Istanbul Pogrom

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Šandor

Istanbul Pogrom

Post by Šandor » 18/07/2007 02:57

The Istanbul Pogrom (also known as Istanbul Riots; Greek: Σεπτεμβριανά (Events of September); Turkish: 6–7 Eylül Olayları (Events of September 6-7)), was a pogrom directed primarily at Istanbul's 100,000-strong Greek minority on September 6 and 7, 1955. Jews and Armenians living in the city and their businesses were also targeted in the pogrom, which was orchestrated by the Demokrat Parti-government of Turkish Prime Minister Adnan Menderes. The events were triggered by the false news that the house in Thessaloniki (Turkish: Selânik), Greece, where Mustafa Kemal Atatürk was born in 1881, had been bombed the day before.[1]

A Turkish mob, most of which was trucked into the city in advance, assaulted Istanbul’s Greek community for nine hours. Although the orchestrators of the pogrom did not explicitly call for Greeks to be killed, between 13 and 16 Greeks (including two Orthodox clerics) and at least one Armenian died during or after the pogrom as a result of beatings and arsons.[2]

Thirty-two Greeks were severely wounded. In addition, dozens of Greek women were raped, and a number of men were forcibly circumcised by the mob. 4,348 Greek-owned businesses, 110 hotels, 27 pharmacies, 23 schools, 21 factories, 73 churches and over a thousand Greek-owned homes were badly damaged or destroyed.[2]

Estimates on the economic cost of the damage vary from Turkish government's estimate of 69.5 Million Turkish lira (equivalent to 24.8 million USD[3]), the British diplomat estimates of 100 million GBP (about 200 million USD), the World Council of Churches’ estimate of 150 million USD, and the Greek government's estimate of 500 million USD.[2]

The pogrom greatly accelerated emigration of ethnic Greeks from the Istanbul region (the former Constantinople), reducing the 200,000-strong Greek minority in 1924 to just over 5,000 in 2005.[4]

http://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul_Pogrom

Da li je ovo tačno? Je li zaista bilo ovako kako piše? :(

Ergot

Re: Istanbul Pogrom

Post by Ergot » 18/07/2007 03:37

©andor wrote:
Da li je ovo taèno? Je li zaista bilo ovako kako pi¹e? :(

Cafirska propaganda, dje ce 'nasi' tako nesto uraditi?!?

Hakala

Post by Hakala » 18/07/2007 04:29

heb'la te wikipedija 8)

krajnje neozbiljno :zzzz:

Fratris

Post by Fratris » 18/07/2007 06:01

Ovo je opcepoznato. Fanarioti, iliti Carigradski Grci su bili izuzeti iz razmjene stanovnistva 1920ih, kao i Turci u grckom dijelu Tracije. Njih je bilo oko cetvrtine miliona. Danas ih ima mozda par tisuca. Al jest fino biti jedan od njih. Vaseljenski patrijarh, znaci patrijarh svih grko-pravoslavnih vjernika je patrijarh Istanbula, i on mora biti turski gradjanin. Znaci prosjecan turski Grk ima sanse jedno 1 naprema 2000 da bude patrijarh.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 18/07/2007 06:22

Šandor wrote:

Da, 100% je tacno, i to nisu uradili ''nasi'', vec turski ultranacionalisti, oni kojima je Atatürk bozanstvo, neka vrsta cetnika na turski nacin.
Medjutim u tekstu se nigdje ne navodi da je situacija ionako bila prenapeta, prije svega zbog Kipra i Rodosa gdje su proganjali i klali Turke, plus nije navedeno da su se Grci odma poceli svetit, i protjerivat muslimane iz Trakije(Turke, Pomake i Bosnjake).

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 18/07/2007 06:30

Fratris wrote:Ovo je opcepoznato. Fanarioti, iliti Carigradski Grci su bili izuzeti iz razmjene stanovnistva 1920ih, kao i Turci u grckom dijelu Tracije. Njih je bilo oko cetvrtine miliona. Danas ih ima mozda par tisuca. Al jest fino biti jedan od njih. Vaseljenski patrijarh, znaci patrijarh svih grko-pravoslavnih vjernika je patrijarh Istanbula, i on mora biti turski gradjanin. Znaci prosjecan turski Grk ima sanse jedno 1 naprema 2000 da bude patrijarh.

Po ugovoru iz Lozane trebalo je svi Grci, odnosno pravoslavni i svi muslimani iz Grcke da idu na razmjenu, Grci su su trazili da se zbog tradicije ostavi patrijarsija u Istanbulu, jer postoji vec 1600 godina, pa sto ne bi i dalje. Grckom zahtjevu je udovoljeno i ostavljena je patrijarsija zajedno sa Grcima u i okolo Istanbula, plus ostali su Grci na ostrvima Tenedos i Imbros. A za uzvrat osatli su muslimani zapadne Trakije.
Po ugovoru iz Lozane patrijarh mora da bude turski drzavljanin, i patrijarsija nema nikakvu drugu ulogu sem da sluzi vjerske obrede Grka koji su ostali u Istanbulu.
Patrijarsija je skoro izgubila na sudu protiv bugarskog popa koji nije htio da spominje patrijarhovo ime na liturgiji, jer kao sto sam vec napiso po lozanskom ugovoru patrijarsija sluzi jedino za vjerske obrede lokalnih pravoslavnih Grka.

uozo

Post by uozo » 18/07/2007 08:29

Biti neturk musliman u Turskoj je veoma tesko a kamoli nemusliman. :roll:
Cak i kad si samo malo ljevlje oprijedljen moze lako da se desi da te mrak pojede!
To je tako uvijek bilo i izgleda da ce biti samo sto je nekad lakse a nekad teze.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 18/07/2007 08:40

uozo wrote:Biti neturk musliman u Turskoj je veoma tesko a kamoli nemusliman. :roll:
Cak i kad si samo malo ljevlje oprijedljen moze lako da se desi da te mrak pojede!
To je tako uvijek bilo i izgleda da ce biti samo sto je nekad lakse a nekad teze.

mislim da se ipak mnogo toga promijenilo na bolje u zadnje vrijeme, barem sto se tice velikih gradova kao sto su Istanbul i Izmir.

bice_bice

Post by bice_bice » 18/07/2007 08:52

uozo wrote:Biti neturk musliman u Turskoj je veoma tesko a kamoli nemusliman. :roll:

a jel..

samo da mi je znat' onda kako na hiljade bosnjaka vec decenijama super i bez ikakvih problema - naprotiv - zivi u Istanbulu, opcenito Turskoj.. daj ba...

adore

Post by adore » 18/07/2007 08:53

uozo (citat):
Biti neturk musliman u Turskoj je veoma tesko a kamoli nemusliman.

Biti neturk musliman ili nemusliman u Turskoj je puno lakse nego biti musliman u Evropi ili Americi. Turska je jedna od rijetkih zemalja u Evropi gdje stranci nisu gradjani drugog reda, cak u nekim situacijama u povlastenoj poziciji u odnosu na njih same. A normalno je da te mrak moze pojesti u gradu od 15 miliona. To nema veze sa nacijom, niko te u mraku ne pita 'odakle si ti bogati' :)

danas

Post by danas » 18/07/2007 10:16

Bosanac sa dna kace wrote:
Šandor wrote:

Da, 100% je tacno, i to nisu uradili ''nasi'', vec turski ultranacionalisti, oni kojima je Atatürk bozanstvo, neka vrsta cetnika na turski nacin.
Medjutim u tekstu se nigdje ne navodi da je situacija ionako bila prenapeta, prije svega zbog Kipra i Rodosa gdje su proganjali i klali Turke, plus nije navedeno da su se Grci odma poceli svetit, i protjerivat muslimane iz Trakije(Turke, Pomake i Bosnjake).

jeste sve tacno ovo sto kazes, samo ne znam otkad je to menderesu ataturk bio bozansvo? :? u istanbulu ljudi koje znam i dan-danas o njemu govore sa gadjenjem i nemaju puno problema sa cinjenicom da je objesen... kazu da je bio jedan od najgorih... od nevidjene korupcije i lopovluka pod okriljem 'demokratizacije' pa do ovih sranja (iako je ko biva nesto 'rehabilitovan')...

uozo

Post by uozo » 18/07/2007 10:36

Recite to Hrant Dinku ili onom rahibu Santora. Mozda Erkanu Mumcu ili onoj trojici (dvojica turaka koji su presli na protestanizam i jedan nijemac) koje preklase u aprilu u Malatiyi. :roll:
Pa onda Orhanu Pamuku koji sam maltene ne smije da zivi u Turskoj jer mu svaki dan stizu prijetnje da ce ga ubiti!

danas

Post by danas » 18/07/2007 10:49

uozo wrote:Recite to Hrant Dinku ili onom rahibu Santora. Mozda Erkanu Mumcu ili onoj trojici (dvojica turaka koji su presli na protestanizam i jedan nijemac) koje preklase u aprilu u Malatiyi. :roll:
Pa onda Orhanu Pamuku koji sam maltene ne smije da zivi u Turskoj jer mu svaki dan stizu prijetnje da ce ga ubiti!

ma i to je kompleksno... ja se sjecam kad je ona hulya avsar presla na hriscanstvo :lol: :lol: ili kad je sin onoga koca (mislim da je bio on) ozenio neku belgijanku (mislim da je ona dosla tobe proje toga)... a pamukova kritika rezima, ma koliko bila osnovana i ma sta ja o njoj mislila, je donekle obojena cinjenicom da je njegov otac bio istaknuti menderesovac i da je porodica uveliko patila poslije menderesovog pada (ako nisam sta pobrkala, ne sjecam se vise detalja)...

danas

Post by danas » 18/07/2007 11:07

ako su ovi linkovi za mene -- ne sumnjam ni najmanje... turci su nacionalisti zesci... mislim da i dalje imaju zakon po kome svako ko ima (ili uzima) tursko drzavljanstvo mora imati odobreno tursko ime :D ako si stranac koji trazi naturalizaciju, daju ti listu sa mogucim imenima i prezimenima da biras :-) :-)

uozo

Post by uozo » 18/07/2007 11:16

danas wrote:ako su ovi linkovi za mene -- ne sumnjam ni najmanje... turci su nacionalisti zesci... mislim da i dalje imaju zakon po kome svako ko ima (ili uzima) tursko drzavljanstvo mora imati odobreno tursko ime :D ako si stranac koji trazi naturalizaciju, daju ti listu sa mogucim imenima i prezimenima da biras :-) :-)

Dje ce bit za tebe :shock: :kiss:
:D
Nije nego za one gore koji kazu da je sve tamo super i cakum pakum.

pekarce

Post by pekarce » 18/07/2007 12:16

uozo wrote:Recite to Hrant Dinku ili onom rahibu Santora. Mozda Erkanu Mumcu ili onoj trojici (dvojica turaka koji su presli na protestanizam i jedan nijemac) koje preklase u aprilu u Malatiyi. :roll:

Pored sporadicnog nasilja zbog cesto pretjeranog nacionalnog ponosa, negativna strana turskog nacionalizma je i zatvorenost drustva i individualaca ka promjenama, dakle sve drugo i strano moze biti protumaceno kao opasnost da se narusi sistem. S druge strane, opet si imao hiljade ljudi koji su izasli na ulice sa parolama 'Svi smo mi Hrant Dink", sto hoce reci da situacija i nije tako crno-bijela. Doduse, vecina ovih ljudi je iz zapadne Turske (Istanbul, Izmir, Antalya), ali je opet neki pocetak.

pekarce

Post by pekarce » 18/07/2007 12:17

Pored sporadicnog nasilja zbog cesto pretjeranog nacionalnog ponosa, negativna strana turskog nacionalizma je i zatvorenost drustva i individualaca ka promjenama, dakle sve drugo i strano moze biti protumaceno kao opasnost da se narusi sistem. S druge strane, opet si imao hiljade ljudi koji su izasli na ulice sa parolama 'Svi smo mi Hrant Dink", sto hoce reci da situacija i nije tako crno-bijela. Doduse, vecina ovih ljudi je iz zapadne Turske (Istanbul, Izmir, Antalya), ali je opet neki pocetak.

pekarce

Post by pekarce » 18/07/2007 12:24

bosmen wrote:Zar i Antalya spada u zapadnu Tursku? :D :D

Itekako. Provjeri malo kartu. :)

pekarce

Post by pekarce » 18/07/2007 12:29

Ne samo da Antalya pripada zapadnoj Turskoj geografski (ne odredjuje se sta je zapad samo tako :D ), nego i po razvijenosti i mentalitetu, sto ti tvrdim sa sigurnoscu, jer trenutno boravim u relativnoj blizini.

Toliko, da ne zachatavam i ne skrecem... :D

babanovac

Post by babanovac » 18/07/2007 12:46

Sta cemo sad?

uozo

Post by uozo » 18/07/2007 12:48

pekarce wrote:

Slazem se da nije crno bijelo, kao ni bilo gdje drugdje u svijetu. Ali je cinjenica da je biti neturk musliman u Turskoj veoma tesko a kamoli nemusliman. Naravno da je u vecim gradovima sve lakse ali hajde nek neko ode da zivi u Trabzon i bude kriscan. Tamo se desava da hoce da lincuju studente samo zato sto sumnjaju da su ljevicari.

uozo

Post by uozo » 18/07/2007 12:50

babanovac wrote:Sta cemo sad?

Ja cu pivu! Hladnu! Tocenu! A ti? :D

uozo

Post by uozo » 18/07/2007 12:58

bosmen wrote:
uozo wrote:
pekarce wrote:

Slazem se da nije crno bijelo, kao ni bilo gdje drugdje u svijetu. Ali je cinjenica da je biti neturk musliman u Turskoj veoma tesko a kamoli nemusliman. Naravno da je u vecim g
radovima sve lakse ali hajde nek neko ode da zivi u Trabzon i bude kriscan. Tamo se desava da hoce da lincuju studente samo zato sto sumnjaju da su ljevicari.

:thumbup: S tim sto se bas ne slazem s tim da je biti neturk musliman veoma tesko.Tesko je uopce biti stranac u Turskoj.Ako si musliman,opet je lakse

Ma, to je to. Hos i ti Efes? :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 18/07/2007 13:01

danas wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
Šandor wrote:

jeste sve tacno ovo sto kazes, samo ne znam otkad je to menderesu ataturk bio bozansvo? :? u istanbulu ljudi koje znam i dan-danas o njemu govore sa gadjenjem i nemaju puno problema sa cinjenicom da je objesen... kazu da je bio jedan od najgorih... od nevidjene korupcije i lopovluka pod okriljem 'demokratizacije' pa do ovih sranja (iako je ko biva nesto 'rehabilitovan')...

Menderesu Atatürk nije bio bozanstvo, naravno, jer mu je bio drug, kolega, saborac.
Da, i kao za jermenski genocid ne zna se naredbodavac zlocina, ali se jel zna grupa ljudi koji su to pocinili.
Znam, licno iz privatnih izvora da istanbulski Grci i Jermeni nemaju nista protiv pokrivenih zena, i muslimanskih politickih stranaka, najveci strah imaju od MHP i njihovih vukova.
Ako je Menderes bio toliko los, zasto je bio toliko popularan?
Znas li zasto su ga objesili? :roll:

Post Reply