Iseljenje u prekooceanske zemlje.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Alamgir

Iseljenje u prekooceanske zemlje.

Post by Alamgir » 28/08/2015 14:39

Ja bih htio napustiti ovu zemlju i pokušati naći svoju sreću u prekooceanskim zemljama jer ovdje ne mislim da će mi ići ikad dobro i nisam bio tamo nijedanput i u obzir dolaze zemlje SAD, Kanada, Australija i Novi Zeland i htio bio saznati gdje je najbolje trenutno imigrirati. I imam ova pitanja na ljude koji se bolje poznavaju od mene sa tim državama.
Gdje je najlakše svoj život poboljšati?
Koja zanimanja se tamo traže i gdje bi se isplatilo sebe poslovno predomisliti da se tamo može nešto uspjeti?
Kad se može tamo dobiti socijalna pomoć?
Gdje ja najlakše dobiti radnu dozvolu i mogućnost za iseljenje?
Koliko novca se treba imati za startni kapital?
U kojoj državi ostane jednoj osobi najviše novca od plate kad se plati stanarina i ostale mjesečne račune?
Koja zemlja od ovih trenutno ima najbolju radnu klimu?

manki

Re: Iseljenje u prekooceanske zemlje.

Post by manki » 28/08/2015 14:45

Smijem da pitam koju vrstu obrazovanja imas?

piupiu

Post by piupiu » 28/08/2015 14:49

Po mom mišljenju - Novi Zeland najlakši za useliti, Australija najbolja za život, Kanada najbolji sistem socijalne zaštite, Amerika najinteresantnija zemlja.

zeina

Post by zeina » 28/08/2015 15:00

Najbolje se poslovno predomislit na Novom Zelandu :D Imaju vrlo povoljnu klimu za cuvanje ovaca, ne treba ti neko specialno obrazovanje pa cak ni pravopis, malo matematike da znas prebrojat ovce i uspjeh je zagarantovan :D

spreca

Post by spreca » 28/08/2015 15:03

Zeina sto si tako zajebana :mrgreen:

burger_pasa

Post by burger_pasa » 28/08/2015 15:08

piupiu wrote:Po mom mišljenju - Novi Zeland najlakši za useliti, Australija najbolja za život, Kanada najbolji sistem socijalne zaštite, Amerika najinteresantnija zemlja.

Lijepo si ti to srocio, samo trebas dodati da posle kraceg vremena shvatis da to ipak nije to sto si ti mislio... da to ipak nije tako kako su ti drugi pricali... i da ipak na kraju razmisljas o povratku u svoju Bosnu... i onda shvatis sta znaci imati drzavu i koliki je vizionar bio rahmetli Alija Izetbegovic.

Alamgir

Post by Alamgir » 28/08/2015 15:21

manki wrote:Smijem da pitam koju vrstu obrazovanja imas?

Da. Završio sam srednju školu za Mašin bravara.

Leons

Post by Leons » 28/08/2015 15:22

burger_pasa wrote:
piupiu wrote:Po mom mišljenju - Novi Zeland najlakši za useliti, Australija najbolja za život, Kanada najbolji sistem socijalne zaštite, Amerika najinteresantnija zemlja.

Lijepo si ti to srocio, samo trebas dodati da posle kraceg vremena shvatis da to ipak nije to sto si ti mislio... da to ipak nije tako kako su ti drugi pricali... i da ipak na kraju razmisljas o povratku u svoju Bosnu... i onda shvatis sta znaci imati drzavu i koliki je vizionar bio rahmetli Alija Izetbegovic.

:lol:

zeina

Post by zeina » 28/08/2015 15:27

burger_pasa wrote:

One day, when you reach the end
One day, you will understand
One day, back to roots my friend
NO PLACE LIKE A MOTHERLAND ;-)

Alamgir

Post by Alamgir » 28/08/2015 15:31

zeina wrote:Najbolje se poslovno predomislit na Novom Zelandu :D Imaju vrlo povoljnu klimu za cuvanje ovaca, ne treba ti neko specialno obrazovanje pa cak ni pravopis, malo matematike da znas prebrojat ovce i uspjeh je zagarantovan :D

Zvuči dobro. Ali ja sam čuo da je tamo plaćati stan sa platom veoma teško, zato što su tamo visoke hipotekarske kamate. Pa bih vjerovatno morao i znati ubiti i po neko ovce da mogu tamo dobro živjeti. :'(

Tomahawk11
Globalni moderator

Post by Tomahawk11 » 28/08/2015 15:33

Rijesenje: da nabavi avion i kruzi od Novog Zelanda, preko Australije, Kanade i Amerike :D

TheMule

Post by TheMule » 28/08/2015 15:36

U Americi neces sam proci sa tom strukom, ako ides sam, tako nju izbaci iz opticaja

Alamgir

Post by Alamgir » 28/08/2015 16:05

TheMule wrote:U Americi neces sam proci sa tom strukom, ako ides sam, tako nju izbaci iz opticaja

Možete li mi napisati sa kojim strukama se tamo može proći ali ne da se mora otići na fakultet?

TheMule

Post by TheMule » 28/08/2015 16:15

Alamgir wrote:
TheMule wrote:U Americi neces sam proci sa tom strukom, ako ides sam, tako nju izbaci iz opticaja

Možete li mi napisati sa kojim strukama se tamo može proći ali ne da se mora otići na fakultet?

Vidi, zavisno od poznavanja engleskog, mozda (ekonomija je u lose stanju, pa kazem mozda) mozes naci poso u svojoj struci ako imas prakticnog znanja, tj vec si radio to i mozes odmah pokazati da znas. Ako ne, ne vjerujem da ce ti primiti diplomu iz srednje, tj. moro bi ici u njigovu skolu za svoj zanat oko 2 godine.
Cak i ako se zaposlis, plata je niska da bi sastavljo jedva kraj sa krajem. U Americi ti trebaju 2 radnika, inace si donji. Socijala ne postoji kao u evropskim zemljama. Ima nesto malo za siromasne, ali nije to to. Ako mozes bjezati u Kanadu, bjezi tamo, cujem da je mnogo bolje, ali ovaj Zeland izgleda najbolje zbog klime.

Šeha

Post by Šeha » 28/08/2015 16:21

Ja cu ti reci za Ameriku posto zivim tu.
Kakav ti je Engleski? Sto bolje znas engleski sanse su ti vece. Logicno.

Imas dosta stvari koje mozes raditi bez ikakve skole a zarada je relativno dobra.
- Ugostiteljstvo - ovdje ne postoji konobarska skola, baksis je dobar (zavisno od mjesta)
- Hotelijerstvo - hotelski radnici su uglavnom uvezani u sindikate sto im garantuje bolju platu (u odnosu na nkv struku), medicinsko osiguranje, penzioni fond itd...
- Domar (superintendent) u zgradi - (u NYC) besplatan stan plus plata. Besplatan stan je ogromna prednost. Ali bas ogromna. Gdje god drugo da radis racunaj da ce ti kirija biti oko $800-$2000.

Obzirom na tvoju struku vjerovatno bi zaradjivao mnogo vise kao konobar (barem u NY) nego bravar. Naravno moras znati Engleski i biti tu legalno. Ako dodjes ilegalno donji si svakako.

Russki

Post by Russki » 28/08/2015 16:24

Papua Nova Gvineja all the way!

Alamgir

Post by Alamgir » 28/08/2015 19:03

Vidi, zavisno od poznavanja engleskog, mozda (ekonomija je u lose stanju, pa kazem mozda) mozes naci poso u svojoj struci ako imas prakticnog znanja, tj vec si radio to i mozes odmah pokazati da znas. Ako ne, ne vjerujem da ce ti primiti diplomu iz srednje, tj. moro bi ici u njigovu skolu za svoj zanat oko 2 godine.
Cak i ako se zaposlis, plata je niska da bi sastavljo jedva kraj sa krajem. U Americi ti trebaju 2 radnika, inace si donji. Socijala ne postoji kao u evropskim zemljama. Ima nesto malo za siromasne, ali nije to to. Ako mozes bjezati u Kanadu, bjezi tamo, cujem da je mnogo bolje, ali ovaj Zeland izgleda najbolje zbog klime.[/quote]
Pokušao sam već pobjeći u Kanadu ali su prije nekoliko godina tražili isto najmanje tri godine radnog iskustva sa atestom u mojoj struci, 10000 kanadskih dolara u kešu da mogu se tamo sam financirati i neki kurs koji dokazuje da znam dobro pričati engleski i ja ništa od toga nisam imao. Zna li iko ovdje je li danas lakše se doseliti za Kanadu ili još teže?

Tesla10

Post by Tesla10 » 28/08/2015 19:10

Kako da dobijem državljanstvo Japana? Planiram da živim tamo poslije završetka faksa :) .

TheMule

Post by TheMule » 28/08/2015 19:11

Tesla10 wrote:Kako da dobijem državljanstvo Japana? Planiram da živim tamo poslije završetka faksa :) .

Moras dokazati da si spreman na hara kiri :-D

Alamgir

Post by Alamgir » 28/08/2015 19:13

Šeha wrote:Ja cu ti reci za Ameriku posto zivim tu.
Kakav ti je Engleski? Sto bolje znas engleski sanse su ti vece. Logicno.

Imas dosta stvari koje mozes raditi bez ikakve skole a zarada je relativno dobra.
- Ugostiteljstvo - ovdje ne postoji konobarska skola, baksis je dobar (zavisno od mjesta)
- Hotelijerstvo - hotelski radnici su uglavnom uvezani u sindikate sto im garantuje bolju platu (u odnosu na nkv struku), medicinsko osiguranje, penzioni fond itd...
- Domar (superintendent) u zgradi - (u NYC) besplatan stan plus plata. Besplatan stan je ogromna prednost. Ali bas ogromna. Gdje god drugo da radis racunaj da ce ti kirija biti oko $800-$2000.

Obzirom na tvoju struku vjerovatno bi zaradjivao mnogo vise kao konobar (barem u NY) nego bravar. Naravno moras znati Engleski i biti tu legalno. Ako dodjes ilegalno donji si svakako.

Ne mislim dolaziti ilegalno jer ne znam ni kako bih to uspio i kad bih to uspio išlo bi mi vjerovatno tamo još slabije nego ovdje.

bhnapoleon1

Post by bhnapoleon1 » 28/08/2015 19:19

Tesla10 wrote:Kako da dobijem državljanstvo Japana? Planiram da živim tamo poslije završetka faksa :) .

Ja bih tesko mogao zivjeti u tako tim istocnim zemljama, nekako mi ne odgovara kad pogledam ovako iz daljine. Ako bi morao gdje ici iz BiH opet bi gledao da to bude Europa, ne privlaci me cak ni Amerika. Cini mi se da je ipak u Europi koliko-toliko normalniji zivot, nisu ljudi apsolutni robovi.

insomnia78

Post by insomnia78 » 28/08/2015 19:22

Bgm ti je mrka kapa
Bez nekog konkretnog znanja, bez nekog starrnog kapitala, bez nekog da te malo pripazi, tesko
Kako uopste mislis legalno dobiti papire?
Za sve ove zemlje koje si nabroj'o mozes naci uslove na internetu al slabo da se gdje uklapask

TheMule

Post by TheMule » 28/08/2015 19:22

bhnapoleon1 wrote:

Ja bih tesko mogao zivjeti u tako tim istocnim zemljama, nekako mi ne odgovara kad pogledam ovako iz daljine. Ako bi morao gdje ici iz BiH opet bi gledao da to bude Europa, ne privlaci me cak ni Amerika. Cini mi se da je ipak u Europi koliko-toliko normalniji zivot, nisu ljudi apsolutni robovi.

Evropa je dio nase kulture, pa je malo drugacije. Preko-okeanske zemlje su nesto drugo. I ja bi Evropu preporucio ako je ikako moguce, a Kanada je najbliza Evropi od zemalja sa drugih kontinenata.

Alamgir

Post by Alamgir » 28/08/2015 19:23

Po mom znanju najbolje bi bilo tražiti japanku i njoj nuditi brak. Drukčije je skoro ne moguće. Ovi ljudi su uvjereni da će sve uspjeti i bez imigranata.

insomnia78

Post by insomnia78 » 28/08/2015 19:29

Dje je onaj decko?
Evo ti obdje test na zvanicnoj stranici kanadske vlade, pa vidi da li ispunjavas uslove

http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/getting-started.asp

Post Reply