Iskoristavanje...

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#1 Iskoristavanje...

Post by metal_rules_cura »

Ukoliko prihvatimo maksimu da dobra djela cinimo radi sebe i prvenstveno radi svog dobrog osjecaja, otkud onda ovaj pojam? Iskoristavanje? Da li to prakticno i postoji ukoliko nesto radimo prvenstveno radi sebe? Mozemo li se ograditi i reci "Ok, ja cu ovako, neko drugi neka radi drugacije, to nije moja stvar..."

Postoje li opca moralna nacela koja nalazu tu neku imaginarnu granicu poslije koje takoreci pretjeramo? Objektivna granica ili je sve stvar nase sopstvene, subjektivne percepcije koja zavisi od slucaja do slucaja? Kako odrediti kada vaga ode suvise u korist jedne strane, a da pritom ne pobjegnemo u zamku subjektivne percepcije koja je nuzno povezana sa jakom emocijom? Objektivni kriterij? Ili ga nema? Pojam zdravog odnosa? Sta vi mislite?
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#2 Re: Iskoristavanje...

Post by Kjajević Majko »

Kad razmislim, čak i kad uradim nešto za nekoga i stvarno ne očekujem ništa zauzvrat pa i ne dobijem baš ništa, bude mi krivo. :D

Sve je neka korist svaki odnos, iskorištavanje bi bilo ajmo reći stalno i svjesno zadržavanje emocija, stalno i svjesno vaganje, u najgorem slučaju sa manipulacijama.

Pretjerivanje bi bilo kad vidiš da ideš na štetu druge osobe i opet svjesno nastaviš. O subjektivnoj percepciji bi se dalo raspravljati jer ne daju svi sve, neki prilaze sa određenom rezervom pa se možeš osjećati iskorištenim zbog loše procjene i prevelikih očekivanja. Vagu je najlakše zadržati na sredini quid pro quo odnosom samo to ni u poslovno profesionalnom odnosu nije tako a kamoli nekim drugim. :)

Zdrav i interesantan odnos bi bio reći sve što ti je na pameti koliko god to bilo "bolesno". :D
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#3 Re: Iskoristavanje...

Post by metal_rules_cura »

Ako ti je krivo znaci da si davao da bi dobio?? Ili je to nesto drugo?? :D
Kjajević Majko wrote:iskorištavanje bi bilo ajmo reći stalno i svjesno zadržavanje emocija, stalno i svjesno vaganje, u najgorem slučaju sa manipulacijama.
I onda to s vremenom osjetis, a vec zaglibis, sta onda? :)
Kjajević Majko wrote:O subjektivnoj percepciji bi se dalo raspravljati jer ne daju svi sve, neki prilaze sa određenom rezervom pa se možeš osjećati iskorištenim zbog loše procjene i prevelikih očekivanja. Vagu je najlakše zadržati na sredini quid pro quo odnosom samo to ni u poslovno profesionalnom odnosu nije tako a kamoli nekim drugim.
Cim neko prilazi sa odredjenom rezervom a neko drugi ne vremenom dodje do svjesnog ili nesvjesnog iskoristavanja, pa opet dodjemo na isto? Ili ne? Logicno bi mi bilo ukoliko lose procjenjujem stvari da osoba i pokaze koju emociju :D

A zasto je tako tesko odrzati vagu na sredini?
Kjajević Majko wrote:Zdrav i interesantan odnos bi bio reći sve što ti je na pameti koliko god to bilo "bolesno".
Slazem se! :D
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#4 Re: Iskoristavanje...

Post by Kjajević Majko »

metal_rules_cura wrote:Ako ti je krivo znaci da si davao da bi dobio?? Ili je to nesto drugo?? :D
Podsvjesno uvijek očekuješ nešto nazad, na to sam mislio. :D
Koliko god sebe uvjeriš da to nije tako ipak jeste, i koliko god ti bilo drago nekoga razveseliti i usrećiti tražiš i očekuješ isto ili bar približno nazad.
metal_rules_cura wrote:I onda to s vremenom osjetis, a vec zaglibis, sta onda? :)
Prekidaš odnos i pokušaš izvući neku svoju korist. Ali uglavnom izvučeš lekciju. :D
metal_rules_cura wrote:Cim neko prilazi sa odredjenom rezervom a neko drugi ne vremenom dodje do svjesnog ili nesvjesnog iskoristavanja, pa opet dodjemo na isto? Ili ne? Logicno bi mi bilo ukoliko lose procjenjujem stvari da osoba i pokaze koju emociju :D
Da, kako god okreneš neko ima korist valjda je granica u umjerenosti kao i u svemu drugome. Umjerenost je najbitnija.
metal_rules_cura wrote:A zasto je tako tesko odrzati vagu na sredini?
Možda jer nekad nisi zadovoljan ni samim sobom a kamoli sa drugima. Uvijek tražiš više i od sebe i od odnosa sa drugima. Kad se poklopi na sredini to je onaj trenutak sreće. :-)
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#5 Re: Iskoristavanje...

Post by metal_rules_cura »

Ne bih rekla kako trazenje vise i od sebe i od drugih ima veze sa nezadovoljstvom.

Postoje ljudi koji zive po nekim drugacijim pravilima od ovih danasnjih, zele visu dimenziju odnosa od onih koji danas 98% vladaju i jednostavno su takvi. Pruzaju vise. Zele "ostvariti" vise, ali nisu nuzno nezadovoljni sobom. Naprotiv.

A samo iskoristavanje, sta mislis dolazi li vise svjesno ili nesvjesno? Znamo li da primamo vise nego sto zelimo ili umijemo dati? Mislim na situacije kada je vaga izrazito na jednoj strani... Ne gledam sad oko za oko, zub za zub naravno.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#6 Re: Iskoristavanje...

Post by Kjajević Majko »

Mislim da ima, jer tražiš sve više i više a dosta toga ni sam ne možeš ispuniti nit drugi mogu i onda dođe razočaranje i nezadovoljstvo. Ali to je druga tema, opet umjerenost je u svemu najbitnija. Treba znati stat. :D

Da, teško je naći nekoga iz tih 2% i još uz to da se poklope mnoge druge stvari ako govorimo o ljubavnom odnosu. :)

Pravo iskorištavanje bi bilo svjesno, kad si žrtva manipulacije i to ne kontaš određeno vrijeme. Nesvjesno je već subjektivno kako nekoga doživljavaš, šta očekuješ, koje kriterije imaš, pa ako se razočaraš osjetiš se iskorištenim iako možda i nisi jer pogrešno tumačiš neke signale. Ali opet postoji taj osjećaj iskorištenosti. :)

Teško je sa emocijama znati kad je previše u bilo kom pravcu, mislim da generalno ne znamo osim kad staneš na trenutak pa razmisliš čiste glave. Problem je što nekad ne želiš razmišljati jer ti je dobro. :D
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#7 Re: Iskoristavanje...

Post by metal_rules_cura »

Hm... Problem je u tome sto pocnes razmisljati onda kad osjetis da nesto nije u redu. Do tada ides emocijom. Onda osjetis onaj neugodan osjecaj i pocnes razmisljati sta je do njega dovelo.

Fazon je u tome sto nikad ne treba traziti od nekog ono sto ne mozes sam ispuniti. To je ono sto vidim na svakom koraku i ne mogu definisati. Dakle, stvaras privid dok je tebi dobro.

I tu onda vise nije kriva ona strana koja daje (pre)vise nego ona koja joj je stvorila privid. A ova jadna i naivna misli kako je to stvarno tako :-D

Kad shvati obicno bude prilicno kasno. Razocarenje je neminovno. I onda se upitas "Zasto onda uopce radis bilo sta, ako znas da ces opet po svom?" :-D

Sta mislis gdje je granica izmedju subjektivnog dozivljaja nekog i neke vrste ponizavanja? Ne mislim fizickog naravno. Kako znati da li je ovo sto se desava produkt naseg ocekivanja ili nesto drugo? To sam zapravo htjela i pitati, izmedju ostalog, kroz ovu temu...
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#8 Re: Iskoristavanje...

Post by Kjajević Majko »

metal_rules_cura wrote:Fazon je u tome sto nikad ne treba traziti od nekog ono sto ne mozes sam ispuniti.
Lijepo rečeno.
metal_rules_cura wrote:Sta mislis gdje je granica izmedju subjektivnog dozivljaja nekog i neke vrste ponizavanja? Ne mislim fizickog naravno. Kako znati da li je ovo sto se desava produkt naseg ocekivanja ili nesto drugo? To sam zapravo htjela i pitati, izmedju ostalog, kroz ovu temu...
S vremenom skontaš da li je subjektivno ili se ipak stalno ponavlja a ti gajiš nadu bez pokrića. U biti mislim da to ovisi o tebi i tvojim zahtjevima, da li si osoba kojoj je dovoljno da se baci kost tu i tamo ili ti treba nešto više pažnje da se ne bi stalno pitala je li to samo korist. A i od druge osobe koliko je spremna ponuditi. Opet treba vremena da prokužiš takve stvari.

Najbitnije je raščistiti neke stvari sam sa sobom pa se onda baciti u raščišćavanje odnosa. :)
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#9 Re: Iskoristavanje...

Post by metal_rules_cura »

Dakle, prvenstveno ono vezano za ocekivanja i na kraju se sve svede na istovjetno vrednovanje stvari i vrijednosti. Ukoliko se nadju osobe koje ne cijene iste stvari, tesko jako...
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#10 Re: Iskoristavanje...

Post by Kjajević Majko »

Među ovih gore 2% ih ima 2%. :D

Ma kad te neko handri onda to skužiš prije ili odmah poslije pa prekineš (mada neki ne prekidaju ni to). A za subjektivno doživljavanje svega toga je najbitnije biti na čisto sa sobom, valjda je lakše naći ono što tražiš u drugima.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#11 Re: Iskoristavanje...

Post by metal_rules_cura »

Provedes onda cijeli zivot trazeci to 2%. Ali bas 2% :D

Slazem se da prvo trebas rascistiti sa sobom sta trebas i sta ocekujes pa onda se tako odnositi prema drugima. Mada, i tu treba biti realan i znati kako se postaviti.
User avatar
CiCiban
Posts: 2083
Joined: 17/02/2002 00:00

#12 Re: Iskoristavanje...

Post by CiCiban »

Znaš kakvi su ljudi. Volim da se igram. Malo. To ti je isto kao i u ljubavi: kad osjetis da mozes, pojacas, kada ne mozes onda- nista.Onda si manji od makovog zrna.
by neki ciko
puno toga mozes saznati o sebi i svima naokolo, na osnovu ovog pojacavnja, ili odbijanja da pojacas u datom trenu :)
p.s. igrati se moze obratnim redom. ostavite prostor :skoljka: i posmatrate sta ce se desiti
Bosphorus
Posts: 8
Joined: 09/05/2008 20:45

#13 Re: Iskoristavanje...

Post by Bosphorus »

CiCiban wrote:
Znaš kakvi su ljudi. Volim da se igram. Malo. To ti je isto kao i u ljubavi: kad osjetis da mozes, pojacas, kada ne mozes onda- nista.Onda si manji od makovog zrna.
by neki ciko
puno toga mozes saznati o sebi i svima naokolo, na osnovu ovog pojacavnja, ili odbijanja da pojacas u datom trenu :)
p.s. igrati se moze obratnim redom. ostavite prostor :skoljka: i posmatrate sta ce se desiti
ali ostaviti prostor ne znaci uvijek i biti u stanju da posmatras sta se tacno desava, zar ne? kad prostor postane bespuce, ili jos gore - provalija, tesko je vidjeti sta se dogadja na drugom kraju bezdana. ili vec iza samog coska.
Post Reply