ISLAM: pokreti tijela u namazu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times

#1 Re: ISLAM: pokreti tijela u namazu

Post by Bosanac sa dna kace » 19/01/2007 17:44

digital wrote:Dakle jedno konkretno pitanje:

Molio bih lijepo znalce da mi podare mrvicu svog znanja i kazu mi gdje je, tacno, u Kur'an-u opisan svaki pokret tijela prilikom obavljanja namaza.

Dakle, polozaj ruku, nogu, preklon itd.

Isto tako, bilo bi mi jako drago kada bih konacno saznao gdje je tacno u Kur'an-u opisana procedura uzimanja abdesta (avdesta?)...

hvala :)
i mene to zanima! :roll:

biscanka84

Post by biscanka84 » 19/01/2007 17:55

U Kur'anu nema konkretno opisivanje kako obavljati namaz,to se nalazi u hadisima Muhammeda a.s...i stari "jevreji" su obavljali molitvu Allahu na isti nacin

Razmjeran

Post by Razmjeran » 19/01/2007 20:51

Nisi trebao otvarat ovu temu,jer smo vec pitali doticnu KG nas par,gdje pise u Kur'anu kako se klanja,ako istinu govori,a nece nevest nijedan primjer,osim onih u Hadisima,koje nesmatra nimalo bitnim :shock:

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 19/01/2007 22:48

Mnogi ajeti prozimaju Qur'an koji nas informisu da je SALAAT (namaz) postojao, neizmjenjen, i praktikovan prije Muhammedovog Poslanstva (pgledaj na primjer: 8:35 i 9:54).

Sve pozicije namaza se nalaze u Qur'anu, ukljucujuci stajanje (3:39, 39:9), naklon i prostracija (sudzuud) (vidi- 2:43, 3:43, 9:112, 22:26,77).

Ovo je vec navedeno, ali se ne obraca dovoljno paznje, nejse...

Takodje, obratiti treba paznju i na arapski tekst a ne oslanjati se potpuno na slobodan prevod koji moze zbuniti ljude (navedeno je da profesionalni prevodilac koji je upoznat sa etikom proesije i oba jezika na profesionalnom nivou jos nije preveo Qur'an na nas jezik, osim dobrodusnih prevoda koji su bolji od nikakvih naravno).

Vremena namaza:

(1) SABAH se spominje imenom (fedzr) u 24:58. Prije izlaska Sunca.
(2) PODNE (zuhr) se pominje u 17:78. Kada Sunce predje zenit.
(3) IKINDIJA ('asr) je u 2:238. Na polovini izmedju zenita i zalaska Sunca.
(4) AKSHAM (maghrib) se pominje u 11:114. Odmah nakon zalaska Sunca.
(5) JACIJA ('isha) je u 11:114, a imenom pomenuta ('isha) u 24:58.

Priprema (ritualno ciscenje) za molitvu(abdest):

O vi koji vjerujete, kao pripremu za molitvu cete:
(1) oprati lica,
(2) oprati ruke do lakata,
(3) potrati mokrom rukom glavu i
(4) oprati stopala do clanaka. [Quran 5:6]

Napomena: wemsahu (potarite) glavu se nastavlja sa "stopalima" - sto ne znaci "potrati" stopala, jer se gramaticki u recenici "oprati" odnosi i na stopala, ali radi redoslijeda pri abdestu, stopala su navedena na kraju a ne radi toga sto spadaju pod "potarite".

GHUSL (kompletno ciscenje)
se pominje u 4:43 nakon spolnih odnosa, dok se
TEJEMUM (suho ritualno ciscenje u nedostatku vode) pominje takodje u 4:43 kao i 5:6.

Kako staviti ruke i koliko rasiriti noge i slicne nebitne detalje smatraju za "neshvatljivim" samo oni koji koriste razne hadise (svaki se poziva na drugaciji "jaki" hadis, sto znaci da su Poslanika vidjeli da ne klanja uvijek isto, stoga sto nije toliko vazno ako je i Poslanik cinio drugacije u drugacijim situacijama, nekad NAVODNO - s rukama niz tijelo u mirnom stavu, nekad preklopljenim preko prsa, nekad ispod stomaka). Vazna je koncentracija i skrusenost.

Vec smo opisali (opet ponavljanje jer se ne uzima za ozbiljno i zahmeti ali nije mi tesko, shvatam da nije lahko prihvatiti nesto drugacije od onoga sto su nam tuvili generacijama, i meni je bilo tesko u pocetku) - kako se SKRUSENO i sa POSTOVANJEM i POTCINJENOSCU stoji pred Gospodarem svjetova - uporedili smo to sa instinktivnim stavom koji dijete zauzima pred starijim ili neko ko postuje neku osobu izuzetno nece pred nju stati sa rukama u dzepovima i slicno - ako znamo kako se sa postovanjem staje pred LJUDE vrijedne postovanja - sta nije jsano u tome kako stati pred Gospodarem i Stvoriteljem te osobe koju postujemo?

DZUM'A (petak) namaz se spominje u 62:9.

Kakvim glasom uciti na namazu (bez obzira na rekat, da li se klanja sam ili u dzematu):

Ne budite preglasni u svojim molitvama, niti cete ih izgovarati u tajnosti; odrzavajte osrednji ton (glasa) [17:110].

O brojevima rekata je vec objasnjeno na temi "hadisa" gdje su isti pitali "kako" ja klanjam, - kao da mogu klanjati drugacije nego sto se klanjalo od Ibrahima do Muhammeda (Boziji blagoslov i mir nad svim Poslanicima i Vijesnicima) ako sam vjernik i pokorenik Bozijoj Volji?.......

Imamo dovoljno informacije o svemu, i nije potrebno sve ovo razdjeljivanje i suprotna misljenja - kada su jasno date upute o onome sto je od nas Bogu bitno (za nasu dobrobit) a ne sta je "bitno" profesionalnim vjernicima tj. klergiji - religioznoj instituciji napravljenoj OKO koncepta VJERE da bi se "obicni" vjernici udaljili od vjere i da bi "profesionalni" vjernici postali "neophodni" da im "razjasne" ono sto je Bog vec rekao da je JASNO i DETALJNO (jer potcjenjuju ljudski intelekt, komplikuju sto je Bog ucinio jednostavnim, zabranjuju sto je Bog dozvolio i naredjuju ono sto Bog nije naredio...).

Boli me (ali halalim) kada tako komentarisete da "odbijam" da navedem gdje se u Qur'anu navodi o namazu, abdestu i slicno, jer sam vec to vise puta navela, za korist svih nas - ali neki namjerno "ne primjecuju" da bi ostavili utisak kako ja "izmisljam" to sto govorim - kakve koristi imam od ovoga nego samo da vam ucinim pristupacnim vjeru kakvu je nas Gospodar namjerio da bude a koju su izmijenili izvan raspoznavanja - nista ne trazim niti mi ista treba od vas, dovoljan mi je Bog i On je dovoljan Zastitnik - Istina se treba reci bez ocekivanja nagrade ili straha od kazne... Kako su cinili oni prije mene, kao sto oni koji isto dijele sa bracom i sestrama po svijetu, svi mi zelimo da smo ujedinjeni - ima vjernika svih sekti, mezheba i religija - svima je zajednicko jedno - Bozija Objavakako Posljednja tako i one prije nje (koliko se moze osloniti na njih a to je otprilike koliko se moze osloniti i na hadise).

Nema nesloge, nema svadje gdje ce ko ruke ili noge, kako ce se obuci, kako jesti itd - sto je u Qur'anu jasno je - a sto nije svako kako mu odgovara dokle god ne ide oprecno Bozijoj Objavi - lahko, jednostavno, ujedinjeno i muhabbet (ljubav) se osjeti i ima veliki znacaj doke se gibeta (ogovaranja) svi cuvaju"kao guje" - dok je nazalost medju tradicionalistima obratno...

Dovoljno je da nas je uputio, i previsa je to cast i nagrada...

Mir Boziji svima.

black
Has thanked: 7 times
Been thanked: 100 times

Post by black » 19/01/2007 23:06

evo i ovde cu da ti postavim isto pitanje kao i na drugim temama..navedi mi ajet u kom pise KAKO SE klanja nemoj mi filozofije..navedi dze pise sta se uchi na stajanju, rukuu ,sedzdi ... pises nadugo i nasiroko ali nista nekazes..

kicky

#6 Re: ISLAM: pokreti tijela u namazu

Post by kicky » 19/01/2007 23:30

Molio bih lijepo znalce da mi podare mrvicu svog znanja i kazu mi gdje je, tacno, u Kur'an-u opisan svaki pokret tijela prilikom obavljanja namaza.

Isto tako, bilo bi mi jako drago kada bih konacno saznao gdje je tacno u Kur'an-u opisana procedura uzimanja abdesta (avdesta?)...

Sorry što ovako upadam. Jedno pitanje:

Šta je ABDEST ili AVDEST?

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 19/01/2007 23:40

black wrote:evo i ovde cu da ti postavim isto pitanje kao i na drugim temama..navedi mi ajet u kom pise KAKO SE klanja nemoj mi filozofije..navedi dze pise sta se uchi na stajanju, rukuu ,sedzdi ... pises nadugo i nasiroko ali nista nekazes..
pa NAVEDENI su AJETI pobogu, zar vam je mrsko procitati Mushaf??? :? :shock:
Last edited by KOGOD KADGOD on 19/01/2007 23:43, edited 1 time in total.

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 19/01/2007 23:41

Šta je ABDEST
Ritualno pranje prije obavljanja molitve.

KOGOD KADGOD

#9 Re: ISLAM: pokreti tijela u namazu

Post by KOGOD KADGOD » 19/01/2007 23:42

kicky wrote:

Sorry što ovako upadam. Jedno pitanje:

Šta je ABDEST ili AVDEST?
ABDEST (a ne "avdest") je turska rijec za arapsku "wuduu" i u gornjem postu je navedeno STA je to, tj. ritualno pranje prije molitve.

Latina

Post by Latina » 19/01/2007 23:51

black wrote:evo i ovde cu da ti postavim isto pitanje kao i na drugim temama..navedi mi ajet u kom pise KAKO SE klanja nemoj mi filozofije..navedi gdje pise sta se uchi na stajanju, rukuu ,sedzdi ... pises nadugo i nasiroko ali nista ne kazes..
Ni ja ne razumijem zbog cega ovo pitas.

Razmjeran

Post by Razmjeran » 20/01/2007 01:07

KOGOD KADGOD wrote:
black wrote:evo i ovde cu da ti postavim isto pitanje kao i na drugim temama..navedi mi ajet u kom pise KAKO SE klanja nemoj mi filozofije..navedi dze pise sta se uchi na stajanju, rukuu ,sedzdi ... pises nadugo i nasiroko ali nista nekazes..
pa NAVEDENI su AJETI pobogu, zar vam je mrsko procitati Mushaf??? :? :shock:
Navedeni ajeti u Ku'anu kako se klanja?
Opet jedna velika laz,evo imas od sad do Sudnjeg dana vremena da navedes taj Ajet navedeni.
Napisi koji ajet,koji Dzuz.
Zaista si veliki Licemjer KG...Dosad sam sutio,ali si dosta puta,slagala i evo tvog opisa u Hadisu

Tri znaka su licemjera,kad govori laze,kad obeca ne ispuni obecanje,kad mu se nesto povjeri on to iznevjeri
Navedi ajet u Kur'anu a citiracu tvoje rijeci :

pa NAVEDENI su AJETI pobogu, zar vam je mrsko procitati Mushaf??? :?

krkanko

Post by krkanko » 20/01/2007 02:17

Pa valjda je Poslanik tako rekao i tako se molio, a on zna sigurno vise od tebe ili mene.

Ali inace i na drugom topic se postavljaju stvarno smijesna pitanja. Ne mozes pitati tako nesto, a da nisi vidio ni korice Qur'ana.

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 20/01/2007 06:21

KOGOD KADGOD wrote:Mnogi ajeti prozimaju Qur'an koji nas informisu da je SALAAT (namaz) postojao, neizmjenjen, i praktikovan prije Muhammedovog Poslanstva (pgledaj na primjer: 8:35 i 9:54).

Sve pozicije namaza se nalaze u Qur'anu, ukljucujuci stajanje (3:39, 39:9), naklon i prostracija (sudzuud) (vidi- 2:43, 3:43, 9:112, 22:26,77).

Takodje, obratiti treba paznju i na arapski tekst a ne oslanjati se potpuno na slobodan prevod koji moze zbuniti ljude (navedeno je da profesionalni prevodilac koji je upoznat sa etikom proesije i oba jezika na profesionalnom nivou jos nije preveo Qur'an na nas jezik, osim dobrodusnih prevoda koji su bolji od nikakvih naravno).

Vremena namaza:

(1) oprati lica,

Napomena: wemsahu (potarite) glavu se nastavlja sa "stopalima" - sto ne znaci "potrati" stopala, jer se gramaticki u recenici "oprati" odnosi i na stopala, ali radi redoslijeda pri abdestu, stopala su navedena na kraju a ne radi toga sto spadaju pod "potarite".

TEJEMUM (suho ritualno ciscenje u nedostatku vode) pominje takodje u 4:43 kao i 5:6.

Kako staviti ruke i koliko rasiriti noge i slicne nebitne detalje smatraju za "neshvatljivim" samo oni koji koriste razne hadise (svaki se poziva na drugaciji "jaki" hadis, sto znaci da su Poslanika vidjeli da ne klanja uvijek isto, stoga sto nije toliko vazno ako je i Poslanik cinio drugacije u drugacijim situacijama, nekad NAVODNO - s rukama niz tijelo u mirnom stavu, nekad preklopljenim preko prsa, nekad ispod stomaka). Vazna je koncentracija i skrusenost.

Vec smo opisali (opet ponavljanje jer se ne uzima za ozbiljno i zahmeti ali nije mi tesko, shvatam da nije lahko prihvatiti nesto drugacije od onoga sto su nam tuvili generacijama, i meni je bilo tesko u pocetku) - kako se SKRUSENO i sa POSTOVANJEM i POTCINJENOSCU stoji pred Gospodarem svjetova - uporedili smo to sa instinktivnim stavom koji dijete zauzima pred starijim ili neko ko postuje neku osobu izuzetno nece pred nju stati sa rukama u dzepovima i slicno - ako znamo kako se sa postovanjem staje pred LJUDE vrijedne postovanja - sta nije jsano u tome kako stati pred Gospodarem i Stvoriteljem te osobe koju postujemo?

DZUM'A (petak) namaz se spominje u 62:9.

Kakvim glasom uciti na namazu (bez obzira na rekat, da li se klanja sam ili u dzematu):

Ne budite preglasni u svojim molitvama, niti cete ih izgovarati u tajnosti; odrzavajte osrednji ton (glasa) [17:110].

O brojevima rekata je vec objasnjeno na temi "hadisa" gdje su isti pitali "kako" ja klanjam, - kao da mogu klanjati drugacije nego sto se klanjalo od Ibrahima do Muhammeda (Boziji blagoslov i mir nad svim Poslanicima i Vijesnicima) ako sam vjernik i pokorenik Bozijoj Volji?.......

Imamo dovoljno informacije o svemu, i nije potrebno sve ovo razdjeljivanje i suprotna misljenja - kada su jasno date upute o onome sto je od nas Bogu bitno (za nasu dobrobit) a ne sta je "bitno" profesionalnim vjernicima tj. klergiji - religioznoj instituciji napravljenoj OKO koncepta VJERE da bi se "obicni" vjernici udaljili od vjere i da bi "profesionalni" vjernici postali "neophodni" da im "razjasne" ono sto je Bog vec rekao da je JASNO i DETALJNO (jer potcjenjuju ljudski intelekt, komplikuju sto je Bog ucinio jednostavnim, zabranjuju sto je Bog dozvolio i naredjuju ono sto Bog nije naredio...).

Boli me (ali halalim) kada tako komentarisete da "odbijam" da navedem gdje se u Qur'anu navodi o namazu, abdestu i slicno, jer sam vec to vise puta navela, za korist svih nas - ali neki namjerno "ne primjecuju" da bi ostavili utisak kako ja "izmisljam" to sto govorim - kakve koristi imam od ovoga nego samo da vam ucinim pristupacnim vjeru kakvu je nas Gospodar namjerio da bude a koju su izmijenili izvan raspoznavanja - nista ne trazim niti mi ista treba od vas, dovoljan mi je Bog i On je dovoljan Zastitnik - Istina se treba reci bez ocekivanja nagrade ili straha od kazne... Kako su cinili oni prije mene, kao sto oni koji isto dijele sa bracom i sestrama po svijetu, svi mi zelimo da smo ujedinjeni - ima vjernika svih sekti, mezheba i religija - svima je zajednicko jedno - Bozija Objavakako Posljednja tako i one prije nje (koliko se moze osloniti na njih a to je otprilike koliko se moze osloniti i na hadise).

Nema nesloge, nema svadje gdje ce ko ruke ili noge, kako ce se obuci, kako jesti itd - sto je u Qur'anu jasno je - a sto nije svako kako mu odgovara dokle god ne ide oprecno Bozijoj Objavi - lahko, jednostavno, ujedinjeno i muhabbet (ljubav) se osjeti i ima veliki znacaj doke se gibeta (ogovaranja) svi cuvaju"kao guje" - dok je nazalost medju tradicionalistima obratno...

Dovoljno je da nas je uputio, i previsa je to cast i nagrada...

Mir Boziji svima.
Pobogu, covjece!?...

BROJEVI navedeni, npr. 62:9 se odnose OCITO na Sura broj 62 ajet broj 9... :roll: :roll: :roll:

subhanallah... (slava Bogu, on je zaista Mudar i Strpljiv...)

Pa pitaj cak i @digger-a, i on ce ti moci objasniti tako jednostavnu stvar, jer je, iako se izskazuje kao "ateista" - procitao i Qur'an i Bibliju - na sramotu svih muslimana koji nisu ni jednom u zivotu procitali CIJELI prevod Qur'ana...

A na pocetku sam vec pomenula da svi klanjamo (po tome kako je u Qur'anu i naslijedjeno od Ibrahima) isto u sustini - zato sam i pomenula ono sto ulema kaze da je "FARZ" (obavezno) u stvari nije "farz" nego je namaz onakav kakav je u Qur'anu naveden i od Ibrahima naslijedjen (Boziji Mir nad svim Poslanicima) znaci ako je neko UPOZNAT sa "farzovima" abdesta i namaza - (a pretpostavljam da vi jeste s obzirom da se tako zustro raspravljate ) - ne mora mu se objasnjavati - k'o djetetu - da obavi abdest (kako je navedeno gore (broj sure i ajeta slijedi) pa kada obavi abdest, da stane okrenut prema Mekki, izgovorin NIJJET (namjeru) na bilo kom jeziku da klanja taj i taj namaz, da digne ruke (tj. da se predaje [a ne treba mu puska da se "preda" Bogu] i uz Allahu Ekbar tj."Bog je Najveci" zapocne svoje obracanje Gospodaru), i tako dalje.

S obzirom na to kako se postavljate i pretstavljate kao neki veliki muslimani (i naravno "jedini" u pravu) - smatram da ste dovoljno upoznati (i da vam ne trebam ja ponavljati), sa time sta ste naucili kao NAVODNI "farz", sta "sunnet", sta "mubah", sta "mendub" a sta "mekruh" pri abdestu i namazu - ako to ne znate - pa kako se onda usudjujete upustati u rasprave o vjerskim obredima i vjeri uopste? :?

Jednostavno izdvojite sve osim "farza" - i sto ostane - to vam je abdest i namaz Ibrahima i Muhammeda, [Boziji Mir sa svim Poslanicima i Vijesnicima] - u skladu sa osnovama Ibrahimovog namaza i "KLJUCA" i slavljenja Boga usavrsenog namaza Qur'ana - takav je moj abdest i namaz, kao i svih onih koji se drze Bozije Objave kao jedinog izvora VJERSKIH propisa i zakona.

Svi drugi izvori informacije se koriste samo u svrhe historijskog interesovanja i proucavanja razvoja jedne drustvene zajednice koja je potpuno reformisana Bozijom Objavom - a ne kao izvor VJERSKIH obreda, propisa i zakona...

Bog je Milostiv, Strpljiv i Mudar, On mnogo prasta i vjernicima nece da otezava nista u vjeri (sta god je "tesko" to su ljudi sami sebi otezali).

Slava i Hvala Bogu, Gospodaru Svjetova i Univerzuma, utjelovljenju Istine (El-Haqq), Ljubavi (El-Wedud), Strpljenja (As-Sabuur), Samilosti (Ar-Rahiim) i Blagodarenja (Ar-Rahmaan), Mudrosti (Al-Hakiim), Sveznanja (Al-'Aliim) - Njemu zaista pripadaju Njaljepsa imena (Esmaau-l-Husnaa)...

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 20/01/2007 07:28

Razmjeran wrote:
KOGOD KADGOD wrote:

Tri znaka su licemjera,kad govori laze,kad obeca ne ispuni obecanje,kad mu se nesto povjeri on to iznevjeri
Navedi ajet u Kur'anu a citiracu tvoje rijeci :

pa NAVEDENI su AJETI pobogu, zar vam je mrsko procitati Mushaf??? :?

Ovo sto si napisao, kao sto i sam znas, NIJE ajet nego jedan od mnogih hadisa (necu ti navesti broj i volumen bas zato sto ne znas o cemu pricas, - a ako ti je mrsko pogledati u Qur'an - kako ces tek naci vremena i volje da potrazis odakle si taj hadis "citirao"):

Pogledaj pocetak sure El-Baqarah - i naci ces sta Bog kaze o licemjerima...

Ne osjecam ni potrebu, ni duznost da odgovorim na ovu uvredu, ali radi svoh onih koji prate ovu besmislenu "raspravu" izmedju osobe koja ocajnicki pokusava da izgleda "ucena" i "u pravu" makar, u nedostatku argumenata, spala na vrijedjanje i navodjenje prica ciju autenticnost ne mogu nikad dokazati (dok meni nije stalo KO je "u pravu" nego STA je ispravno) - tako da ovo ne vidim kao "uvredu" nego PRILIKU da ljudi imaju OCIT PRIMJER pogresnog vladanja i neispravnog postupanja stoga navodim slijedece:

-Niti lazem jer nemam potrebe (laze onaj koji se boji nekoga ili necijeg zuluma, dok strahujem samo Bozijeg Nezadovoljstva),
-niti obecavam sto ne mogu ispuniti (cak ni svojoj djeci koja znaju da ako im se nesto obecalo to ce se odrzati bez obzira ako su i, hipoteticno govoreci, neposlusni, za tu neposlusnost ima drugih mjera, obecanje nema veze sa tom neposlusnoscu) a kamoli nekome drugom,
-niti pronevjeravam - kroz moje je ruke proslo vise novaca nego sto su mnogi ikad vidjeli a koji mi je povjeravan, i u mome umu i srcu ima najskrivenijih tajni koje su mi povjerene bas stoga sto dalje ne idu ni pod kakvim uslovima (makar ta osoba sama nekome poslije isto rekla - od mene se sigurno cuti nece).

- tako da, ako sam u bilo cemu "licemjer" - mogu to reci, OTVORENO, da jesam samo prema sebi, jer bih da ucinim i primjenim sve sto znam - a ne mogu, i krivica je samo moja i samo Bog moze da mi oprosti sto Ga ne mogu slaviti i hvaliti koliko je On toga Dostojan, sto Njegovim stvorenjima ne mogu onoliko pomoci kolko bih htjela - makar cio zivot na sedzdi celom provela zahvaljujuci a rukama samo dijelila drugima kojima je potrebno - opet nije dostojno Njegove Velicine i Milosti...

"Elif, Laam, Miim. Dzaalike-l-kitabi laa rejbe fiih. Hudalli-l-muttaqiin....

"Ovo je Knjiga u koje nema nikakve sumnje. Uputa onima koji su Bogobojazni"..... ..... " ima onih koji, kada su sa vjernicima, kazu: "mi vjerujemo" a kada se vrate svojim istomisljenicima kazu: "mi smo s vama, mi smo ih samo zavaravali", - a oni su samo sebe zavaravali a da to i ne znaju".....

Ovo je tipican primjer danasnjih tradicionalista - zacas nekoga nazovu "munafiqom" (licemjerom), "kjaafirom" (nevjernikom), "mutraadom" (otpadnikom) - sve sto je Bog ZABRANIO da se cini (a i mnogi hadisi u koje "vjeruju") - dok im Bozija Rijec o vjernicima koji su jedni prema drugima mislostivi, koji jedni druge pomazu, koji kada nesto cuju treba da provjere a ne da objerucke prihvate i dalje prenose, koji se uzdrzavaju od ogovaranja vjernika kao od jedenja posmrtnih ostataka mrtvog brata svoga - nista ne znaci...

"Poste" - a istovremeno druge ogovaraju

"klanjaju" a najmanje se Bogu obracaju vec misle na to ko kako stoji, gdje ruke drzi, ko im je sta rekao, sta ce mu odgovoriti, sta su mu "trebali" reci, pa kad se sjete da su na namazu, usput i Boga "zamole" da tog i tog kazni (umjesto da traze oprosta za SVE vjernike ne bi li i sami bili ukljuceni u sve one kojima se prasta)

"vjeruju u Qur'an" a vise slijede rekla-kazala i na najvaznije Qur'anske savjete i propise ne obracaju paznju i zanemaruju ih i zamjenjuju "hadisima" koji, ko biva, "bolje" izrazavaju sta Bog kazuje nego On Sam 9"Kada bi sva mora bila mastilo da se ispisu Rijeci Gospodara Tvoga - mora bi se isusila ali se Rijeci Gospodara Tvoga ne bi iscrpile").

I jos druge nazivaju "licemjerima".... I to ljude koje ne poznaju ni jedan procenat, (sta tek govore o onima koje "poznaju"?) - koje nikada nisu vidjeli, o kojima "znaju" samo nesto malo sto je izneseno od stavova - koji su njima "novi" - dok su u svijetu (arapskim zemljama i drugim, sa vecinom muslimanskim populacijama) ti stavovi poznati od kako i Posljednja Objava.

S moje strane - halal bilo i molim Boga da i On porosti - ali da li ce i kako On tretirati takvo ponasanje "vjernika' to je do njega i samo On odlucuje - a On je Milostiv bez granica, i nadam se da ce svima Svoju Milost i oprost podariti, jer im ne treba, po mom misljenju, veca kazna nego da im se tako ruzne stvari uopste "motaju" po glavi....

Mir Boziji.

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 20/01/2007 08:26

digital wrote:Mnogo ti hvala, KG. Moje pitanje postavljeno je, uh, duga je to prica, ali eto, da pokusam shvatiti zasto se osjeca taj neki "elektricitet" prilikom obavljanja namaza u npr. dzamiji (vise od 10 ljudi), imam osjecaj da jedni druge ocima strijeljaju i gledaju kako ko stavlja ruke i gdje i kad, bas kao da je sve tempirano i propisano tako detaljno. Pored toga, komentari "starijih" tipa "vidi onoga u crvenoj jakni, pa to je sejtanska boja" slag su na tortu :)

Sve to je, izmedju ostalog, glavni razlog zasto mi je sve to jaaaaako udaljeno i nepristupacno...
Zlatni mladicu/,

Kada udjes u dzamiju, ti si gost Boga, Gospodara Svjetova.

Sejtan, Bog ga je prokleo, ne voli da te vidi da ides tamo i da si Boziji gost, nego radije da te on "ugosti" u nekom kaficu pivom ili nekim slicnim "picencem"...

U Bozijoj ces "kuci" naci svakavih "gostiju", jer je svima otvorena. Mnogi nisu ni svjesni da su tu samo gosti, i da su pocasceni sto su uopste tu.

Kada bi te tvoj najbolji jaran pozvao na zurku (bezalkoholnu, onako, malo muzike, mladi se sastanu, igraju "monopola", plesu i slicno) i desi se da na tu zurku dodje i neko ko je tebe nekad povrijedio ili uvrijedio pa se bas "ne hajete plaho" - ti neces napustiti zurku i svog jarana razocarati samo zato sto se tu nasao i taj drugi, je l' da?

Tako je i sa dzamijom i dzematom.
Negativna energija koja se osjeti kako "struji" medju vjernicima je "sejtanski" posao - posto ih je davno naveo da se razdijele oko hadisa i drugih nevaznih stvari - kad god se nadju na jednom mjestu on im sapuce (weswese) i potsjeca ih kako oni "bolje" znaju od drugih, kako su oni "bolji" vjernici od drugih, pa cak i koju boju neko nosi (jer ne znaju da je i Poslanik nosio razne boje, ukljucujuci crveni ogrtac, koji je, kao i sve drugo sto je dobijao kao hedije (poklone) ubrzo proslijedio, tj. poklonio nekom drugom).

Nisi duzan NIKOME da opravdavas zasto i kako se oblacis, kako i koliko klanjas, itd.

Ti si Boziji gost, i kao takav i udji u Njegovu "kucu" - sjedi smireno i dok cekas da pocne namaz, udubi se u razmisljanje o Njegovoj Velicini, Dobroti, Milosti, moli Ga da oprosti svim vjernicima, moli Ga da ih ujedini oko onoga sto im je zajednicko i da ih sve (sebe ukljucujuci) zastiti od mahinacija i prevara sejtana ciji je "posao" da zlo cini.

Dok samo tako sjedis udubljen u misli o Njemu - to se zove tefekkur i zikir (razmisljanje o Njegovim sifatima i sjecanje Njega) - pozitivna energija ce izvirati iz tvog srca i ne samo da ti nece "smetati" negativizam izmedju drugih prisutnih, nego ces naci da ce se, s vremenom, i drugi naci privuceni pozitivnom energijom koja izvire iz srca vjernika koji je iskreni Boziji gost, i u Njegovoj "kuci" ne misli na to sta drugi rade i zasto su dosli nego samo na Vlasnika "kuce" i casti koja mu je ukazana sto je tu...

I kada nadjes da se drugi prikuce blizu tebe, nakon pozdrava MIRA samo nastavi sa svojim dubokim tefekkurom i zikirom - ako ti neko pocne pricati, i pitati kojesta - ako mozes razgovor navesti na ljepotu Bozijeg stvaranja, na potsjecanje Njegove Milosti ili drugih Njegovih sifata - to i ucini, tiho, blago i sa ljubavlju.
Ako se razgovor nastoji navesti na "rekla-kazala", na "vidi onog kakav je..." i slicno - nemoj se ustrucavati da sa osmijehom i smireno kazes "necemo brate grijesiti duse pricajuci o onome cime Gospodar ove dzamije nije zadovoljan" - pa skreni temu - "kako je lijepo sto mozemo da klanjamo u miru, i da smo gosti u Bozijoj "kuci" koliko je On Milostiv i Darezljiv"...
Onaj, cije je srce naklonjeno dobrome (hajiru) ce odmah shvatiti "isaret" i sam se predati razmisljanju - a ako se digne i odmakne - samo se nasmijesi i poselami - jer takvi nisu dosli sa cistom namjerom.

Ili, jednostavno, dodji nakratko pred pocetak namaza, tako da neces biti izlozen necemu sto ne zelis da cujes i vidis - mada je bolje biti medju vjernicima i na lijep nacin ih potsjecati da su u dzamiji i zasto su tu...

Kad pocne namaz, ustani i pred Njega stani skruseno i ponizno, obavi namaz koliko se bolje mozes skoncentrisati na "razgovor" sa svojim Gospodarem - i kada zavrsis, idi dalje svojim putem i zivotom i ne daj da te sejtan navede da razmisljas o onome sto si vidio ili cuo u dzamiji i da o tome pricas kasnije drugima.

Ili, kada se izadje iz dzamije, nista nije ruzno, ako se ima vremena, da se bratska ljubav i lijep razgovor (bez ogovaranja i slicnih komentara) neko vrijeme povede, i da se sa osmijehom poselami (cak i onima koji su te gledali "poprijeko" - NAROCITO njima, jer sigurno Bozije Zadovoljstvo (rizaluk) nece zaobici tako nesto, tj takav trud s tvoje strane...)

Razumijem, nisi jedini kojem "prisjedne" odlazak u dzamiju radi neprikladnog vladanja muqtedija (sljedbenika imama u namazu) - ali pokusaj se odgraditi od toga.

Dodji i budi Boziji gost - jednog dana, ako Bog da nafake, bices pozvan da Mu budes gost i u Mekki, ovo neka ti je polahko "priprema" kako da duras sa ljudima razlicitih misljenja - drzi se Bozijeg uzeta (Qur'ana) i ne mozes skrenuti (pod uslovom da se bavis i drugim naukama, da radis posteno, da lijepo tretiras svoje najblize, roditelje narocito (ne moras se slagati s njima, cesto ne razumiju "danasnje" vrijeme, ali im pokazi postovanje i zahvali se na savjetu - a kad odes ti uradi kako smatras i znas da je najbolje - nema svhe "ubjedjivati" se i zamjeriti).

Pravi Put, Put sredine i ravnoteze je najtezi ali i najbolji i Bogu najprihvatljiviji, kojim ces, kroz zivot, hajirli spoznati ono sto treba da spoznas, Bog ordzava obecanje, svakome ko iskreno trazi Uputu, On mu je nece uskratiti.

Boziji Mir i Uputa s tobom.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 08:34

KOGOD KADGOD wrote: (1) SABAH se spominje imenom (fedzr) u 24:58. Prije izlaska Sunca.
Ali da vidimo prevode tih ajeta;
1. dakelm sura 24, ajet 58:sura an-Nur-Svjetlost;
58. O vjernici, neka od vas u tri slučaja zatraže dopuštenje da vam uđu oni koji su u posjedu vašem i koji još nisu spolno zreli: prije jutarnje molitve i kad u podne odložite odjeću svoju, i poslije obavaljanja noćne molitve. To su tri doba kada niste obučeni, a u drugo doba nije ni vama ni njima grijeh, ta vi jedni drugima morate ulaziti. Tako vam Allah objašnjava propise! A Allah sve zna i mudar je.
-nije preciziano kad je tacno jutarnja molitva, da li je pirje izlaska sunca ili posle!
2.sura 17. al-Isra'-Nocno putovanje;
78. Obavljaj propise molitve kad Sunce s polovine neba krene, pa do noćne tmine, i molitvu u zoru jer molitvi u zoru mnogi prisustvuju.
-ovdje se naredjuje da obavljamo sve molitve od polovine sunca pa do nocne tmnie, nije precizirano koje tacno i kad je koja tacno!
3.Sura 2. al-Bakara-Krava;
238. Redovno molitvu obavljajte, naročito onu krajem dana, i pred Allahom ponizno stojte.
-krajem dana???a kad je to kraj dana? gdje se spominje kad nam se zavrsava dan???a kad pocinje? :roll:
4.sura 11. Hud-Hud;
114. I obavljaj molitvu početkom i krajem dana, i u prvim časovima noći! Dobra djela zaista poništavaju hrđava. To je pouka za one koji pouku žele.
ope se ne precizira kad je koja molitva tacno! :roll:
5.Opet sura Hud
114. I obavljaj molitvu početkom i krajem dana, i u prvim časovima noći! Dobra djela zaista poništavaju hrđava. To je pouka za one koji pouku žele.
Vidis teta nije nama mrsko citat i pisat ovdje, samo sto mi nemamo bas vremena bas da se povazda naprdjujemo!
Daklem ako nas interesuje kako klanjas, na kom rekatu sta ucis i gdje je to u Kuranu navedeno molim lijepo odgovori karatko, jer neamo bas vremena da se bahcemo i sa ovim stvarima! Jer dok semi naprdjujemo ovdje nevjernici pobise nevine ljude po Iraku,i Somaliji,Palestini...

Latina

Post by Latina » 20/01/2007 10:04

Jer dok se mi naprdjujemo ovdje nevjernici pobise nevine ljude po Iraku,i Somaliji,Palestini...
???

Poslusaj vlastiti savjet i stani. Ili je mozda "ideja" provocirati druge, ali pod uslovom da oni na to ne odgovore ???

Latina

Post by Latina » 20/01/2007 10:10

"Kada bi sva mora bila mastilo da se ispisu Rijeci Gospodara Tvoga - mora bi se isusila ali se Rijeci Gospodara Tvoga ne bi iscrpile".
pozz KG KG

:kiss:

Jonx

Post by Jonx » 20/01/2007 10:43

KOGOD KADGOD wrote:
Razmjeran wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Jedne prilike za svog vremena sv. Augustin, kada je davao odgovor na pitanje: "Kako nevjerniku objasniti tu velom obavijenu krscansku tajnu, tu Milost Bozju, Sveto Trojstvo" dao je odgovor :"Prije ces sva mora presuti kascicom nego li nevjerniku objasniti tu misticnu tajnu Svetog Trojstva"

Iz njegovog odgovora da se izvuci zakljucak za sviju:

ILI JESI ILI NISI, sve ostalo je suplja!

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 10:58

KOGOD KADGOD wrote:Mnogi ajeti prozimaju Qur'an koji nas informisu da je SALAAT (namaz) postojao, neizmjenjen, i praktikovan prije Muhammedovog Poslanstva (pgledaj na primjer: 8:35 i 9:54).

Vremena namaza:

(1) oprati lica,

.
u Korkutovopm prevodu (a radio ga je i vise od 20 godina) isti ajet:
6. O vjernici, kad hoćete molitvu obaviti, lica svoja i ruke svoje do iza lakata operite - a dio glava svojih potarite - i noge svoje do iza članaka; a ako ste džunubi, onda se okupajte; a ako ste bolesni ili na putu ili ako ste izvršili prirodnu potrebu ili ako ste se sastajali sa ženama, a ne nađete vode, onda rukama svojim čistu zemlju dotaknite i njima preko lica svojih i ruku svojih pređite.* Allah ne želi da vam pričini poteškoće, već želi da vas učini čistim i da vam blagodat Svoju upotpuni, da biste bili zahvalni.
vidis ovdje se opet ne ide u detalje, molim te da mi navedes detalje abdesta!

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 11:09

KOGOD KADGOD wrote:
ev ga 4:43;
43. O vjernici, pijani nikako molitvu ne obavljajte, sve dok ne budete znali šta izgovarate, i kada ste džunubi - osim ako ste putnici - sve dok se ne okupate. A ako ste bolesni, ili na putu, ili ako je neko od vas obavio prirodnu potrebu, ili ako ste se sastajali sa ženama, a ne nađete vode, onda dlanovima čistu zemlju dotaknite i lica vaša i ruke vaše potarite. - Allah, zaista, briše grijehe i prašta.
ev i 5:6;
6. O vjernici, kad hoćete molitvu obaviti, lica svoja i ruke svoje do iza lakata operite - a dio glava svojih potarite - i noge svoje do iza članaka; a ako ste džunubi, onda se okupajte; a ako ste bolesni ili na putu ili ako ste izvršili prirodnu potrebu ili ako ste se sastajali sa ženama, a ne nađete vode, onda rukama svojim čistu zemlju dotaknite i njima preko lica svojih i ruku svojih pređite.* Allah ne želi da vam pričini poteškoće, već želi da vas učini čistim i da vam blagodat Svoju upotpuni, da biste bili zahvalni.

Latina

Post by Latina » 20/01/2007 11:21

Evo navescu ti ja ( kako vas samo nije sramota ovako poput cavki navaljivati na curu/zenu...).

Isperes usta ( od grijeha koja su izgovorila ), isperes nos ( od onoga sto si nesvjesno udahnuo ) operes lice ( od onoga sto je na njega palo ), potares kosu, isperes usi ( od onoga sto su cule ), operes vrat, operes ruke do iznad lakata ( od onoga sto su takle ), operes stopala do iznad clanaka ( od onoga sto su mozda dotakle ). Sve ovo cinis 3x.

Eto, ja nisam nikakva velika muslimanka, ali vjerujem u Boga, Negovu Milost i Dobrotu i koliko sam u mogucnosti cinim i cinicu dobro.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 11:45

Latinica wrote:
Evo navescu ti ja ( kako vas samo nije sramota ovako poput cavki navaljivati na curu/zenu...).

Isperes usta ( od grijeha koja su izgovorila ), isperes nos ( od onoga sto si nesvjesno udahnuo ) operes lice ( od onoga sto je na njega palo ), potares kosu, isperes usi ( od onoga sto su cule ), operes vrat, operes ruke do iznad lakata ( od onoga sto su takle ), operes stopala do iznad clanaka ( od onoga sto su mozda dotakle ). Sve ovo cinis 3x.

Eto, ja nisam nikakva velika muslimanka, ali vjerujem u Boga, Negovu Milost i Dobrotu i koliko sam u mogucnosti cinim i cinicu dobro.
da , da da, svakako, sve je to tacno sto ti govoris, al molim lijepo da mi pokazes u ajet u Kuranu gdje to sve tako na tenane objasnjeno!

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 11:56

KOGOD KADGOD wrote: Kako staviti ruke i koliko rasiriti noge i slicne nebitne detalje smatraju za "neshvatljivim" samo oni koji koriste razne hadise (svaki se poziva na drugaciji "jaki" hadis, sto znaci da su Poslanika vidjeli da ne klanja uvijek isto, stoga sto nije toliko vazno ako je i Poslanik cinio drugacije u drugacijim situacijama, nekad NAVODNO - s rukama niz tijelo u mirnom stavu, nekad preklopljenim preko prsa, nekad ispod stomaka). Vazna je koncentracija i skrusenost.
posto eto ne prihvatamo hadis i sunnet de sad upri u ajete u Kuranu gdje je to sve fino na tenane objasnjeno da se mi ne bi svadjali!

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/01/2007 12:08

KOGOD KADGOD wrote:
ma da svakako znaci sav onaj nas islam u Bosni sto ga gajimo vec 500 i vise godina je pogresan dibidus!
bas si nam to fino rekla na jedan kulturan nacin! :oops: bas ti fala kao i raznima -ijama! :oops:

Post Reply