Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#1076 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by hrabren miloradovic »

Nego da se ne natežemo oko Koče i robova i famoznih Rumuna iz Hercegovine?! , evo malo prave priče koju sam doduše već postavljao na ovom forumu ali nikog nije interesovalo čim vide tako nešto!


»Velekrat sam razmišljao i razgovarajući se s druzimi iziskovao, kojim bismo načinom najboljim i najugodnijim mogli upisati i izgovoriti naša besidenja slovinska; ne mogosmo nikakova posobita najći, s kojim bi se moglo ne samo svima rusagom, paček ni jednomu samomu ugoditi gradu. Jere svaki človik svoga grada govor i besidenje hvali: Hrvat, Dalmatin, Bošnjak, Dubrovčanin, Srbljin. Što ćemo dakle reći i odlučiti? Razborito i razložito scinim ja zaisto i mnim, da oni pisalac, koji hoće štogod upisati naški, ima nastojati, koliko najbolje može, onim govorom upisati, koga on višt u mnozih pozna, da je najopćeniji i koga može svak' lašnje razumiti i s koristju pročtiti: neka kakogodire mnozima ugodi. Ovim dakle načinom odlučih ja pismo ovega Rituala ili Običajnika istomačiti naški, bivši ja govorio i općio s ljudmi od razlicih rusaga slovinskih hodeći po svitu, i ja sam njih ovaka govorenja razumio i oni su moja (krstjani, Rašijani, Srblji poluvirci i Turci). Jur dakle, ako ja bosanski upišem ove riči: poslao sam, učio sam, rekao sam ili take ine, ne branim zato Dalmatinu našemu, da on ne obrati na svoj način ove iste riči i inake ter reče: poslal sam, učil sam, rekal sam; ni manje Dubrovčaninu, da ne reče: poslo sam, reko sam; ali gdi ja upišem: što ili šta, ne branim Dalmatinu, da on reče: ča, ter tako u inih ričih, koje ne budu upisane načinom svoga grada ili mista, svak' na svoj način navrnuvši slovo kojegodir po svojoj običaji: tako ne imamo koriti jedni druzih veleći, da zanose.«

Bartol Kašić, »Ritual rimski«,Pag-Dubrovnik-Rim, predgovor, 1640.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Govori_o_hrvatskom_jeziku

U ovom spisu Bartol Kašić govori o različitim govorima jednog naroda i pominje ih imenima odakle dolaze , ali takođe ih je podelio po veri(boldovano)!

Znači postoje po veroispovesti u Bosni ovi ljudi:

1.Krstjani-misli na katolike

2.Rašijani-misli na pravoslavne

3.Srblji-pluverci-?

4.Turci-misli na muslimane

E sad da vidimo na koga misli Bartol kad kaže Srblji-poluvirci?! , u Dušanovom zakoniku su to katolici , ali je u istom zakoniku i jeretici su takođe katolici!

U manastiru u Arilju je freska gde se prikazuje Nemanjićki sabor protiv "Babuna" gde su oni prikazani nasuprot pobeđenim poluvercima!
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... uverci.jpg
Znači babuni i poluverci su jedno te isto , iz čega proizlilazi da je to jedan običan mit o progonu famoznih babuna(bogumila) u Raškoj!

E sad ko su kod Bartola u 1640 godini ti Srblji-poluvirci ako je jasno napisano da postoje Rašijani?! , a Rašijani se zna ko su sigurno(Srbi)!
Pa niko drugi do sveže pokatoličeni Srbi ili sveže pokatoličeni Bošnjaci , jer uz Rašijane postoje i krstjani(u ovom slučaju katolici)!
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#1077 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by hrabren miloradovic »

A evo takođe ponovo jedna pesma o sv.Savi od fra Andrije Kačića-Miošića koji je živeo daleko pre Vuka i Garašanina i ostalih zlih srpskih udbaša i naravno bio katolik!

Za Nezbilja!

Mileševo manastir se zvaše,
gdi svetoga Savu ukopaše.
Poče činit velika čudesa,
kad mu duša pođe na nebesa.

Savino se ne raspada tilo,
nego posta puno godin' cilo
i stalo bi do sudnjega danka,
svega svita zbora i sastanka,

ali Božji nevirnici Turci
smamiše se gore nego vuci,
svetogrđe teško učiniše,
sveto tilo na vatru baciše.

Brzo se je Savo osvetio
i desnicu svoju posvetio,
jer podiže ter do malo dana
Karavlaha i Karabogdana,


da udare slobodno na Turke
i junačke okrvave ruke
pod barjakom Save pokornika,
Nemanića Božjeg svećenika.

Viteški se oni podnesoše,
sto hiljada glava odsikoše,
osvetiše Nemanića tilo,
koje skoro biše izgorilo.

Rad čudesa kaluđera Save
slovinskega sve države slave,
a najveće hercega Stipana,
svetog Save banovina zvana.


Ovde sam boldovo za Nezbilja da se vrati u zbilju i gleda sa drugog ugla!
Znači ovde "Rumuni" brane manastir Mileševo i sv.Savu pod njegovim bajrakom , jasno kaže kome je posvećena zemlja Hercega Stipana!
Kad iz usta jednog fratra dolazi priča o šizmatiku Savi ?! , sve je jasno!
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#1078 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by Goran_35 »

hrabren miloradovic wrote:Nego da se ne natežemo oko Koče i robova i famoznih Rumuna iz Hercegovine?! , evo malo prave priče koju sam doduše već postavljao na ovom forumu ali nikog nije interesovalo čim vide tako nešto!


»Velekrat sam razmišljao i razgovarajući se s druzimi iziskovao, kojim bismo načinom najboljim i najugodnijim mogli upisati i izgovoriti naša besidenja slovinska; ne mogosmo nikakova posobita najći, s kojim bi se moglo ne samo svima rusagom, paček ni jednomu samomu ugoditi gradu. Jere svaki človik svoga grada govor i besidenje hvali: Hrvat, Dalmatin, Bošnjak, Dubrovčanin, Srbljin. Što ćemo dakle reći i odlučiti? Razborito i razložito scinim ja zaisto i mnim, da oni pisalac, koji hoće štogod upisati naški, ima nastojati, koliko najbolje može, onim govorom upisati, koga on višt u mnozih pozna, da je najopćeniji i koga može svak' lašnje razumiti i s koristju pročtiti: neka kakogodire mnozima ugodi. Ovim dakle načinom odlučih ja pismo ovega Rituala ili Običajnika istomačiti naški, bivši ja govorio i općio s ljudmi od razlicih rusaga slovinskih hodeći po svitu, i ja sam njih ovaka govorenja razumio i oni su moja (krstjani, Rašijani, Srblji poluvirci i Turci). Jur dakle, ako ja bosanski upišem ove riči: poslao sam, učio sam, rekao sam ili take ine, ne branim zato Dalmatinu našemu, da on ne obrati na svoj način ove iste riči i inake ter reče: poslal sam, učil sam, rekal sam; ni manje Dubrovčaninu, da ne reče: poslo sam, reko sam; ali gdi ja upišem: što ili šta, ne branim Dalmatinu, da on reče: ča, ter tako u inih ričih, koje ne budu upisane načinom svoga grada ili mista, svak' na svoj način navrnuvši slovo kojegodir po svojoj običaji: tako ne imamo koriti jedni druzih veleći, da zanose.«

Bartol Kašić, »Ritual rimski«,Pag-Dubrovnik-Rim, predgovor, 1640.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Govori_o_hrvatskom_jeziku

U ovom spisu Bartol Kašić govori o različitim govorima jednog naroda i pominje ih imenima odakle dolaze , ali takođe ih je podelio po veri(boldovano)!

Znači postoje po veroispovesti u Bosni ovi ljudi:

1.Krstjani-misli na katolike

2.Rašijani-misli na pravoslavne

3.Srblji-pluverci-?

4.Turci-misli na muslimane

E sad da vidimo na koga misli Bartol kad kaže Srblji-poluvirci?! , u Dušanovom zakoniku su to katolici , ali je u istom zakoniku i jeretici su takođe katolici!

U manastiru u Arilju je freska gde se prikazuje Nemanjićki sabor protiv "Babuna" gde su oni prikazani nasuprot pobeđenim poluvercima!
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... uverci.jpg
Znači babuni i poluverci su jedno te isto , iz čega proizlilazi da je to jedan običan mit o progonu famoznih babuna(bogumila) u Raškoj!

E sad ko su kod Bartola u 1640 godini ti Srblji-poluvirci ako je jasno napisano da postoje Rašijani?! , a Rašijani se zna ko su sigurno(Srbi)!
Pa niko drugi do sveže pokatoličeni Srbi ili sveže pokatoličeni Bošnjaci , jer uz Rašijane postoje i krstjani(u ovom slučaju katolici)!
a sto ste vi umjesto slavni "Rasani",prihvatili Vatikansko ponizno ime Servi /sluge/ ?

I naravno itekako je bilo progona pripadnika Crkve Bosanske u Raskoj.I ne samo u Raskoj vec u citavoj Europi,tekli su potoci krvi "hereticke"
katamaran101
Posts: 183
Joined: 02/04/2010 18:50

#1079 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by katamaran101 »

Muka je i čitati, kako se iz petnih žila upire u dokazivanju istine..pa ćirilica..pa,...

Bošnjaci se uvijek i iz početka, stavljaju u odbrambeni položaj.
Istinski, dokle?
Psihološki, zbog čega?
Kratko rečeno, biti sluga ili kmet, dosadilo, pa sve krenulo preko tuđih leđa.
Vjekovno napucavanje između „rvackog i srbaljskog“ elementa, po leđima Bosanaca.
A, oni su jednom bili iste vjere (do 1055), ne mi. Ko su zapravo ONI? I, šta su danas?

Što se Hrvati više upiru slanjem kojekakvih crkvenih službi u koju spadaju mnogobrojni redovnici, inkvizitori, dominikanci, pa franjevci i njima slični, ne bi li kako zaveli ono, čega se i sami danas moraju stidjeti, ako imaju obraza...Vatikan..sumnjam da će se i zacrvenit'.

Nikada nisam čuo da je neki 'naš red' išao tamo njima negdje, da im mrsi..
Oni se čak ponose bulama i hatišerifima, da imaju pravo da ostanu tu i šire, šta već šire...
To su im dali Turci, a da li je opravdano da i dalje šire, šta već šire, veliko je pitanje.

Vatikanu svaki mjesec dolazi sve manje, ispale im oči još od X st., pa im eto treba i BiH.
Ako ne ide otvoreno, može preko Međugorja, malo preko Mostara...

Srblje se polakomi, dolazeći kasno na Balkan, i nisu se od močvara ni osušili , krenuli su da od slugu, svinjara, Hazara i gatara postanu sila na Balkanu. U tome im 500 godina izdašno pomogoše Turci, čak i pravom prve bračne noći, na koje liče po slici i prilici: crni, brkati, a po svom genu, uvijek 'orni za kavgu, 'ajdučiju ili kakvu busiju.

Dok se oni razvijaju (u strijelce), braća po manastirima pišu iskrivljene istorije..crkvene listine sve sami falsifikati, imena, naziva...da ne govorimo o onima međudržavnim spisima (ima i drugih)...ko želi da vjeruje u to, to je njegov problem. Mene čak i ne interesuje, sve što je s onu stranu Drine ili Save..njihov problem.

Da li se ikada iko zapitao, zašto Bošnjaci nemaju stare knjige, papire, listine, uvjerenja?
Da li se ikada iko upitao, zašto se ne postavi naslov „Iskrivljena istorija Hrvata i Srba?“
Da li se ikada iko upitao, zašto uvijek mi, treba nešto da dokazujemo? I, kome?

Nije li toliko upadljivo, da agresivna politika jednih i drugih, podrazumijeva agresiju na svakom planu, kulturološkom, političkom, povijesnom, književnom i svakom drugom...

Meni nije do nadmudrivanja sa onima čija kultura počiva na „Gorskom vijencu“, a završava na „Memorandumu SANU“. I, čemu?

Da mi taj - zadojen virusom tipa Karadžić I i II, Mladić, Ćosić, Đujić, Šešelj – kaže ko sam?
Da mi taj – zadojen virusom tipa Šušak, Kordić, Naletilić, Tuta, - objasni šta mi se dešavalo?

Dajte, molim vas..
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#1080 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by hrabren miloradovic »

Danas je Đurđevdan , krsna slava mnogih Srba , čak 20-30% svih Srba je slavi!

Ovo pišem jer je Đurđevdan slava Gosta Radina i Hercega Šćepana , ali i mnogih katolika pa i muslimana iz Hercegovine , ali se nekako "zaboravilo" kako se to kaže , međutim ima još katolika koji je slave u Boki !
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#1081 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by osa »

hrabren miloradovic wrote:Danas je Đurđevdan , krsna slava mnogih Srba , čak 20-30% svih Srba je slavi!

Ovo pišem jer je Đurđevdan slava Gosta Radina i Hercega Šćepana , ali i mnogih katolika pa i muslimana iz Hercegovine , ali se nekako "zaboravilo" kako se to kaže , međutim ima još katolika koji je slave u Boki !
slave, slave ako odu kod susjeda srba na slavu, kao i od vajkada...
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#1082 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by BiH-x »

Svim Romima i Srbima sretan Djurdjevdan :)
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#1083 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by Van Halen »

katamaran101 wrote:Muka je i čitati, kako se iz petnih žila upire u dokazivanju istine..pa ćirilica..pa,...

Bošnjaci se uvijek i iz početka, stavljaju u odbrambeni položaj.
Istinski, dokle?
Psihološki, zbog čega?
Kratko rečeno, biti sluga ili kmet, dosadilo, pa sve krenulo preko tuđih leđa.
Vjekovno napucavanje između „rvackog i srbaljskog“ elementa, po leđima Bosanaca.
A, oni su jednom bili iste vjere (do 1055), ne mi. Ko su zapravo ONI? I, šta su danas?

Što se Hrvati više upiru slanjem kojekakvih crkvenih službi u koju spadaju mnogobrojni redovnici, inkvizitori, dominikanci, pa franjevci i njima slični, ne bi li kako zaveli ono, čega se i sami danas moraju stidjeti, ako imaju obraza...Vatikan..sumnjam da će se i zacrvenit'.

Nikada nisam čuo da je neki 'naš red' išao tamo njima negdje, da im mrsi..
Oni se čak ponose bulama i hatišerifima, da imaju pravo da ostanu tu i šire, šta već šire...
To su im dali Turci, a da li je opravdano da i dalje šire, šta već šire, veliko je pitanje.

Vatikanu svaki mjesec dolazi sve manje, ispale im oči još od X st., pa im eto treba i BiH.
Ako ne ide otvoreno, može preko Međugorja, malo preko Mostara...

Srblje se polakomi, dolazeći kasno na Balkan, i nisu se od močvara ni osušili , krenuli su da od slugu, svinjara, Hazara i gatara postanu sila na Balkanu. U tome im 500 godina izdašno pomogoše Turci, čak i pravom prve bračne noći, na koje liče po slici i prilici: crni, brkati, a po svom genu, uvijek 'orni za kavgu, 'ajdučiju ili kakvu busiju.

Dok se oni razvijaju (u strijelce), braća po manastirima pišu iskrivljene istorije..crkvene listine sve sami falsifikati, imena, naziva...da ne govorimo o onima međudržavnim spisima (ima i drugih)...ko želi da vjeruje u to, to je njegov problem. Mene čak i ne interesuje, sve što je s onu stranu Drine ili Save..njihov problem.

Da li se ikada iko zapitao, zašto Bošnjaci nemaju stare knjige, papire, listine, uvjerenja?
Da li se ikada iko upitao, zašto se ne postavi naslov „Iskrivljena istorija Hrvata i Srba?“
Da li se ikada iko upitao, zašto uvijek mi, treba nešto da dokazujemo? I, kome?

Nije li toliko upadljivo, da agresivna politika jednih i drugih, podrazumijeva agresiju na svakom planu, kulturološkom, političkom, povijesnom, književnom i svakom drugom...

Meni nije do nadmudrivanja sa onima čija kultura počiva na „Gorskom vijencu“, a završava na „Memorandumu SANU“. I, čemu?

Da mi taj - zadojen virusom tipa Karadžić I i II, Mladić, Ćosić, Đujić, Šešelj – kaže ko sam?
Da mi taj – zadojen virusom tipa Šušak, Kordić, Naletilić, Tuta, - objasni šta mi se dešavalo?

Dajte, molim vas..
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
pojedinac
Posts: 1462
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#1084 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by pojedinac »

Van Halen wrote:
katamaran101 wrote:Muka je i čitati, kako se iz petnih žila upire u dokazivanju istine..pa ćirilica..pa,...

Bošnjaci se uvijek i iz početka, stavljaju u odbrambeni položaj.
Istinski, dokle?
Psihološki, zbog čega?
Kratko rečeno, biti sluga ili kmet, dosadilo, pa sve krenulo preko tuđih leđa.
Vjekovno napucavanje između „rvackog i srbaljskog“ elementa, po leđima Bosanaca.
A, oni su jednom bili iste vjere (do 1055), ne mi. Ko su zapravo ONI? I, šta su danas?

Što se Hrvati više upiru slanjem kojekakvih crkvenih službi u koju spadaju mnogobrojni redovnici, inkvizitori, dominikanci, pa franjevci i njima slični, ne bi li kako zaveli ono, čega se i sami danas moraju stidjeti, ako imaju obraza...Vatikan..sumnjam da će se i zacrvenit'.

Nikada nisam čuo da je neki 'naš red' išao tamo njima negdje, da im mrsi..
Oni se čak ponose bulama i hatišerifima, da imaju pravo da ostanu tu i šire, šta već šire...
To su im dali Turci, a da li je opravdano da i dalje šire, šta već šire, veliko je pitanje.

Vatikanu svaki mjesec dolazi sve manje, ispale im oči još od X st., pa im eto treba i BiH.
Ako ne ide otvoreno, može preko Međugorja, malo preko Mostara...

Srblje se polakomi, dolazeći kasno na Balkan, i nisu se od močvara ni osušili , krenuli su da od slugu, svinjara, Hazara i gatara postanu sila na Balkanu. U tome im 500 godina izdašno pomogoše Turci, čak i pravom prve bračne noći, na koje liče po slici i prilici: crni, brkati, a po svom genu, uvijek 'orni za kavgu, 'ajdučiju ili kakvu busiju.

Dok se oni razvijaju (u strijelce), braća po manastirima pišu iskrivljene istorije..crkvene listine sve sami falsifikati, imena, naziva...da ne govorimo o onima međudržavnim spisima (ima i drugih)...ko želi da vjeruje u to, to je njegov problem. Mene čak i ne interesuje, sve što je s onu stranu Drine ili Save..njihov problem.

Da li se ikada iko zapitao, zašto Bošnjaci nemaju stare knjige, papire, listine, uvjerenja?
Da li se ikada iko upitao, zašto se ne postavi naslov „Iskrivljena istorija Hrvata i Srba?“
Da li se ikada iko upitao, zašto uvijek mi, treba nešto da dokazujemo? I, kome?

Nije li toliko upadljivo, da agresivna politika jednih i drugih, podrazumijeva agresiju na svakom planu, kulturološkom, političkom, povijesnom, književnom i svakom drugom...

Meni nije do nadmudrivanja sa onima čija kultura počiva na „Gorskom vijencu“, a završava na „Memorandumu SANU“. I, čemu?

Da mi taj - zadojen virusom tipa Karadžić I i II, Mladić, Ćosić, Đujić, Šešelj – kaže ko sam?
Da mi taj – zadojen virusom tipa Šušak, Kordić, Naletilić, Tuta, - objasni šta mi se dešavalo?

Dajte, molim vas..
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
:thumbup:
User avatar
pojedinac
Posts: 1462
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#1085 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by pojedinac »

Kažu čovjek vjeru može mijenjati a da ipak ostane onaj ko je bio.

Al` kad mu krv i gene promijene čovjek nije više onaj ko je bio.

Za nekog je to bogatstvo a za nekog životna mora.




Teški su to i kompleksni osjećaji, kad podsvijesno mrzeći sebe svjesno mrziš sve oko sebe. :(
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#1086 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by bruce lee »



:roll: :roll: :roll:

sorry, ali morao sam jednostavno
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#1087 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by _majevica_ »

hrabren miloradovic wrote:Danas je Đurđevdan , krsna slava mnogih Srba , čak 20-30% svih Srba je slavi!

Ovo pišem jer je Đurđevdan slava Gosta Radina i Hercega Šćepana , ali i mnogih katolika pa i muslimana iz Hercegovine , ali se nekako "zaboravilo" kako se to kaže , međutim ima još katolika koji je slave u Boki !
Cuj ima veze ovaj tvoj post...E ovako a ti malo istrazi...
Vlasi i bogumili su imali slicno vjerovanje dualisticko (dobro i zlo)...druga stvar krenimo od Djordja
tj.djurdjevackih svetkovina koja su slicna i svetkuju se na prostorima balkana ajd necemo reci od
3 stoljeca od smrti Djordja nego cak i u vrijeme Ilira pocetak proljeca i ljeta gdje se obiljezavao....
Znaci postoji identicnost pogotovo na balkanu kod:vlaha,bogumila,roma,karavlaha,...ili danas kod
naroda Srba,Hrvata i Bosnjaka kod nas u BiH jedan ili vise momenata kada se trace isti ili slicni obicaji...
Znaci sve ukazuje na jedan slican izvor i vrijeme gdje je autohtono stanovnistvo balkana imalo dosta
slicnosti ili mozda jednakosti...
Pogotovo specificnost je diskutabilna u vrijeme srednjovijekovne Bosne i Huma tj.od vremena Kulina
do posljednjeg srednjovijekovnog kralja Bosne...u vrijeme Crkve Bosanske...
Znaci sta hocu reci:da je moguce da su autohtoni narodi koji su danas u BiH istoga i jednog vecinskog
ilirskog porijekla..
katamaran101
Posts: 183
Joined: 02/04/2010 18:50

#1088 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by katamaran101 »

Narod BiH je dokazano DNK analizama, autohtoni narod ilirskog porijekla.

Dok je narod Bosne plemenski obitovao, kulturno se razvijao, pri čemu je dolazilo i do neznatnog miješanja sa drugim narodima pod utjecajima Grčke, Rima, početkom VI stoljeća počinje, za region Balkana, dovoljno dugi, period depresivnog doseljavanja naroda, koji sebe nazivaju Hrvatima i Srbima. Još kad bi tačno znali odakle su se doselili, bilo bi to pravo osvjetljenje u historijskoj baštini ova dva naroda. Jedni naučno nagađaju, da li dolaze iz koje srednjoevropske države ili Irana i okoline, drugi ne mogu doći do tačnog naziva nekih od mnogobrojnih močvara zaleđa, da li Rumunije ili Urala?! Dok traje to naučno prikupljanje podataka, sve više drugih pitanja ostaje da visi u zraku. O tome, da li i oni DNK analizama imaju većinska obilježja spomenutih naroda, nije poznato, ali se pretpostavlja, da su u svojim miješanju sa drugim narodima, kroz dugi niz vremena, izgubili više od svoje supstance nego narodi BiH. Ostaje vremenu da ono pokaže i dokaže, šta je od svega toga historijska pretpostavka, a šta činjenica. Samo u takvom slučaju je moguće riješiti enigmu upitnosti, da li je riječ o iskrivljenosti tumačenja povijesti Bosne i bajke o ljudima koji su Bogu- mili ili je riječ o žalopojkama zbog nekakve crne podaničkohistorijske sudbe i svenarodnodualističke ljubomore, što tuđa bajka nije u stanju postati nečija stvarnost. Još kada piramide u Visokom zasijaju u punom sjaju – teško tuđoj ljubomori.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#1089 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by Energični leptir »

Još kada piramide u Visokom zasijaju u punom sjaju – teško tuđoj ljubomori.
Pa da, biće to 2012 kada se otvori energetski vorteks sa Plejada i dokaže povezanost bogumila sa Grayima, Atlantidom i neiskazato misterijoznom civilizacijom Maja, povezanost koju su otkrili slavni rašljari Zoka i Ujče! :D
katamaran101
Posts: 183
Joined: 02/04/2010 18:50

#1090 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by katamaran101 »

Teško tuđoj ljubomori. :dance: :dance:
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#1091 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by Energični leptir »

katamaran101 wrote:Teško tuđoj ljubomori. :dance: :dance:
Guru Semir je rekao da će se galaktički portal otvoriti 2012? Je li tako ono bijaše?
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#1092 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by Jazz_Junkie »

Energični leptir wrote:
katamaran101 wrote:Teško tuđoj ljubomori. :dance: :dance:
Guru Semir je rekao da će se galaktički portal otvoriti 2012? Je li tako ono bijaše?
Svi su ljubomorni!! Evo vidis recimo, svi se otimaju da drzavljanima BiH (posebno onima iz Visokog) ukinu vize, ali Bosanci i Hercegovci im stalno prkose. Tko su oni ba da ukidaju vize zemlji koja ima piramide, reinkarnirane bogumile i Oscara? Ha, sto sad kazes?? Semir je zaprijetio da ako svijet (posebno kurva Evropa!) nastavi sa ukidanjem viza, da ce ih 2012 sve poslati u galakticku materinu!!
katamaran101
Posts: 183
Joined: 02/04/2010 18:50

#1093 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by katamaran101 »

Zdrava i pažljivo odabrana kritika je svima dobrodošla, ali ne odbacivanje i osuda svega postojećeg.

Guru Semir je intelektualno jaka i nadprosječno visoko senzibilna osoba koja nosi doktorsku titulu koju mu je nosio mislim i otac i djed…trošiti jednodnevnu leptirsku energiju na ocjene ljudi koji se ne poznaju, a posebno prema osobama jako razvijenog intelekta, više govori o trenutačnom jadu leptira.

Zašto dotične individue, koje nastupaju sa jako izraženom dozom negativne ljubomore i ljubomorne energije ne uporede svoje domete sa dometima ljudi kojima presuđuju?!

Ovdje se radi o ljudima koji nose doktorske diplome, koji iza sebe ostavljaju planetarne vizije, pri kojima i greške izgledaju planetarno. Naravno da se griješi, ali treba gledati cjelokupnu krvnu sliku, a ne samo sekvence. U tom slučaju, dijagnoze i rezultati su uvijek pogubni.

Da li je neko GURU ili nije, nađe se uvijek eto neka Božija uš, da kaže kako je neko manje vrijedan nego što jeste, ne gledajući pri tom svoj zagrobni intelektualni nivo, status i domet.

Tu je riječ o teškoj bolesti, pa se iz tog razloga takvima kaže, teško njihovoj ljubomori.

Teška ljubomora je, da ne osvane kakva lijepa i visoka zgrada u BiH, najljepša na Balkanu, kakav divan most, predgrađe, oaza, park.. piramida..i umjesto da se ljudi dive ljepotama zemlje koje nam ista pruža, ljudskim dometima, nađu se oni koji sve redom omalovažavaju i ismijavaju hraneći svoje bolesne zavisti i lične bolesti do besvijesti, ne uviđajući da ih upravo to što rade – uništava. Mi smo u brizi prema onima koji sebi, time i drugima ne misle dobro.

Ponavljam, ne radi se o iskrivljenoj povijesti Bosne niti kakvoj bajki Bogu-milih ljudi, već o dioptrijskom poremećaju posmatrača, te teškoj ljubomori koja se nadvila nad ovu našu malu jadnu i napaćenu zemlju.
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#1094 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by Geronimo81 »

Bosna i Hercegovina wrote:
Nenad1 wrote:Нађох на једној повељи писаној на Превлаци (то је донација неких територија).Повеља је писана 12. децембра 1347.у Четрнаестом вијеку,и у њој се цар Душан титулише овако: Стефан у Христа Бога благоверни цар и самодржац Србљеми, Грком и Блгаром.Три различита народа
Хрвате као формиран народ је "открио" опет "босански " краљ Твртко,и тако их уписао на неколико својих Повеља крајем 14.вијека,када јењихову земљу припојио себи(како ви тврдите)или Босни и к тому још.
Додуше,тадашњи Срби,Хрвати,Бугари и Грци су се разликовали од данашњих.Нису имали ТВ и интернет.
Појам Бошњак и тада а и данас означава становнишво седам или осам села у околини Високог и Кисељака.Већ у долини Лашве(на терирорији војводе Хрвоја( су себе звали Крајишницима,а преко Игмана су себе звали Хумљанима,Ерама или Херцеговцима.А какои х ви данас зовете,то је ваше право.Само питајте њих да ли се одазивају на тај зов.
Чуј Бошњак из Мостара,или Бошњак из Бихаћа!Научна фантастика
Neču da raspravljam o bogumilima, mada si na tu temu iznio niz proizvoljnosti, ali zaista nemam živaca pisati o tome .Ali pisati o nekakvim narodnostima/etnosima U Bosni prije 19 vijeka, u smislu da su tu živjeli Srbi , Hrvati, odnosno da se koristio termin Srbin u tamošnjim kasabama i varošima e to je stvarno smiješno i potpuno neutemeljeno. Pa Bosanske pravoslavce Srbima nije zvao ni "vajni" Ilija Garašanin, ali evo samo za tebe da ponovimo :

„U svojoj knjizi „Istorija Sarajeva i njegove okoline od praistorije do 1878. god.“, na strani 223. autor Vladislav Skarić navodi ovaj historijski podatak: „U proljeće 1862. god. u Sarajevu je osnovano udruženje za nametanje srpskoga imena a u jesen iste godine i udruženje za nametanje hrvatskog imena…..“ Kod tadašnjih vlasti ovo udruženje bilo je ragistrovano kao „Društvo za kupljenje narodnih umotvorina“. A onda je van Bosne, u današnjoj Dalmaciji koja je kao i cijela Hrvatska tada bila u sklopu Austrougarske, tačnije u Drnišu, pronađen kaluđer Bogoljub (Teofil) Petranović u doveden u Sarajevo, navodno na mjesto učitelja. Dovela ga je, instruirala i cijelo vrijeme plaćalia srpska vlada iz Beograda, direktno knez Mihailo Obrenović. Sve do kraja 19-tog stoljeća Bosanski katolici i pravoslavci nisu se nazivali nit tzv.”Hrvatima” nit tzv.”Srbima”,nego Bošnjacima,a tzv.”srpsko-hrvatski” politički faktor nije imao nikakvog značajnog utjecaja na zbivanja u Bosni u njenoj cijeloj dotadašnjoj historiji. Medjutim,krajem 19-tog stoljeca to stanje se mijenja i Bosanski katolici i pravoslavci preko noći postaju tzv. “Hrvati” i tzv. “Srbi”.Od tada je Bosanski narod podijeljen i od tada počinju i svi sukobi unutar Bosne i njenog naroda,što se NIKADA prije u cijeloj historiji Bosne nije dogaðalo nego su se Bošnjaci svih vjeroispovjesti borili za Bosnu,a ne protiv nje. O Bošnjacima,kao jednom narodu tri različite vjere,govori,1844 i otac srpskog radikalizma Ilija Garašanin,govoreci o “potrebi bratstva izmedju Bošnjaka i Srba i ostalih Slavena”."
U pravu si u 19 stoljecu se stanje mjenja ali ne radi tog utjecaja vec radi protjerivanja fra Jukića koji je je zagovarao jedinstvenu bosansku naciju , a protjerali su ga tadansnje sluge osmanlija a ostali franjevci se usutili da i oni nedozive njegovu sudbinu.Dok se BiH oslobodila osmanlija hrvatski i srbski nacionalni preporod je bio u vrhuncu
Pravoslavci postaju srbi katolici hrvati a muslimani nisu ni imali nacionalnog preporoda nit su ga zagovarali da bude zajednicki kao sto je fra Jukić pokusao.

Podjeljenost je dosla onog dana kad su ovdje dosle osmanlije u 19 i 20 su samo dozivjele svoj vrhunac.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1095 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by BHCluster »

katamaran101 wrote:Zdrava i pažljivo odabrana kritika je svima dobrodošla, ali ne odbacivanje i osuda svega postojećeg.

Guru Semir je intelektualno jaka i nadprosječno visoko senzibilna osoba koja nosi doktorsku titulu koju mu je nosio mislim i otac i djed…trošiti jednodnevnu leptirsku energiju na ocjene ljudi koji se ne poznaju, a posebno prema osobama jako razvijenog intelekta, više govori o trenutačnom jadu leptira.

Zašto dotične individue, koje nastupaju sa jako izraženom dozom negativne ljubomore i ljubomorne energije ne uporede svoje domete sa dometima ljudi kojima presuđuju?!

Ovdje se radi o ljudima koji nose doktorske diplome, koji iza sebe ostavljaju planetarne vizije, pri kojima i greške izgledaju planetarno. Naravno da se griješi, ali treba gledati cjelokupnu krvnu sliku, a ne samo sekvence. U tom slučaju, dijagnoze i rezultati su uvijek pogubni.

Da li je neko GURU ili nije, nađe se uvijek eto neka Božija uš, da kaže kako je neko manje vrijedan nego što jeste, ne gledajući pri tom svoj zagrobni intelektualni nivo, status i domet.

Tu je riječ o teškoj bolesti, pa se iz tog razloga takvima kaže, teško njihovoj ljubomori.

Teška ljubomora je, da ne osvane kakva lijepa i visoka zgrada u BiH, najljepša na Balkanu, kakav divan most, predgrađe, oaza, park.. piramida..i umjesto da se ljudi dive ljepotama zemlje koje nam ista pruža, ljudskim dometima, nađu se oni koji sve redom omalovažavaju i ismijavaju hraneći svoje bolesne zavisti i lične bolesti do besvijesti, ne uviđajući da ih upravo to što rade – uništava. Mi smo u brizi prema onima koji sebi, time i drugima ne misle dobro.

Ponavljam, ne radi se o iskrivljenoj povijesti Bosne niti kakvoj bajki Bogu-milih ljudi, već o dioptrijskom poremećaju posmatrača, te teškoj ljubomori koja se nadvila nad ovu našu malu jadnu i napaćenu zemlju.
:thumbup:
harka
Posts: 729
Joined: 18/02/2007 20:32

#1096 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by harka »

Izgleda da svako pise istoriju kako njemu odgovara ili jednom narodu

http://www.nezavisne.com/dogadjaji/ufok ... I-dio.html
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#1097 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by Energični leptir »

harka wrote:Izgleda da svako pise istoriju kako njemu odgovara ili jednom narodu

http://www.nezavisne.com/dogadjaji/ufok ... I-dio.html
Tipičan primjer kako se nova zvanična misintepretacija historije brani od stare, pa se onda stara, u ovom slučaju prosrpska, ponovo pokušava nametnuti kao istinita, a da i jedna i druga nemaju veze sa realnim događajima u prostoru i vremenu kojima se bave. Ali, to su ti nacionalni narativi, čija sukobljavanja uviđamo iz 90% unosa na ovom podforumu!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1098 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by Chmoljo »

Energični leptir wrote:
harka wrote:Izgleda da svako pise istoriju kako njemu odgovara ili jednom narodu

http://www.nezavisne.com/dogadjaji/ufok ... I-dio.html
Tipičan primjer kako se nova zvanična misintepretacija historije brani od stare, pa se onda stara, u ovom slučaju prosrpska, ponovo pokušava nametnuti kao istinita, a da i jedna i druga nemaju veze sa realnim događajima u prostoru i vremenu kojima se bave. Ali, to su ti nacionalni narativi, čija sukobljavanja uviđamo iz 90% unosa na ovom podforumu!
"...sve u svrhu akcije, očuvanja naše okoline..." :roll:
User avatar
-medeni-
Posts: 203
Joined: 30/03/2010 10:08

#1099 Re: Iskrivljena povijest Bosne i bajka o bogumilima

Post by -medeni- »

Dubravko Lovrenović kaže:bosanski krstjani-ni bogumili , ni dualisti

zadnji put opomena zbog linka
Post Reply