IRAN

Post Reply
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#3926 Re: IRAN

Post by denzel979 »

glade wrote: ajatolah se ne bira... ali se bira tzv. "Vijece eksperata" koje ima moc da ajatolaha smijeni

aferim glade. mala ispravka - vrhovni vodja islamske revolucije se ne bira, ostalo je "u sridu". :) tj. skupština stručnjaka (medžlis-e hebregan), je tijelo odgovorno za biranje vođe u slučaju da aktuelni vođa umre, ili ako to zahtijevaju neke druge okolnosti.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3927 Re: IRAN

Post by jefferson »

denzel979 wrote:
glade wrote: ajatolah se ne bira... ali se bira tzv. "Vijece eksperata" koje ima moc da ajatolaha smijeni

aferim glade. mala ispravka - vrhovni vodja islamske revolucije se ne bira, ostalo je "u sridu". :) tj. skupština stručnjaka (medžlis-e hebregan), je tijelo odgovorno za biranje vođe u slučaju da aktuelni vođa umre, ili ako to zahtijevaju neke druge okolnosti.
A sto ne bi iranci birali vrhovnog vodju? Jel su to ti "strucnjaci" pametniji od 74 miliona iranaca?
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3928 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jefferson wrote:2. Otkad se to vlas u iranu bira? Kada se to birao Ajatolah u iranu?
Tebi je primarni cilj, kontrirati po svaku cenu, svake prilike...
Ti dragi covece ne vidis nista dalje od Kipa Slobode u N.Y.

Iran ima jedan od najdemokratskijih izbornih sistema...
Sve se u Iranu bira, od Ajatolaha pa do predsednika mesne zajednice... I u Iranu nijedna funkcija nije zacemendirana nekakvom diktaturom, tj. svako je podlozan zameni, shodno potrebi.
jefferson wrote:A sto ne bi iranci birali vrhovnog vodju? Jel su to ti "strucnjaci" pametniji od 74 miliona iranaca?
Ha :lol: , bas si super zabavan. :-D

Zasto 70 miliona Italijana ne bira Papu u Vatikanu?

Edit:
Bazen iskljucivo za belce! :shock: Made in USA demokratija. :x
http://www.rts.rs/page/magazine/sr/stor ... sizma.html
Last edited by Kindzadza on 14/01/2012 03:53, edited 1 time in total.
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#3929 Re: IRAN

Post by denzel979 »

jefferson wrote:
denzel979 wrote:
glade wrote: ajatolah se ne bira... ali se bira tzv. "Vijece eksperata" koje ima moc da ajatolaha smijeni

aferim glade. mala ispravka - vrhovni vodja islamske revolucije se ne bira, ostalo je "u sridu". :) tj. skupština stručnjaka (medžlis-e hebregan), je tijelo odgovorno za biranje vođe u slučaju da aktuelni vođa umre, ili ako to zahtijevaju neke druge okolnosti.
A sto ne bi iranci birali vrhovnog vodju? Jel su to ti "strucnjaci" pametniji od 74 miliona iranaca?
ovo vec postaje smijesno. nego, da te ne bih zamarao daljim detaljima (tu bi vec morao imati znanja i o islamskom pravu i historiji islama) imam konacno i ja za tebe jedno kratko pitanje:

zasto u "najdemokratskijoj zemlji na svijetu" predsjednika drzave biraju elektori, a ne direktno biraci (gradjani s pravom glasa) ?! (opaska: na ovaj nacin je george w bush dosao na vlast, a imao je daleko manje glasova od protukandidata ala gorea).
StudentskiIC
Posts: 76
Joined: 01/04/2011 20:57

#3930 Re: IRAN

Post by StudentskiIC »

VerticalHairFactor wrote:Zanimljiv razgovor, koji možda najbolje oslikava set predrasuda i nerazumijevanja na Zapadu kada je Iran u pitanju. Nije sve loše i zlo ni u Americi ni u Iranu, ali nije sve ni dobro, mada ne mogu shvatiti da će do napada uistinu doći, nadam se da neće. Mislim da bi Ameri izgubili i ono malo kredibiliteta što im je ostalo i svijet bi potonuo u haos. Ameri su nama u Bosni jedini prijatelji, u nekom ograničenom smislu, pošto su i ovdje naravno strateški interesi u pitanju, tako da i konverzacija između forumaša ima tu karakteristiku totalno za jedne ili druge u šablonskom smislu. Ameri još uvijek imaju kapacitet da budu pokretač svjetske demokratije, ako ovu posljednju krizu odigraju mudro, bez upotrebe sile, i promijene svoj odnos prema Bliskom istoku u neki prihvatljiviji oblik, ne isključivo vojni i onaj ovaploćen silom. Nadam se da će ljudi napokon pronaći kapacitet da ne započinju ratove, i ne žive na mržnji i predrasudama prema drugim ljudima. Sve to je apsolutni besmisao.

http://www.youtube.com/watch?v=b2Ry8Ek-Krw
Nažalost tako je i na "zapadu" i u Iranu, predrasude, nerazumijevanje, nedostatak želje i volje za učenjem o drugima pa se od informacija pokupi samo ono što je servirano. Naravno, nije sve tako loše. Da je problem jednoličan bilo bi lako, ali pošto nije uvijek će biti ovakvih stvari širom svijeta koliki god on bio.

Da su rat, ubijanje, razaranje, pljačka, silovanje, mržnja, predrasude apsolutni besmisao s tim se svako iole normalan može složiti. Ali moć je jača od razuma pa je isto tako besmisleno očekivati da će ratovi ikad prestati.

Forumaši ko forumaši...
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#3931 Re: IRAN

Post by fakat »

StudentskiIC wrote:
VerticalHairFactor wrote:Zanimljiv razgovor, koji možda najbolje oslikava set predrasuda i nerazumijevanja na Zapadu kada je Iran u pitanju. Nije sve loše i zlo ni u Americi ni u Iranu, ali nije sve ni dobro, mada ne mogu shvatiti da će do napada uistinu doći, nadam se da neće. Mislim da bi Ameri izgubili i ono malo kredibiliteta što im je ostalo i svijet bi potonuo u haos. Ameri su nama u Bosni jedini prijatelji, u nekom ograničenom smislu, pošto su i ovdje naravno strateški interesi u pitanju, tako da i konverzacija između forumaša ima tu karakteristiku totalno za jedne ili druge u šablonskom smislu. Ameri još uvijek imaju kapacitet da budu pokretač svjetske demokratije, ako ovu posljednju krizu odigraju mudro, bez upotrebe sile, i promijene svoj odnos prema Bliskom istoku u neki prihvatljiviji oblik, ne isključivo vojni i onaj ovaploćen silom. Nadam se da će ljudi napokon pronaći kapacitet da ne započinju ratove, i ne žive na mržnji i predrasudama prema drugim ljudima. Sve to je apsolutni besmisao.

http://www.youtube.com/watch?v=b2Ry8Ek-Krw
Nažalost tako je i na "zapadu" i u Iranu, predrasude, nerazumijevanje, nedostatak želje i volje za učenjem o drugima pa se od informacija pokupi samo ono što je servirano. Naravno, nije sve tako loše. Da je problem jednoličan bilo bi lako, ali pošto nije uvijek će biti ovakvih stvari širom svijeta koliki god on bio.

Da su rat, ubijanje, razaranje, pljačka, silovanje, mržnja, predrasude apsolutni besmisao s tim se svako iole normalan može složiti. Ali moć je jača od razuma pa je isto tako besmisleno očekivati da će ratovi ikad prestati.

Forumaši ko forumaši...
oba posta :thumbup:
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3932 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:
amoninan wrote:
jeza u ledja wrote:
Kazes kako "nista nikom nece dijelit dzabaluka", onda govoris sta ce Rusima novci? Pa sta je onda majku mu? Ili su im prodali ili su im dali dzabe. Tvrdnja da su im prodali je smijesna, kao sto si i sam rekao. Tvrdnja da su im dali djaba je takodje smijesna, jer Rusi u ovom vaktu nikome nece dijeliti vojnu tehnologiju djaba, a svakako ne nuklearnu, pa makar im i platili.
Ama, bolan, rekao sam ti već zašto. Pare, su tu nebitne. Rusi jednostavno ne mogu dozvoliti Iran pod američkim kišobranom, promjenu režima dole. Najbolji garant za to, nuklearna tehnologija. Dakle, čisto strateška odluka.
Al eto, ruska naučnici su bezveze turistički proveli mjesece u Iranu, nema to nikakve veze s nuklearnim programom i to.
Čisto kolegijalna posjeta.
Najbolji garant za to je nuklearna tehnologija??? :-)
Da je tako, pola zemalja u kojima su Sovjeti vodili svoje proxy ratove bi danas imale nuklearke.
Razumijem da im dijele konvencionalnu tehnologiju, ali nuklearnu - jok.

I jos nesto - promjena rezima u Iranu apsolutno ne znaci da bi Iran bio pod americkim kisobranom.
ti mene ne partiš al nikako. jbg ti, razmjenili smo najmanje 20 komentara na ovu temu. Ne mogu ja u svakom postu ponavljati i ono prije što sam pisao s tobom. Miša mu.
Da, u slučaju Irana je nuklearna tehnologija. I to ne samo zbog vanjske prijetnje, nego i zbog stabilnosti režima unutra. Iran ne može, jednostavno ne može funkcionisati i krpiti svoj energetski deficit još dugo na način kako to radi danas. Ekonomija države jednostavno to ne može izdržati. jbg, malo guglaj imaju cjele studije...

imaš o tome malo ovdje: http://books.google.ba/books?id=MUXbXC8 ... ns&f=false

Pa, Kuba zamalo nije imala :D
Helem, da im je bilo u interesu i da j eza tim bilo potrebe, imali bi. Usotalom, situacija je neuporediva. Iran nije ruski satelit. Ali jeste jako bitan partner i svojevrsna tampon zona i to na veoma, veoma važnom strateškom položaju. I Rusi će učiniti gotovo sve da tako i ostane.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#3933 Re: IRAN

Post by asurbanipal »

StudentskiIC wrote:
VerticalHairFactor wrote:Zanimljiv razgovor, koji možda najbolje oslikava set predrasuda i nerazumijevanja na Zapadu kada je Iran u pitanju. Nije sve loše i zlo ni u Americi ni u Iranu, ali nije sve ni dobro, mada ne mogu shvatiti da će do napada uistinu doći, nadam se da neće. Mislim da bi Ameri izgubili i ono malo kredibiliteta što im je ostalo i svijet bi potonuo u haos. Ameri su nama u Bosni jedini prijatelji, u nekom ograničenom smislu, pošto su i ovdje naravno strateški interesi u pitanju, tako da i konverzacija između forumaša ima tu karakteristiku totalno za jedne ili druge u šablonskom smislu. Ameri još uvijek imaju kapacitet da budu pokretač svjetske demokratije, ako ovu posljednju krizu odigraju mudro, bez upotrebe sile, i promijene svoj odnos prema Bliskom istoku u neki prihvatljiviji oblik, ne isključivo vojni i onaj ovaploćen silom. Nadam se da će ljudi napokon pronaći kapacitet da ne započinju ratove, i ne žive na mržnji i predrasudama prema drugim ljudima. Sve to je apsolutni besmisao.

http://www.youtube.com/watch?v=b2Ry8Ek-Krw
Nažalost tako je i na "zapadu" i u Iranu, predrasude, nerazumijevanje, nedostatak želje i volje za učenjem o drugima pa se od informacija pokupi samo ono što je servirano. Naravno, nije sve tako loše. Da je problem jednoličan bilo bi lako, ali pošto nije uvijek će biti ovakvih stvari širom svijeta koliki god on bio.

Da su rat, ubijanje, razaranje, pljačka, silovanje, mržnja, predrasude apsolutni besmisao s tim se svako iole normalan može složiti. Ali moć je jača od razuma pa je isto tako besmisleno očekivati da će ratovi ikad prestati.

Forumaši ko forumaši...
Samo da citiram šejha Muzafera k.s.:

Jedne večeri šejh Muzafer k.s. je govorio o poniznosti i hizmetu.
On je tečno govorio o tome kako potrebe drugih moramo staviti ispred sopstvenih. Onda ga neko upita:
"Šta da se čini sa arogantnim ljudima ? Kako im se uopšte može služiti ?"
Šejh se podiže i povisi svoj moćni glas:
"Sa arogantnim morate biti arogantni !"
... Svi prisutni su bili šokirani tom izjavom.
Onda šejh nastavi:
"Postupati ponizno prema arogantnim ljudima je isto što i hraniti ih otrovom.To bi samo povećalo njihovu aroganciju..."


U slučaju Irana, arogancija je isključivo na strani zapadnih sila, predvođenih SAD-om...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3934 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

amoninan wrote:
ti mene ne partiš al nikako. jbg ti, razmjenili smo najmanje 20 komentara na ovu temu. Ne mogu ja u svakom postu ponavljati i ono prije što sam pisao s tobom. Miša mu.
Da, u slučaju Irana je nuklearna tehnologija. I to ne samo zbog vanjske prijetnje, nego i zbog stabilnosti režima unutra. Iran ne može, jednostavno ne može funkcionisati i krpiti svoj energetski deficit još dugo na način kako to radi danas. Ekonomija države jednostavno to ne može izdržati. jbg, malo guglaj imaju cjele studije...

imaš o tome malo ovdje: http://books.google.ba/books?id=MUXbXC8 ... ns&f=false

Pa, Kuba zamalo nije imala :D
Helem, da im je bilo u interesu i da j eza tim bilo potrebe, imali bi. Usotalom, situacija je neuporediva. Iran nije ruski satelit. Ali jeste jako bitan partner i svojevrsna tampon zona i to na veoma, veoma važnom strateškom položaju. I Rusi će učiniti gotovo sve da tako i ostane.
Nisi ti jasan nikako, u tome je problem.

Velike sile ne dijele nuklearnu tehnologiju, ni djaba ni za pare. Misli se na VOJNU tehnologiju. Tu se sva prica zavrsava.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3935 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:
amoninan wrote:
ti mene ne partiš al nikako. jbg ti, razmjenili smo najmanje 20 komentara na ovu temu. Ne mogu ja u svakom postu ponavljati i ono prije što sam pisao s tobom. Miša mu.
Da, u slučaju Irana je nuklearna tehnologija. I to ne samo zbog vanjske prijetnje, nego i zbog stabilnosti režima unutra. Iran ne može, jednostavno ne može funkcionisati i krpiti svoj energetski deficit još dugo na način kako to radi danas. Ekonomija države jednostavno to ne može izdržati. jbg, malo guglaj imaju cjele studije...

imaš o tome malo ovdje: http://books.google.ba/books?id=MUXbXC8 ... ns&f=false

Pa, Kuba zamalo nije imala :D
Helem, da im je bilo u interesu i da j eza tim bilo potrebe, imali bi. Usotalom, situacija je neuporediva. Iran nije ruski satelit. Ali jeste jako bitan partner i svojevrsna tampon zona i to na veoma, veoma važnom strateškom položaju. I Rusi će učiniti gotovo sve da tako i ostane.
Nisi ti jasan nikako, u tome je problem.

Velike sile ne dijele nuklearnu tehnologiju, ni djaba ni za pare. Misli se na VOJNU tehnologiju. Tu se sva prica zavrsava.
Moguće, jer uletim nakratko, a nemam ovih dana vremen apisati duže postove.
Ali pošto smo razmjenili veći broj replika, mislio sam da ćeš povezat sve to.
Govorimo uopće o neuklearnoj tehnologiji, kako rekoh ranije, Iran kada u potpunosti ovlada tom tehnologijom, može je relativno lahko iskorisiti i u vojne svrhe . Ti to znaš, ja to znam, ameri to znaju, svi to znaju. Pa znaju i Rusi, e pa kad znaju zašto su im pomagali u razvoju iste i obuci tehničkog osoblja. Zašto? Zašto su im sagradili reaktor Bashira (mislim da se tako zove) Zašto? Nisu morali, i bez Rusa Iranci ne bi bili ni blizu gdje su sada u pogledu svog nukleanog programa.
User avatar
Melodicni
Posts: 463
Joined: 01/12/2011 17:25

#3936 Re: IRAN

Post by Melodicni »

a odakle ideja nekom da ce Iran ikog napasti?I to odmah nuklearkom ni 5 ni 6 nego odmah nuklearka.Pa nije Iran Amerika da bombarduje nuklearkama.To sto su oni gladni para i kriju iza mira i demokratije je prica za malu djecu.Svaku drzavu su unistili mic po mic korak po korak.Nigdje gdje su oni krocili i umjesali prste nije na dobro izaslo.Koja medijska hajka se digla oko Egipta i ostalih drzava gdje su pobune bile? Sad niko vise i ne spominje to a vece i gore rasulo nije dugo bilo.
Ako im se bas uspostavlja mir onda pravac Izrael,Kambodza,Gabon i ostale zemlje jedva cekaju to.
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#3937 Re: IRAN

Post by denzel979 »

amoninan wrote:
jeza u ledja wrote:
amoninan wrote:
ti mene ne partiš al nikako. jbg ti, razmjenili smo najmanje 20 komentara na ovu temu. Ne mogu ja u svakom postu ponavljati i ono prije što sam pisao s tobom. Miša mu.
Da, u slučaju Irana je nuklearna tehnologija. I to ne samo zbog vanjske prijetnje, nego i zbog stabilnosti režima unutra. Iran ne može, jednostavno ne može funkcionisati i krpiti svoj energetski deficit još dugo na način kako to radi danas. Ekonomija države jednostavno to ne može izdržati. jbg, malo guglaj imaju cjele studije...

imaš o tome malo ovdje: http://books.google.ba/books?id=MUXbXC8 ... ns&f=false

Pa, Kuba zamalo nije imala :D
Helem, da im je bilo u interesu i da j eza tim bilo potrebe, imali bi. Usotalom, situacija je neuporediva. Iran nije ruski satelit. Ali jeste jako bitan partner i svojevrsna tampon zona i to na veoma, veoma važnom strateškom položaju. I Rusi će učiniti gotovo sve da tako i ostane.
Nisi ti jasan nikako, u tome je problem.

Velike sile ne dijele nuklearnu tehnologiju, ni djaba ni za pare. Misli se na VOJNU tehnologiju. Tu se sva prica zavrsava.
Moguće, jer uletim nakratko, a nemam ovih dana vremen apisati duže postove.
Ali pošto smo razmjenili veći broj replika, mislio sam da ćeš povezat sve to.
Govorimo uopće o neuklearnoj tehnologiji, kako rekoh ranije, Iran kada u potpunosti ovlada tom tehnologijom, može je relativno lahko iskorisiti i u vojne svrhe . Ti to znaš, ja to znam, ameri to znaju, svi to znaju. Pa znaju i Rusi, e pa kad znaju zašto su im pomagali u razvoju iste i obuci tehničkog osoblja. Zašto? Zašto su im sagradili reaktor Bashira (mislim da se tako zove) Zašto? Nisu morali, i bez Rusa Iranci ne bi bili ni blizu gdje su sada u pogledu svog nukleanog programa.
izvinjavam se sto upadam, ali ja nesto bas i ne kontam svrhu vase diskusije. da ne duljim, citiracu sam sebe i cinjenice koje sam naveo u dijelu moga posta o iranu. dakle da li ste znali:

...da je Iran među vodećih pet zemalja u razvoju humanoidnih robota?
...da je Iran među osam zemalja u svijetu koje proizvode nuklearne reaktore?
...da je Iran među prvih devet zemalja prema proizvodnji obogaćenog uranija?
...da je Iran jedna od šest zemalja u svijetu koje proizvode pokusne fuzijske reaktore?

...da Iran jedini u regiji proizvodi superkompjutere?
...da je Iran jedina zemlja u regiji koja proizvodi podmornice, razarače i putničke zrakoplove?
...da se u Iranu godišnje proizvede 1,4 milijuna motornih vozila, više nego u Britaniji i Rusiji?
...da je Iran jedna od osam zemalja svijeta koja posjeduje tehnologiju za lansiranje satelita u svemir?
...da je Iran jedna od šest zemalja svijeta koja je lansirala životinje u svemir?
...da Iranska svemirska agencija ISA ima godišnji budžet od četiri milijarde dolara, najviše nakon američke NASA-e i europske ESA-e?
...da je Iran trenutačno jedina svemirska sila koja nije doživjela neuspješno lansiranje raketa u svemir?
...da se Iran trenutačno natječe s Japanom, Indijom i Europom za četvrto mjesto na popisu zemalja koje su poslale astronaute u svemir?


ergo :D /dakle, sa gore pobrojanim cinjenicama, ne vidim razlog zasto bi rusija, ili bilo koja zemlja, prodavala/davala iranu tehnologiju pravljenja atomske bombe, ako isti odluci to uciniti. jos jednom, iran je vise puta istakao da nema namjeru proizvoditi atomsko naoruzanje, ali ako osjete potrebu za njim, ne vidim razlog zasto bi im iko drugi trebao pomagati u tome. :?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3938 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

amoninan wrote:
Moguće, jer uletim nakratko, a nemam ovih dana vremen apisati duže postove.
Ali pošto smo razmjenili veći broj replika, mislio sam da ćeš povezat sve to.
Govorimo uopće o neuklearnoj tehnologiji, kako rekoh ranije, Iran kada u potpunosti ovlada tom tehnologijom, može je relativno lahko iskorisiti i u vojne svrhe . Ti to znaš, ja to znam, ameri to znaju, svi to znaju. Pa znaju i Rusi, e pa kad znaju zašto su im pomagali u razvoju iste i obuci tehničkog osoblja. Zašto? Zašto su im sagradili reaktor Bashira (mislim da se tako zove) Zašto? Nisu morali, i bez Rusa Iranci ne bi bili ni blizu gdje su sada u pogledu svog nukleanog programa.
Pa vracamo se opet na pocetak - ja ti govorim da napraviti nuklearnu bombu iz nuklearnog reaktora koji se koristi za obogacivanje uranija za nuklearne elektrane - nije lako. Za to treba dodatna tehnologija.
Ovu konvencionalnu su dijelili i Amerikanci, i sakom i kapom, mnogima, ukljucujuci i Irance.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3939 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Melodicni wrote:a odakle ideja nekom da ce Iran ikog napasti?
Mozda otuda sto njihov predsjednik govori da Izrael nema pravo da postoji i govori o nestanku istog sa mape?
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3940 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:
amoninan wrote:
Moguće, jer uletim nakratko, a nemam ovih dana vremen apisati duže postove.
Ali pošto smo razmjenili veći broj replika, mislio sam da ćeš povezat sve to.
Govorimo uopće o neuklearnoj tehnologiji, kako rekoh ranije, Iran kada u potpunosti ovlada tom tehnologijom, može je relativno lahko iskorisiti i u vojne svrhe . Ti to znaš, ja to znam, ameri to znaju, svi to znaju. Pa znaju i Rusi, e pa kad znaju zašto su im pomagali u razvoju iste i obuci tehničkog osoblja. Zašto? Zašto su im sagradili reaktor Bashira (mislim da se tako zove) Zašto? Nisu morali, i bez Rusa Iranci ne bi bili ni blizu gdje su sada u pogledu svog nukleanog programa.
Pa vracamo se opet na pocetak - ja ti govorim da napraviti nuklearnu bombu iz nuklearnog reaktora koji se koristi za obogacivanje uranija za nuklearne elektrane - nije lako. Za to treba dodatna tehnologija.
Ovu konvencionalnu su dijelili i Amerikanci, i sakom i kapom, mnogima, ukljucujuci i Irance.
Da, treba...ali razviti je uz već postojeće potencijale (koje Iran ima i koje su im posebno Rusi pomogli razviti u posljednjih 15ak godina) i nije tako teško kao što se misli. Japan da želi, može imati n bombu za max 3-5 godina, bez ičije pomoći. Zašto? Jer imaju sve što im je potrebno, od specijaliziranih ustanova, tehničkog kadra pa nadalje...Ne trebaju njima Rusi tu tehnologiju predati u ruke crno an bijelo, dovoljno ej što su im pomogli da steknu uslove za razvijanje te dodatne tehnologije - kako je ti zoveš.
Naravno, Iranska bomba ne bi bila jednaka novoj generaciji američkih za koje je ona iz Hirošime petarda. Ali ipak bi bila n. bomba.
scimitar19
Posts: 71
Joined: 24/03/2011 16:14

#3941 Re: IRAN

Post by scimitar19 »

jeza u ledja wrote:
Melodicni wrote:a odakle ideja nekom da ce Iran ikog napasti?
Mozda otuda sto njihov predsjednik govori da Izrael nema pravo da postoji i govori o nestanku istog sa mape?
joj zar i ti jos pusis zapadnu propagandu o tome kako je Ahmedinejad ˇrekaoˇ da Izrael treba zbrisati sa lica zemlje, jer
se nekom cionistickom segrtu tako naredilo da pogresno prevede ono sto je iranski predsjednik stvarno rekao, a to je da ce se izraelski rezim sam nestati ili urusit se...
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9626
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#3942 Re: IRAN

Post by fidoremilienko »

jeza u ledja wrote:
Melodicni wrote:a odakle ideja nekom da ce Iran ikog napasti?
Mozda otuda sto njihov predsjednik govori da Izrael nema pravo da postoji i govori o nestanku istog sa mape?
Šta je loše u tome da napadu Izrael? :roll: :D
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3943 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jeza u ledja wrote:
Melodicni wrote:a odakle ideja nekom da ce Iran ikog napasti?
Mozda otuda sto njihov predsjednik govori da Izrael nema pravo da postoji i govori o nestanku istog sa mape?
Laz!!!
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#3944 Re: IRAN

Post by harač »

slabo nešto mossad ubija ove naučnike, tek četvoro u dvije godine. istina, najavili su nove metode likvidacije u 2012
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#3945 Re: IRAN

Post by simpozijum delirijum »

ima negdje link na ovoj temi neko je postavio tacan prevod sa Farsi jezika sta je Ahmo' rekao ;
"cionizam mora nestati sa lica planete "
nije rekao da Izrael mora nestati
isto kao sto i neo-nacizam mora nestati ili Muslimanski ili Krscanski fundamentalizam ili bilo koji extremizam
a Americka mornarica upotrebljava u tjesnacu Hormuz vrlo pametne i simpaticne "vojnike"
Delfine !
sluze za otkrivanje podmorskih mina , te kao straza protiv podvodnih diverzanata , a dali te lijepe i pametne zivotinje koriste i kao napadacko oruzje ? sumnjam ! Delfini su previse inteligentni za brutalnost kakvu covjek posjeduje
http://news.yahoo.com/navy-depending-do ... 06787.html
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#3946 Re: IRAN

Post by harač »

lijepo je vidjeti ograđivanje od fašističkih ideja uništenja čitavih država, ali ne i ideologija, ali mislim da nema smisla tvrditi da je ahmedinedžad imao samo ovo drugo na umu
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#3947 Re: IRAN

Post by denzel979 »

harač wrote:lijepo je vidjeti ograđivanje od fašističkih ideja uništenja čitavih država, ali ne i ideologija, ali mislim da nema smisla tvrditi da je ahmedinedžad imao samo ovo drugo na umu
kad smo vec kod toga :arrow: americki predsjednicki kandidat porice da uopce postoji palestinska nacija tj. palestinci, a takvih (politickih) likova je prepun i izrael, pa niko od "demokrata" nije reagovao i rekao da su oni (ameri i izraelci) prijetnja za svjetski mir. sta cemo s njima?! bombardovanje, sankcije, ili nesto trece? ocigledno je da se radi o duplim arsinima tj licemjerstvu.
insomnija
Posts: 51
Joined: 27/03/2010 12:40

#3948 Re: IRAN

Post by insomnija »

Engleski prevod kompletnog govora:
http://www.nytimes.com/2005/10/30/weeki ... 1153800000

Sporni pasaž u prevodu glasi: „Our dear Imam said that the occupying regime must be wiped off the map and this was a very wise statement. We cannot compromise over the issue of Palestine.“

Original na pezijskom: “in rezhim-e eshghalgar bayad az safhe-ye ruzgar mahv shavad.”

Middle East Research Institutes kaže, da A.n. nije koristio ni riječ "karta". Po njihovom, A.n. je rekao da "režim koji je okupirao Jerusalem, mora biti odstranjen sa stranica istorije."

Lijep primjer kako se poluistinitim informacijama po potrebi "stavljaju zubi", da može ujesti.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3949 Re: IRAN

Post by jefferson »

denzel979 wrote:
harač wrote:lijepo je vidjeti ograđivanje od fašističkih ideja uništenja čitavih država, ali ne i ideologija, ali mislim da nema smisla tvrditi da je ahmedinedžad imao samo ovo drugo na umu
kad smo vec kod toga :arrow: americki predsjednicki kandidat porice da uopce postoji palestinska nacija tj. palestinci, a takvih (politickih) likova je prepun i izrael, pa niko od "demokrata" nije reagovao i rekao da su oni (ameri i izraelci) prijetnja za svjetski mir. sta cemo s njima?! bombardovanje, sankcije, ili nesto trece? ocigledno je da se radi o duplim arsinima tj licemjerstvu.
Zato je americki predsjednicki KANDIDAT, a ne predsjednik drzave!
Ja koliko znam Iran je ugoscavao David Duka-a, carobnjaka KKK, koji negira holokaust, prava crnaca, ono arijevska rasa i sl sranja!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3950 Re: IRAN

Post by jefferson »

scimitar19 wrote:
jeza u ledja wrote:
Melodicni wrote:a odakle ideja nekom da ce Iran ikog napasti?
Mozda otuda sto njihov predsjednik govori da Izrael nema pravo da postoji i govori o nestanku istog sa mape?
joj zar i ti jos pusis zapadnu propagandu o tome kako je Ahmedinejad ˇrekaoˇ da Izrael treba zbrisati sa lica zemlje, jer
se nekom cionistickom segrtu tako naredilo da pogresno prevede ono sto je iranski predsjednik stvarno rekao, a to je da ce se izraelski rezim sam nestati ili urusit se...
Nije bas rekao da nema pravo, ali je jasno rekao da, citiram: Izrael treba zbrisati s lica zemlje!
Post Reply