IRAN

Post Reply
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#9601 Re: IRAN

Post by Arteta »

Sta ceka Katar sa povlacenjem ambasadora?

Oman je jedina drzava koja vodi mirnu politiku, Jordan s dobro drzi po strani, Kuvajt takodje, dok ostali bi mogli aktivno ucestvovati u ratovima.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9602 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Najvise me strah sija.
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#9603 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

kamen spoticanja wrote:
salik79 wrote:
Arteta wrote:Sudan prekinuo odnose s Iranom.
Vel'ke stete :lol:
I malezija i dzibuti protjerali iranske ambasadore...
saudijci zatvorili iranske ofise za hadz...
kako "divan" pejzaz bliskog istoka...sve prsti od ljubavi i tolerancije
nastranu ovo ostalo to sa hadždžem ne smiju uraditi
mislim da će ovo imati dublje posljedice i dovesti do kraja saudovog feuda
User avatar
MMM1977
Posts: 6699
Joined: 15/07/2009 12:56

#9604 Re: IRAN

Post by MMM1977 »

Challenger__ wrote:
aha, benefiti su pretpostavljam ukidanje sankcija (bar jedlimicno) , sto bi se znaci moglo desiti za koji dan?
Ako se dobro sjećam, negdje oko 20. januara.
Pa ovo govori dosta o tome zašto KSA pravi sranja baš u ovom trenutku. Koliko sam upratio, ostali pogubljeni su imali terorističke akcije 2002 ili 2003, samo ovaj mrski šija 2011 ili 2012. Saudima se žurilo da ga pogube a razlog bi moglo biti ovo skidanje sankcija.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#9605 Re: IRAN

Post by Challenger__ »

Naravno.
User avatar
MMM1977
Posts: 6699
Joined: 15/07/2009 12:56

#9606 Re: IRAN

Post by MMM1977 »

Na čijoj će strani biti ISIL :D Posto su neki dan objavili rat KSA, logicno bi bilo da se, rame uz rame sa Iranom, bore protiv Sauda? Bas kako je savo i najavio :lol:

Savo vizionar :run:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#9607 Re: IRAN

Post by Challenger__ »

ima tome, to je najavio jedan od lidera ISIL-a. A nas nekoliko je davno pisalo da će se zlo (ISIL) vratiti na izvor (KSA). Ipak, zadnje likvidacije su "po ukusu" ISIL-a jer su likvidirani neki pripadnici AQ (po njima murtedi) i nešto šijja.
User avatar
MMM1977
Posts: 6699
Joined: 15/07/2009 12:56

#9608 Re: IRAN

Post by MMM1977 »

Challenger__ wrote:ima tome, to je najavio jedan od lidera ISIL-a. A nas nekoliko je davno pisalo da će se zlo (ISIL) vratiti na izvor (KSA). Ipak, zadnje likvidacije su "po ukusu" ISIL-a jer su likvidirani neki pripadnici AQ (po njima murtedi) i nešto šijja.
Pružena ruka pomirenja Isilu od strane Ksa? Ne bi bilo neočekivano
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#9609 Re: IRAN

Post by Challenger__ »

MMM1977 wrote:Pružena ruka pomirenja Isilu od strane Ksa? Ne bi bilo neočekivano
Kontekst... KSA i Izrael su lobirali da se ne ide na "deal" sa Iranom. Direktno ka USA. Nisu uspjeli. Pa su probali stvar sabotirati preko Francuske. Fail. Onda dolazi do hadždža i - vjeruj mi na rijeć - misteriozne smrti velikog broja iranskih hadžija među kojima su bili ljudi od velikog državnog formata. Iran je to osaburio, prema mojim saznanjima, na savjet Rusa a sa ciljem da se dočeka taj 20-i januar. Nimrova likvidacija je vrhunac provokacija i Teheran je pukao. Nisu smogli snage da zaštite ambasadu.

Sada se spinuje protiv Irana.

Da sam na njihovom mjestu, spustio bih retoriku do 20-og...

Iako, ovo ide na ruku protivnicima detanta u Teheranu koji kažu da će se provokacije i unilateralne sankcije nastaviti.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9610 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

jefferson wrote:Kao sto bi Bill Maher rekao:
Religija? Najveca ubleha danasnjice. Toliko krvi proljeveno oko bajki koje su napisala plemena na Bliskom Istoku.
Osnova svih ljudskih civilizacija, norme ponasanja, vjerovanja, sta smatramo prihvatljivim a sta ne, bazirana je na vjerovanju jedne grupe, bilo da se radi o konfucijanskoj, sintoistickoj, islamskoj ili krscanskoj tradiciji.

Religija nije jedini osnov formiranja civilizacije ... though.
Drvenija87
Posts: 1027
Joined: 13/08/2014 05:06

#9611 Re: IRAN

Post by Drvenija87 »

Zbilja,gledam one Putinove kozojebe i zastitnike velikosrpskih interesa na mnogim forumima kako postiraju slike iz Saudijske Arabije o krsenju ljudskih prava,odsijecanju ruku,smrtnih kazni i sl.

Pa i Iran je isti,posto se i tamo primjenjuje serijatski zakon ,gdje postoji i provodi se smrtna kazna,, pa udarci bicem,kamenovanje je kazna za preljub,amputiraju se ruke osudjenima za kradju, internet je cenzuiran i mnogo jos toga.
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#9612 Re: IRAN

Post by ioannes »

Ovima što pokušavaju izjednačiti Vehabo-Saude i Iran
treba doktor hitno povećat dozu
User avatar
Point.
Posts: 33483
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#9613 Re: IRAN

Post by Point. »

Uh da Iran hoce razvaliti ovu vehabijsko licemjernu familiju Saud, da ih vrati u doba kojem teze. Vrijeme je da neko Saudima stane na crtu, bas su se prokurcili u zadnje vrijeme. Cijene nafte spale, a kokaina porasle. Nemaju sta smrkati princevi i razne picke materine po Evropskim koledzima, dosla kriza.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#9614 Re: IRAN

Post by Gojeni H »

Point. wrote:Uh da Iran hoce razvaliti ovu vehabijsko licemjernu familiju Saud, da ih vrati u doba kojem teze. Vrijeme je da neko Saudima stane na crtu, bas su se prokurcili u zadnje vrijeme. Cijene nafte spale, a kokaina porasle. Nemaju sta smrkati princevi i razne picke materine po Evropskim koledzima, dosla kriza.
To je upravo ono cemu se Saudi nadaju.
Sve jace naftne firme su u redu i cekaju da se sankcije dignu.

Likvidacija Al Nimra je poruka: "Vidite nas, jos smo zahebani i veliki igraci!" U medjuvremenu su se desile niske cijene nafte, fracking metoda eksploatacije, nepopularni rat u Jemenu, kao i ID koja ne kuca na vratima vec je usla u kucu.

U tom zivotu van realnosti, Saudi se nadaju da ce Iran pucat' na prvu iz voleja i time ugasiti sve nade o dizanju sankcija.

Iranu sad treba ozbiljnog strpljenja. Oni su slijedeci veliki igraci na Bliskom Istoku.
Saudija je izgleda na LSD-u, Turska se zavadila s komsilukom, a Ameri ... pa Ameri sad brane Pacifik od Kineza.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#9615 Re: IRAN

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Point. wrote:Uh da Iran hoce razvaliti ovu vehabijsko licemjernu familiju Saud, da ih vrati u doba kojem teze. Vrijeme je da neko Saudima stane na crtu, bas su se prokurcili u zadnje vrijeme. Cijene nafte spale, a kokaina porasle. Nemaju sta smrkati princevi i razne picke materine po Evropskim koledzima, dosla kriza.
Koliko ih ono ima? 5-6 hiljada? :-)
User avatar
mousstapha
Posts: 4189
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#9616 Re: IRAN

Post by mousstapha »

Image
User avatar
AleksoMKD
Posts: 8156
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#9617 Re: IRAN

Post by AleksoMKD »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
Point. wrote:Uh da Iran hoce razvaliti ovu vehabijsko licemjernu familiju Saud, da ih vrati u doba kojem teze. Vrijeme je da neko Saudima stane na crtu, bas su se prokurcili u zadnje vrijeme. Cijene nafte spale, a kokaina porasle. Nemaju sta smrkati princevi i razne picke materine po Evropskim koledzima, dosla kriza.
Koliko ih ono ima? 5-6 hiljada? :-)
10.000 - 15.000 u zavisnosti od izvora ali oko 2.000 se nesto pitaju.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#9618 Re: IRAN

Post by pirpa »

Second missile city with endless supply of Shahab missiles ready and inaugurated in Iran. Parliament speaker Ali Larijani visited the site today.

Image

Image

Image
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9619 Re: IRAN

Post by jefferson »

Gojeni H wrote:
jefferson wrote:Kao sto bi Bill Maher rekao:
Religija? Najveca ubleha danasnjice. Toliko krvi proljeveno oko bajki koje su napisala plemena na Bliskom Istoku.
Osnova svih ljudskih civilizacija, norme ponasanja, vjerovanja, sta smatramo prihvatljivim a sta ne, bazirana je na vjerovanju jedne grupe, bilo da se radi o konfucijanskoj, sintoistickoj, islamskoj ili krscanskoj tradiciji.

Religija nije jedini osnov formiranja civilizacije ... though.
Nije, civilizacija je postojala i prije islama i krscanstva, najvecih ublehasa ljudskog roda.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9620 Re: IRAN

Post by zvizdan »

jefferson wrote:
Gojeni H wrote:
jefferson wrote:Kao sto bi Bill Maher rekao:
Religija? Najveca ubleha danasnjice. Toliko krvi proljeveno oko bajki koje su napisala plemena na Bliskom Istoku.
Osnova svih ljudskih civilizacija, norme ponasanja, vjerovanja, sta smatramo prihvatljivim a sta ne, bazirana je na vjerovanju jedne grupe, bilo da se radi o konfucijanskoj, sintoistickoj, islamskoj ili krscanskoj tradiciji.

Religija nije jedini osnov formiranja civilizacije ... though.
Nije, civilizacija je postojala i prije islama i krscanstva, najvecih ublehasa ljudskog roda.
Koja je to civilizacija postojala a da nije bila ukorijenjena u religiju? Babilon, Egipat, Inke, Maje..? Postojala je neka ateisticka drevna civilizacija?
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#9621 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

vjera i religija su najstariji pratioci čovjeka
i pećinski ljudi su vjerovali
breuer
Posts: 7881
Joined: 06/07/2009 15:44

#9622 Re: IRAN

Post by breuer »

jao_situacije wrote:vjera i religija su najstariji pratioci čovjeka
i pećinski ljudi su vjerovali
Jes, ali mi nismo više pećinski ljudovi, mislim neki...
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#9623 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

breuer wrote:
jao_situacije wrote:vjera i religija su najstariji pratioci čovjeka
i pećinski ljudi su vjerovali
Jes, ali mi nismo više pećinski ljudovi, mislim neki...
jest ali ne postoji civilizacija bez religije
kod nekih civilizacija se to manifestiralo kroz kult ličnosti, iako su tvrdili da nema religije kult ličnosti je ustvari bio religija
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9624 Re: IRAN

Post by zvizdan »

breuer wrote:
jao_situacije wrote:vjera i religija su najstariji pratioci čovjeka
i pećinski ljudi su vjerovali
Jes, ali mi nismo više pećinski ljudovi, mislim neki...
A taj napredak bi se trebao ogledati u odbacivanju ideje Boga i metafizickog uopce? Zanimljivo razmisljanje. Samo jos da uvjerljivo objasnis zasto je to konkretno dobro, ali bez glupavih prica kako se ljudi ubijaju u ime religija i bla bla. Buduci da se ljudi, otkad je svijeta i vijeka, uglavnom ubijaju u ime interesa zapakovanih u ovu ili onu ambalazu.

Dakle, sta ce se dobroga desiti kad ljudi prestanu vjerovati u Boga? I znaci li to onda da je svaki ateista naprednije ljudsko bice od svakog vjernika? Mislim, meni to plaho tukne na neke nepopularne "izme". A ako nije tako, onda "ukidanje" ideja Boga ocito ne bi ucinilo ljude nista boljima.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9625 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

jao_situacije wrote: jest ali ne postoji civilizacija bez religije
kod nekih civilizacija se to manifestiralo kroz kult ličnosti, iako su tvrdili da nema religije kult ličnosti je ustvari bio religija
Kako ces drugacije kontrolisati mase?

Kako ce slabasan i inteligentan doci u prednost bad nad snzanim i neukim?

Kako ces motivisati sirotinju da ide ginuti?

Vladari imaju ogromnu korist od religija. Pojedinci nikakvu, osim toga sto se zavaravaju i tjese da ce im na nekakvom drugom svijetu biti bolje.
Post Reply