Investiranje u zlato

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
zakonpera

Investiranje u zlato

Post by zakonpera » 05/12/2011 21:00

Koliko je na danasnjem vaktu isplativo i kakva su ocekivanja po pitanju trenda rasta cijena ove kovine. Osamdesete su bile slicne ovim godinama kada je zlato nenormalno skocilo pa ispuhalo. Ali danas imamo bar 2-3 milijarde vise ljudi koji imaju pristup zlatu. Kina postaje jedan od najvecih proizvodjaca, recesija, inflacija..itd..sve sto utice na rast. Da li je ocekivano i dalje rast cijene, stagnacija ili nagli pad. Da li se isplati ulagati kratkorocno, dugorocno.

casanova123
Has thanked: 1 time

Re: Investiranje u zlato

Post by casanova123 » 06/12/2011 09:15

ne znam puno o zlatu(ne pratim ga).

ali bih zelio samo da postavim jedno mini pitanje.
Jel se moze investirati u "naftu".. Nekako mi je logicno da ce nafta da pocne da raste nenormalno za jedno 50 godina.. kad necega ima sve manje znaci da ga mu raste cijena, zar ne? kad nestane nafte mozda ce se moci voziti sa brodovima na neki drugi pogon ili autima, ali avioni bez "nafte" su donji. Mislim nafta mi je nekako bas logicna za investiciju. Jeste da bi se kasno isplatilo ali bi se siplatilo djeci ili unucima :D

♥ Julianna ♥

Post by ♥ Julianna ♥ » 06/12/2011 09:30

Pa za nekih 50 godina će nafta biti prevazidjena, jer će se preći na druge vrste sirovine. Nedavno sam čitala da je svijet sad otprilike na polovini ukupnih zaliha nafte, ali su se potrebe u odnosu na ranije, višestruko multiplicirale i da se time i zalihe puno brže troše. Za 50 godina pitanje hoće li biti nafte uopšte.

talić

Post by talić » 06/12/2011 09:56

Meni je bez veze investitrati u nešto što ne stvara novu vrijednost. Novac jede inflacija na godišnjem nivou oko 3% i ako je kamata 4 ili 5% imaš realan prinos od 1 ili 2 %. Nekretnine kao investicija samo ako se mogu dobro rentati inače nema neke računice. Zlato se ne jede, nema neku nezamjenjivu primjenu. Daleko bolje bi bilo investirati u materijale i sirovine kojih ima vrlo malo i čija primjena se povećava, kao npr. litium. Što se nafte tiče koliko se sjećam 1980 se govorilo da će se zalihe iscrpiti do 2020. god iako se nije računalo sa ovakvim trendom rasta potrošnje. Tako da će 2050. godine reći da je ima do 2100. godine. U augustu mjesecu su Norvežani pronašli velike rezerve nafte od cca. 400 miliona barela. Još je mnogo nafte neotkrivene. U Kanadi iz naftnog škriljca mogu proizvoditi naftu sigurno još 100 godina. Sve je igra krupnog kapitala. Moj savjet zaboravi zlato.
Last edited by talić on 06/12/2011 09:58, edited 1 time in total.

alibegoa
Has thanked: 5 times

Post by alibegoa » 06/12/2011 09:57

samo zlatni nakit nije "zlato" u koje se isplati investirati.

♥ Julianna ♥

Post by ♥ Julianna ♥ » 06/12/2011 10:34

talić wrote:Meni je bez veze investitrati u nešto što ne stvara novu vrijednost. Novac jede inflacija na godišnjem nivou oko 3% i ako je kamata 4 ili 5% imaš realan prinos od 1 ili 2 %. Nekretnine kao investicija samo ako se mogu dobro rentati inače nema neke računice. Zlato se ne jede, nema neku nezamjenjivu primjenu. Daleko bolje bi bilo investirati u materijale i sirovine kojih ima vrlo malo i čija primjena se povećava, kao npr. litium. Što se nafte tiče koliko se sjećam 1980 se govorilo da će se zalihe iscrpiti do 2020. god iako se nije računalo sa ovakvim trendom rasta potrošnje. Tako da će 2050. godine reći da je ima do 2100. godine. U augustu mjesecu su Norvežani pronašli velike rezerve nafte od cca. 400 miliona barela. Još je mnogo nafte neotkrivene. U Kanadi iz naftnog škriljca mogu proizvoditi naftu sigurno još 100 godina. Sve je igra krupnog kapitala. Moj savjet zaboravi zlato.
Ali bez obzira, mislim da će se svakako u budućnosti prelaziti na ekološki prihvatljivije sirovine. Možda ne u bližoj budućnosti, ali ako govorimo o periodu od 50 godina, sigurno je da nafta neće biti primarna sirovina i da će se potrebe za naftom smanjiti ili će se naći alternativa. Govorim dakle o neminovnom progresu i zato mislim da nafta za 50 godina uopšte neće biti atraktivna sirovina.

Pa evo recimo za 20 godina, velika većina domaćinstava će koristiti solarnu energiju kao danas na prim plin, to će biti sasvim normalno, pasivne kuće će biti standard u gradnji, auta će biti na struju...itd.

casanova123
Has thanked: 1 time

Post by casanova123 » 06/12/2011 11:38

a kako ce se onda letjeti avionom? kako ce da rade brodovi? ne vjerujem da ce da rade na neku drugu sirovinu osim nafte?
ono sto je rekao talić, vezano za nekretnine je dobro rekao(moje misljenje).
nekretnina ce da stoji, moze se iznajmljivati i vracati ulozene pare.. :D

♥ Julianna ♥

Post by ♥ Julianna ♥ » 06/12/2011 12:24

Ne znam kako će se letjeti avionom, raditi brodovi , industrija, ali progres očito ide u smjeru traženja alternativnih sirovina i izvora energije, i to između ostalog i zbog očuvanja okoliša. Zato mislim da nafta neće biti atraktivna u budućnosti, a i zalihe se rapidno troše, ne ulazim sad u tom hoće li šbbkbb biti otkriveno još nekih nalazišta.

zakonpera

Post by zakonpera » 07/12/2011 16:12

Sto se tice energenata definitivno nafta ce da ide u historiju i prelazi se na litijum, vodik, atomsku energiju itd..manjom potraznjom i sve vecim otkricima nafte (razvojem novih tehnologija) i efektivnijom nalaskom, crpljenjem i obradom na kontu toga definitivno cijena ce da pada (ako izuzmemo pojedine spekulativne aktivnosti ali sve na mahove). Cijena zlata u buducnosti je misterija..nestabilno trziste novca, kapitala ce uzrokovati nova poskupljenja, ali do kada..pitanje je. Ko je imao prije 5-6 godina kilu zlata..sada prodajom bi mogao zaraditi jos jednu trecinu od sale.

skyhs0168

Post by skyhs0168 » 07/12/2011 20:04

Investicija u zlato moze donijeti dobar povrat za investitora, ali nije bas dobro za ekonomiju, jer nestvara vrijednost. nemozes pojest zlato ili se oprat snjim itd...
Treba investirati u nesto sto ce stvoriti vrijednost.

Stednja nije izlaz iz krize EU, vec racionalno trosenje.

HM 2011

Post by HM 2011 » 07/12/2011 20:14

Investiranje u zlato sada nije preporučljivo,

možda za par godina dok se cijene ne stabilizuju....

Obrati pažnju zlato je valuta kao i novac, zlato nije moneta, novac je i moneta i valuta....

Zlato ima svoju investicijsku vrijednost ali samo kada mu je cijena relativno stabilna, sada ga skoro niko ne prihvata kao investiciju ili prihvata po sniženoj cijeni u odnosu na novac....

Sačekaj dok prođe inflacija vrijednosti novca pa onda kupuj zlato, pa onda ide opet inflacija i tako ukrug...

Zlato je dobro kupovati kao zaštitu od propadanja koje inflacija papirnog novca nosi sa sobom, kao investicija - moje je mišljenje SADA NIJE VRIJEME.

talić

Post by talić » 14/12/2011 20:14

evo ga na 1.569,46 $ za finu uncu. :roll:

Post Reply