Ispade Hare opet u pravu.

kiligonzales

#3851 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by kiligonzales » 11/12/2017 09:35

cyprus wrote:
Lakat Jebić wrote:Cypruse,

Da ne ulazimo opet u diskusiju. Slazem se da nigdje na svijetu raspustanje parlamenta ne znaci raspad zemlje. Ali ti bi se trrbao sloziti da nigdje na svijetu ne postoji da 2 od 3 konstitutivna faktora zele raspad drzave. Jacanje drzave pada u vodu kad das dodatne mehanizme da to ojacano ne funkcionise i cak u odredjenim tumacenjima prestane postojati.
Tačno je da je Bosna i Hercegovina specifična država, ali ako joj događaji 92-95 nisu dohakali, neozbiljno je misliti da bi njenu egzistenciju mogla ugroziti mogućnost raspuštanja parlamenta...

Tačno je, Bosna i Hercegovina ima taj problem što bi ogroman dio njene populacije bi sretniji da se država raspadne... Mislim da u svijetu ne postoji država sa većim udjelom separatistički raspoloženog stanovništva (po slobodnoj procjeni blizu 40%)... To je zapravo suština svih problema koje ova država ima... I taj problem (u većem ili manjem obliku) bi ostao bez obzira kakav god ustav i zakoni da se donesu... Zbog toga treba odustati od traženja čarobnih rješenja preko noći, jer tako nešto ne postoji, nego se okrenuti izgradnji porušenih mostova među narodima - možda to zvuči smješno i naivno, ali to je JEDINI način da ova država bar nekad u nekoj budućnosti (najvjerovatnije daljoj) prodiše... Drugog načina nema, osim eventualno da se fizički eliminišu oni koji nisu za državu Bosnu i Hercegovinu (a znamo kako se to zove)...

Aprilski paket je bio koračić, ali koračić naprijed na tom putu... Sa njegovim rušenjem je započela nova, nimalo obećavajuća epoha na historijskom tajmlajnu ove zemlje... Ja jebiga nikako ne mogu razumjeti nikoga ko je evo danas, 2017. godine uvjeren da je vrijedilo...

Inače, koliko mi se čini, ta priča o famoznom raspuštanju parlamenta je postala krunski argument tek nakon što je postalo evidentno da su svi ostali argumenti popadali u vodu... Tada, 2006. godine se ponajviše pričalo o entitetskom glasanju kao argumentu... Većina onih koji su se Aprilcu protivili (što dobronamjerno, što čisto populističko-oportunistički) su zapravo kao glavni nedostatak paketa vidjeli ostavljanje entitetskog glasanja... Očito su smatrali da se moglo izvući više, i da će u nekoj narodnoj rundi pregovora možda i uspjeti eliminisati tu kočnicu... Međutim, vrijeme ih je demantiralo, i sve je vidljivije kako su se zajebali... Entitetsko glasanje imamo i danas, i to u originalnoj rigoroznoj formi, imamo krizu za krizom, i ništa od onoga dobrog što je paket donosio... Zajeb na kub... Mogu razumjeti da je neko tada mislio da će se ovo kockanje ipak isplatiti, ali da me neko sa ove vremenske distance uvjerava u isto - e vala ne dopuštam...

PS I niko da objasni zašto Dodik (a i SDS, čini mi se i HDZ) od tada nedvosmisleno naglašava kako povratak Aprilskog paketa ne dolazi više u obzir... Objašnjenje kako on to iz nekog razloga samo govori tako, a u sebi moli Boga da se Aprilac vrati na sto, sumnjam da bi i djeca progutala... Zašto bi to radio? :-)
Ne znas ni ti motive te Dodikove price, prema tome pretpostavljati mozemo, a pretpostavke su majke svih zajeba :D

Samo cu reci u duhu dobro naivnih Bosanaca i Hercegovaca je da se nadaju, a svaki put nade su im se razbile od glavu, nema nadanja bez rada, dzaba Dejton, dzaba Aprilac, dzaba i drugi sporazumi, kad nijedan nece provesti do kraja jer ne zele i to je jasno...

Danas imamo dijelove sporazuma iz Dejtona koji su nikako implementirani, tacnije nisu ni implementirani u punoj formi aneks 4 i 7, u RS imas svojevrsni aparthejd nad manjinama, mozda se isti ne osjeti u Banja Luci u tolikoj mjeri, kao recimo u jednom Zvorniku, Visegradu, Rudom ili nekom manjem mjestu, gdje su prava ljudi pregazena, a zivoti ne rijetko i ugrozeni, isto tako je negdje i drugima u FBiH

Aprilac je mozda jedan koracic unaprijed, ali dva unazad. Nije zazivio, pa stoga i ne znamo sta je od njega moglo biti.

hizo ramidovic

#3852 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by hizo ramidovic » 11/12/2017 09:37

fakat su ovi bosnjaci hebena mraka...vazada jedan bosnjo stvori nekog srpskog nacionalistu ili radikala.
eto, ko biva, da nije bilo alije ne bi bilo ni milosevica a bogami ni karadzica...
da nije bilo harisa i zlatka ne bi bilo ni dodika
ko li je 'napravio' seselja? durakovic?

cyprus

#3853 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by cyprus » 11/12/2017 10:05

hizo ramidovic wrote:fakat su ovi bosnjaci hebena mraka...vazada jedan bosnjo stvori nekog srpskog nacionalistu ili radikala.
eto, ko biva, da nije bilo alije ne bi bilo ni milosevica a bogami ni karadzica...
da nije bilo harisa i zlatka ne bi bilo ni dodika
ko li je 'napravio' seselja? durakovic?
Kakav pametan zaključak :-D

Banksy

#3854 Re: Ispade Hare opet u pravu.

Post by Banksy » 11/12/2017 10:21

...

Post Reply