Islam...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

staza

#1 Islam...

Post by staza » 17/04/2009 21:41

adnan.BIH wrote:Dakle, kao što naslov kaže, interesuje me zašto ni jedna jedina vijest o Islamu u muslimanima ne može da prođe bez uvredljivih komentara na račun Islama, muslimana, reisa itd. Evo, najbolji primjer za to jeste vijest o dizajneru odjeće za muslimanke, koja je popraćena sa bujicom ogavnih komentara. Šta se to toliko nakupilo ljudskog smeća na ovom portalu ? Zar je moguć toliki stepen netolerancije prema tako čistoj i divnoj vjeri, u državi gdje muslimani čine 40 % populacije ?
Izmamio si mi osmijeh; pa ću morati odgovoriti...
Ovdje ide samo jedna riječ: jao, a to je najfrekventnija semantika koju zadnjih godina možeš podvesti za bh. društvo: skupi se grupa ljudi i kaže: Jao. :D
Imamo novu temu sa čuđenje: radimo u 14-sahatanoj radnoj zoni i sveinternetski smo informirani: osoba koja efektivno radi pola normalnoga radnoga vremena, ne zna šta se dešavau njenoj blizini, a kamoli na Netu...
Hoću reći: platili su ti jado da završiš srednu školu i fakultet: barem budi toliko pristojan i šuti...
U tom smislu, Adnane poštovani, stoji ti, jer ne znam tvoju starosnu dob, i reisovska poruka.
Sve postaje problem kad se umiješa institucionalno viđenje: a uistino toga na ovome forumu: i sa ateističke i sa vjerske strane ima.
Da ne ostanemo dužni univerzalnoj pristojnosti, onako iskreno: mogu reći da sam to usputno primijetio: da li je to praksa, da li toga ima u većoj ili manjoj mjeri: i ne interesira me posebno: ovdje, kao i na svakome drugome forumu: pišu izuzetno obrazovani i kulturni forumaši: tako da moja malenkost ovdje ponekad nešto napiše, a mnogo više toga mudroga pročita.
Čim vidim da počinjem prevaspitavati nekoga, ili nekoga drugi mene (jer niko nije bez mahane, zar ne, bio vjernik ili ne), uklonim se, na naravno vjerujem, ako ne obostranu, a ono korist univerzalnosti i moju osobnu korist.
:thumbup:
Stvar iovako nikad nije u instituciji nego u tvom srcu, strasti, i trudu pred sobom da doznaš i posvjedočiš nešto o ovome svijetu: kome se to sviđa: bujrum, kome ne sviđa, pogotovo ako je nepristojan ničim izazvano: može kulturno f...k off u skokovima...
O svemu ostalom možemo razgovarati i pregovarati i razmjenjivati nikad konačno mišljenje, jer u tome je smisao dijaloga: čim mnogi tvrde da su u pravu: preduzeće bude u gubitku, a predstavnici govore da je to slučajno i da nisu oni krivi: ovo slučajno spominjem, jer sam o tome danas u caffeu promuhabetio sa jednom osobom...
Stoga: Reis kao vrhovni titular jedne konfesije: ima pravo reći ko je za njega musliman, a ko ne.
Također: Reis je nejednako islam: vjera ili nevjera pitanje je moje intime: a ko želi da živi u: Iranu, Saudijskoj Arabiji, Iraku, Pakistanu, Afganistanu: ima priliku da ide tamo: i njima dokazuje da li pošteno vjeruje ili ne: posebno u odnosu na prosječan životni standard življa u tim zemljama.
Stoga: ne gledam ni reisa, ni političare, ni stranke, ni talove: mislim da je u životu bitno obezbijediti sebi slobodu, jer ako toga nemaš, kupovat će te i internetsko-forumski, a možda te čuvaju i negdje na hardu, za neka buduća, radikalno drugačija vremena... da ne govorim da ljudi sve znaju, i eventualno su dobri s tobom, ako i kako im trebaš... poslije znaš šta slijedi.
Stoga ne znam ko je kakav, kako već napisah, ali znam ko mi se svidi na prvu: to je namah vidljivo od forumskoga pisanja do ovoživotnoga ponašanja...
Stoga ne brini: olakšaj sebi: ako si nevjernik dokazuj se tim parametrima pred sebi ravnima, što važi i ako si vjernik: Kur'an uglavnom kaže da će ti se dobra djela u svakom slučaju priznati.
Oko ostaloga ne brini: budi optimist, sa pristojnima dvaput pristojnije, međeda kad baš moraš toljagom (inače ignoriranje je prilično dobar diskurz), a nemuslimanima ostavi punu slobodu da budu to što jesu.
Ah da zaboravih: preispituj svoje procente...
:bih:

Gaia

#2 Re: Islam...

Post by Gaia » 18/04/2009 13:02

:-D :thumbup: :bih:

maki_celo

#3 Re: Islam...

Post by maki_celo » 09/05/2009 01:15

oldplague

#4 Re: Islam...

Post by oldplague » 09/05/2009 10:20

Je li ovo neka tema ili šta? :?

ružmarin-a

#5 Re: Islam...

Post by ružmarin-a » 10/05/2009 00:53

staza, aferim, pročitala sve pažljivo (najduži post koji sam sa zadovoljstvom progutala (očima i umom), oprostite na slobodi izražavanja, i molim da se ne pridaje značaj i izopačeno značenje ovakvom načinu izražavanja)

I ja sam nedavno čitala negdje ovo sto je postavio forumaš/ica a stoje citirano na početku teme...

Drago mi je da se otvorilaova tema, i bit ću redovan ako Bog da gost da vidim šta ima novo što se tuče Islama u BiH a i šire, jer se ekstremno Islam širi (pogledala sam sjajan video o natalitetu numerička analiza po zemljama, uglavnom, Evropa postaje muslimanska za kojih par decenija, ali sam bezuspješno tragala za tim videom, na youtube-u ga nisam uspjela pronaći, ako uspjem aBd postavit ću ga)

Lično, nisam pristalica diskutovanja na temu vjere, jer ne treba se raspravljati o raznimpojavnim oblicima, meshebima isl, Allah najbolje zna, svi rade kako misle da je najbolje i ispravno, i iz razloga napadanja od strane nemuslimana na temama u kojima su se pominjali Protestanti, pa sam odlučila da im ne dajem podršku svojim oplemenjivanjem njihove teme :oops: jer su me pogrešno interpretirali i shvatili

Esselamu Alejkum

ružmarin-a

#6 Re: Islam...

Post by ružmarin-a » 10/05/2009 15:23

MUNAFIK

#7 Re: Islam...

Post by MUNAFIK » 10/05/2009 15:40

ružmarin-a wrote:

Znao sam da se u svijetu desavaju ove promjene, al nisam bio svjestan da ce se ovaj preokret desiti za tako brzo...

Ima smisla ovo sto u videu stoji, ako su podatci tacni (a mislim da jesu jer sam nedavno provjeravao nesto oko nataliteta u EU).
Taman cemo uci u EU i tamo ce nas docekati braca MUSLIMANI :bih: :bih: :bih: heheh :thumbup:

almin-78

#8 Re: Islam...

Post by almin-78 » 10/05/2009 15:52

hehe bas tako,vala se i ne isplati muciti se oko RS-a kada udjemo u EU braca muslimani ce uciniti svoje,pa se srbi nece ni pitati sta oni zele...pitanje je da li ce ih biti(znate one procjene da ce Bosnjaci postati apsolutna vecina sa preko 60% za par godina ).

EU ce biti EHU-European hilafet union ;)

Optimus Prime

#9 Re: Islam...

Post by Optimus Prime » 10/05/2009 16:04

MUNAFIK wrote:
ružmarin-a wrote:

Znao sam da se u svijetu desavaju ove promjene, al nisam bio svjestan da ce se ovaj preokret desiti za tako brzo...

Ima smisla ovo sto u videu stoji, ako su podatci tacni (a mislim da jesu jer sam nedavno provjeravao nesto oko nataliteta u EU).
Taman cemo uci u EU i tamo ce nas docekati braca MUSLIMANI :bih: :bih: :bih: heheh :thumbup:

Potpuno smijesna analiza, totalno neozbiljna sa hejbet pogresnih informacija.

Spominje se 50 miliona novih muslimana, a radi se o tome da ih je vecina autohtona.
Od tih 50 miliona navodno 23 miliona zivi u Rusiji ( Tatarstan, Cecenija, Dagestan), a ustvari ih je mnogo manje, sigurno ne vise od 15 miliona.
Dalje imas jos 5 miliona autohtonih muslimana koji su zivjeli u ex-Yu, te jos oko 3 miliona u Albaniji i milion u Bugarskoj, te onih 5 miliona koji zive u Azerbejdzanu( je li to u Evropi to je diskutabilno.)
Svi ovi autohtoni muslimani nemaju veci fertilitet od evropskih krscana.

Stose tice muslimanskih imigranata, nijh je u cijeloj EU danas tek nekih 15 miliona, na skoro 500 miliona stanovnika. Imaju nesto veci natalitet od Evropljana,
ali je iluzorno ocekivati da ce se njihov broj udvostruciti.
A sto se tice novih imigranata toga ce sigurno biti, ali ni blizu onom broju koji se ovdje spominje.

Pogotovo ako se uzme u obzir da i u sjevernoj Africi zadnjih godina fertilitet naglo opada. Tako da je u Alziru i Tunisu on vec u ovoj godini ispod cifre od 2.1 djeteta po majci. Ista situacija sa Turskom.

Rezime: za 50 godina ce u najboljem slucaju u EU biti nekih 40 miliona ljudi sa islamskim backgroundom sto ce iznositi nekih 8%. Koliko ce medju njima biti ateista i agnostika to je takodjer dobro pitanje. Vjerovatno manjina, ali ipak neki procesi se ne mogu zaustaviti.
http://www.ex-muslime.de/indexVerein.html

ružmarin-a

#10 Re: Islam...

Post by ružmarin-a » 10/05/2009 16:46

Optimuše, moraš li ti da budeš začindba u svakoj temi gdje nešto izjavim?

Ne vidimnikakav razlog za tvoje navode, opet kažem, pretpostavljam da ne poslušaš i ne pregledaš do kraja sve

I ove analize su urađene u svakoj zemlji numerički i prognostika je takva, pa živi bili pa vidjeli

Nit' ja znam nit' ti znaššta će biti, Bog zna šta će biti mimo naših planova

Optimus Prime

#11 Re: Islam...

Post by Optimus Prime » 10/05/2009 16:54

ružmarin-a wrote:Optimuše, moraš li ti da budeš začindba u svakoj temi gdje nešto izjavim?

Ne vidimnikakav razlog za tvoje navode, opet kažem, pretpostavljam da ne poslušaš i ne pregledaš do kraja sve

I ove analize su urađene u svakoj zemlji numerički i prognostika je takva, pa živi bili pa vidjeli

Nit' ja znam nit' ti znaššta će biti, Bog zna šta će biti mimo naših planova
Ja samo reagujem na nebuloze, a sto se tice demografije ona je moj hobi tako da mi nije preostalo nista drugo nego da reagujem.

U biti ja nema nista protiv doseljavanja bilo kakvih imigranata, ali da bi muslimani cinili vise od polovine stanovnika Evrope za 50 godina , pola sjeverne Afrike i pola Pakistana bi se moralo preseliti.

ružmarin-a

#12 Re: Islam...

Post by ružmarin-a » 10/05/2009 16:56

pretpostavljeni stručnjače, ovde se radi o natalitetu a i o migracijama

Ti ne znaš po koliko se djece radja kod njih?

Optimus Prime

#13 Re: Islam...

Post by Optimus Prime » 10/05/2009 16:59

ružmarin-a wrote:pretpostavljeni stručnjače, ovde se radi o natalitetu a i o migracijama

Ti ne znaš po koliko se djece radja kod njih?
Uzeo sam oba parametra u obzir i predpostavio najoptimisticniju prognozu za natalitet muslimanski imigranata koji su vec ovdje.
Last edited by Optimus Prime on 10/05/2009 17:06, edited 1 time in total.

ružmarin-a

#14 Re: Islam...

Post by ružmarin-a » 10/05/2009 17:04

prema istraživanjima i izvještaju...slušaj optimuše uši načulji

zlajaBHF

#15 Re: Islam...

Post by zlajaBHF » 10/05/2009 17:06

Na danskim vijestima je jednom bio broj danaca koji prelaze na islam svake sedmice....ne sjecam se tacno o koliko se osoba radi, ali znam da bi mnogima ovdje
doslo slabo kad bi culi :D

U danskoj danas, a da ne pricam u drugim drzavama, gdje imigranti dolaze u mnogo vecem broju, je danas oko 8% muslimana !
U Svedskoj je recimo broj znatno veci

sistem

#16 Re: Islam...

Post by sistem » 10/05/2009 17:08

kad prosjecna imigrantska porodica dodje u evropu, u trosobni stan, znas kako pocne kontrolisati natalitet, cudo jedno.
da ne govorim o njihovoj djeci koja se integrisu i primaju navike zemlje u kojoj su.

Optimus Prime

#17 Re: Islam...

Post by Optimus Prime » 10/05/2009 17:10

zlajaBHF wrote:Na danskim vijestima je jednom bio broj danaca koji prelaze na islam svake sedmice....ne sjecam se tacno o koliko se osoba radi, ali znam da bi mnogima ovdje

U danskoj danas, a da ne pricam u drugim drzavama, gdje imigranti dolaze u mnogo vecem broju, je danas oko 8% muslimana !
Opet propaganda.
U Svedskoj na popisu se 2,7% ljudi izjasnilo kao muslimani. Recimo da ima jos 50.000 ilegalnih imigranata muslimana, dobijes 3,3%

zlajaBHF

#18 Re: Islam...

Post by zlajaBHF » 10/05/2009 17:13

Optimus Prime wrote:
zlajaBHF wrote:Na danskim vijestima je jednom bio broj danaca koji prelaze na islam svake sedmice....ne sjecam se tacno o koliko se osoba radi, ali znam da bi mnogima ovdje

Opet propaganda.
U Svedskoj na popisu se 2,7% ljudi izjasnilo kao muslimani. Recimo da ima jos 50.000 ilegalnih imigranata muslimana, dobijes 3,3%
:lol:

Optimus Prime

#19 Re: Islam...

Post by Optimus Prime » 10/05/2009 17:13

sistem wrote:kad prosjecna imigrantska porodica dodje u evropu, u trosobni stan, znas kako pocne kontrolisati natalitet, cudo jedno.
da ne govorim o njihovoj djeci koja se integrisu i primaju navike zemlje u kojoj su.
Ne samo ovdje, nego je taj trend takodjer vidljiv i u njihovim zemljama sa rastom obrazovanosti medju zenama.
Fertilitet je zadnjih godnia padao nevjerovatnom brzinom.
U Iranu sa 5,5 djece po zeni prije 25 godina na danasnji nivo od 1,8 ( kao u Francuskoj) sa trendom daljeg pada.
Slicna situacija u Alziru i Tunisu.

Borg-Resistence is FUTILE

#20 Re: Islam...

Post by Borg-Resistence is FUTILE » 10/05/2009 17:14

ružmarin-a wrote:h
ttp://www.youtube.com/watch?v=o3UXrnDhcf4
Kada već govorimo o ovome možda da se osvrnemo i na još jedan problem:

6 Million Muslims convert to Christianity - Al-Jazeerah !
"According to Al-Jazeerah's interview with Sheikh Ahmad Al Katani, the president of The Companions Lighthouse for the Science of Islamic Law in Libya, In every hour, 667 Muslims convert to Christianity.

Everyday, 16,000 Muslims convert to Christianity. Every year, 6 million Muslims convert to Christianity.

Listen the Full Interview
http://web.archive.org/web/2004040202...
Prevod: "Prema intervijuju na Al-Jaziri sa Šeikom Ahmad Al Katanijem, Predsednikom "The Companions Lighthouse for the Science of Islamic Law" u Libiji (izvinjavam se za grešku u prethodnim postovima, u kojim sam naveo da je čovjek iz Egipta) u svakom satu se 667 Muslimana obrati na Krščanstvo.

Svaki dan 16 000 se obrati na krščanstvo. Svake godine 6 miliona Muslimana se obrati na Krščanstvo.

Poslušajte cijeli interviju: http://web.archive.org/web/2004040202...

Tako da što se tih izjava o Evropi tiče ........ nisam baš siguran da su objektivne, a sumnjam i u njihovu istinitost.

Optimus Prime

#21 Re: Islam...

Post by Optimus Prime » 10/05/2009 17:15

zlajaBHF wrote:
Optimus Prime wrote:

Opet propaganda.
:lol:
To su oficijelni brojevi.
Nemoj misliti ako ti zivis negdje u getu Stokholma i ako je svaki drugi koga vidis na ulici stranac iz toga slijedi implikacija da su pola Svedjana stranci.

almin-78

#22 Re: Islam...

Post by almin-78 » 10/05/2009 17:19

Optimus Prime wrote:

Opet propaganda.
Moze li izvor?

posto znam da je zakonom zabranjeno pitati za religiju na popisima to je cista laz

treci najveci grad u Svedskoj ima oko 20% arapa,iranaca,bosnjaka,albanaca itd-t-j muslimana

zlajaBHF

#23 Re: Islam...

Post by zlajaBHF » 10/05/2009 17:21

almin-78 wrote:
Optimus Prime wrote:

Opet propaganda.
Moze li izvor?

posto znam da je zakonom zabranjeno pitati za religiju na popisima to je cista laz

treci najveci grad u Svedskoj ima oko 20% arapa,iranaca,bosnjaka,albanaca itd-t-j muslimana
Ma pusti ga, nema to veze sa istinom

Optimus Prime

#24 Re: Islam...

Post by Optimus Prime » 10/05/2009 17:22

almin-78 wrote:
Optimus Prime wrote:

Opet propaganda.
Moze li izvor?

http://en.wikipedia.org/wiki/Islam_in_S ... ite_note-1
A sto se tice Malmö nemoj donositi pausalne ocjene.
http://en.wikipedia.org/wiki/Malm%C3%B6

ružmarin-a

#25 Re: Islam...

Post by ružmarin-a » 10/05/2009 17:30

Evoti za Sweden i ostale zemlje pa analiziraj do mile volje
https://www.cia.gov/library/publication ... tml#People

P.S. Da li misliš da su azilanti odmah evidentirani u svim tim zemljama i popisani? :roll:

Post Reply