INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#1 INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by casper_ »

zna li iko kAkva je procedura ?
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#2 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by Miki123 »

Stan pod hipoteku, zabrana na platu i mjenice..
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#3 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by casper_ »

Miki123 wrote:Stan pod hipoteku, zabrana na platu i mjenice..
ovaj stan sto kupim??
ima li neko iskustva po tom pitanju
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#4 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by semmy »

isti taj kredit bio prije 3 godine...uzela za gradnju kuce, dala mama stan pod hipoteku 1:1,5
oni ti daju vjestaka, on dodje na lice mjesta, slika i napravi procjenu ( cca 250 km bilo 2007g )
notar napravi ugovor o hipoteci, potpisete i naplati 10% ( od visine kredita )+ pdv
14km upis banke na nekretninu koja je pod hipotekom
kad svi papiri budu gotovi odes u banku, potpises i dobijes pare


sretno
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#5 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by casper_ »

semmy wrote:isti taj kredit bio prije 3 godine...uzela za gradnju kuce, dala mama stan pod hipoteku 1:1,5
oni ti daju vjestaka, on dodje na lice mjesta, slika i napravi procjenu ( cca 250 km bilo 2007g )
notar napravi ugovor o hipoteci, potpisete i naplati 10% ( od visine kredita )+ pdv
14km upis banke na nekretninu koja je pod hipotekom
kad svi papiri budu gotovi odes u banku, potpises i dobijes pare


sretno
ma kakav stan ??
ja nemam nis pod hipoteku.
moze li taj stan sto se kupi biti hipoteka
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#6 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by semmy »

casper_ wrote:
semmy wrote:isti taj kredit bio prije 3 godine...uzela za gradnju kuce, dala mama stan pod hipoteku 1:1,5
oni ti daju vjestaka, on dodje na lice mjesta, slika i napravi procjenu ( cca 250 km bilo 2007g )
notar napravi ugovor o hipoteci, potpisete i naplati 10% ( od visine kredita )+ pdv
14km upis banke na nekretninu koja je pod hipotekom
kad svi papiri budu gotovi odes u banku, potpises i dobijes pare


sretno
ma kakav stan ??
ja nemam nis pod hipoteku.
moze li taj stan sto se kupi biti hipoteka
naravno da moze ali mora biti 1:1,5 bar ej tada bilo, ne znam koliko je sad
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#7 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by casper_ »

semmy wrote:
casper_ wrote:
semmy wrote:isti taj kredit bio prije 3 godine...uzela za gradnju kuce, dala mama stan pod hipoteku 1:1,5
oni ti daju vjestaka, on dodje na lice mjesta, slika i napravi procjenu ( cca 250 km bilo 2007g )
notar napravi ugovor o hipoteci, potpisete i naplati 10% ( od visine kredita )+ pdv
14km upis banke na nekretninu koja je pod hipotekom
kad svi papiri budu gotovi odes u banku, potpises i dobijes pare


sretno
ma kakav stan ??
ja nemam nis pod hipoteku.
moze li taj stan sto se kupi biti hipoteka
naravno da moze ali mora biti 1:1,5 bar ej tada bilo, ne znam koliko je sad
moze li mi neko objasniti sta znaci 1:1,5
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#8 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by semmy »

visina kredita 1 a visina nekretnine 1,5
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#9 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by casper_ »

semmy wrote:visina kredita 1 a visina nekretnine 1,5

jel dam stan pod hipoteku koji vrijedi 150000 hiljada za 100000 kredita....
EUROBIH
Posts: 1032
Joined: 03/09/2009 18:57

#10 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by EUROBIH »

casper_ wrote:
semmy wrote:isti taj kredit bio prije 3 godine...uzela za gradnju kuce, dala mama stan pod hipoteku 1:1,5
oni ti daju vjestaka, on dodje na lice mjesta, slika i napravi procjenu ( cca 250 km bilo 2007g )
notar napravi ugovor o hipoteci, potpisete i naplati 10% ( od visine kredita )+ pdv
14km upis banke na nekretninu koja je pod hipotekom
kad svi papiri budu gotovi odes u banku, potpises i dobijes pare


sretno
ma kakav stan ??
ja nemam nis pod hipoteku.
moze li taj stan sto se kupi biti hipoteka
onda uzimaš stan na lizing
pama
Posts: 53
Joined: 23/03/2010 11:52

#11 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by pama »

casper_ wrote:
semmy wrote:visina kredita 1 a visina nekretnine 1,5

jel dam stan pod hipoteku koji vrijedi 150000 hiljada za 100000 kredita....


Za novi stan ti je hipoteka 1:1
Za stari je oko 1:1.2 do 2 zavisi gdje i kako

npr:stan je vrijednosti 100 000Km,banka ga procjenjuje na 80 000,ostatak mozes ti namjeriti iz drugih izvora ili pronaci jake jamce s tim da ti treba i zivotno osiguranje,osiguranje stana itd..
Uglavnom,100 000 na 25 god,vracas cirka 250 000
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#12 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by Miki123 »

casper_ wrote:
semmy wrote:visina kredita 1 a visina nekretnine 1,5

jel dam stan pod hipoteku koji vrijedi 150000 hiljada za 100000 kredita....

Da.. evo ti procedura:

Kod notara zaključiš ugovor o prodaji u kojem se obavežeš prodavcima da ćeš cijenu isplatiti iz kredita ostvarenog kod neke od poslovnih banaka. Prodavac se tebi obaveže da će nakon ugovora o prodaji zaključiti ugovor o zasnivanju hipoteke na tom stanu u kojem će se pojaviti kao založni dužnik. U ugovoru u prodaji se izostavi tabularna izjava (najvažniji dio ugovora bez koje nema knjiženja 1/1 u zemljišnoj knjizi).

Ti sa takvim ugovorom ideš u banku koja ti odobrava kredit. Nakon što bude odobren kredit, potpišeš u banci ugovor o kreditu u kojem se definiše iznos kredita, kamata i ostali uslove i sa tim ugovorom ideš kod notara pod II put.

Kod notara, ti u svojstvu korisnika kredita i tvoj prodavac u svojstvu založnog dužnika, zaključite Ugovor o zasnivanju hipoteke sa bankom kao založnim povjeriocem.
Odmah nakon uknjižbe hipoteke u C teretni list izvadka iz knjige položenih ugovora, ti dobivaš novac kojeg doslovno i ne vidiš jer se prebacuje na račun tvog prodavca za stan.
Kada se novac prebaci na račun prodavca, ti ili on nosite Notaru potvrdu da je transakcijsa izvršena i da je cijena isplaćena u cijelosti, a Notar tebi kao Kupcu izdaje optravak (kopiju) ugovora o prodaji nekretnine koja sadrži tabularnu izjavu (onaj najvažniji dio ugovor u kojem ti prodavac daje saglasnost da prepišeš stan na svoje ime sa dijelom od 1/1).

Ti onda plaćaš porez, nosiš ugovore od notara u poresku upravu u općini u kojoj se nekretnina nalazi da ti se na njih stavi pečat, i onda ideš u zk. ured Općinskog suda u Sarajevu (šenoina) i predaješ ugovor za upis vlasništva na svoje ime sa 1/1.

Kroz par dana dobivaš rješenja suda tj. stan na svoje ime 1/1, a u C teretnom listu upisana hipoteka.

Eto, to ti je procedura.
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#13 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by casper_ »

hvala puno
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#14 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by starii »

casper_ wrote:
semmy wrote:visina kredita 1 a visina nekretnine 1,5

jel dam stan pod hipoteku koji vrijedi 150000 hiljada za 100000 kredita....
marke devalviraju a stan ne...
edobih
Posts: 16
Joined: 02/02/2011 20:03

#15 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by edobih »

mislim da u svim ugovorima o kreditu,naročito stambenim kreditima koji se uzimaju na duži vremenski period postoji član koji se zove konverzija obveze.Mnogi ne obraćaju pažnju na to,a tako je i napisan da ništa nije jasno,ali moj kolega koji radi u RFB mi kaže da se taj član baš odnosi na slučaj devalvacije KM.Potpisom na ugovor o stambenom kreditu dajete izričiti pristanak da je banka ovlaštena izvršiti konverziju obveze izražene u KM u EUR ili neku drugu stabilnu valutu (dolar ili švic.franak) sukladno službeno utvrđenom tečaju Centralne banke BIH.
Nažalost nisu to vremena kao u bivšoj jugi uzmemo kredit dinar oslabi i vratima nešto mizerno.
Zato prije potpisivanja dobro prostudirati ugovor.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by Haris.ba »

edobih wrote:mislim da u svim ugovorima o kreditu,naročito stambenim kreditima koji se uzimaju na duži vremenski period postoji član koji se zove konverzija obveze.Mnogi ne obraćaju pažnju na to,a tako je i napisan da ništa nije jasno,ali moj kolega koji radi u RFB mi kaže da se taj član baš odnosi na slučaj devalvacije KM.
U čemu je problem? To je sasvim normalno kada im se da. Druga je stvar kada bi država štitila svoje građane, pa kad nam ne da kupiti žvake za eure, isto i da ne da bankama da prodaju eure pored naše valute. Al' kad Hrvati to nisu uspjeli, nećemo ni mi. A vremena kada uzmeš kredit u dinarima pa inflacija pojede ratu za vraćanje je iza nas - u mrskom komunizmu. Možda sada Sdp kako je napravio najveću pobjedu nakon 1945 -e napravi nešta slično. :lol:

------------------

A konta li neko kako funkcioniše onaj kredit, da banka 100.000, al računa kamatu na 70.000. A na kraju vratiš ostalih 30.000 istovremeno? Je li tih 30.000 bez kamata?
edobih
Posts: 16
Joined: 02/02/2011 20:03

#17 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by edobih »

kada je bilo koja banka na svijetu dala nešto besplatno,jer besplatno je u suprotnosti sa principom poslovanja banka.
mora biti neka caka,da nije veća kamata na 70000 nego kada uzmeš 100000
User avatar
Thinker
Posts: 366
Joined: 07/02/2008 12:58

#18 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by Thinker »

Haris.ba wrote:
edobih wrote:mislim da u svim ugovorima o kreditu,naročito stambenim kreditima koji se uzimaju na duži vremenski period postoji član koji se zove konverzija obveze.Mnogi ne obraćaju pažnju na to,a tako je i napisan da ništa nije jasno,ali moj kolega koji radi u RFB mi kaže da se taj član baš odnosi na slučaj devalvacije KM.
U čemu je problem? To je sasvim normalno kada im se da. Druga je stvar kada bi država štitila svoje građane, pa kad nam ne da kupiti žvake za eure, isto i da ne da bankama da prodaju eure pored naše valute. Al' kad Hrvati to nisu uspjeli, nećemo ni mi. A vremena kada uzmeš kredit u dinarima pa inflacija pojede ratu za vraćanje je iza nas - u mrskom komunizmu. Možda sada Sdp kako je napravio najveću pobjedu nakon 1945 -e napravi nešta slično. :lol:

------------------

A konta li neko kako funkcioniše onaj kredit, da banka 100.000, al računa kamatu na 70.000. A na kraju vratiš ostalih 30.000 istovremeno? Je li tih 30.000 bez kamata?
To je koncept sa kojim je Erste u HR napravio BUM pa ga Sparakasse ovdje (Erste grupa) provodi na isti recept.
Fazon ti je da ti se rata obračunava samo na 70% iznosa kredita a ostatak vraćaš nakon što otplatiš kredit, da li vlastitom ušteđevinom ili novim kreditom!
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#19 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by Nadinka »

casper_ wrote:
Miki123 wrote:Stan pod hipoteku, zabrana na platu i mjenice..
ovaj stan sto kupim??
ima li neko iskustva po tom pitanju
Hipoteka u Intesi je 1:1, znaci stan koji kupujes ide pod hipoteku - ukoliko je nov stan vrijednost kupoprodajnog ugovora se uzima za procijenjenu vrijednost stana, ukoliko je stari stan radis procjenu (u banci ti djau brojeve par ovlastenih procjenitelja) i to kosta oko 150 KM.
Sto se tice ovog dijela bez ziranata, on podrazumijeva da ti rata ne prelazi 2/3 plate i da imas ucesce od 10%.
Ukoliko nemas ucesce onda ides na verziju ti + suduznik (sto je skoro isto sto i zirant)
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#20 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by Alhemicarkaa »

Da ne otvaram novu temu.

Otišla sam juće u intesu da vidim uslove za kreditnu i ona me pita hoću li kreditnu ili charge karticu :? i onda mi nešto svašta ispriča a ja sam sjedila i gledala je ovako: :? :oops:
Ukratko, ništa nisam skontala :-) :mrgreen: , koja je suštinska razlika između ove dvije kartice? Govorila mi je za charge da se nešto placa do 15 u mjesecu i od 15, ali ne kontam poentu. Koliko uzmem i koliko vratim, kakve su kamate?
I za kreditnu je spominjala neku proviziju od 2% i 5%, elem skine mi na kraju 7% ako dižem keš, ni to ne kontam :D Mislim samo sam skontala kamatu od skoro 13% godišnje, ali zašto mi diže još 5% uz 2%? Ako neko zna da mi to objasni laičkim jezikom, ne ovim što razumiju samo ekonomisti, znači koliko ja uzmem, koliko njima dam. :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by drndalo »

Ukratko, charge bi trebala biti kartica kojoj do npr. 15-aprila moras "vratiti" 100% onoga sto si potrosila 1-31 marta... A 15-april je rok da to uplatis... Dakle za nesto kupljeno 1 marta, imas teoretski pocek od max. 45 dana...

Kreditna (revolving vjerovatno) je drugacija utoliko sto ne moras vracati 100%, nego ti oni odrede minimum od glavnice duga (obicno od 5-10%), koji mjesecno moras uplatiti nazad, plus kamatu naravno... Pa npr. ako si sada otisla na more "na karticu", i dugujes im npr. 2000 KM, onda im iduci mjesec od tog duga moras vratiti 100-200 KM, + kamata za te 2000 za taj mjesec dana... Pa ako nista novo ne potrosis, iduci mjesec opet taj min. ili vise ako imas, ali manje od toga ne moze... Obrati paznju, da na taj nacin, 10 mjeseci x 10% duga, nije = 100% duga...

Elem, ako se mislis "zavaljivati" u minus, da bi nesto kupila odmah a ne cekala da ustedis, obicno je dosta jeftinije u totalu uzeti namjeski kredit... Kartice po kojima si im duzan imaju najvece kamate svuda, pa i u svijetu. I nisu lose rjesenje za kratkorocno premostavanje 1-2 stabilne plate, ali ne preko toga...

To ti naravno ubanci niko nece reci... :dance:

Dizanjem cash-a s tih kartica posebno "gule", jer ne tim karticama direktno ulazis u dug, tj. trosis pare koje "nemas"... Za pare koje imas, platna kartica tekuceg racuna je najbolja opcija, onda na svojoj banci i bankomatu ne placas nikakvu proviziju...
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#22 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by Alhemicarkaa »

Ahah, mislim da sam skontala :D :oops:
U suštini i ne mislim koristiti karticu već više da imam rezervu za nedo Bog i da mi se umanji kamata na ratu kredita, jer imaju onu neku opciju smanjivanje kamate kredita što više njihovih usluga koristiš.
Hvala ;-)
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#23 Re: INTESA SANPAOLO bank-stambeni krediti bez ziranta

Post by vozač »

Alhemicarkaa wrote:Ahah, mislim da sam skontala :D :oops:
U suštini i ne mislim koristiti karticu već više da imam rezervu za nedo Bog i da mi se umanji kamata na ratu kredita, jer imaju onu neku opciju smanjivanje kamate kredita što više njihovih usluga koristiš.
Hvala ;-)
pripazi da ti to umanjenje kamate ne bude manje od članarine koju ćeš eventualno plaćati ili kamata po ovoj kartici, da se ne bi zapitala "ko je ovdje alhemičarka, ja ili INTESA" 8)

nema šansi da ti banka može ponuditi nešto s ciljem da ti budeš dobra, to je mimo svih poslovnih politika

btw ... crveno na tekućem računu, sad je u svim bankama deranje, veća kamata nego na kreditnoj
btw 2 ... nek ti je bog na pomoći sa tom bankom, mene jedino s nogama naprijed mogu uvesti, tačnije unijeti, u njihove prostorije
Post Reply