Intervju Emira Imamovica za udruzenje Q

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
Post Reply
spongebob

Intervju Emira Imamovica za udruzenje Q

Post by spongebob » 11/01/2007 19:53

Za neupucene, Q je udruzenje koje se zauzima za prava (javno nepostojecih) seksualnih manjina u Bosni i Hercegovini i prvo je takve vrste u citavoj historiji nase zemlje. Posto sumnjam da ce ovaj intervju naici na veliku paznju objavljivanjem na stranicama Q-udruzenja, prenosim ga ovdje u cjelosti i molio bih za komentare.

Emir Imamović je novinar, pisac, bivši urednik BH Dana i Gracije. Ali, povod da sa njim napravimo intervju bio je njegov potez koji se ne viđa često na ovim prostorima. U jeku histerije oko filma Go West, gotovo na samom početku rada Udruženja Q i nakon čuvenog intervjua sa Svetlanom (Svetlana Djurkovic je jedna od osnivaca udruzenja op.a.)u Centralnom Dnevniku, Emir je sa još nekoliko prijatelja došao u prostorije Udruženja, da bi se upoznali sa ljudima i jednostavno, dali podršku.

Imamovic: Valjda otkako razumijem pojam homoseksualnosti, znam da oko mene žive i ljudi takvog seksualnog opredjeljenja i nemam, da tako kažem, nikakvih problema s tom činjenicom. Moje životno pravilo je, u svakom smislu: živ bio, popusti me. U skladu s tim i ja se trudim «popustiti» druge, odnosno, ostaviti im pravo na svaku vrstu izbora. No, kada je moj prijatelj Ahmed Imamović objavio kako snima film u kojem su dva glavna lika homoseksualci, otkrio sam da je ova sredina primitivnija i okrutnija više nego što sam mislio, a nikada nisam dobro mislio o svijetu u kojem živim. U kakofoniji glasova mržnje i osude, desilo se da uoči sarajevskog skupa queer organizacija iz regije, u jednoj od najgledanijih TV emisija prostor dobije neka djevojka koja se inkvizitorskim metodama obrušila na istospolnu ljubav i ljude koji se zalažu za jednakopravnost svih, bez obzira na seksualnu orijentaciju. Bilo je to vrijeme javnog lova na vještice i sve što sam mogao učiniti bilo je doći na sastanak i... Ma nije to ništa spektakularno: da su u tom trenutku maltretirali pčelare, ja bih stajao kraj košnice. Znam da nije nešto, ali više ne mogu. Nažalost.

Q:Da li si zbog tih svojih stavova imao sukoba sa okolinom? Kako ljudi (i posebno kolege/koleginice) prihvataju i reaguju na njih?

Imamovic: Ne vjerujem da je svako krojač svoje sudbine, ali znam da je svako odgovoran i za svoju okolinu. Ako pod tim pojmom podrazumijevamo prijatelje i saradnike. Samim tim, vodim računa i s kim se družim i s kim radim. Prema tome, ja sebi ne dopuštam da budem okružen ljudima do čijeg mišljenja ne držim, a ako se baš moram naći na kratko s njima, ne ulazim u rasprave. Do sada sam imao sreću da mi niko nije prigovorio zbog stavova spram queer zajednice. Ne kažem da se svi slažu samnom, ali valjda znaju da prigovori ne bi imali efekta.

Q: Da li postoje neka pitanja koja izazovu najviše polemike?

Imamovic: Ne! Obzirom da ne razgovaramo o tom «problemu», nema ni pitanja ni polemika. Zapravo, nema se tu šta polemizirati: stvar je prosta da prostija ne može biti.

Q:Kako bi definisao ''mentalitet mahale'' – da li misliš da uopšte postoji?

Imamovic: Licemjerje, trač i izrugivanje drugima kako se ne bi suočilo s vlastitim problemima – postoji svugdje; a samo u BiH postoje mahale. Sintagma «mentalitet mahale» je dakle plod naše specifičnosti i uobičajenih ljudskih poriva i niskih strasti. Bavljenje tuđim životima je, međutim, intenzivnije tamo gdje se njeguje kultura neznanja, gdje ne postoji komunikacija sa vanjskim svijetom i tamo gdje se granice tolerancije definiraju političkom korektnošću. Svako ko je u prethodnoj rečenici prepoznao BiH, upravu je.

Q: Kako vidiš poziciju onih koji su drugačiji u bh. društvu danas?

Imamovic: Govorimo, pretpostavljam, o onima čija je seksualnost drugačija. U BiH danas vlada teror većine u svakom smislu. S tim što su rodne manjine i Romi najugroženiji. S «velikim» nacijama i grupama se može trgovati, u smislu: ako vaši malo popuste našima u tom i tom kantonu, mi ćemo malo olabaviti lance vašima kod nas. Pomenute manjinske grupe i narodi, međutim, ne zanimaju nikoga: prepušteni sami sebi, bez uticaja, glasačke moći i političke kurentnosti, vode se kao korov koji se ne uništava u korijenu samo zbog straha od posljedica. Da sve bude tragičnije, nema tu straha od građana BiH, već isključivo od nečega što se zove međunarodna zajednica. Zato smo u proteklom periodu imali medije koji su, obnašajući ulogu megafona ideologije, pokazali zapravo kako bi se režim odnosio prema homoseksualcima, samo da smije.

Q: Da li možeš da se sjetiš, na koji način i da li je uopšte, ova tema bila prisutna u BiH prije rata?

Imamovic: Koliko znam bilo je gore nego danas. Nisam čuo da se neko u to vrijeme deklarirao kao osoba koja preferira istospolnu ljubav, nisu postojale organizacije koje su se bavile ugrožavanjem sloboda takvih ljudi, niti su mediji otvarali pitanje ravnospravnosti. Jezika mržnje, pa čak i primjene sile je, međutim, bilo. Uz orgazmično odobravanje mase.

Q: Kako bi opisao sopstveno otkrivanje seksualnosti, identiteta, odrastanje, pubertet... i tvoj osvrt na ''zvaničnu'' socijalizaciju dece danas u vezi ovih pitanja?

Imamovic: Slažem se sa onima koji kažu da je djetinjstvo najmučniji period života: svi ti komanduju; ako si dobar po mjeri roditelja, ne valjaš drugoj djeci; ako funkcioniraš u društvu – uglavnom te peglaju kući... Ja sam jedva čekao da odrastem, da se oslobodim korisnih savjeta za djecu i omladinu. U tom brojanju godina mi se desilo da sam postao i seksualno biće. Nikada nisam razmišljao o tome šta je presudilo da budem to što već jesam. Što se tiče «zvanične» socijalizacije djece, vidim da ih uče pogrešno ili nikako, a ne znam šta je gore. Djeci je dovoljno da u nekom perioda saznaju da je jednako normalno da vole i osobe suprotnog i osobe svog spola, no mi smo daleko od toga. Uostalom, ako u udžbeniku za peti razred osnovne škole piše kako nije lijepo da mama i tata žive u vanbračnoj zajednici – baš kao da je papir izdat u matičnom uredu garant ljubavi – kako možemo očekivati da nam djeca ne postanu ili rezervoari mržnje ili izopćenici koji će zbog svoje seksualnosti živjeti dvostruke živote.

Q: Kako bi ti definisao queer?

Imamovic: Morao bih vidjeti u rječniku, a mrsko mi je. Valjda je to neko objedinjujuće ime za ljude koji vole osobe istog spola, šta li? Ako je seksualnim manjinama lakše tražiti svoja prava skrivajući se iza nerazumljive riječi, to samo govori koliko je kompliciran njihov položaj. Pretpostavljam da ima neko tačno značenje, ali me, sorry, ne zanima. Zapravo, mene ne zanima ni ko koga i zašto voli, ali mi se gadi kada se bilo kome brani ljubav. Sve što želim je živjeti u društvu u kojem neće biti potrebe za postojanjem queer udruženja, kao što ne postoji potreba ni za udruživanjem onih što preferiraju dvospolnu ljubav.

Q: Tvoje mišljenje, pitanja, komentar na... istospolne brakove? Paradu ponosa? Mogućnost usvajanja dece? Promenu spola? Transrodnost?

Imamovic: Ja mislim da je institucija braka inače prevaziđena, odnosno, da se sasvim lijepo može živjeti i bez vjenačanja. A i ne volim prstenje - žulja me. Tako da ne razumijem ni muškarce i žene koji se vole i insistiraju na tome da im ljubav ovjeri nadležni općinski organ. No, ko voli, nek izvoli. Samo neka me ne zove na svadbu – ne volim masovna slavlja i svečana odijela.

Zatim, ako se u Sarajevu može zaustaviti saobraćaj zbog nekakve trke za mir organizirane 10 godina nakon rata, zašto ne bi i zbog grupe ljudi koja hoće i na taj način pokazati da postoji i da zaslužuje sva prava kao i drugi građani. Mislim, ja bih se najrađe potukao sa svakim ko mi komplicira putovanje kroz ionako prenapučeno i zakrčeno Sarajevo, ali to nema veze sa političkim ili seksualnim sklonostima.

Dobru djecu, kao što znamo, ne odgajaju mame i tate nego dobri roditelji. Ja sam za to da se djeci omogući odrastanje u ljubavi, a nju ne garantira spol roditelja. Jedino što me plaši je okolina, posebno dječija koja zna biti naročito surova. Naprosto, žao će mi biti svih koje će maltretirati na ulici zato što žive sa «pederima i(li) lezbejkama»... Ali, da bi nešto postalo uobičajeno i prihvaćeno, prvo mora početi da postoji i mora odbolovati dječije bolesti, ma kako bile teške.

Što se promjene spola tiče: zašto je normalno da neko poveća ili podigne sise i produži kitu, jer ga to čini sretnim, a nije normalno da neko promijeni spol? Malo banalizujem i to namjerno: neki ljudi se naprosto ne osjećaju dobro u tijelu u kojem su rođeni. Medicina je, Bogu hvala, napredovala, pa zašto je ne koristiti u svakom smislu.

I da konačno odgovorim na ovo pitanje pitanjem: šta znači transrodnost? Mislim, ima objašnjenje na internetu, ali je glupo da ga prepisujem.

Q: Da li imaš neki savet, preporuku za queer zajednicu u BiH?

Imamovic: Pretpostavljam da su queer osobe imale unutarnje dileme otkrivajući kako su im seksualne sklonosti drugačije od općeprihvaćenih. Ako su s tim izašle na kraj, a sigurno im nije bilo lako, zašto se ne boriti i sa vanjskim svijetom?! Teško je, mučno, traje, ali se mora. Od povlačenja, skrivanja i izgradnje paralelnih života nema koristi. Poštenije je otići negdje gdje nije problem voljeti osobu istog spola. Ko se odluči za ostanak, mora biti svjestan da mu se pravo na slobodan život neće pokloniti!

spongebob

Post by spongebob » 11/01/2007 21:26

bas niko nista nema reci na ovu temu :shock:

pitt

Post by pitt » 11/01/2007 21:30

jel se moram ponavljati? :?

spongebob

Post by spongebob » 11/01/2007 21:33

pitt wrote:jel se moram ponavljati? :?

ponavljas se i na drugim temama pa sto ne bi i na ovoj :)

urbanagerila

Post by urbanagerila » 11/01/2007 21:40

E jes ovaj Imamovic pedercina samo takva ... Slikter... :D

pitt

Post by pitt » 11/01/2007 21:41

spongebob wrote:
pitt wrote:jel se moram ponavljati? :?

ponavljas se i na drugim temama pa sto ne bi i na ovoj :)

nisko.... :D:D:D

Ok onda........doticnom svaka cast na podrsci koju je uputio ljudima i zenama koje bi mnogi u zemlji (i na forumu) vjesali i palili na lomacam. kamo srece da je vise ovakvih primjera hrabrosti i otvorenosti i kod ostalih ljudi u javnom zivotu a narucito kod politicara. Imam osjecaj da kad ih onako pitaju da svi kazu nemaju nista protiv gay populacija a kad bi im predstavnici iste zatrazili pomoc, samo bi glavu okrenuli na drugu stranu. :roll:

jel dobro spuzvo? :D

urbanagerila

Post by urbanagerila » 11/01/2007 21:47

Ma dvolicna pedercina jedno misli, drugo radi trece govori .... on nekome da definise "mentalitet mahale" a hljeb zaradjuje tim mentalitetom ... :D

Wednesday

Post by Wednesday » 11/01/2007 22:47

Svetlana Djurkovic- cura koja me nervira kad otvori usta

1. nervira me sto se pravi milion prica oko toga dali ce neka osoba, recimo muska turati svoju kitu u picku ili guzicu, ili ce u zenu ulazit kurcina, ili dildo, ili sta joj vec bude pri ruci i picki cejfa. ne vidim sto bi to ikoga zanimalo sem ucesnika tog cina, i zasto bi ti ucesnici toliko potencirali pricu o tome.

2. mislim da je smijesno kako se homosexualci zale na to im ljudi prilaze s predrasudama. kao, sad bi oni da se to promjeni. cujj... pa mi smo takva sredina da skoro svi imaju predrasude prema nekome! prema muslimanima, pravoslavcima, jevrejima, ciganima, retardiranoj djeci, neobrazovanim osobama, osobama iz manjih sredina, rokerima, sminkerima... pa naravno da ce imati i prema homosexualcima!

3. gay parade su nesto sto me stvarno ubija u pojam... koji ce im qrac parada! sta se tu ima paradirat ko da je to sto si homosexualac nesto cime se traba hvaliti. da se razumijemo, ne treba se ni stiditi. ali stvari koje su normalne (kao sto je imati crvenu kosu, biti visok, imati velike noge, nositi jeans, imati sklonost prema istom ili suprotnom polu) je sasvim suvisno tako exponirat i pravit famu od njih. sad su oni tako cool pa to svi moraju da gledaju po gradu i na svim kanalima na TVu. sto nema parada za djecu s mentalnom retardacijom? njima je potrebnija!

eto... :D

Buster

Post by Buster » 12/01/2007 21:28

Wadnesday, potpuno si u pravu.
Identicnog smo misljenja o ovoj temi.

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 12/01/2007 22:23

emir je u pravu. ova dvojica iznad mene nisu :D

StLouis

Post by StLouis » 12/01/2007 23:42

Tesko je i nadasve uzaludno objasnjavati nekom da se da se homoseksualci radjaju takvi kakvi jesu. Homoseksualnost nije nikakva bolest, medicinski je homoseksualnost skinuta sa liste bolesti.

Mnogi neupuceni, konzervativni, primitivni, ograniceni izuzetno vode brigu o tudjem zivotu, ne gledajuci prvenstveno svoj. Svaki od nas je pametan i svako pametuje ono sto on hoce i sto njemu odgovara, ne gledaju uopce da li drugoj strani to uopce odgovara i da li druga strana, ima isto misljenje kao on. Sve sto je takvom covjeku bitno, jeste, da posjeduje drugoga, da mu naredjiva i da zivi ovaj zivot koji u stvari njegov nije. Tako je slucaj i za ljude koji imaju seksualno opredeljenje ka istom polu, koji prosto zive prisilno zbog drugoga, onako kako drugi hoce, gdje nemaju nikakva prava na svoj licni zivot a po najmanje da imaju prava na svoje seksualno opredjeljenje, gdje nece biti ismijani, ponizeni, gdje ih nece neko napasti, maltretirati, dobacivati pogrdne rijeci i gdje ih nece neko fizicki napasti.

O, homoseksualcima se toliko lose govori, a kada se zna slucajno da je neko homoseksualac, tada takav covjek je obiljezen i uvijek mora da zivi pod nekim pritiskom i pod nekim strahom od drugih.

Jadna je drzava koja ne stiti svoje gradjane koji uredno placaju poreze, koji su lojalni gradjani te drzave, a istovremeno daje zeleno svjetlo fasistima i ostalim fanaticima da je maltretiranje in...apsurd, licemjerje, zalost...

Nazalost, treba proci jos nekih pet, sest decenija da gay osoba moze proci ulicom, ne strepeci za vlastiti zivot. Glupo je reci, ali najbolja alternativa gay populaciji je da traze azile po drzavama gdje je tolerancija na nivou, ili da ostanu tu gdje jesu, i da se izbore za svoja gradjanska prava. Jebes drzavu koja ti ne stiti ni naj osnovnija prava. Bosni treba veci korpus Imamovica, ali takvih je malo, zanemariva brojka.

HOMOSEXUALCE TREBA PROTJERATI ZA SVICARSKU!! :D

kicky

Post by kicky » 13/01/2007 00:24

Sad će početi! Neki dan je bila slična tema, pa je bilo svašta. Neću da se vraćam na to, samo su ljudi pokazali zavidnu razinu ''informiranosti''. Imam osjećaj da ova tema ima isu intenciju, da jedni svojim jadnim, primitivnim i niskim komentarima pokušavaju pokazati stupanj svog kulturološkog i civilizacijskog razvoja, drugi opet svoje kobiva liberalne, tolerantne nazore.

Meni je osobno drago da se jedna kolko tolko poznata osoba ko što je pirke usudila dati podršku ljudima homoseksualne i inih orjentacija, mislim da je potpuno normalno da se o tome počne pričat, iako, naravno, ima mnogo važnijih tema. U svakom slučaju, moje pohvale pirketu, čovjek ima muda, šta jes, jes.

Aje sad.

Udrite braćo!!!!!

StLouis

Post by StLouis » 13/01/2007 03:03

kicky wrote:Sad će početi! Neki dan je bila slična tema, pa je bilo svašta. Neću da se vraćam na to, samo su ljudi pokazali zavidnu razinu ''informiranosti''. Imam osjećaj da ova tema ima isu intenciju, da jedni svojim jadnim, primitivnim i niskim komentarima pokušavaju pokazati stupanj svog kulturološkog i civilizacijskog razvoja, drugi opet svoje kobiva liberalne, tolerantne nazore.

Meni je osobno drago da se jedna kolko tolko poznata osoba ko što je pirke usudila dati podršku ljudima homoseksualne i inih orjentacija, mislim da je potpuno normalno da se o tome počne pričat, iako, naravno, ima mnogo važnijih tema. U svakom slučaju, moje pohvale pirketu, čovjek ima muda, šta jes, jes.

Aje sad.

Udrite braćo!!!!!

a sta ima vaznije od teme gradjanskih sloboda, reci mi molim te?

Post Reply