IRAN

Post Reply
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#19876 Re: IRAN

Post by espn »

Kikibombona wrote:
mirsek wrote:Sto ovako ne navijas da izrahell bombarduju sta rade Palestincima.
Ah da, oportunista koji ima kompleks prema muslimanima. :thumbup:
Zasto ti ne navijas da bombarduju Tursku za ono sto rade Kurdima?

Ja nigdje ne navijam za rat. U kuci mu bio ko god za rat navija. Ja navijam da Iran sjedne za pregovaracki sto, da prekine noruzavanje siitskih paravojnih formacija, da prekine sa programom izrade dalekometnih raketa i da unisti i potpuno obustavi program za razvoj nuklearnog oruzja. E za to navijam. I podrzavam americke sankcije i trebaju biti jos zesce dok se Iran ne vrati u normalu.
Iran se nikad nece vratiti u normalu kako ti mislis. A kurdi nikad nece dobiti slobodu.
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#19877 Re: IRAN

Post by Baki19 »

Amerika propada kao super sila. Nijedan rat ne mogu dobiti a narocito sa nesposobnim Trumpom. Iran je nekoliko puta zaprijetio Americi da ne moze srusiti rezim Islamske Revolucije i muslimani su u ovom trenutku jedinstveni da je opstanak iranskog rezima nuzan i da Palestinci zarko ocekuju da iranska armija umarsira u Tel Aviv ili Jaffu.
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#19878 Re: IRAN

Post by bogoljub »

Američka bespilotna letjelica RQ-4 Global Hawk jedna je od najsofisticiranijih vojnih letjelica u američkom posjedu, cijena jedne iznosi oko 200 milijuna USD (model MQ-4C, koji je navodno srušen, još je i skuplji - oko 220 milijuna USD) , a kada istu sruši Iran - i to s raketnim sustavom vlastite proizvodnje - to je velika vijest čak i mimo one još veće koja se tiče potencijalne vojne eskalacije između Irana i SAD-a.
User avatar
basar
Posts: 1055
Joined: 06/05/2013 09:15
Location: Sarajevo

#19879 Re: IRAN

Post by basar »

Baki19 wrote:Amerika propada kao super sila. Nijedan rat ne mogu dobiti a narocito sa nesposobnim Trumpom. Iran je nekoliko puta zaprijetio Americi da ne moze srusiti rezim Islamske Revolucije i muslimani su u ovom trenutku jedinstveni da je opstanak iranskog rezima nuzan i da Palestinci zarko ocekuju da iranska armija umarsira u Tel Aviv ili Jaffu.
InšaAllah, kada bi svi imali stav poput tebe, to bi se još više ubrzalo. To će se desiti svakako, prije ili poslije.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22556
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#19880 Re: IRAN

Post by SmokingMan »

:lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#19881 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

muzicar_iz_parka wrote:Jest Iran želi rat, pa njihovi dronovi kruže u vazdušnom prostoru Amerike.
Kikiju se istrošili argumenti o ljudskim pravima, pa nek bude Amerika glavna, kud puklo da puklo.
Svijet bez postojanja međunarodnog prava i poštovanja postignutih sporazuma ne bi valjao ni za koga, jer to vodi u anarhiju i haos velikih razmjera.
Kad se i ostali veliki igrači budu počeli voditi tim američkim "ja sam sila", onda najebu svi slabiji u njihovom okruženju.
Pa tako je od kada je svijeta i vijeka. Nikad nije bilo drugacije. Medjunarodno pravo je instrument u rukama velikih sila koje koriste kako njima odgovara. Medjunarodno pravo de facto ne postoji i nikada nije postojalo.

Ni Ameriku ni Iran ne zanimaju medjunarodne konvencije. Iranski rezim u svojoj zemlji jebe narod kako hoce i boli ih qrac za bilo kakve medjunarodne ugovore. Jednako boli qrac Rusiju, Kinu, Tursku itd. Sve je to jedna velika sarena laza.

Ono sto je zaista vazno je odnos snaga na terenu. Samo to diktira procese.

Ja bih volio da je ljudski rod na takvom nivou da postoji medjunarodno pravo i konvencije o ljudskim pravima koje ce biti univerzalne i koje ce postovati sve drzave. Medjutim...
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19882 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Perzijske macke su dobro obucene za americke dronove.

Image
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7583
Joined: 22/01/2008 18:17

#19883 Re: IRAN

Post by Lincoln-Burrows »

Baki19 wrote:Amerika propada kao super sila. Nijedan rat ne mogu dobiti a narocito sa nesposobnim Trumpom. Iran je nekoliko puta zaprijetio Americi da ne moze srusiti rezim Islamske Revolucije i muslimani su u ovom trenutku jedinstveni da je opstanak iranskog rezima nuzan i da Palestinci zarko ocekuju da iranska armija umarsira u Tel Aviv ili Jaffu.
Ovo me podsjetilo na svjetsko nogometno prvenstvo kada je netko od forumaša na pdf nogomet
odma na startu prognozirao siguran prolazak Maroka i Egipta.
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#19884 Re: IRAN

Post by Baki19 »

basar wrote:
Baki19 wrote:Amerika propada kao super sila. Nijedan rat ne mogu dobiti a narocito sa nesposobnim Trumpom. Iran je nekoliko puta zaprijetio Americi da ne moze srusiti rezim Islamske Revolucije i muslimani su u ovom trenutku jedinstveni da je opstanak iranskog rezima nuzan i da Palestinci zarko ocekuju da iranska armija umarsira u Tel Aviv ili Jaffu.
InšaAllah, kada bi svi imali stav poput tebe, to bi se još više ubrzalo. To će se desiti svakako, prije ili poslije.
Naravno. Inshallah da se Bliski Istok ocisti od Amerikanaca i Cionista. Jedina zemlja koja iskreno podrzava Palestinu je Iran. Cionisti se ne oglasavaju i sute kao kurve. Amerika ne moze vise upravljati muslimanima i vrijeme da se protjera Amerika sa Bliskog Istoka.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#19885 Re: IRAN

Post by Mišo_Kovač »

Od ponedjeljka već da Iran počme proćerivat amerikance s bliskog istoka :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#19886 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

espn wrote:Iran se nikad nece vratiti u normalu kako ti mislis. A kurdi nikad nece dobiti slobodu.
Nista nije vjecno, sve ovozemaljsko ima pocetak i kraj. Ko bi rekao da ce propasti sva velika crstva. Svemu je dosao kraj.

Jedno je sigurno, nijedna okupacija nije vjecno trajala. Svaka ima vijek trajanja.

...

A Iran ce se vratiti u normalu, budi siguran u to. Umjesto sto proizvode rakete bolje bi im bilo da resurse usmjere na tehnologiju, da proizvode kompjutere, automobile, nesto od cega ce gradjani imati koristi. Neka se ugledaju na Japan i Juznu Koreju. Amerika nece dozvoliti da Iran vojnom silom zagospodari BI. To ne zeli ni islamski svijet predvodjen Saudijskom Arabijom. Iran nece dominirati regijom.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#19887 Re: IRAN

Post by The 51st State »

Objektivno je ovo velika sljaga americkoj vojsci I pitanje je kako ce odgovoriti jer su sa ovim cinom soldnog tehnoloskog kredibiliteta izgubil
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#19888 Re: IRAN

Post by Baki19 »

Porodica Saud je americka marioneta i doci ce vrijeme kad ce se gradjani Saudijske Arabije pobuniti protiv kraljevske porodice. Porodica Saud je dosta vladala zemljom i krivci su sto su se stavili na stranu Amerike i Izraela. Palestinci to ne mogu oprostiti porodici Saud i vrijeme je da se cuvari Mekke i Medine smijene i da tu duznost preuzme mezhebski Islam. Ja navijam za Katar koji je uspio da se oduprije sankcijama Saudijske Arabije i UAEa. Katar stiti Turska i ne smije niko okupirati Katar.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#19889 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Baki19 wrote:Porodica Saud je americka marioneta i doci ce vrijeme kad ce se gradjani Saudijske Arabije pobuniti protiv kraljevske porodice. Porodica Saud je dosta vladala zemljom i krivci su sto su se stavili na stranu Amerike i Izraela. Palestinci to ne mogu oprostiti porodici Saud i vrijeme je da se cuvari Mekke i Medine smijene i da tu duznost preuzme mezhebski Islam. Ja navijam za Katar koji je uspio da se oduprije sankcijama Saudijske Arabije i UAEa. Katar stiti Turska i ne smije niko okupirati Katar.
Gradjani Saudijske Arabije zive pet puta bolje od gradjana Irana.

Prosjecna plata u Rijadu:

1 330 eura

https://www.numbeo.com/cost-of-living/i ... rrency=EUR

Prosjecna plata u Teheranu:

320 eura

https://www.numbeo.com/cost-of-living/i ... rrency=EUR

Jos nakon ovih sankcija situacije je puno gora. Afganistanski radnici su napustili Iran jer sada vise mogu zaraditi u Kandaharu nego iranskim gradovima.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#19890 Re: IRAN

Post by sportman1 »

Kikibombona wrote:
mirsek wrote:Sto ovako ne navijas da izrahell bombarduju sta rade Palestincima.
Ah da, oportunista koji ima kompleks prema muslimanima. :thumbup:
Zasto ti ne navijas da bombarduju Tursku za ono sto rade Kurdima?

Ja nigdje ne navijam za rat. U kuci mu bio ko god za rat navija. Ja navijam da Iran sjedne za pregovaracki sto, da prekine noruzavanje siitskih paravojnih formacija, da prekine sa programom izrade dalekometnih raketa i da unisti i potpuno obustavi program za razvoj nuklearnog oruzja. E za to navijam. I podrzavam americke sankcije i trebaju biti jos zesce dok se Iran ne vrati u normalu.


- pitam se gdje ti zivis??
iran na normalu a ostali su valjda na normali!!
jel tako???
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#19891 Re: IRAN

Post by Baki19 »

Kikibombona wrote:
Baki19 wrote:Porodica Saud je americka marioneta i doci ce vrijeme kad ce se gradjani Saudijske Arabije pobuniti protiv kraljevske porodice. Porodica Saud je dosta vladala zemljom i krivci su sto su se stavili na stranu Amerike i Izraela. Palestinci to ne mogu oprostiti porodici Saud i vrijeme je da se cuvari Mekke i Medine smijene i da tu duznost preuzme mezhebski Islam. Ja navijam za Katar koji je uspio da se oduprije sankcijama Saudijske Arabije i UAEa. Katar stiti Turska i ne smije niko okupirati Katar.
Gradjani Saudijske Arabije zive pet puta bolje od gradjana Irana.

Prosjecna plata u Rijadu:

1 330 eura

https://www.numbeo.com/cost-of-living/i ... rrency=EUR

Prosjecna plata u Teheranu:

320 eura

https://www.numbeo.com/cost-of-living/i ... rrency=EUR

Jos nakon ovih sankcija situacije je puno gora. Afganistanski radnici su napustili Iran jer sada vise mogu zaraditi u Kandaharu nego iranskim gradovima.
Nije sve u novcu nego je do obraza. Muslimani ne mogu oprostiti porodici Saud sto se uortacila sa Cionistima. Porodica Saud ne moze biti cuvar Mekke i Medine. Mora se svrgnuti taj truli rezim koji namece hadzijama nesto sto nije do mezheba.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#19892 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

sportman1 wrote:- pitam se gdje ti zivis??
iran na normalu a ostali su valjda na normali!!
jel tako???
Trenutno su najveci problem Iran i Sjeverna Koreja. Nazalost, Sjevernoj Koreji se dozvolilo da napravi atomsku bombu i to je sada veliki problem.

Naravno, problem je Kina, pogledaj sta rade Ujgurima, trpaju ih u logore kao sto su radili nacisti. Ali Kina je previse ojacala i moze raditi sta hoce. Rusija je isto prejaka i zato moze uzeti Krim i sl.

Ovo je posljednja prilika da se vrati u normalu. Ako ojacaju vojne kapacitete bice jos bahatiji. Bolje sprijeciti nego lijeciti.

Hitlera se pustalo i svijet je otisao u pm.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50673
Joined: 29/12/2005 01:20

#19893 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Jao Trumpa kako se prosipa. :-) Hoce-nece, trte-mrte.
Na ovako nesto se samo cekalo, ukazivalo, frajer je do sad imao srece da ga ne zapadne kakva kriza, a ovu je sam zapoceo izlaskom iz sporazuma i novim sankcijama. Sad ga vuce u rat, iako on sam to nece. Nazalost on je toliko glup da ne razumije da se ne svodi samo na to sta ti hoces.

I dok s jedne strane uzivam u ovom iskazivanju nesposobnosti njegove administracije, s druge strane radi se o ratu, zrtvama, ogromnoj materijalnoj steti...koju ce neko drugi iskihavati.

Gledam teve, niko mu ba ne vjeruje. Kad mejnstrim mediji doslovce dovode u pitanje sve sto americka administracija kaze, dovode u pitanje istinitost obavjestajnih i vojnih izvjestaja o iranskim napadima, sumnjaju u false flag operacije, kad americki mejnstrim mediji na taj nacin izvjestavaju, onda shvatis koliko je srozan ugled pozicije americkog predsjednika. :-)

A Iranci, pogresno, izgleda misle da nemaju puno da izgube.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19894 Re: IRAN

Post by japin_mutapi »

iranci ovaj američki "neodgovor" pogrešno tumače kao strah i nespremnost
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50673
Joined: 29/12/2005 01:20

#19895 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
Kako nije, vazda nesto kukate. Slomili ste se pritiscuci EU da ih proglase teroristickom organizacijom. Sto li, Boze?!

Hizbullah je vojno i politicki zastupljen u Libanu, a podrsku dobiva na izborima, plus sto je u koaliciji sa ostalim njima naklonjenim/partnerskim strankama. Hizbullah je iskljucivo osnovan za borbu protiv Izraela, koji je tada harao (doslovno) Libanom. Na tome i na svojoj socijalnoj angaziranoscu su stekli simpatije i pokupili lovorike, koje im niko, uz Boziju pomoc, ne moze uzeti. Kada je Pompeo pokusao i zapoceti nekakav razgovor na tu temu, bio je poklopljen od strane predsjednika Libana, Michela Aouna.

Sra bi ti, da pustim suzu za poginulim Izraelcima? Vi ste ti koji "oplakujete" civile.

Koji "originalni" vodja? O kome pricas? Ako mislis na sehida Al-Sadra, ne kontam tvoju poentu :?
Da, al-Sadr, koji je mescini iranskog porijekla. Za njega se sumnja da ga je smaknula Homeinijeva frakcija, i da bi bio drukcija alternativa sahu od ovog sto je Iran dobio s revolucijom.

Sto se tice Hezbolaha, to je naoruzana paramilitarna organizacija unutar suverene drzave. Politicka stranka dobija glasove siitske populacije. Govorim o vojnom krilu. To nije dio nikakve zvanicne vojske. Konstantno su vrsili akcije na granici s Izraelom, a naravno sada u Siriji. Meni te definicije nisu bitne, ali kako drukcije nazvati takvu organizaciju do teroristickom?

A "socijalna angaziranost" i ostala naprdjivanja, sve je to lako kad dobijas pare od Irana. Isto vazi sa Hamasom u Gazi.

U Libanu postoje razne koalicije. Ono sto im je trenutno bitno je da se ovo preseravanje ovih tvojih i ovih vehbosa ne prosiri na njihovu zemlju. Kao i u Siriji, postoji labava koalicija izmedju svih koji nisu sunitski Arapi.
Tu pricu o ljubavi prema Hezbolahu mozes supljirati nekom drugom. Ponavljam Hezbolah je popularan samo onoliko koliko guraju prst u oko Izraelu. Bojim se da to Libancima nije jedini problem u zivotu, i nesto mi govori da tesko politicki mogu podrzavati stranu koja je saveznik Assada, koji su drmali Libanom 15-20 godina, vrsili atentate na njihove politicare (ukljucujuci i bas tog Michela Aouna) i koji su protjerani iz zemlje u masovnim protestima stotina hiljada gradjana Libana.

Liban i Bejrut su centar arapskog svijeta. Tamo ostali Arapi idu da dernece, nose labavu odjecu, piju, zajebavaju se. Takav mentalitet i zatucanost religioznih konzervativaca su dva razlicita svijeta, daleko od siromasnih bejrutskih predgradja koja drzi Hezbolah, ili juga/istoka zemlje gdje su sije vecina.

Mozda se tebi sa strane tako ne cini, ali nikom nije drago kad nesto za sta on izdvaja pare, glasove, energiju, se ulaze i trosi negdje na stranom tlu. Ovo vazi univerzalno za sve, Amerikance, Irance, Libance, itd. Budi apsolutno siguran da je popularnost Hezbolaha, kao i Revolucionarne garde, manja u Libanu i Iranu sto se vise uplicu u sukobe van granica zemlje. Oni brzo trose stecene poene, kod svojih ljudi. :wink: (Kao sto evo Trump ih trenutno sigurno trosi kod svojih sa ovim sranjem u Zalivu.)
Mozda su Iran i Hezbolah stekli simpatije u Siriji ili Jemenu, a Trump u Izraelu ili Saudiji, ali oni ih gube kod svojih ljudi, a to je ono sto je bitno. To je ono prvo sto upravo ti najmanje kontas, jer ti si tu stranac i gledas to sa strane, kroz medjunarodnu prizmu, pa ti sve to drukcije izgleda. Lako je iz Bosne mastati o nekim internacionalnim koalicijama, solidarnoscu, pomoci onima kojim treba i onda plasirati drugima svu tu pricu upakovanu u sarenu lazu, fin propagandni materijal koji nam ovdje podastires.
Ljudi o kojima pricas su ipak malo pametniji od toga. :wink:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50673
Joined: 29/12/2005 01:20

#19896 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

japin_mutapi wrote:iranci ovaj američki "neodgovor" pogrešno tumače kao strah i nespremnost
Pa prica ide tako da ili Iranci nemaju kontrolu nad akcijama svojih trupa (naravno, NAKON sto se ovako nesto desi to nece priznati) ili, a vidim to i ovi proiranski forumasi tako predstavljaju, Iran misli da nema sta da izgubi jer su ih toliko stegli sankcijama da moraju silom da se za nesto izbore.

U svakom slucaju ja ne vidim ovdje dobar izlaz za Trumpa. Ne znam sta on konta u svojoj glavi ali ako on misli da ce ajatolasi da se igraju s njim pokera ko Kim Jong-Il poprilicno se zajebo.

Medjunarodna politika je zajebana stvar. I kad nesto sto je neko mukotrpno pravio razbijes jednim potezom, kao sto je sporazum sa Iranom, onda ocekuj posljedice. Naravno, za razmisljanje cetiri poteza unaprijed treba malo vise mozga i iskustva. Ali eto Trump uci the hard way.

Kao sto rekoh, imao je do sad srece da ga ovako nesto nije zapalo ranije.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#19897 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Tramp na tviteru
President Obama made a desperate and terrible deal with Iran - Gave them 150 Billion Dollars plus I.8 Billion Dollars in CASH! Iran was in big trouble and he bailed them out. Gave them a free path to Nuclear Weapons, and SOON. Instead of saying thank you, Iran yelled..... 

....Death to America. I terminated the deal, which was not even ratified by Congress, and imposed strong sanctions. They are a much-weakened nation today than at the beginning of my Presidency when they were causing major problems throughout the Middle East. Now they are Bust!.... 

....On Monday they shot down an unmanned drone flying in International Waters. We were cocked & loaded to retaliate last night on 3 different sights when I asked, how many will die. 150 people, sir, was the answer from a General. 10 minutes before the strike I stopped it, not.... 

....proportionate to shooting down an unmanned drone. I am in no hurry, our Military is rebuilt, new, and ready to go, by far the best in the world. Sanctions are biting & more added last night. Iran can NEVER have Nuclear Weapons, not against the USA, and not against the WORLD!
:thumbup:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22768
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#19898 Re: IRAN

Post by GandalfSivi »

Koje ludilo svega mi, lik pojeba sve zivo.

Znaci, treba senat da glasa da se zabrani prodaja oruzja Saudijskoj Arabiji, i par sati prije toga americki dron "zaluta" u iranski zracni prostor, i ovi ga jos obore iz prve. Digne se panika, ali senatori ne nasjednu i fakat glasaju protiv prodaje oruzja (sest ili sedam republikanaca glasalo sa svim demokratama). I skontaju genijalci kada su vec ovdje popusili, daj da malo bombardujemo Iran, da se zakuha pa cemo se skontati (mislim fakat da im je to trenutno krajnji domet, bez ikakve jasne strategije), Trump na prvu odobri, ali onda skonta da je to ipak puno ljudi (procjene su bile oko 150 Iranaca da bi moglo zaginuti) i otkaze sve.

Bolton na tabletama svega mi, neokonzervativci sebi jebu mater sto nisu pomogli Hillary, Trumpa prenosi do podne i poslije podne, treba ovdje da se ukljuci medjunarodna zajednica, da se ide na smirivanje, ako pukne, puci ce do neba...
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#19899 Re: IRAN

Post by zrakomlat »

Kikibombona wrote: Image
Evo ih ko BiH, od onolike obale zapasti će ih samo Neum izgleda.
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#19900 Re: IRAN

Post by zrakomlat »

The 51st State wrote:
neki wrote:Iran prenio terorističke napade i na američko tlo...napali su rafineriju u Filadelfiji!!!!
jes, nasli neosteceni pasos na mjestu eksplozije :lol:
Jutros naletim na fb status
Prosuo sam ženi kahvu po stolnjaku i podmetno iranski pasoš.
Ko hin jebe
.
:D
Post Reply