ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#101 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by seldzuk »

Jazz_Junkie wrote:
alkalada wrote: Ja sam musliman. Ako su bosnjaci u to doba tjeli da brane svoje nevjerstvo, tako da zaustave sirenje Islama na ovim prostorima, i ako su se borili sa oruzijama tada, onda su i dobili sta su zasluzili. Ali turci nisu nikada civile ubijali ako na to mislis. To je nesto sto je historijsko potvrdzeno.
Ono sto je zasigurno potvrdjeno jeste da ti nisi nesto posebno nacitan i pismen covjek. No pravopis na stranu. Zahvaljujuci tvojoj "bratiji" se Bosna od 1463 (kada je definitivno potpala pod okupatorsku cizmu) u kakvim-takvim razmjerima bori za svoju opstojnost. Da budemo direktniji, 1463. godine je pocela njezina dugotrajna smrt. Tebi je to naravno svejedno, isto kao sto ti je svejedno kako bi ljudi konacno mogli zivjeti u slozi i miru u zemlji zvanoj BiH, jer ti je domovina Turska, ali oni kojima je stalo do Bosne, mira i slobode su u vecini. Barem se tako nadam, jer previse je momaka i djevojaka izginulo da ti ne bi zavrsio u jednom od zlocinackih logora u kojima su okoncani zivoti toliko Bosanaca i Hercegovaca.
Da Osmanlije nisu ubijale civile je obicna iluzija kojom te uce tvoji mentori, jer tesko da bi se ti sam sjetio da razbistris povijest. Kao i svaka imperijalna sila, otimali su djecu i netursko pucanstvo tjerali da gine za njihovu ekspanziju. O turskoj ratnickoj casti ovoliko: tokom drugog napada na Becu su osmanlijske trupe vodile "rat spaljene zemlje". Zapalili su oko 15.000 naselja i u ropstvo odveli oko 90.000 ljudi. Na tisuce i tisuce ih je poubijano. Sve to se odvijalo na tlu austrijske pokrajine koja je danas poznata kao Donja Austrija. To je samo jedan primjer. A ovoliko im se moglo vjerovati: nakon opsade Bertelsdorfa (1683) su braniteljima obecali pomilovanje ako se predaju na sto su Austrijanci pristali. Nakon predaje su ih Osmanlije poklale. To je ista ona sudbina koja je zadesila zadnjeg bosanskog kralja Stjepana Tomasevica ili 1995. godine branitelje Srebrenice.
Necu da kazem da drugi nisu cinili iste ili slicne masakre. Sve imperijalne sile su se sluzile raznovrsnim zlocinima, no ti zelis da prikazes sliku (a nazalost nisi jedini u tome) o Turcima kao velikim humanistima koji ni mrava nisu mogli zgaziti. Zivjeti pod njihovom cizmom je bilo tako lijepo i fantasticno da su svi ustanci protiv njih bili bez ikakvog razloga i drskost i nezahvalnost "licemjerne raje". Osmanlije nitko nije volio pa su cak i Arapi dizali ustanke protiv njih. Ti si jedna fina ilustracija izmanipulisanog decka i zahvaljujuci tebi smo u stanju spoznati cime vas uce u vasim mejtefima i crkvama. Jedne regrutiraju kao poturice, druge kao ustase.
U vezi civilizacijskih zasluga Osmanlija ću ti samo reći kroz turcizme za koje mi nikad nismo ni imali drugu riječ, tj. imena predmeta i koječega drugog koje od tada koristimo:
bakar < tur. bakır
boja < tur. boya
bubreg < tur. böbrek
budala < tur. budala
bunar < tur. (dij.) bunar, tur. pınar
čak < tur. çak
čarapa < tur. çorap
čelik < tur. çelik
dućan < tur. dükkân
džep < tur. cep
jastuk < tur. yastık
jogurt < tur. yoğurt
kat < tur. kat
kula < tur. kule
kutija < tur. kutu
majmun < tur. maymun
pamuk < tur. pamuk
pekmez < tur. pekmez
pilić < tur. piliç
rakija < tur. rakı
sapun < tur. sabun
sat < tur. saat
šećer < tur. şeker
temelj < tur. temel
torba < tur. torba
bakar, čekić, čelik, česma, čizma, ćela, duhan, džep, đon, jatak, jorgovan, kat, kalup, katran, kula, kundak, kutija, leš, limun, pamuk, papuče, rakija, sapun, šator, šećer, tambura, top, tulipan, vez, zanat...

zatim
džezva
BAGLAMA
BAJAM
BARJAK
BEHAR
MERAK
Itd. ako te interesuje istražuj sam.
I još neke riječi koje su turcizam, a čuo sam ih u Hercegovini ali ne i u Bosni:
redžel
majdonoz
bostan
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#102 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by seldzuk »

Ne mogu da vjerujem koliko naših Bošnjaka više zna o Ćele kuli nego o doprinosu Osmanlija u Bosni.
Onaj ko negira predislamsku povijest Bosne je budala, to je temelj naše državnosti.
alkalada
Posts: 22
Joined: 06/01/2008 14:24

#103 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by alkalada »

MOSTARAC_ wrote:
alkalada wrote:

Spomenik Tvrtku se nikad nece napraviti u Bosni. Ali zato imamo dosta dzamija i centra koji nosaju ime, Sultana Mehmeda Fatiha, onaj koji je oslobio Bosnu 1463 godine :thumbup:
hm, nisi turčin kao što dole reče (a bosnu su ti ''oslobodili'' turci 1463???) već samo podržavaš muslimane širom svijeta, usput ti je i drago što su tvoji sunarodnjaci iz ovog regiona ubijeni i odvedeni u roblje jer su se borili kontra podanika te iste vjere i branili svoje '''nevjerstvo''', negiraš staru bosnu, njenu povijest i njene kraljeve a usput se deklariraš bosancem/bošnjakom??? šahu, malo si konfuzan, jelde? :-)
Kakve veze mi imamo danas sa bivsom drzavom? Ona je nestala, i Islam je pobjedio nad nevjerstvom. Trebamo da se radujemo.
User avatar
MOSTARAC_
Posts: 158
Joined: 25/08/2008 11:53
Location: delta quadrant

#104 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by MOSTARAC_ »

alkalada wrote:
MOSTARAC_ wrote:
alkalada wrote:

Spomenik Tvrtku se nikad nece napraviti u Bosni. Ali zato imamo dosta dzamija i centra koji nosaju ime, Sultana Mehmeda Fatiha, onaj koji je oslobio Bosnu 1463 godine :thumbup:
hm, nisi turčin kao što dole reče (a bosnu su ti ''oslobodili'' turci 1463???) već samo podržavaš muslimane širom svijeta, usput ti je i drago što su tvoji sunarodnjaci iz ovog regiona ubijeni i odvedeni u roblje jer su se borili kontra podanika te iste vjere i branili svoje '''nevjerstvo''', negiraš staru bosnu, njenu povijest i njene kraljeve a usput se deklariraš bosancem/bošnjakom??? šahu, malo si konfuzan, jelde? :-)
Kakve veze mi imamo danas sa bivsom drzavom? Ona je nestala, i Islam je pobjedio nad nevjerstvom. Trebamo da se radujemo.
itekakve veze imamo, njena povijest, tradicija, kultura se nastavlja na ovaj ili onaj način...kraljevina bosna je razorena i nestala te godine koju toliko veličaš, i osobe druge vjere-konfesije nisu nevjernici ako se ne mole bogu na isti način na koji se ti moliš, njihovo pravo izbora i priča da su dobili što su zaslužili jer su se opirali okupatoru je degutantna u najmanju ruku! malo tolerancije pored poznavanja pov.građe ti ne bi škodilo.
alkalada
Posts: 22
Joined: 06/01/2008 14:24

#105 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by alkalada »

[/quote]

Kakve veze mi imamo danas sa bivsom drzavom? Ona je nestala, i Islam je pobjedio nad nevjerstvom. Trebamo da se radujemo.[/quote]

itekakve veze imamo, njena povijest, tradicija, kultura se nastavlja na ovaj ili onaj način...kraljevina bosna je razorena i nestala te godine koju toliko veličaš, i osobe druge vjere-konfesije nisu nevjernici ako se ne mole bogu na isti način na koji se ti moliš, njihovo pravo izbora i priča da su dobili što su zaslužili jer su se opirali okupatoru je degutantna u najmanju ruku! malo tolerancije pored poznavanja pov.građe ti ne bi škodilo.[/quote]

Svi koji ne prihvate Muhammeda (s.a.w.s) kao poslanika, ili Kur´ana kao posljednu boziju objavu, ti ljudi koji NECE da prime Islam, oni su nevjernici.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#106 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Jazz_Junkie »

alkalada wrote:
Jazz_Junkie wrote:
alkalada wrote: Ja sam musliman. Ako su bosnjaci u to doba tjeli da brane svoje nevjerstvo, tako da zaustave sirenje Islama na ovim prostorima, i ako su se borili sa oruzijama tada, onda su i dobili sta su zasluzili. Ali turci nisu nikada civile ubijali ako na to mislis. To je nesto sto je historijsko potvrdzeno.
Ono sto je zasigurno potvrdjeno jeste da ti nisi nesto posebno nacitan i pismen covjek. No pravopis na stranu. Zahvaljujuci tvojoj "bratiji" se Bosna od 1463 (kada je definitivno potpala pod okupatorsku cizmu) u kakvim-takvim razmjerima bori za svoju opstojnost. Da budemo direktniji, 1463. godine je pocela njezina dugotrajna smrt. Tebi je to naravno svejedno, isto kao sto ti je svejedno kako bi ljudi konacno mogli zivjeti u slozi i miru u zemlji zvanoj BiH, jer ti je domovina Turska, ali oni kojima je stalo do Bosne, mira i slobode su u vecini. Barem se tako nadam, jer previse je momaka i djevojaka izginulo da ti ne bi zavrsio u jednom od zlocinackih logora u kojima su okoncani zivoti toliko Bosanaca i Hercegovaca.
Da Osmanlije nisu ubijale civile je obicna iluzija kojom te uce tvoji mentori, jer tesko da bi se ti sam sjetio da razbistris povijest. Kao i svaka imperijalna sila, otimali su djecu i netursko pucanstvo tjerali da gine za njihovu ekspanziju. O turskoj ratnickoj casti ovoliko: tokom drugog napada na Becu su osmanlijske trupe vodile "rat spaljene zemlje". Zapalili su oko 15.000 naselja i u ropstvo odveli oko 90.000 ljudi. Na tisuce i tisuce ih je poubijano. Sve to se odvijalo na tlu austrijske pokrajine koja je danas poznata kao Donja Austrija. To je samo jedan primjer. A ovoliko im se moglo vjerovati: nakon opsade Bertelsdorfa (1683) su braniteljima obecali pomilovanje ako se predaju na sto su Austrijanci pristali. Nakon predaje su ih Osmanlije poklale. To je ista ona sudbina koja je zadesila zadnjeg bosanskog kralja Stjepana Tomasevica ili 1995. godine branitelje Srebrenice.
Necu da kazem da drugi nisu cinili iste ili slicne masakre. Sve imperijalne sile su se sluzile raznovrsnim zlocinima, no ti zelis da prikazes sliku (a nazalost nisi jedini u tome) o Turcima kao velikim humanistima koji ni mrava nisu mogli zgaziti. Zivjeti pod njihovom cizmom je bilo tako lijepo i fantasticno da su svi ustanci protiv njih bili bez ikakvog razloga i drskost i nezahvalnost "licemjerne raje". Osmanlije nitko nije volio pa su cak i Arapi dizali ustanke protiv njih. Ti si jedna fina ilustracija izmanipulisanog decka i zahvaljujuci tebi smo u stanju spoznati cime vas uce u vasim mejtefima i crkvama. Jedne regrutiraju kao poturice, druge kao ustase.
Ja imam veze za BiH kao sto i ti imas, i ja nemam nikakvu vezu sa turskom. Ali ja kao musliman podrzavam nasa braca, gdje god bili u svijetu, i posebno sam zahvalan turcima jel su doveli Islam na ovim prostorima. A ti kao komunista bi najradije da se vrati situacija kakva je bila prije rata, ali hvala Allahu (swt) Jugoslavija je propala i nema je vise.
Naravno da bi volio socijalizam umjesto sadasnjeg fasizma kojem kumuje i tvoja vjera.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#107 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Jazz_Junkie »

seldzuk wrote: U vezi civilizacijskih zasluga Osmanlija ću ti samo reći kroz turcizme za koje mi nikad nismo ni imali drugu riječ, tj. imena predmeta i koječega drugog koje od tada koristimo:
bakar < tur. bakır
boja < tur. boya
bubreg < tur. böbrek
budala < tur. budala
bunar < tur. (dij.) bunar, tur. pınar
čak < tur. çak
čarapa < tur. çorap
čelik < tur. çelik
dućan < tur. dükkân
džep < tur. cep
jastuk < tur. yastık
jogurt < tur. yoğurt
kat < tur. kat
kula < tur. kule
kutija < tur. kutu
majmun < tur. maymun
pamuk < tur. pamuk
pekmez < tur. pekmez
pilić < tur. piliç
rakija < tur. rakı
sapun < tur. sabun
sat < tur. saat
šećer < tur. şeker
temelj < tur. temel
torba < tur. torba
bakar, čekić, čelik, česma, čizma, ćela, duhan, džep, đon, jatak, jorgovan, kat, kalup, katran, kula, kundak, kutija, leš, limun, pamuk, papuče, rakija, sapun, šator, šećer, tambura, top, tulipan, vez, zanat...

zatim
džezva
BAGLAMA
BAJAM
BARJAK
BEHAR
MERAK
Itd. ako te interesuje istražuj sam.
I još neke riječi koje su turcizam, a čuo sam ih u Hercegovini ali ne i u Bosni:
redžel
majdonoz
bostan
Ma ogroman doprinos, nema sta. Za vecinu ovih rijeci nisam nikada cuo. Zelis li mi reci da Bosanci prije dolaska Osmanlija nisu imali svoje slavenske rijeci za boju, budalu, bunar, cak, celik, barjak, merak, cekic itd.? Prije svega je morao postojat siri odabir naziva alata posto su u Bosni itekako bili razvijeni rudnici.
Kolekcionar
Posts: 11
Joined: 26/03/2009 18:33

#108 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Kolekcionar »

seldzuk wrote:Ne mogu da vjerujem koliko naših Bošnjaka više zna o Ćele kuli nego o doprinosu Osmanlija u Bosni.
Onaj ko negira predislamsku povijest Bosne je budala, to je temelj naše državnosti.
evo prosvijetli nas sa doprinosima osmanlija,ako moze u hercegovini,ipak nisam bosanac :D
Kolekcionar
Posts: 11
Joined: 26/03/2009 18:33

#109 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Kolekcionar »

Chmoljo wrote:
Kolekcionar wrote: Nažalost je tako,u vukojebini gdje nam ostatak svijeta kroji sudbinu,gdje je od najljepsega grada na svijetu napravljena kasaba.Obično su ljudi dolazili u ovaj grad i asimilirali se sa ostalim gradjanima,a danas je doslo vrijeme kad se mi moramo asimilirati sa njima(dosljacima).Nemam nista protiv bilo koga,ali imam da mi Sarajevo kroji sudbinu.Da odlucuje u ime nas,sta je nama najbolje i kako da mi zivimo, mene samo zanima jel narod svjestan kako se Sarajevo izgradjuje,a sta mi imamo,ceste koje je nam je drug Tito pravio.Infrastruktura, da ne spominjem,place obicnih ljudi,koji su sretni ako rade.I onda vidim da se javljaju treba jedan islamski centar,onaj se javlja da se doniraju pare,ha ha ha,tako je normalno,naucilo se,muzi dok mozes i koga mozes,katastrofa. Da mi hdz i sda pametuju,pitajte ih kolika im je mjesecna placa.Ako je vec ta potreba za tim islamskim centrom(po meni nije),zasto ne bi pokrenuli sa tim parama Djuro Salaj,Hepok,FDM,Apro, ili osnovali neku novu tvornicu,nek raja radi,pa od dobiti nek se gradi sve sta treba u gradu,kako se i prije izgradjivalo.Jok nije to bitno,nije ni bitno sto nemamo sportsku dvoranu,ni jebeni multiplex.Nije bitno sto se sve vise mlade omladine drogira ,alkoholizira se,sto je drustvo nepismeno,sto nemamo niti ce mo imati uslova stvarati nove generacije obrazovanih ljudi,sveuciliste ili univerzitet,ljudi postavljeni od vladajuce stranke,studenti nemaju ni osnovna prava,domove,menze.Jel znate koliko ima dzamija na prostoru Mostara(49).Crkvi(10)Grad koji se nekada ponosio sobom,gdje si sa ponosom govorio da si Mostarac,Hercegovac,ne moramo mi se mi voliti medjusobno,ni srbi ni hrvati ni muslimani(bosnjaci),ali nam je svima u interesu da bolje zivimo.A izgradnja centra nece rijesiti niciji status,nece napuniti ni usta,niti me obuci niti moju obitelj.Boli me briga za sve vas ostale likove sto ce te se javiti tko zna odakle i pametovati,koliko sam vidio ima dosta objektivnih ljudi na ovoj temi iz Mostara.Njih i pozdravljam sa zeljom da docekamo onaj dan,dan kad ce mo zivit normalno i bez briga za buducnost,za buducnost nase djece.
a jel vam Sarajevo krivo što nemate gradonačelnika mjesecima? što šutite? jesu li Sarajlije glasale za jebivjetre koji vladaju po Mostaru?

ne kažem ja da je kod nas bolje, ali nemoj za svoju muku kriviti onoga ko to ne zaslužuje. imamo ih i "mi", i previše...

Ne krivim ja nikoga za svoju "muku",a sto se tice gradonacelnika,takav nam statut grada,a sto sam Sarajevo spomenuo,ako sam mozda nejasan bio,sad cu pojasniti.HNŽ ili HNK,e tu spada Medjugorje,Mostar,Blagaj,Počitelj,Neum.Sva mjesta su turisticka.Sav prihod ili kajmak :-D ,kupi Glavni grad drzave,u ovome slucaju Sarajevo,ako ti je to malo cudno,malo dodji provozaj se po lijepoj nasoj hercegovini,a malo se provozaj po Sarajevskome Kantonu,vjeruj bit ce ti jasnije.Pozdrav
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45734
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#110 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Chmoljo »

Kolekcionar wrote:

Ne krivim ja nikoga za svoju "muku",a sto se tice gradonacelnika,takav nam statut grada,a sto sam Sarajevo spomenuo,ako sam mozda nejasan bio,sad cu pojasniti.HNŽ ili HNK,e tu spada Medjugorje,Mostar,Blagaj,Počitelj,Neum.Sva mjesta su turisticka.Sav prihod ili kajmak :-D ,kupi Glavni grad drzave,u ovome slucaju Sarajevo,ako ti je to malo cudno,malo dodji provozaj se po lijepoj nasoj hercegovini,a malo se provozaj po Sarajevskome Kantonu,vjeruj bit ce ti jasnije.Pozdrav
:lol: :lol: :lol:

vozo sam se ja...

legendo moja prvo razluči dvije osnovne stvari. Grad Sarajevo ima budžet od 25 miliona maraka. Kanton ima haman 900 miliona.

dalje, sasvim je normalno da većina novca ide u Kanton Sarajevo, prvo zbog najgušće naseljenosti (440.000), drugo, zato što je to gl. grad.
kad praviš predstavništvo firme ili banke ili najveći shoping centar hoćeš ga praviti u Sarajevu ili Neumu? čista ekonomija buraz ;-)

taj "kajmak" koji se zovu porezi se dijeli prema zaslugama i potrebama. veći grad, veće potrebe. ali i više poreza od tolikog stanovništva, i veća kupovna moć. ekonomija lafe, ekonomija.

nemoj molim te opet da slušam jadikovke poput onih from Zenica kako se Skenderija trebala praviti u Zenici :roll: :roll: :roll: ali nije jer ih je Sarajevo zajebalo :lol:

svaka čast svakome, al' koji će k.... tada Zenici nešto poput Skenderije?

brate moj, izbore imaš, odeš, zaokružiš onog ko će se boriti konkretno za tebe i tvoj grad. postoji nešto što se zove lokalna samouprava. ako želimo u Evropu (a navodno želimo) onda će kad-tad to morati zaživjeti. nije Sarajevo krivo što se oni za koje si glasao ne bore za neki dodatni dinar za tvoj Mostar. nije Sarajevo krivo što svako ko skupi nekog kapitala dođe ovamo da ga plasira. svak sebe traži.

lafe moj, priče o nekom "kajmaku" su priče za malu djecu kojom ljudi sebi nabijaju komplekse (koju Zenicu momački trese npr. a bogami i Tuzlaci imaju svoje aferime). taj "kajmak" ne ide Sarajevu (mislim na ljude koji tu žive), taj kajmak ide u odabrane džepove.

a zašto ti džepovi postoje, e tu smo i ti ja isti. zato što trpimo šupke koji nas kradu.
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#111 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by anjusha »

nije sto si moj, ali imas i ti pametnih! :thumbup:
User avatar
kido
Posts: 23
Joined: 24/05/2009 22:51
Location: twilight zone

#112 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by kido »

U ovoj situaciji i sa ovim problemima ovog grada, gradnja je nepotrebna. Čisti inat :wink:
Silkwood
Posts: 178
Joined: 28/12/2008 11:05

#113 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Silkwood »

50 džamija je više nego dovoljno za zadovoljenje vjerskih potreba 20-ak tisuća muslimana u gradu. (-->poluprazne su)
Inače i sami muftija je priznao da je glavni motiv te genijalne ideje inat.

Samo su se dva problemčića ispriječila gradnji:

1. odakle lova?
2. kako privolit HDZ da digne ruku za to? Da ih nećete opit slatkim vinom? :lol:
Kolekcionar
Posts: 11
Joined: 26/03/2009 18:33

#114 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Kolekcionar »

Chmoljo wrote:
Kolekcionar wrote:
a zašto ti džepovi postoje, e tu smo i ti ja isti. zato što trpimo šupke koji nas kradu.
s ovim se slazem :D i vazda im malo,necu sad da psujem :lol:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#115 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by seldzuk »

Kolekcionar wrote:
seldzuk wrote:Ne mogu da vjerujem koliko naših Bošnjaka više zna o Ćele kuli nego o doprinosu Osmanlija u Bosni.
Onaj ko negira predislamsku povijest Bosne je budala, to je temelj naše državnosti.
evo prosvijetli nas sa doprinosima osmanlija,ako moze u hercegovini,ipak nisam bosanac :D
Ja ću ti spomenuti jedan, a ti se informiši dalje. Sam taj je dovoljan.
Stari most u Mostaru - zadužbina(vakuf) sultana Sulejmana el-Kanunija, u Evropi poznatog kao Veličanstveni, graditelj mimar Hajrudin, do njegove gradnje Mostar se nije mogao smatrati ni selom
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#116 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by seldzuk »

Silkwood wrote:50 džamija je više nego dovoljno za zadovoljenje vjerskih potreba 20-ak tisuća muslimana u gradu. (-->poluprazne su)
Inače i sami muftija je priznao da je glavni motiv te genijalne ideje inat.

Samo su se dva problemčića ispriječila gradnji:

1. odakle lova?
2. kako privolit HDZ da digne ruku za to? Da ih nećete opit slatkim vinom? :lol:
Vidim da u njih redovno ideš, kad znaš koliko su pune.
Džamije pa čak i one mostarske su popunjene najmanje 83 puta u godini dana. Kada uzmemo džume, teravije, dva bajrama, dakle ne računajući mevlude i druge svečanosti. Ako bismo ovu kvotu uzeli kao razlog rušenja objekta, hajmo onda početi od kina, amfiteatara, možda i fiskulturnih sala itd.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#117 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by addem »

seldzuk wrote:
Kolekcionar wrote:
seldzuk wrote:Ne mogu da vjerujem koliko naših Bošnjaka više zna o Ćele kuli nego o doprinosu Osmanlija u Bosni.
Onaj ko negira predislamsku povijest Bosne je budala, to je temelj naše državnosti.
evo prosvijetli nas sa doprinosima osmanlija,ako moze u hercegovini,ipak nisam bosanac :D
Ja ću ti spomenuti jedan, a ti se informiši dalje. Sam taj je dovoljan.
Stari most u Mostaru - zadužbina(vakuf) sultana Sulejmana el-Kanunija, u Evropi poznatog kao Veličanstveni, graditelj mimar Hajrudin, do njegove gradnje Mostar se nije mogao smatrati ni selom
Glavni grad nase drzave BiH nikada ne bi postojao da nije bilo Osmanlija, i Isa Beg Isakovica koji ga je osnovao.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#118 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Liska »

Pola gradova nije ni postojala u to doba i glupo je sada govoriti sto bi bilo kad bi bilo. Blagaje je u predosmansko doba bio centar Huma a sada je selo pored Mostara. Sto se tice islamskog centra, ne vjerujem da ce se izgraditi na tome mjestu. Da bi se izgradio SDA i SBiH, bi trebali glasati za izdavanje dozvole za katedralu a za uzvrat bi oba HDZ-a glasala za islamski centar. Sami znate koliko je to moguce u gradu u kojem ni gradonacelnika ne mogu izabrati. Dakle, od toga nema nista bez velike promjene u svijesti stanovnika Mostara i politickih stranaka. A te promjene nema. Da smo normalni, kao sto nismo, Bosnjaci bi sami predlozili da Hrvati dobiju dozvolu i zavrske katedralu a Hrvati bi rekli pa dajte taj islamski centar jer ljudi nemaju dovoljno prostora za molitvu. Koliko je tek ovo moguce, znate i sami. Prema tome, nema nista od Mostara grada i to za duze vrijeme.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#119 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by nokia6170 »

Liska wrote:Pola gradova nije ni postojala u to doba i glupo je sada govoriti sto bi bilo kad bi bilo. Blagaje je u predosmansko doba bio centar Huma a sada je selo pored Mostara. Sto se tice islamskog centra, ne vjerujem da ce se izgraditi na tome mjestu. Da bi se izgradio SDA i SBiH, bi trebali glasati za izdavanje dozvole za katedralu a za uzvrat bi oba HDZ-a glasala za islamski centar. Sami znate koliko je to moguce u gradu u kojem ni gradonacelnika ne mogu izabrati. Dakle, od toga nema nista bez velike promjene u svijesti stanovnika Mostara i politickih stranaka. A te promjene nema. Da smo normalni, kao sto nismo, Bosnjaci bi sami predlozili da Hrvati dobiju dozvolu i zavrske katedralu a Hrvati bi rekli pa dajte taj islamski centar jer ljudi nemaju dovoljno prostora za molitvu. Koliko je tek ovo moguce, znate i sami. Prema tome, nema nista od Mostara grada i to za duze vrijeme.
Men se cini da dole u Mostaru svak ceka da zajebe koga kad moze i kolko moze. To da Bosnjaci podrze katedralu, pa onda kao Hrvati podrze islamski cenatar...pa bude ko sa onim dogovorom da jednom bude gradonacelnik Hrvat, a onda Bosnjak...i Bosnjaci podrzase da bude Hrvat i kad je dosao na red da bude Bosnjak...evo vidimo sta se desi...suknuse ga Hrvati Bosnjacima po zna koji put...a liska poziva na neko povjerenje. :-)
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#120 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by viva_castro »

Prelijepa građevina zaista.

Meni se samo ne sviđa ona fontana unutra, može ono i domišljatije.

A inače SUPER zaista prelijepo izgleda, nadam se da će biti intelektualno orjentisan Centar te da će iz njega proizilaziti samo dobro, kako bi iz jedne religiozno-prosvjetne institucije i trebalo.

Nadam se da nam Mostarci ubrzo dobivaju i kino i bazene i sve sto vec zele! Samo naprijed :thumbup:
Silkwood
Posts: 178
Joined: 28/12/2008 11:05

#121 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Silkwood »

No dobro ljudi idemo se uozbiljit:

Čuj islamski centar u Mostaru? :lol:
Ja mislim da je muftija malo popio.
No, i sam Mufty je objasnio zašto mu treba centar- ne za molitvu, nego:

"Mostarski muftija Seid ef. Smajkić rekao je da izgradnja Islamskog centra Mostar «pitanje života ili smrti za Bošnjake u tom gradu». Naglasio je da je to pitanje bošnjačkog digniteta i opstanka, koje treba pokazati da li su Bošnjaci faktor u Mostaru ili nisu. "

Aha znači tu smo. Na stranu to što je ova još jedna provokacija besposlenog muftije, jer gospodin muftija nema ni za platit struju (da ne govorimo da ovu ideju ne podržava ni SDP mostara, a kamoli HDZ), mislim da je veća potreba da se izgradi jedna tvornica na lijevoj trećini Mostara, jer uz ovakvu nezaposlenost i iseljavanje u Sarajevo, muslimana će za 20 godina bit u tom gradu toliko da ih pokazujemo kao "zanimljivost".
Trendovi su jasni: 2000. broj muslimana jednak broju hrvata; 2009. Hrvata 60%. Što mislite zašto, možda jer fali džamija? Al "skutori" ne grade 50 crkava, već objekte koji stvarno nečemu koriste, poput:
-novog kliničkog bolničkog centra: http://www.monitor.ba/index.php?option= ... 5&Itemid=2
-najmodernijeg studentskog kampusa http://www.sarajevo-x.com/clanak/090210031
-nove velike tvornice aluminijskih proizvoda: http://i37.klix.com/fx9d14.jpg
i to je sve otvoreno u zadnjih 15 mjeseci.
itd.

Pa ako muftija želi da bošnjaci "postanu neki faktor u Mostaru" onda neka se npr. okrene poboljšanju studentskog standarda na Univerzitetu, jer dok Fakultet Humanističkin hauka u istočnom kvartu izgleda ovako http://www.bljesak.info/images/stories/ ... svjed2.jpg , nekima kao "rješenje" pada na pamet izgradnja nekakvog regrutnog centra za Abu Hamze. I to u po Hercegovine. :? Pa to ne bi prošlo ni u Bosni.
Lako je napravit kupolu i nabit minarete, a napravit tvornicu koja će osvojit domaće i strano tržište je već malo teže.
Jer tu se traži pamet, a ne inat.
Last edited by Silkwood on 12/06/2009 03:37, edited 3 times in total.
Kolekcionar
Posts: 11
Joined: 26/03/2009 18:33

#122 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Kolekcionar »

seldzuk wrote:
Kolekcionar wrote:
seldzuk wrote:Ne mogu da vjerujem koliko naših Bošnjaka više zna o Ćele kuli nego o doprinosu Osmanlija u Bosni.
Onaj ko negira predislamsku povijest Bosne je budala, to je temelj naše državnosti.
evo prosvijetli nas sa doprinosima osmanlija,ako moze u hercegovini,ipak nisam bosanac :D
Ja ću ti spomenuti jedan, a ti se informiši dalje. Sam taj je dovoljan.
Stari most u Mostaru - zadužbina(vakuf) sultana Sulejmana el-Kanunija, u Evropi poznatog kao Veličanstveni, graditelj mimar Hajrudin, do njegove gradnje Mostar se nije mogao smatrati ni selom
evo ovako,ti jedan ja cu duplo,carinski i titov most za vrijeme austro-ugarske,cuj stari most ha ha ha,kakav klišej :lol:
Silkwood
Posts: 178
Joined: 28/12/2008 11:05

#123 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by Silkwood »

Može jedno pitanje: Seldžuk jesi ti radio ovu web prezentaciju? :lol:

Trebam tvoju pomoć oko izrade web stranice budućeg Svemirskog Lansirnog Centra Mostar. :D
krug114
Posts: 12
Joined: 21/02/2008 10:41

#124 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by krug114 »

mislim da je Mostaru potrebno dosta drugih stvari...
Recimo kino u centru grada....ili muzicka skola... ili da se obnovi par onih rusevina pa se otvore centri za kulturu.. galerije... da se obnovi pozoriste....studentski centar bez ikakvog predznaka...religijskih objekata ima i previse... a ljudi vjeruju sve manje i manje (zahvaljujuci onima koji se nazivaju "religijskim vodjama"..)
Mostaru treba puno toga... a pomenuti centar (po mom misljenju) nije jedna od tih stvari....
Islamski centar je više od džamije, kao što mu samo ime kaže. I ljudima daje više nego sve to što si nabrojao.
Jer, šta čovjeku znači npr. škola - kad u njoj profesor okreće glavu da ne vidi ružne stvari koje učenici rade - kaže šta se ja imam zamjeriti pa da mi izbuše gume na autu ili urade nešto još gore. Ili kad u njoj dijete nauči da je pohvalno dati i/ili uzeti mito ...?

A ljudi koji vjeruju - ne vjeruju zbog "religijskih vođa", isto tako ljudi koji ne vjeruju - ne vjeruju zbog nečeg drugog a ne zbog "religijskih vođa". To zna svaki istinski vjernik.
krug114
Posts: 12
Joined: 21/02/2008 10:41

#125 Re: ISLAMSKI CENTAR MOSTAR - WEB PREZENTACIJA

Post by krug114 »

ponosna_manjina wrote:
seldzuk wrote:Mislim da je Mostaru kao velikom gradskom centru potreban ovakav centar. Kad ga može imati jedno BUgojno, zašto ga ne bi imao Mostar. A to što se to ne sviđa Hrvatima, pa ko ih pita.
Jes vala baš potreban. Pa i onaj postojeći na Bunuru uglavnom zjapi prazan. A ovaj tvoj stav prema Hrvatima će se na kraju konkretno nama od glavu razbiti. Ali uvijek je bilo: lako je tudjim k.... gloginje mlatiti.
Ovo za Centar na Bunuru je laž, namjerna ili iz gluposti i neznanja - ne znam. Centar na Bunuru vrvi od polaznika raznih kurseva, mjesto je kulturnih događanja, rasadnik ne samo znanja nego i lijepog ponašanja. To se naravno ne može vidjeti iz kafića Starog Grada, Fejićeve i sl. Gdje ti vjerovatno provodiš puno vremena.

Za tvoju informaciju, ako trebaš potvrdu da znaš npr. raditi na računaru možeš:

1. otići u Centar za kulturu kod Ruže ili Trening centar u Onešćukovoj ili neko slično mjesto, iskeširati 100-200 maruna i potvrda je tu. Kao i pouka da su pare najbitnije u životu i da se parama sve može kupiti,

ILI

2. možeš otići u Centar Kralj Fahd na Bunuru, besplatno pohađati kvalitetan dvomjesečni kurs, usput uživajući u druženju sa finim ljudima i u posjećivanju jednog mjesta koje u čovjeku budi samopoštovanje, i dobiti certifikat (za jedan program) koji je svugdje cijenjen i koji ćeš s ponosom a ne stidom pokazivati.

Možda ti jesi od onih koji bi radije izabrali ovo prvo i potvrdu rađe nabavili za 100-200 maruna i u roku od 1-2 sata. Ali mnogi drugi nisu.

A što se tiče ovoga - ko pita Hrvate, to nije "stav prema Hrvatima" nego "stav prema zlonamjernim Hrvatima" pri čemu je naglasak na zloj namjeri a ne na Hrvatima. Čestitom, dobronamjernom Hrvatu vjerniku izgradnja Centra neće smetati. A po željama ljudi zle namjere ne trebamo postupati osim ako je to nužno da se spasi nečiji život. Protiv zla se treba boriti a ne hraniti ga svojim strahom i neprincipijelnošću.
Post Reply