Islamski teroristi i islamski terorizam

T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#1 Islamski teroristi i islamski terorizam

Post by T »

Ja mislim, da koristenje ovakve terminologije, samo povecava mrznju prema islamskom
Npr, nakon teroristickih napada IRA-e, ETA-e i sl.nikada se nece procitati da je teroristicki napad izvrsila katolicka terosristicka organizacija, ili krscanska teroristicka organizacija i sl. Ako se u slucaju ovih (zapadnih) teroristickih organizacija, koristi samo ime teroristicke organizacije, zasto se ista stvar ne primjenjuje i u slucaju teroristickih organizacija koje cine muslimani? Mislim, da bi se tako manje sirila mrznja prema pripadnicima neke religije, a vise bi bila skoncetrisana na organizaciju koja je podmetnula neku bombu, pobila ljude i sl.

Sta vi mislite?
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#2

Post by terapija »

Teško nama, ...

Eto šta ja mislim...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#3

Post by nineac »

Upravu si! Samo i ti isti teroristi sebe nazivaju zaštitnicima islama i islmaskih vrijednosti, dok pola imama na bliskom istoku podržava njihov "rad" Da bi osudili zapadnu javnost što ih tako naziva, trebaju prvo oni očistiti svoje dvorište!
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#4

Post by T »

nineac wrote:Upravu si! Samo i ti isti teroristi sebe nazivaju zaštitnicima islama i islmaskih vrijednosti, dok pola imama na bliskom istoku podržava njihov "rad" Da bi osudili zapadnu javnost što ih tako naziva, trebaju prvo oni očistiti svoje dvorište!
Onda da vratimo pricu na zapadne teroriste?
Da ih nazivamo katolickim teroristima, sve dok ih lokalni svecenici podrzavaju?
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by BigusDickus »

Ta terminologija nije slucajno takva, vec upravo sa svrhom stvaranja odbojnosti prema islamu i muslimanima. Problem je sto i teroristicke grupe sebi daju za pravo da stavljaju prefiks "islamski", a od islama imaju samo jos harfove...
Fantina
Posts: 6
Joined: 20/07/2005 11:52

#6

Post by Fantina »

Potpuno se slažem!
Terorizam je terorizam, to je metod nevezan za naciju ili vjeru.
Ovo "islamski" je zaista etiketirajuće, a čini se da time (ali zašto baš time?) hoće da se napravi distinkcija u odnosu na druge terorizme: prijetnja je cijelom svijetu (velikom broju država - ali kako neislamskim, tako i islamskim), ne samo sporadično jednoj državi.
Iako iz islamskih zemalja potiče, da li je on, i kao takav, uistinu samo islamski, pitanje je.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#7

Post by nineac »

Da upravo tako. Svi ubijaju ljude u ime islama, a nigdje veze! IRA, ETA i sl nikada nisu ubijali u ime katoličanstva ili kršćanstva! ETA teroriše španiju zbog otcepljenja baskije, dok IRA se borila zbog nezavisnosti Sj.Irske od engleske. Normalno da ako gledate FOX NEWS vidjet će te da to što se bombe postavljaju je zato što je amerika previše "savršena zemlja" i slične gluposti, te očitu netrpeljivost prema muslimanima, ali oni su to jedva dočekali, jer opravdanje za to su im dali upravo ti "zaštitnici islama".
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#8

Post by Zadig »

U vrijeme bombaskog napada na London, nisam na BBC-ju cuo nijednom "islamic terorism"
Vec je samo bilo teroristi ovo, teroristi ono

ali to je BBC
:D
Ne fox\
:x
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#9

Post by T »

nineac wrote:Da upravo tako. Svi ubijaju ljude u ime islama, a nigdje veze! IRA, ETA i sl nikada nisu ubijali u ime katoličanstva ili kršćanstva! ETA teroriše španiju zbog otcepljenja baskije, dok IRA se borila zbog nezavisnosti Sj.Irske od engleske. Normalno da ako gledate FOX NEWS vidjet će te da to što se bombe postavljaju je zato što je amerika previše "savršena zemlja" i slične gluposti, te očitu netrpeljivost prema muslimanima, ali oni su to jedva dočekali, jer opravdanje za to su im dali upravo ti "zaštitnici islama".
PLO ubija zbog okupacije Izraela u Palestini
AL-Kaida pocela ubijati zbog problema u Afganistanu ...
Izrael ubija u ime...?
(podrsku lokalnih svecenika sam vec spomenuo)
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#10

Post by nineac »

Al.Kaida i talibani su sami napravili problem u afganistanu kada su tamošnji narod vratili 1000 godina unazad.
Ja neopravdavam ni izraelce ni ETA-u ili IRA-u ali niko nestaje u "zaštitu" svoje religije kao ti "zaštitnici islama". Stoga netreba čuditi što ih nazivaju islamskim teroristima, jer oni upravo na sav glas pokušavaju da istaknu kako su to uradili u ime islama.
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#11

Post by T »

nineac wrote:Al.Kaida i talibani su sami napravili problem u afganistanu kada su tamošnji narod vratili 1000 godina unazad.
Ja neopravdavam ni izraelce ni ETA-u ili IRA-u ali niko nestaje u "zaštitu" svoje religije kao ti "zaštitnici islama". Stoga netreba čuditi što ih nazivaju islamskim teroristima, jer oni upravo na sav glas pokušavaju da istaknu kako su to uradili u ime islama.
Kako nazvati, organizovano pomaganje Vatikana nacistima, koji su bjezali nakon Drugog svjetskog rata?
Kako nazvati cetnike, koje su pravoslavni popovi cjelivali, zajedno sa topovima iz kojih su nas gadjali?
Kako nazvati lokalnu podrsku svecenika IRA-i ili ETA-i?


Mislim, da nije dovoljno da ja kazem da sam nesto uradio u ime neke vjere, da bi se bacila etiketa na jednu cijelu religiju. Koliko god ti nalazio opravdanje u stvarima koje navodis, ja jos uvijek ne vidim da je opravdano na takav nacin etiketirati skoro cijelu jednu religiju, koja uopste i nije teroristicka. U Kur'anu jasno pise "ko ubije jednu neduznu osobu, kao da je ubio cijeli svijet". Dakle, bilo ko ko se poziva na islam, ovim cinom je izasao iz islama. Takodjer, mogu se ja nazivati bilo kako, ali to ne daje nikakvog opravdanog povoda, da se zbog onoga sto ja radim, etiketa stavlja na preko milijardu ljudi sirom svijeta koji nemaju veze sa onim sto ja radim, niti se sa time slazu.
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#12

Post by Zadig »

T, sto se tice podrske, tj nepodrzavanja teroristickih aktivnosti u ime islama

http://www.danas.org
Pada podrška teroristima u islamskim zemljama
Sabina ČABARAVDIĆ
Prema istraživanjima, koje je danas objavio Pew Research institut, podrška Osami bin Ladenu i terorističkim aktima u ime islama opada u mnogim muslimanskim zemljama. Istraživanje je obavljeno ovog proljeća u šest zemalja s većinskim muslimanskim stanovništvom: Indoneziji, Jordanu, Libanonu, Maroku, Pakistanu i Turskoj te u još devet evropskih i sjevernoamerickih zemalja , Indiji i Kini

Anketom Pew instituta, kojom je bilo obuhvaćeno 17.000 ljudi, utvrđeno je da podrška terorizmu opada među Libanoncima, Pakistancima, Indonežanima i Marokancima, od kojih su prve tri zemlje u posljednje vrijeme iskusile ozbiljno nasilje.
U Libanonu, naprimjer, prije tri godine 73 posto stanovnika je mislilo da je upotreba samoubilačkih bombaških napada i drugog nasilja opravdana u odbrani islama. Danas je taj procenat pao na 39. U Maroku, Pakistanu i Indoneziji je sa 40 pao na 13, u Turskoj je podrška bila i ostala na niskom nivou. Jedini izuzetak je Jordan, gdje je broj pristalica terorističkih napada porastao, sa 43 posto 2002. godine, na današnjih 57 posto.
U većini muslimanskih zemalja palo je i povjerenje u vođu Al Qaide za oko dvadesetak procenata. Pakistan i Jordan su jedini izuzeci gdje je poraslo uvjerenje da Osama bin Laden može u međunarodnim okvirima napraviti ispravne poteze.

U istraživanju Pew instituta navode se, prema mišljenju anketiranih, i razlozi za terorizam. Za Libanon i Jordan to su SAD, za Pakistan i Maroko - siromaštvo, za Indonežane - nemoral, a za Turke - neobrazovanost.

Osamdeset i četiri posto Rusa smatra islamski ekstremizam prijetnjom za svoju zemlju. U Njemačkoj isto misli 78 posto ispitanih, a u Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Državama 70 posto. Unatoč strahovanju od terorizma, većina Britanaca, Amerikanaca, Kanađana i Rusa, te velika većina Španaca i Poljaka, ima povoljno mišljenje o muslimanima.

T, sljepo se govori o misljenju milijarde ljudi, a da se ne provjere neke studije...

I sam sam bio iznenadjen
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#13

Post by nineac »

Nekontas me! Nema tu opravdanja što oni cjelu jednu religiju poistvjećuju sa terorizmom (posebno FOX TV), te da se zataškavaju stvari kao što je uticaj vatikana na izradu ustava EU itd. Mađutim, ono što ti ja hoću reći jeste da su ti terosristi nanjeli više štete islamu nego zapadni novinari ili političari!
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#14

Post by T »

Zadig wrote:T, sto se tice podrske, tj nepodrzavanja teroristickih aktivnosti u ime islama.....
Zadig, statistike su tako relativna stvar, da ja sad (da imam vremena) mogu naci haman pa suprotne rezultate statistike za vecinu onih koje su navedene u ovom tekstu, bez obzira da li su pozitivne ili negativne u vezi bilo cega. Statistika nije losta stvar, za procitati je, vidjeti neke rezultate, ali uzimati je zdravo za gotovo... :-?
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#15

Post by T »

nineac wrote:Nekontas me! Nema tu opravdanja što oni cjelu jednu religiju poistvjećuju sa terorizmom (posebno FOX TV), te da se zataškavaju stvari kao što je uticaj vatikana na izradu ustava EU itd. Mađutim, ono što ti ja hoću reći jeste da su ti terosristi nanjeli više štete islamu nego zapadni novinari ili političari!
O.K. nikad nije kasno

Evo, sada se (90%) slazemo :)
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#16

Post by nineac »

Na kraju krajeva oni nemaju nikakve veze sa islamom. Nigdje nepiše da se neko treba zaletiti sa avionom i pobiti 3.000 nevinih ljudi u ime islama!
Problem je što je dosta ljudi jedva dočekalo da ovi kažu da su to uradili jer eto amerika ugnjetava muslimane, ccc.....
Nex
Posts: 47
Joined: 25/10/2004 09:29

#17 Terorizam u ime vjere

Post by Nex »

Zaista Nineac u pravu si, mene najvise brine sto ovi primitivci koji se pozivaju u ime vjere ubijaju nevine ljude, lafo oni imaju nesto protiv krscana i njih treba ubijati. Ja veceg primitivizma nigdje nisam vidio ni cuo od ovih koji se pozivaju na Islam, a ti konji koji se pozivaju na Islam i idu u dzamiju apsolutno nemaju nikakve veze, njihovo naucavanje vjere je pogresno i oni su puni mrznje.

Njihova mrznja potice i iz toga sto oni ne razumiju ni svoju knjigu a kritikuju i mrze Bibliju odnosno Boga kao Trojstvo, uskrsnuce, Boziji Zakon koji nece da prihvate. Kada bi to poucavanje i vjera bili pogresni opet ljudi u Islamu nemaju pravo da se na takav nacin odnose.

Da je Bog htio da svi budu u jednoj vjeri tako bi i bilo. Postoji medjutim slobodna volja i izbor a svakome je data savjest kao sredstvo prepoznavanja grijeha.

Medjutim ove koji ubijaju i napadaju civile a bore se protiv zapadnih vlada osudjujem jer su kukavice, nistice, otpadnici od Boga koji sve vidi i biti ce kaznjeni. Politika zapada jeste isprovocirala mnoge sukobe a li politika i vlade su jedno a nevini ljudi su drugo, pa neka se sjete oni koji ovo podrzavaju kako je bilo ovdje kada su nam civile ubijali zlikovci i teroristi. Lako je bilo napasti civila a protiv vojnika nisu smjeli zato jer su kukavice.

Svi ljudi na svijetu trebaju i moraju osuditi ovo zlo i truditi se zajedno da ga uniste.

Kao musliman se protivim ovom zlu i kukavicluku. Teroriste treba zaustaviti a vjerskim vodjama bih preporucio da zaista dignu svoj glas i da se jednom konacno ograde od ovih govana. Ne smiju vise precutno odobravati ubijanje civila jer su se lafo prepali za muslimane. Dignimo svoj glas jer ce inace samo obicni civili stradati. Ta Islamska ucenja koja ovakvi sprovode su djelo samog necastivog na planeti.
Zlo i mrznja ce sigurno biti iskorijenjeni, bez obzira koliko oni misle da su u pravu.

Neka se pojave ovi teroristi na bilo kojem polju u svijetu da se pobijemo kao ljudi, gradjani svijeta protiv njih,hajde ako nisu p..ke.

Neka vlada ljubav i razumijevanje.
Division
Posts: 24
Joined: 11/06/2005 04:21

#18

Post by Division »

Islamski terorizam ne postoji. To je ZAPAD izmislio da bi ocrnio religiju koja ima najveci rast u zadnjih 100godina, nego sve ostale zajedno. Sam kazes nikad nisu govorili katolicki ili pravoslavni terorizam nego samo islamski. Kazu zato sto ovi ubijaju u ime Boga. Sjetimo se samo crkvenih inkvizicija sto se to ne nazove katolicki terorizam, sjetimo se onog srbina sto je ubio ministricu u Svedskoj i rekao kasnije na sudjenju da je dobio poruku od 'Boga' da to uradi, zasto se to nije nazvali pravoslavni terorizam, a da je to isto uradio musliman bio bi islamski terorista, ali sta ces, najvice u svemu tome su krive islamske zemlje koje padaju na takve fazone i ne protive se.
rainbow_sex
Posts: 249
Joined: 04/08/2003 00:00
Contact:

#19

Post by rainbow_sex »

islamski ekstremizam je najgluplja prijetnja koja se zapadu mogla dogoditi i na koju ne znaju kako da odgovore.

a kako bi i znali kad nisu znali kako reagirat na agresiju JNA 1991 -1995

ako se ovi ekstremi plase samo fiktivnog alaha, onda je ostala jedina opcija zabrane javnog ispoljavanja svakog oblika islamskog ponasanja.
DeanGospo
Posts: 50
Joined: 17/01/2004 00:00

#20

Post by DeanGospo »

AL-Kaida pocela ubijati zbog problema u Afganistanu ...

Cisto radi korektnosti...11.9.2001. je bio prije rata u Afganistanu...ili sam ja nesto pomijesao. ;)
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#21

Post by T »

DeanGospo wrote:
AL-Kaida pocela ubijati zbog problema u Afganistanu ...

Cisto radi korektnosti...11.9.2001. je bio prije rata u Afganistanu...ili sam ja nesto pomijesao. ;)
Da...i njihova bliska povezanosta sa CIA-om je bila prije 11.09.2001....ili sam ja nesto pomijesao ;)
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#22

Post by the_stick »

3 i po godine je trebalo da ti ovo padne na pamet?
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#23

Post by haris303 »

A ko je stvorio terorizam? Kako se razvio? Ko ga je pothranjivao? Zašto? .....nije on iz pelena iskočio ovako nabildan.....
Nikada se recimo Čečeni nisu bavili time...sada se bave....nikada se ranije ni Palestinci nisu bavili time (garantovano ne u ovoj i ovakvoj mjeri) .... sada se masovno bave .... a evidentno je da se ne može boriti protiv terorizma ovako kako se bori Vašington i London ...
Kažem, meni je žao civila, ali ne može se biti "svjetski policajac" a da problema nemaš sa "svjetskim kriminalcima" .... kurva Britanija jednom mora iz sebe istisnuti žal za popušenim kolonijama i prestati da učestvuje u svakom krmaluku na planeti .... SAD se mora otkinuti sa uzice i prestati biti tristomilionski rudnik kojim upravlja veliki gazda sa obala ŠatelAraba i Nila ....
Jeste sve ovo što se dešava terorizam, i to u najgorim oblicima .... ali terorizam je i uzeti zemlju Palestincima i dati je Izraelu, i to terorizam koji geometrijskom progresijom proizvodi druge terorizme .... terorizam je sravniti sa zemljom najjadniju zemlju na planeti (Afganistan) navodno tražeći jednog čovjeka (u principu učenika svoje škole) a svo vrijeme imati u kontu samo da se poklope polja opijuma na sjeveru (ili će mi neko reći da se sada bolje u Afganistanu živi) .... terorizam je postavljati, smjenjivati režime, finansirati ratove po svijetu, a sve u cilju da bi postojao "Američki san" ...... terorizam je i kada Rusi sravne Čečeniju, ne više ni zato što su Čečeni muslimani, nego zato što kroz Čečeniju ide gasovod .... a u svemu tome godinama i godinama ginu civili .... baš kao i u Londonu .... no, da li su manje vrijedni? .... reklo bi se da jesu ... i to barem tri puta .... za američke civile se proglasi ni manje ni više nego planetarnih "TRI minute šutnje" ..... a uvijek je to bio "minut šutnje" .... onda bi za Srebrenicu trebali šutiti barem pola godine .....
Neće li biti da je od svih definicija terorizma najlogičnija ona koja kaže da je "terorizam odgovor slabih na nepravdu koju čine jaki" ..... da je recimo opsada Sarajeva trajala još koju godinu da li bi se počele slične stvari dešavati i ovdje? .... slika sa Londonske željeznice začas obiđe svijet .... slika djevojčice iz Palestine kojoj fali noga i koja od stresa ima sijedu kosu jako teško ili nikako....
Da bi se terorizmu stalo u kraj mora se proniknuti u njegovu bit .... ovo sada nisu odgovori teroristima ..... nikako da se otmem utisku da vas većina misli da bi sve bilo u redu kada islama ne bi bilo! ....k'o pijani plota se fatate činjenica da teroristi to čine u ime islama ... i šta sada? ....mogu oni pričati da to čine u bilo čije ime..... to spada u misaone gnojanice Buša i Blera i to stvara temperaturu na kojoj terorizam ključa najbolje ... tako se on nikada neće ni zalediti a kamo li iskorijeniti.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#24

Post by kub lajkan »

haris303 wrote:Neće li biti da je od svih definicija terorizma najlogičnija ona koja kaže da je "terorizam odgovor slabih na nepravdu koju čine jaki" .....
Prije ce biti da je najgluplja nego najlogicnija...

Ako je SDS tokom rata ovdje proglasen teroristickom strankom, ko su onda bili "slabi", ko "jaki", a sta "nepravda"?
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#25

Post by haris303 »

kub lajkan wrote:
haris303 wrote:Neće li biti da je od svih definicija terorizma najlogičnija ona koja kaže da je "terorizam odgovor slabih na nepravdu koju čine jaki" .....
Prije ce biti da je najgluplja nego najlogicnija...

Ako je SDS tokom rata ovdje proglasen teroristickom strankom, ko su onda bili "slabi", ko "jaki", a sta "nepravda"?
A moliću lijepo ko je to njih proglasio terorističkom strankom i kada :oops: .... i kada su ih poslije proglasili neterorističkom strankom obzirom da učestvuju na izborima pod budnim okom međunarodne zajednice .... obzirom da uzimaju aktivno učešće u krojenju političkog života u BiH ... obzirom da su javni i legalni itd. :D
Post Reply