Ispis iz drzavljanstva - par pitanja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

baxus
Has thanked: 13 times
Been thanked: 26 times

Ispis iz drzavljanstva - par pitanja

Post by baxus » 18/02/2008 13:59

Da li se moze obaviti preko opunomocenika, koliko kosta i gdje se Haplicira?
Ljudima su inace rodni listovi iz Dervente
Nadam se da cete biti od pomoci.
hvala
:)

pita

Re: Ispis iz drzavljanstva - par piatanja

Post by pita » 18/02/2008 14:05

baxus wrote:Da li se moze obaviti preko opunomocenika, koliko kosta i gdje se Haplicira?
hvala

Zar se ne gubi BiH drzavljanstvo po defaultu kad uzmes neko drugo?

melb26sa

Post by melb26sa » 18/02/2008 14:06

Ministarstvo civilnih poslova BiH je zaduzeno - Sektor za državljanstvo i putne isprave tel 033/220-305 faks 033/220-305
Kada sam radila u UNITICu znao se napraviti red ljudi u Volksbanci koji su uplacivali za ispis iz drzavljanstva a spominjala se cifra od 1000-1700 KM - trebao bi provjeriti sa Ministarstvom sta tacno treba, valjda zahtjev ili tako nesto.

melb26sa

Post by melb26sa » 18/02/2008 14:07

pita wrote:
baxus wrote:Da li se moze obaviti preko opunomocenika, koliko kosta i gdje se Haplicira?
hvala

Ne bih rekla. Amerikance ne iteresuje da li imas BiH drzavljanstvo iako si uzeo njihovo. Opet Njemci traze ispis prije nego ti daju njihovo koliko ja znam....

pita

Post by pita » 18/02/2008 14:39

melb26sa wrote:
pita wrote:
hvala

Ne bih rekla. Amerikance ne iteresuje da li imas BiH drzavljanstvo iako si uzeo njihovo. Opet Njemci traze ispis prije nego ti daju njihovo koliko ja znam....

hhmm moguce slovenci nisto ne traze...mozda je to regulirano nekim dogovorom

BELLUNO

Post by BELLUNO » 18/02/2008 17:34

..
Last edited by BELLUNO on 06/01/2012 16:06, edited 1 time in total.

zemo_online

Post by zemo_online » 18/02/2008 17:38

Sta znaci ogrijesiti se o zakon da bi te protjerali iz Svicarske?

BELLUNO

Post by BELLUNO » 18/02/2008 17:53

..
Last edited by BELLUNO on 06/01/2012 16:06, edited 2 times in total.

Maraschino
Has thanked: 40 times
Been thanked: 14 times

Re: Ispis iz drzavljanstva - par pitanja

Post by Maraschino » 19/02/2008 02:10

hvala

sve informacije mozes dobiti u nasim konzulatima ili u ministarstvu civilnih poslova. procedura je jako komplikovana i duga a bogami i kosta 1700 km po osobi.

sretno

pita

Post by pita » 19/02/2008 09:09

Maraschino wrote:
hvala

sve informacije mozes dobiti u nasim konzulatima ili u ministarstvu civilnih poslova. procedura je jako komplikovana i duga a bogami i kosta 1700 km po osobi.

sretno

Ja sam dobio feeling da jedva cekaju da se te rijese...samo daj kes :-)
I onako bit vjerojatno oni za salterom sami koristili BiH pasos kao wc papir jer od toga nije puno vrijedniji, nazalost.

fantom slobode

Post by fantom slobode » 19/02/2008 09:16

pita wrote:
Maraschino wrote:
hvala

sretno

I onako bit vjerojatno oni za salterom sami koristili BiH pasos kao wc papir jer od toga nije puno vrijedniji, nazalost.

Pa vrjednost naseg pasosa je kako za koga, ja znam neke sto putuju uvijek bez problema, ne stoje u redu za vizu.
A za 1700KM priloga drzavi, mislim da su sasvim u pravu sto jedva cekaju da se rijese, a i ne znam sto ne bi, jer ti si dosao da se odreknes drzavljanstva, nisu te oni zvali.Valjda je to licni izbor.

pita

Post by pita » 19/02/2008 09:24

fantom slobode wrote:
pita wrote:
Maraschino wrote:
hvala

sretno

Pa vrjednost naseg pasosa je kako za koga, ja znam neke sto putuju uvijek bez problema, ne stoje u redu za vizu.
A za 1700KM priloga drzavi, mislim da su sasvim u pravu sto jedva cekaju da se rijese, a i ne znam sto ne bi, jer ti si dosao da se odreknes drzavljanstva, nisu te oni zvali.Valjda je to licni izbor.

hhhm...slazem se, samo cesto vidim kako se ponasaju na eu granicama prema bosnacima (i srbima)....i to mi se ne svidja. Ne mislim, da je to zato jer nas mrze....nego vjerojatno jer za tim pasosima stoji neka virtualna drzava, koja nazalost na zapadu ima jos uvjek totalno negativan prizvuk...znas i sam kriminal, korupcija, imigracija, neurdjenost, nekultura, divljastvo, balkanizam....

ja_cura_

Post by ja_cura_ » 19/02/2008 09:36

ja vala nikad nisam imala problema na granici, kad znam da mi je pasos uredan, viza, i da ne nosim nista sto nije dozvoljeno.

fantom slobode

Post by fantom slobode » 19/02/2008 09:47

ja_cura_ wrote:ja vala nikad nisam imala problema na granici, kad znam da mi je pasos uredan, viza, i da ne nosim nista sto nije dozvoljeno.

Upravo tako, tu se vise radi o licnom osjecaju, nikad me nisu ruzno pogledali, a jednom kada su mi prebirali auto, a bio sam sa BH pasosem, dok zena vlasnica auta bi sa holandskim i poce da prica nas prebiraju zbog mene i mog pasosa, sto je naravno bio njen licni osjecaj i zakljucak, jer stvarnost je drugacija, godinu prije gospodja je svercala cigare i platila kaznu za austrijsku vinjetu koju nije kupila.Gdje ces veci razlog za kontrolu svercera iz Holandije, moja greska bi sto se vozih sa njom, a ko bi to ocekivao od jedne fakultetski obrazovane zene, koja radi kao inzinjer i ima 50 godina, no ni holandski pasos jos ne pomoze da se ponasa po zakonu drzave kroz koju se vozi.

Maraschino

Post by Maraschino » 19/02/2008 14:05

pita wrote:
Maraschino wrote:
hvala

sretno

to sto tebi BH pasos vrijedi wc papira ostavi za sebe a ako ti se ne svidja vrati ga,imas na to pravo.
godinama putujem sa BH pasosom i NIKADA nisam imao ama bas nikakve neugodnosti da ne govorimo o tezim oblicima diskriminacije.
ja sam trebao da se odreknem BH drzavljanstva ali sam angazovao advokata tako da sam dobio definitivno rjesenje po kome se ne moram odricati svog drzavljanstva.
cinjenica je i da sam kontaktirao resorno ministarstvo i nas konzulat radi procedura ali me iznenadilo to da me niko nije pitao zbog cega, kako, u kojoj si zemlji ... nego ono procedura ti je takva i kosta toliko. imao sam osjecaj da se i ne brinu bas nesto narocito ako u nekoj zemlji izgube 20-30 hiljada BH drzavljana, a na drugoj strani sam procitao podatak da se milioni i milioni maraka slivaju od tih ispisa.

niko nema koristi od tih para samo drzava BiH ima stetu :( na duge staze o cemu niko i ne razmislja dok jedan dio trlja ruke kako nas je sve manje i manje

Blueboy-

Post by Blueboy- » 19/02/2008 14:40

Ja sam se nedavno ispiso, i to ti je jednostavno sve za dan mozes uraditi u Sarajevu:

Prvo u zgradu zajednicki institucija, gdje moras predat zahtjev zajedno sa:
- Bosanskom licnom kartom (licna karta ti se odma oduzima)
- Kopia bosanskog pasosa (mora biti ovjereno)
- Rodni list/uvjerenje o drzavljanstvu
- Potvrdom da si steko ili ces steknuti drzavljanstvo druge drzave (mora biti prevedeno na bosanski jezik-mozes uraditi u sarajevu, lista prevodioca ti je objesena pred kantonalnim sudom u sarajevu)
- Potvrda boravka u inostranstvu (moras prevest na bosanski jezik)

- Pismo i ispisu ti se izda isti dan, naravno ako nije velika guzva, ja sam proso srecom bez problema.

- Pismo koje dobijes u zgradi zajednicki institucija/ministarstvo civilni poslova moras ovjeriti u ministarstvu vanski poslova.

- cjena samog ispisa: 800 km
- cjena neke takse stembilji oko 10 km
- cjena prevoda dokumenata mene je izasla neki 40 km.

sve oko neki 850 km

Ljudi su strasno ljubazni, pomoce ti, objasnit ce ti.

Ja sam zvao ambasadu prije nego sam se uputio u sarajevo. U ambasadi su mi isto mogli uraditi ispis, ali ca. 750 km skuplje. ambasada kopenhagen.

Pri ispisu moras posjedivati novu licnu kart.

baxus
Has thanked: 13 times
Been thanked: 26 times

Post by baxus » 19/02/2008 16:26

Blueboy- wrote:Ja sam se nedavno ispiso, i to ti je jednostavno sve za dan mozes uraditi u Sarajevu:

Prvo u zgradu zajednicki institucija, gdje moras predat zahtjev zajedno sa:
- Bosanskom licnom kartom (licna karta ti se odma oduzima)
- Kopia bosanskog pasosa (mora biti ovjereno)
- Rodni list/uvjerenje o drzavljanstvu
- Potvrdom da si steko ili ces steknuti drzavljanstvo druge drzave (mora biti prevedeno na bosanski jezik-mozes uraditi u sarajevu, lista prevodioca ti je objesena pred kantonalnim sudom u sarajevu)
- Potvrda boravka u inostranstvu (moras prevest na bosanski jezik)

- Pismo i ispisu ti se izda isti dan, naravno ako nije velika guzva, ja sam proso srecom bez problema.

- Pismo koje dobijes u zgradi zajednicki institucija/ministarstvo civilni poslova moras ovjeriti u ministarstvu vanski poslova.

- cjena samog ispisa: 800 km
- cjena neke takse stembilji oko 10 km
- cjena prevoda dokumenata mene je izasla neki 40 km.

sve oko neki 850 km

Ljudi su strasno ljubazni, pomoce ti, objasnit ce ti.

Ja sam zvao ambasadu prije nego sam se uputio u sarajevo. U ambasadi su mi isto mogli uraditi ispis, ali ca. 750 km skuplje. ambasada kopenhagen.

Pri ispisu moras posjedivati novu licnu kart.

zahvaljujem
svima na pomoci

za licnu kartu - cisto sumnjam da je ljudi imaju..
i zanima me jos, da li ima popust na citavu porodicu, otac majka i sin traze ispis

Blueboy-

Post by Blueboy- » 19/02/2008 23:39

Ispis sam radio prije 6 mjeseci, bez licne nove nema teorije, bar je meni tako reko zamjenik ministra tada. Na svu srecuimo sam tu licnu. Ispis ti je 800 km, ne vjerujem u nikakav popust. Te tarife su zakonima donesene.

macan prvi

Post by macan prvi » 02/11/2008 20:04

Da reaktiviram temu :D

U Zakonu o drzavljanstvu Bosne i Hercegovine u verziji koju sam nasao na internetu na

http://www.mup.vladars.net/zakoni_lt/bih/Zakon%20o%20drzavljanstvu%20Bosne%20i%20Hercegovine_lat.pdf

u clanu 17. (Prestanak drzavljanstva po sili zakona) pise:
"Državljanstvo BiH gubi se dobrovoljnim sticanjem drugog državljanstva, ukoliko se ne određuje drugačije bilateralnim sporazumom zaključenim između BiH i te države koji je odobrila Parlamentarana skupština u skladu sa članom IV 4. d) Ustava".

U clanu 24. (Prestanak drzavljanstva) stav 4. pise:
"državljanstvo BiH prestaje čl. 17. i 18. ovog zakona na dan kada lice koje je u pitanju stekne državljanstvo druge države".

Mene zato zanima zasto se neko ko trazi npr. drzavljanstvo Njemacke ili Austrije uopste mora odreci bh. drzavljanstva da bi dobio drzavljanstvo te dvije zemlje kad mu bh. drzavljanstvo u skladu s clanovima koje sam gore naveo, izgleda, prestaje po automatizmu samim cinom preuzimanja drzavljanstva Njemacke (ili Austrije)? :?

Ja znam da u clanu Zakona koji se odnosi na odricanje od bh. drzavljanstva (clan 19.) stoji eksplicitno da taj clan vazi za "osobe koje zive u inostranstvu i imaju drzavljanstvo druge drzave".
Medjutim, kako clan 17 nije ogranicen prostorno (dakle, samo na one koji su u BiH ili samo na one koji su van BiH), onda bi to, mislim, trebalo znaciti da bh. drzavljanstvo svakome ko dobije drzavljanstvo neke drzave s kojom BiH nema sporazum o dvojnom drzavljanstvu prestaje vaziti po automatizmu - dakle bez potrebe da se neko jos eksplicitno drzavljanstva odrekne (i ganja se po ambasadama ili ode u bh. institucije vlasti :D ).

Jel se slazete s ovom izjavom? :D

Maraschino

Post by Maraschino » 02/11/2008 22:08

Jel se slazete s ovom izjavom?

slazemo,

samo sto ispis ne trazi drzava BiH nego drzava u kojoj ti zelis novo drzavljanstvo

macan prvi

Post by macan prvi » 02/11/2008 22:20

Maraschino wrote:

slazemo,

Hvala. :D

Maraschino wrote:
samo sto ispis ne trazi drzava BiH nego drzava u kojoj ti zelis novo drzavljanstvo

U tome je upravo poenta i to sam htio razjasniti: dosta ljudi koji zive u Njemackoj i imaju pravo na njemacko drzavljanstvo tvrde da se treba odreci bh. drzavljanstva. Ipak, evo sta pise u Njemackom zakonu od drzavljanstvu (Staatsangehörigkeitsgesetz - StAG):
Clan 10: "Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat..., ist auf Antrag einzubürgern, wenn er...
(4.) seine bisherige Staatsangehörigkeit aufgibt oder verliert...".

Dakle, slijedi da je dovoljno gubljenje (ili odricanje od) maticnog drzavljanstva.

Znas li kako se cinjenica gubljenja bh. drzavljanstva po automatizmu dokazuje? :? Potvrdom revnosne ambasade? :? :D

Maraschino

Post by Maraschino » 02/11/2008 22:45

macan prvi wrote:
Maraschino wrote:

slazemo,

Maraschino wrote:

U tome je upravo poenta i to sam htio razjasniti: dosta ljudi koji zive u Njemackoj i imaju pravo na njemacko drzavljanstvo tvrde da se treba odreci bh. drzavljanstva. Ipak, evo sta pise u Njemackom zakonu od drzavljanstvu (Staatsangehörigkeitsgesetz - StAG):
Clan 10: "Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat..., ist auf Antrag einzubürgern, wenn er...

Dakle, slijedi da je dovoljno gubljenje (ili odricanje od) maticnog drzavljanstva.

Znas li kako se cinjenica gubljenja bh. drzavljanstva po automatizmu dokazuje? :? Potvrdom revnosne ambasade? :? :D

nema automatizma, :D ( ne vjeruju nam)

ljudi traze crno na bijelo ( ispis)

p.s. vrlo vazno je i to da se ne mozes tek tako ispisati dok ne dokazes da ces dobiti drugo drzavljanstvo

macan prvi

Post by macan prvi » 03/11/2008 00:08

Maraschino wrote:
macan prvi wrote:
Maraschino wrote:
slazemo,

Maraschino wrote:

nema automatizma, :D ( ne vjeruju nam)

ljudi traze crno na bijelo ( ispis)

p.s. vrlo vazno je i to da se ne mozes tek tako ispisati dok ne dokazes da ces dobiti drugo drzavljanstvo

Vjerujem ti :D A kako se dobije "crno na bijelo" kad gubis drzavljanstvo po automatizmu? Jer ako je procedura ispisa kad se po automatizmu gubi drzavljanstvo jednaka proceduri kad se neko odrice drzavljanstva (pretpostavimo da drzava cije se drzavljanstvo preuzima zahtijeva odricanje i ne prihvata gubljenje po automatizmu), onda to nema smisla. :-) :D

Brisbane

Re:

Post by Brisbane » 03/11/2008 00:28

BELLUNO wrote:
test01 wrote:Sta znaci ogrijesiti se o zakon da bi te protjerali iz Svicarske?

Ubistvo kao sto su uradila ona trojica Hrvata,dvojica imaju drzavljanstvo kad odsluze kaznu bit ce protjerani.Veca kradja, pokusaj ubistva.Blacenje Svicarske.A sve zavisi od kantona mogu ti uzeti drzavljanstvo ako oni odluce kad hoce.Zato i ne traze ispis da bi te mogli protjerati.Moj otac je Svicarac,mama Bosanka(tad bila),morali su podnijeti poseban zahtjev da se meni i starijem bratu kad smo rodjeni dodijeli drzavljanstvo,iako smo trebali imati samim rodjenjem jer nam je otac Svicarac.Sad je stanje drukcije kad mi je rodjena sestra odmah je dobila drzavljanstvo samim rodjenjem.

Hajde molim te ne laprdaj. Nikada ti ne mogu oduzeti drzavljanstvo pa makar bio i masovni ubica. U tome i jeste sustina sigurnosti drzavljanstva. Dok si na Ausweisima, B, C mogu te nogirati.
Drzavljanstvo ako si legalno dobio, nikada ti ne mogu oduzeti.

Maraschino

Re: Re:

Post by Maraschino » 03/11/2008 21:46

Brisbane wrote:
BELLUNO wrote:
test01 wrote:Sta znaci ogrijesiti se o zakon da bi te protjerali iz Svicarske?

Ubistvo kao sto su uradila ona trojica Hrvata,dvojica imaju drzavljanstvo kad odsluze kaznu bit ce protjerani.Veca kradja, pokusaj ubistva.Blacenje Svicarske.A sve zavisi od kantona mogu ti uzeti drzavljanstvo ako oni odluce kad hoce.Zato i ne traze ispis da bi te mogli protjerati.Moj otac je Svicarac,mama Bosanka(tad bila),morali su podnijeti poseban zahtjev da se meni i starijem bratu kad smo rodjeni dodijeli drzavljanstvo,iako smo trebali imati samim rodjenjem jer nam je otac Svicarac.Sad je stanje drukcije kad mi je rodjena sestra odmah je dobila drzavljanstvo samim rodjenjem.

Hajde molim te ne laprdaj. Nikada ti ne mogu oduzeti drzavljanstvo pa makar bio i masovni ubica. U tome i jeste sustina sigurnosti drzavljanstva. Dok si na Ausweisima, B, C mogu te nogirati.
Drzavljanstvo ako si legalno dobio, nikada ti ne mogu oduzeti.

nije istina ( bez obzira sto se krse sve konvencije) i to se dogadja

Post Reply