Istorija genocida u BiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
tempora

Istorija genocida u BiH

Post by tempora » 09/05/2007 10:52

Zasto BiH nema muzej genocida i zasto ne postoji jedan dan od 365 u godini koji bi obiljezavao genocid ne samo Srebrenice vec i svih ostalih dijelova BiH, u kojima se genocid desio?
Postoje li ikakve inicijative, da se napravi jedno sabirno mjesto za dokumentaciju o genocidu i zlocinima u BiH?
I da li postoje ljudi u BiH, koje istrazuju genocid i bave se "pravnim" dijelovima definicije genocida te dokazima?
Da li je uopste potrebno,da se stvori jedno takvo mjesto u kojem ce se cuvati svjedocanstva i obiljezavati stradanja?

Vingo

Post by Vingo » 09/05/2007 11:13

Mirnes je nudio...al niko da glasa za njega....

http://bosnjaci.net/izbori2006.php?id=120

A za drugo....znam da dr. Smail Cekic dosta istrazuje genocid(e) nad bosnjacima, ali nisam upucena u detalje
http://www.interliber.com/catlistdetail ... Interliber^427203-27220&ProductID=3686&ml=b

Vingo

Post by Vingo » 09/05/2007 11:27

A tema ti je vidim izazvala salve komentara i neopjevan interes potencijalnih zrtava.... :roll:
I tako se gubi tuzba....

_BosanaC

Post by _BosanaC » 09/05/2007 11:40

Pokusavam naci ali ocito bezuspjesno... Bilo je nekog govora, koliko me pamcenje sluzi, da ce se u Srebrenici otvoriti Institut za genocid... Ako zna neko nesto vise neka napise.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 09/05/2007 11:45

A moje misljenje o Muzeju genocida u BiH: naravno da je tako nesto potrebno. Da je Bogdom i ranije napravljeno, mozda se ne bi desile neke stvari koje su se u ne tako davnoj proslosti desile.

Medjutim danas, cisto sumnjam da je tako nesto uopste izvodivo u ovoj drzavi. Jer ova drzava je drzava naroda :oops: pa svaki narod ima svoju istoriju i istinu :oops: a te istorije i istine se ne poklapaju ni u ama bas ni jednoj jedinoj dodirnoj tacki :sad:

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 09/05/2007 11:45

Ako se napravi jedan napraviæe se dva satelita istog dana. Na kraju æe ispati da smo svi jedni nad drugim podjednako èinili genocid i to na kraju (gledajuæi sa strane) neæe imati nikakvog smisla ni logike...

ines.c

Post by ines.c » 09/05/2007 11:45

Ideja je zaista dobra,svakako se treba obratiti nadleznim,svaki put pocinje prvim korakom.

basta sljezove boje

Re: Istorija genocida u BiH

Post by basta sljezove boje » 09/05/2007 11:46

tempora wrote:Zasto BiH nema muzej genocida i zasto ne postoji jedan dan od 365 u godini koji bi obiljezavao genocid ne samo Srebrenice vec i svih ostalih dijelova BiH, u kojima se genocid desio?
Postoje li ikakve inicijative, da se napravi jedno sabirno mjesto za dokumentaciju o genocidu i zlocinima u BiH?
I da li postoje ljudi u BiH, koje istrazuju genocid i bave se "pravnim" dijelovima definicije genocida te dokazima?
Da li je uopste potrebno,da se stvori jedno takvo mjesto u kojem ce se cuvati svjedocanstva i obiljezavati stradanja?

zanimljiva ideja. Rusi danasnji dan (Dan pobjede) obiljezavaju kao prisjecanje na Drugi domovinski rat (tako zovu Drugi svjetski rat, a Prvi domovinski je onaj sa Napoleonom). Cijela familija se sastane na zajednicki rucak ili veceru koja pocinje minutom sutnje kao prisjecanjem na sve koji su poginuli u ovom ratu. Arhive postoje, cak jako dobre poput one Mirsada Tokace, a otvaranje instituta, muzeja ili odredjivanje dana u godini koji ce se obiljezavati u sjecanje na zrtve je stvar politicke volje onih na vlasti

tempora

Re: Istorija genocida u BiH

Post by tempora » 09/05/2007 14:53

basta sljezove boje wrote:
tempora wrote:Zasto BiH nema muzej genocida i zasto ne postoji jedan dan od 365 u godini koji bi obiljezavao genocid ne samo Srebrenice vec i svih ostalih dijelova BiH, u kojima se genocid desio?

zanimljiva ideja. Rusi danasnji dan (Dan pobjede) obiljezavaju kao prisjecanje na Drugi domovinski rat (tako zovu Drugi svjetski rat, a Prvi domovinski je onaj sa Napoleonom). Cijela familija se sastane na zajednicki rucak ili veceru koja pocinje minutom sutnje kao prisjecanjem na sve koji su poginuli u ovom ratu. Arhive postoje, cak jako dobre poput one Mirsada Tokace, a otvaranje instituta, muzeja ili odredjivanje dana u godini koji ce se obiljezavati u sjecanje na zrtve je stvar politicke volje onih na vlasti

Mozda ponajvise onih na vlasti, ali sta je sa nasom licnom odgovornoscu?
Evo nesto ovih dana citam o zrtvama, o zlocinima, o stradanjima, ne samo nasih ljudi nego i onih drugih kod kojih se primjenjuje definicija genocida kao sto su genocidi u Turskoj, Ruandi, Sudanu....
Postoje ljudi koji osporavaju genocide nad Armenima, osporavaju cinjenice holokausta, pa evo i ovog naseg skorijeg.Neki se svrstavaju u etnicko ciscenje ( valjda blazi oblik :? jer se radi samo o deportaciji/preseljenju) a politicki vrhovi manipulisu sa definicijama ratova, odbrambenih ratova i slicno.
Voljela bih vidjeti, da negdje kod nas, na nasim prostorima, postoji potreba za institucijom koja ce dokumentirati svjedocanstva.Ne zato da bi se ista koristila kao mrznja i podstrek za nove ratove, vec iz puke cinjenice da je to dio nase proslosti i nasih sunarodnjaka koji su zvjerski muceni, ubijani, protjerivani.
I mislim da je sramno, da mi ne preuzimamo odgovornost da se borimo za svoju proslost, koja nam upravo to i nalaze.Kao sto nam i nalaze da iz svoje proslosti budemo korektni prema drugima.

Sta je potrebno mimo politicke volje za jednu takvu instituciju?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 09/05/2007 14:59

I mislim da je sramno, da mi ne preuzimamo odgovornost da se borimo za svoju proslost, koja nam upravo to i nalaze.Kao sto nam i nalaze da iz svoje proslosti budemo korektni prema drugima.

Sta je potrebno mimo politicke volje za jednu takvu instituciju?

Vec napisah da je takav muzej potreban, ako nista kao opomena generacijama sta se desilo.

Ali predugo se ovdje bori za proslost :oops: vakat se poceti boriti za buducnost :roll: Tek kada rijesimo buducnost onda mozemo poceti ponovo se boriti za proslost, kada stomaci budu puni, kada plata bude redovna, kada ne budemo imali cireve zbog neizvjesnosti hocemo li i iducu kiriju moci platiti i hoce li nam iskljuciti nesto zbog neplacenog racuna.

Ne zato da bi se ista koristila kao mrznja i podstrek za nove ratove, vec iz puke cinjenice da je to dio nase proslosti i nasih sunarodnjaka koji su zvjerski muceni, ubijani, protjerivani.

Mene je ovog termina sunarodnjaci najvise i strah u svoj ovoj prici. Ako se i napravi jedan takav muzej, svaki od tri naroda ce, kao sto vec napisah, napraviti svoj, sa svojom verzijom price, jer je to dio 'njihove' istorije... I odosmo opet u qrac. :sad:

Dirty Harry

Post by Dirty Harry » 09/05/2007 15:05

Evo kako su to Mađari uradili. Bio sam nedavno tamo i naprosto se čovjek naježi kako je to sve urađeno. U istu ravan su stavljeni nacistički i sovjetski teror, u podrumu su ćelije smrti, onakve kakve su i bile u funkciji, omča za vješanje, ... sve začinjeno nekom tihom, mračnom muzikom.
Ako vas put nanese - posjetiti!

http://www.terrorhaza.hu/

Vingo

Post by Vingo » 09/05/2007 15:10

Sta je potrebno za istrazivacki centar? Puno para. I strucnjaka. Sve sto kod nas ima je one man show...Pare? Fondacija Piramida dobila sredstva iz budzeta. Zasto onda i neki IC ne bi?

Na kraju - a sta je Memorijalni centar u Potocarima ?

Ili ti mislis na neko generalno obiljezje genocida?

A licna odgovornost? Moja odgovornost se ne treba institucionalizovati, ona pocinje i zavrsava nacinom na koji cu odgojiti svoje dijete.

tempora

Post by tempora » 09/05/2007 15:26

Vingo wrote:Sta je potrebno za istrazivacki centar? Puno para. I strucnjaka. Sve sto kod nas ima je one man show...Pare? Fondacija Piramida dobila sredstva iz budzeta. Zasto onda i neki IC ne bi?

A licna odgovornost? Moja odgovornost se ne treba institucionalizovati, ona pocinje i zavrsava nacinom na koji cu odgojiti svoje dijete.

Potocari su samo jedan dio ( neka mi se oprosti na rijeci samo!) stradanja koji se desio! Koliko svjedocanstava nikada nece ugledati svijetlo dana? I gdje ce ona biti pohranjena? Pod kucnim zapisima, mozda?
Dan kada se obiljezava Srebrenica, sudeci po ucesnicima dan je "regionalnog" stradanja.Svjesna sam i cinjenice, da mnogi ljudi, jednostavno nemaju snage obiljeziti taj dan.Neki zbog prevelikog bola.A neki drugi jer njihovo trazenje jos uvijek traje.
Ali kada gledam liste, ne samo Srebrenice, vec i nekih drugih dijelova, vidim cijele porodice nestale, pa se pitam, ko ce njih obiljeziti?

Mislim da bi Federacija, morala odvojiti jedan dan u godini za obiljezavanje genocida.Pa mozda, laicko misljenje, ako nece vlasti, da li bi mogla platforma saveza, raznih udruzenja zrtava pokrenuti takvo nesto?

Nisam ni smatrala da odgovornost treba instuticionalizirati, jer samim time, odgovornost bi se i izgubila-prebacila na nekoga/nesto. A mi toga imamo na pretek?

Maksim

Post by Maksim » 09/05/2007 15:37

U vecim gradovima treba otvoriti muzeje, u manjim graditi spomenike izuzev u onim gdje su se desili zbilja ogromni zlocini poput Srebrenice ili Bijeljine.

Kad se otvori muzej, onda treba izgraditi veliki muzej sa jakim arhivom i velicinom pravog muzeja, jer to je bolje nego otvarati prdekane koje kostaju i kojima fali kolicina svega. Plus ce takve ustanove vrlo brzo postati na neki nacin zrtve lokalnih nacelnika odnosno lafa.

SE7EN

Post by SE7EN » 09/05/2007 17:39

Ideja je neupitna.Naravno da DA ! Oko toga nema diskusije i Tempora ( mada pozdravljam i temu i cijenjenu forumasicu ) dakle Tempora nije prva koja je pokrenula to pitanje.O tome se odavno govori i od toga ce biti nesto jednog dana kada na vlasti budu ljudi koji ce brinuti o mrtvima i zivima u ovoj zemlji a kada odu oni koji danas brinu samo za sebe .Samo da kazem Bosancu i drugima koji kazu da odmah i na drugim stranama niknuli takvi muzeji kao gljive i da se ne mozemo dogovoriti oko ...bla bla nicega ...to je zato sto u rat nije imao pobjednika .Svi su pobjednici i svi su gubitnici .To je to .Qurac je mogao Svabo praviti spomenik Hitleru u Holandiji kao sto cetnici prave Drazu u Brckom i oni dole Tudjmana u sirokom brijegu .

jeza u ledja
Been thanked: 2 times

Post by jeza u ledja » 09/05/2007 17:56

Tema je 'historija genocida u BiH' pa mi pade na pamet da cemo pricati i o malo daljoj historiji.

Ja bi prije svega napravio 'muzej genocida u BiH' koji bi obuhvatao mahom 20 stoljece. Onda fino izlistao sve zlocine sto su se desavali tokom minulih ratova, stavio fotografije, zapise, video materijal, onako fin graficki prikaz svih zlocina. Da svaki posjetitelj dobro zapamti sta je vidio. Spomenik ljudskoj gluposti iz koje je proisteklo toliko zlo.

seiko22
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

Post by seiko22 » 09/05/2007 18:20

tempora wrote:
Vingo wrote:Sta je potrebno za istrazivacki centar? Puno para. I strucnjaka. Sve sto kod nas ima je one man show...Pare? Fondacija Piramida dobila sredstva iz budzeta. Zasto onda i neki IC ne bi?

Potocari su samo jedan dio ( neka mi se oprosti na rijeci samo!) stradanja koji se desio! Koliko svjedocanstava nikada nece ugledati svijetlo dana? I gdje ce ona biti pohranjena? Pod kucnim zapisima, mozda?
Dan kada se obiljezava Srebrenica, sudeci po ucesnicima dan je "regionalnog" stradanja.Svjesna sam i cinjenice, da mnogi ljudi, jednostavno nemaju snage obiljeziti taj dan.Neki zbog prevelikog bola.A neki drugi jer njihovo trazenje jos uvijek traje.
Ali kada gledam liste, ne samo Srebrenice, vec i nekih drugih dijelova, vidim cijele porodice nestale, pa se pitam, ko ce njih obiljeziti?

Mislim da bi Federacija, morala odvojiti jedan dan u godini za obiljezavanje genocida.Pa mozda, laicko misljenje, ako nece vlasti, da li bi mogla platforma saveza, raznih udruzenja zrtava pokrenuti takvo nesto?

Nisam ni smatrala da odgovornost treba instuticionalizirati, jer samim time, odgovornost bi se i izgubila-prebacila na nekoga/nesto. A mi toga imamo na pretek?

Bi "Cera"!! Samo su u pitanju "finese"! Tj. "detaljcici" - kol'ki procenat za Ceru!! Onda ide sve k'o podmazano!! Za pare, klanja dzenazu i u Cajnicu, pa sto ne bi i muzej napravio!! Znaci, samo %!! Hoces "mali muzej - 5%, hoces srednji - 15%, hoces malo veci 20%, e hoces veliki - to bogami mora da kosta - ne smijem procjenjivati proizvoljno - mogu se zajebati - pa bruka!! :D :D

,

SE7EN

Post by SE7EN » 09/05/2007 18:37

seiko22 wrote:
tempora wrote:

Bi "Cera"!! Samo su u pitanju "finese"! Tj. "detaljcici" - kol'ki procenat za Ceru!! Onda ide sve k'o podmazano!! Za pare, klanja dzenazu i u Cajnicu, pa sto ne bi i muzej napravio!! Znaci, samo %!! Hoces "mali muzej - 5%, hoces srednji - 15%, hoces malo veci 20%, e hoces veliki - to bogami mora da kosta - ne smijem procjenjivati proizvoljno - mogu se zajebati - pa bruka!! :D :D

,

:lol: :lol: :lol:

tempora

Post by tempora » 09/05/2007 21:54

SE7EN wrote:Ideja je neupitna.Naravno da DA ! Oko toga nema diskusije i Tempora ( mada pozdravljam i temu i cijenjenu forumasicu ) dakle Tempora nije prva koja je pokrenula to pitanje.O tome se odavno govori i od toga ce biti nesto jednog dana kada na vlasti budu ljudi koji ce brinuti o mrtvima i zivima u ovoj zemlji a kada odu oni koji danas brinu samo za sebe .Samo da kazem Bosancu i drugima koji kazu da odmah i na drugim stranama niknuli takvi muzeji kao gljive i da se ne mozemo dogovoriti oko ...bla bla nicega ...to je zato sto u rat nije imao pobjednika .Svi su pobjednici i svi su gubitnici .To je to .Qurac je mogao Svabo praviti spomenik Hitleru u Holandiji kao sto cetnici prave Drazu u Brckom i oni dole Tudjmana u sirokom brijegu .

Ja se plasim da neko ( uz pomoc nas samih) zna, da se vremenom brisu tragovi i da je svaki minut, dan, mjesec jedan veliki pomak zaboravu-koji ocigledno odgovara mentalnim fukarama vlasti koji ako nisu kreirali prosli genocid, zasigurno jesu zasluzni da se o njemu malo zna.Pocev od dokumentacije stradanja pa do tuzbe u Hagu.Jos malo, pa ocekujem krivicno gonjenje za rijec genocid, kao sto je to stvar u Turskoj.
A istorija genocida koju je spomenuo jeza u ledja nije spominjana ni za proslog, komunistickog vremena, pocev od muslimana poklanih od strane cetnika, pa do onih u Jasenovcu-koji se obiljezavaju kao zrtve fasizma? Ili ja opet brkam pojmove.I mozemo li po tome zakljuciti da je praksa genocida standard kod nas, koji se obicno prevodi u "agresiju", "zaracene strane" "etnicko ciscenje" i slicno?
Koja vlast ce se okuraziti da takvo nesto pokrene, a da slijepo ne koketira sa troglavom azdajom i nece li vrijeme, sat, dan, minut, sekunda uciniti toliko da od svjedocanstava ne ostane nista? Kao i za onog rata, osim u rijecima i pricama prezivjelih? :(

Šandor

Post by Šandor » 09/05/2007 22:06

Tempora, mislim da niti jedna vlast u Sarajevu neće otvoriti muzej genocida. Nema šanse.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 09/05/2007 22:23

Tempora, u pravu si....Niti se za Bošnjake poklane u u drugom sv ratu, tvrdilo da su žrtve genocida, niti za Srbe, Jevreje i Rome,koje su pobili ustaše u Jasenovcu, Gradišci, na kraju krajeva, u samom Sarajevu, do 1941 do 1945....I plašim se, kao što Šandor reče,da niti jedna vlast u Sarajevu, neće "htjeti" muzej genocida.....Previše se u našoj metropoli, koketiralo sa ustašama, nažalost, još uvijek postoji, u određenim sarajevskim krugovima, neki neobjašnjiv sentiment prema NDH i poglavniku.....

jeza u ledja
Been thanked: 2 times

Post by jeza u ledja » 10/05/2007 00:16

Ahmmed wrote:Tempora, u pravu si....Niti se za Bošnjake poklane u u drugom sv ratu, tvrdilo da su žrtve genocida, niti za Srbe, Jevreje i Rome,koje su pobili ustaše u Jasenovcu, Gradišci, na kraju krajeva, u samom Sarajevu, do 1941 do 1945....I plašim se, kao što Šandor reče,da niti jedna vlast u Sarajevu, neće "htjeti" muzej genocida.....Previše se u našoj metropoli, koketiralo sa ustašama, nažalost, još uvijek postoji, u određenim sarajevskim krugovima, neki neobjašnjiv sentiment prema NDH i poglavniku.....

Razlog za to je djelimicno u tome sto ni sam naziv 'genocid' nije definisan do nakon drugog svjeskog rata. Drugi razlog je sto je malo zajebano praviti zajednicku drzavu u kojem su se desavali multi-genocidi jedni protiv drugih.
Ali u stvari to je otprilike isto sto si i ti rekao. :-x

Post Reply