Investiranje u otvorene investicijske fondove

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
SimkeA

Investiranje u otvorene investicijske fondove

Post by SimkeA » 10/03/2012 15:17

Pozdrav svima,

nedavno sam procitao vijest da je otvoren jos jedan investicijski fond "Raiffeisen CASH". U pocetku nisam obracao veliku paznju ali sam kasnije saznao da je novcana sredstva u slucaju ulaganja potrebno uplatiti kod Hypo banke. Ovo je zaista cudno i logicno je bilo ocekivati da je fond u vlasnistvu Raiffeisen banke. Da li je ovo uobicajena praksa ili naznaka neceg drugog?

Osim toga, jako je cudno da u ovom vremenu opce krize dolazi do otvaranja jos jednog investicionog fonda (pored BIG, Prevent i dr.). Zasto bi neko ko ima visak novca trebao ulagati u investicione fondove, pogotovo u nestabilnoj zemlji kao sto je nasa?
Da li je zaista moguce da je ulaganje u ovakve fondove na duzi rok isplativije od orocene stednje?

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Investiranje u otvorene investicijske fondove

Post by drndalo » 10/03/2012 16:41

Investicijske fondove nemoj mijesati sa ovim privatizacijskim...

Uobicajeno je da je kod osnivanja novog fonda, neko "neutralan" koristi kao mjesto za deponovanje para, dok ih se na nakupi dovoljno da upis vlasnistva u fond bude vazeci... Obicno upis bude usjesan ako se nakupi min. 80% od zamisljene sume...

Teoretski to nije losa ideja, oni ulazu u vrijednosne papire, na osnovu toga rastu/padaju, a ti si vlasnik dijela njih... Mozda je sada i bolje vrijeme za to nego dok su berze bile "jake", jer su sada cijene vrijednosnih papira nize, i morace rasti, time ce rasti i vrijednost fonda... Koliko brzo ce to biti, volio bih i ja znati, da sta zaradim... :wink:

SimkeA

Post by SimkeA » 10/03/2012 17:42

drndalo wrote:Investicijske fondove nemoj mijesati sa ovim privatizacijskim...
Pa koliko onda ima tih investicijskih fondova kod nas? Zar i PIF-ovi nisi investicijski fondovi?

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Post by drndalo » 10/03/2012 17:52

Znam da ima Hypo, bio je jos jedan ali je taj vec zatvoren...

PIF, Privatizacijsko Investicijski fondovi... Ne sjecam se da je kada iko od njih ista dodatno Investirao u njih nakon sto su formirani kao Privatizacijski za skupljati one lazne pare u obliku certifikata...

Entropio
Has thanked: 2 times

Post by Entropio » 10/03/2012 18:11

drndalo wrote:Znam da ima Hypo, bio je jos jedan ali je taj vec zatvoren...
Ja znam da je bio Eurohaus Balanced, ali ne znam da li rade još uvijek.

SimkeA

Post by SimkeA » 10/03/2012 19:20

Iz vaših odgovora bi se dalo zakljuciti da su fondovi ovog tipa novi kod nas te da su vrlo rizicni (tim prije sto se ne zna da li neki ranije otvoreni rade jos uvijek).
Sto se tice ovog fonda eurohaus, sudeci prema ovom linku
http://www.eurohaus-invest.ba/balanced
moze se zakljuciti da su se kupovale dionice uglavnom propalih domacih preduzeca.

Entropio
Has thanked: 2 times

Post by Entropio » 10/03/2012 19:27

SimkeA wrote:Iz vaših odgovora bi se dalo zakljuciti da su fondovi ovog tipa novi kod nas te da su vrlo rizicni (tim prije sto se ne zna da li neki ranije otvoreni rade jos uvijek).
Eurohaus Balanced je pokrenut neposredno prije "krize" i... ne znam je li izdržao mali ili nikakav priliv novca od strane investitora. Inače, kad govorimo o riziku, ovaj fond je balanced (kao što mu ime kaže), što znači da je rizik minimalan, laički rečeno. Postoje i unbalanced/hedge fondovi gdje je rizik veći, ali su i prinosi proporcionalni tome.

Ricken
Been thanked: 2 times

Post by Ricken » 12/03/2012 16:32

SimkeA wrote:
drndalo wrote:Investicijske fondove nemoj mijesati sa ovim privatizacijskim...
Pa koliko onda ima tih investicijskih fondova kod nas? Zar i PIF-ovi nisi investicijski fondovi?
Svi PIF-ovi su negdje krajem 2007. godine transformirani u IF-ove prema pravilima komisije za vrijednosne papire.

To za HYPO Banku i račun znači da je banka depozitar - Hypo Banka, eh sad moguće da su se morali opredjeliti za tu banku eventualno zbog zakona o investicjksim fondovima, što bi bilo i logično, da depozitar nemože biti povezano lice s obzirom na njegov značaj za finansijske izvještaje i određivanje neto vrijednosti fonda koja je determinanta ekonosmkih odluka. Nekažem da jeste tako, jer nisam čitao zadnje izmjene zakona iz ove oblasti, a bile su negdje 2009 ili 2010. Prije nije bilo takvih ograničenja koliko me pamet služi.

Post Reply