinske nauke” tako da izmedju ostalog ne mogu imati dodira sa lijekovima za mentalna oboljenja, shto je meni potrebno.Da li se mogu obratiti nekoj bolnici, ili medicinskom fakultetu ?

Studija je veoma opshirna, zahtijeva timski rad sa vishe medicinskih disciplina kao i korishenje neuroloshkih laboratorija
Da li postoje te lab.,mogu li ih koristiti i kome da se obratim za pomoc?

Da napomenem , dozvolu za ovu istrazivanje vec dobio sam na maticnom Univerzitetu (UK) i uzelo mi je vishe od 6 mjeseci za dobivanje iste.

Da li mogu koristiti istu u BiH ako ne, kome da se obratim, da ne gubim puno vremena !?

Hvala unaprijed za svaku info !

potrebna

Re: ISTRAZIVANJE I ETIKA !

Post by potrebna » 21/05/2012 19:02

Odsjek za psihologiju je na Filozofskom fakultetu, te spada po odjel društevenih i humanističkih znanosti. Posebni instituti iz oblasti istraživanja koje ti radiš skoro da ne postoje. Međutim, ne bi bilo loše porazgovorata sa nekim od ljudi koji rukovode Odsjekom. Imaš web fakulteta, pa pokušaj prezentirati znač istraživanja i sam rad, pa ćeš vidjeti gdje će te oni uputiti.

haubica_i_to_teshka

Re: ISTRAZIVANJE I ETIKA !

Post by haubica_i_to_teshka » 22/05/2012 12:39

potrebna wrote:Odsjek za psihologiju je na Filozofskom fakultetu, te spada po odjel društevenih i humanističkih znanosti. Posebni instituti iz oblasti istraživanja koje ti radiš skoro da ne postoje. Međutim, ne bi bilo loše porazgovorata sa nekim od ljudi koji rukovode Odsjekom. Imaš web fakulteta, pa pokušaj prezentirati znač istraživanja i sam rad, pa ćeš vidjeti gdje će te oni uputiti.
Pokushao sam na nekoliko mjesta (Ministarstvo/bolnice), bez uspijeha. Prebacuju odgovornost jedni na druge.

Par savjeta dobio sam na pp (josh jednom se lijepo zahvaljujem forumashici xx na pomoci).

Hvala i Tebi !

pozz

Post Reply