Interview Fahrudina Radoncica u "Danima"

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
Faust

Interview Fahrudina Radoncica u "Danima"

Post by Faust » 23/11/2006 16:47

Ne znam imate li vi takav dojam, ali mi se čini da je Radončić bio speman na pitanja urednice "Dana" i da je samouvjereno objasnjavao svoju ubjeđenost u ispravnost i kvalitetu omiljenog mu proizvoda kojeg je utemeljio. Selimbegovic mu nije ukazala na "skakanje u vlastita usta" kad je rekao kako su Dani odgovorni za čuvenu naslovnicu sa citiranjem Selimovića, a da sve rečeno u avazovim izdanjima o Tihiću nije rekao Avaz nego Balijagic, Ajanović...
Ukratko: Šta mislite o interview-u?

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 23/11/2006 17:17

A šta te boli patka šta mi mislimo?

Tek je broj na ulicama, što li si ti požurio anketirati, šejtanovo đače?

Faust

Post by Faust » 23/11/2006 17:21

Pa? ako ne misliš da treba biti tu, zašto se javljaš? Čitao si ili ne?

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 23/11/2006 17:25

Pokušavam pročitati.

:lol:

A već vidim sutra Avda Sidrana kako u Avazu objašnjava da je Pećanin čovjek-hulja :D

Faust

Post by Faust » 23/11/2006 18:01

Kako će se to uklopiti sa Avdinim "Suljo je čovjek iz naroda" predizbornim spotom za SDA. :roll: :-) Ali da će sutra neko već komentarisati u broju koji se štampa u 100 000 primjeraka, hoće. Samo je pitanje ko od dežurnih komentatora koji, eto, samo iznose svoje mišljenje.
8)

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 23/11/2006 18:07

Ma jebaji ga. Ništa dok ne opucaš juzmi u vugla.

A ne možeš tjednikom drangati po dnevniku, to je k'o da iz kanadera istovaraš bombe na Perućicu da ubiješ Radovana.

Faust

Post by Faust » 23/11/2006 18:32

Najbolji je dio kada kaže da ja Avaz novinarski kvalitetniji od Jutarnjeg lista. Samo zaostaju malo na boji i dizajnu, reče Fahro. :lol: :lol: :lol:
Još će mu i povjerovati kako je skroman....
Ako nastavi u nekom narednom interviewu će biti rame uz rame s Guardianom. :-D

astr0naut

Post by astr0naut » 23/11/2006 18:44

fahro sam pokazuje iakoo to vise puta demantira u svom interwiev-u da stoji iza uredjivacke politike "svih svojih izdanja"! Kako stoji potpis ispod slike u proslom broju Azre na kojoj se nalaze Amra Silajdzic i on "Ljepota i moc" nije ni cudo da je tako prepotentno i samouvjereno odgovarao na pitanja Selimbegovicke.. Ipak i dalje mislim da je on taj koji ni trenutka ne pokusava da sakrije svoju samouvjerenost da je on covjek koji vodi ovu drzavu...

dokle samo?

astr0naut

Post by astr0naut » 23/11/2006 18:44

fahro sam pokazuje iakoo to vise puta demantira u svom interwiev-u da stoji iza uredjivacke politike "svih svojih izdanja"! Kako stoji potpis ispod slike u proslom broju Azre na kojoj se nalaze Amra Silajdzic i on "Ljepota i moc" nije ni cudo da je tako prepotentno i samouvjereno odgovarao na pitanja Selimbegovicke.. Ipak i dalje mislim da je on taj koji ni trenutka ne pokusava da sakrije svoju samouvjerenost da je on covjek koji vodi ovu drzavu...

dokle samo?

putnik

Post by putnik » 24/11/2006 22:36

Pa Fahro Berluskone je to!!!

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 24/11/2006 22:48

ima li ko da postira taj intervjuuuuuuu?

fahro je tito u dzepnom izdanju. i on mnogo radi sa nesvrstanima.

van Basten
Has thanked: 3 times

Post by van Basten » 26/11/2006 01:11

Dani su odavno grohnuli kao novina, a zašto je to tako može se jasno vidjeti i iz spomenutog intervjua... svako drugo pitanje počinje sa "priča se" "legende kažu" "opće je poznato" i sličnim floskulama... znači sav taj neki "napad" ne proizlazi iz činjenica nego informacija na nivou mahale. Zbog toga je Vildana servirala volej Fahir koji je ovaj efektno zakucao sa par formalno-pravnih činjenica koje su kao takve neoborive, tj svojim mahalskim pristupom novinarstvu (vidljivim i iz teksta iste autorice o avazu) postigla je kontraefekt od željenog. Zbog toga dani i jesu pali gdje jesu, na vrlo niske grane.
Ja prvi sam ih nekad čitao redovno pa prije 3-4 godine prestao pa sad opet pročitah ovaj broj (iskoristih priliku da ga cijelog pročitam) i opet su tekstovi istog tipa što ih je otjeralo od mene za naredne 3-4 godine.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 26/11/2006 01:19

van Basten wrote:Dani su odavno grohnuli kao novina, a zašto je to tako može se jasno vidjeti i iz spomenutog intervjua... svako drugo pitanje počinje sa "priča se" "legende kažu" "opće je poznato" i sličnim floskulama... znači sav taj neki "napad" ne proizlazi iz činjenica nego informacija na nivou mahale. Zbog toga je Vildana servirala volej Fahir koji je ovaj efektno zakucao sa par formalno-pravnih činjenica koje su kao takve neoborive, tj svojim mahalskim pristupom novinarstvu (vidljivim i iz teksta iste autorice o avazu) postigla je kontraefekt od željenog. Zbog toga dani i jesu pali gdje jesu, na vrlo niske grane.
Ja prvi sam ih nekad čitao redovno pa prije 3-4 godine prestao pa sad opet pročitah ovaj broj (iskoristih priliku da ga cijelog pročitam) i opet su tekstovi istog tipa što ih je otjeralo od mene za naredne 3-4 godine.

Jesu, zato se dugo ni ne pretplacujem. Bude pokoji dobar komentar ili (los) intrigantan clanak i to je to. Nazalost, i kao takvi su po meni najbolja novina u BiH, osim ako se Start odnedavno naglo poboljsao.

Faust

Post by Faust » 26/11/2006 19:15

Odosmo od teme, "Dane" možemo analizirati posebno, u okviru nove teme. :-D
Nego, je li Avaz boji od Jutarnjeg lista kako tvrdi Radončić? Kako laže. Koji novinari crni - pa nema dva pismena novinara koji imaju nekakvu kvotu znanja - ostalo početnici. Sad da se ne spominje čitava plejada iskusnih novinara Jutarnjeg u svim oblastima. Dovoljno je spomenuti Beškera, Đulu, Tomića, Čulića, Pavičića,....

nineac

Post by nineac » 26/11/2006 19:20

Imali iko da taj intervju fino copy/paste ovdje?

Faust

Post by Faust » 26/11/2006 19:24

nineac wrote:Imali iko da taj intervju fino copy/paste ovdje?

skener me ne sluša, zapravo vise softver koji ga pokrece. Postavio bih ja, ali et ne mogu. Poziv ostalima: ako je neko u mogućnosti, neka stavi skenirani interview.

unaprijed hvala. :) :)

Liv4

Post by Liv4 » 26/11/2006 19:38

Bosna, Dani, Oslobođenje i neke TV emisije nemaju Avazu šta spočitavati

Priča o Avazovoj moći na bošnjačkoj političkoj sceni aktuelizirana je najnovijom Avazovom žrtvom - Sulejmanom Tihićem, koji se, prošle sedmice, odlučio da napokon javno progovori. Dani su, spremajući prilog o ovoj temi, za razgovor zamolili Fahrudina Radončića, vlasnika Avazovih izdanja, jedne radiostanice, Televizije Alfa i nekoliko veleljepnih građevina u Sarajevu. Sve pobrojano Radončić je stekao na Avazovom tiražu, objasnio je između ostalog utemeljitelj: razgovor je vođen na desetom spratu Avazovog tornja, u njegovom ovalnom uredu kakav ne postoji ni u Predsjedništvu, a kamoli Vladi BiH, u prilično polemičnom tonu i zato ga u cijelosti donosimo

Nino Maričić

Fahrudin Radončić: "Potpuno isključujete mogućnost, jer ne živite od vlastitog tiraža i rentabilnosti, da novina može imati svoj stav i da to nije palica u tuđim rukama"
DANI: Prošle sedmice Vas je Sulejman Tihić optužio da od početka ove godine protiv njega vodite medijsku hajku preko svojih izdanja. Citirat ću ga: "To sve čini iz ličnih interesa, vođen željom da direktno utiče na donošenje raznih političkih i drugih odluka u svoju korist. Ratnoprofiterski moćnici žele odlučivati o imenovanjima u ključnim institucijama, privatizaciji, koalicijama, dodjeli poslova i koncesija, ko može i treba da bude predsjednik države i vlade, ministar, ambasador itd. Ovaj krug čini sve da ostvari svoj cilj, a to je da suspendira legalne državne institucije i nastavi donositi odluke na sijelima i minderima, kako su ranije radili." Kako odgovarate na ovu tešku optužbu?

RADONČIĆ: Meni uopšte nije jasno da gospodin Tihić, u trenutku kad mu je 400.000 glasača okrenulo leđa, nalazi prostora za polemiku sa mnom. Vi znate da je Avaz proslavio 4.000 brojeva prije neki dan i da je naša prosječna prodaja bila preko 30.000 primjeraka po broju. Mi smo na taj način potpuno legalno inkasirali preko 120 miliona maraka, da ne govorimo da ima makar još toliko sredstava od marketinga, kreditnih linija itd. Kad govori o ratnoprofiterskom lobiju, ne vidim prostora da mene spominje. Ja niti sam ukrao Sarajevsku pivaru niti neke druge kompanije da bih se u tome prepoznavao. Prema tome, ja Tihiću predlažem da, umjesto optužbi koje će morati dokazivati na redovnom sudu, izvrši analizu vlastitog poraza i pođe od vlastitih grešaka.

DANI: Kako Vi, zapravo, objašnjavate Avazov odnos prema njemu? U vrijeme dok je uživao podršku Vaših izdanja, bio je jedini predsjednik u Evropi koji je prošao konclogore, a kada se Avaz odlučio za Harisa Silajdžića u Predsjedništvu BiH i izbor novog predsjednika SDA - na Tihićevu adresu stižu optužbe kako je u konclogoru ucijenjen seksualnim zlostavljanjem...

RADONČIĆ: Gdje je to objavljeno?

DANI: Na Vašoj Televiziji Alfa.

RADONČIĆ: Pravite i profesionalnu i moralnu grešku. TV Alfa ima svoj urednički kolegij i gospodin koji je to rekao se zove Faruk Balijagić. Nemojte to meni fakturisati. Nekorektno je. Što se tiče Tihićevih konclogora, ja znam jednu stvar - Tihić je u polemici sa mnom izgubio dvije osnove svog kredibiliteta. Prva osnova na kojoj je gradio kredibilitet bila su 42 dana logora. Vrlo uticajni ljudi iz SDA kažu da pravi esdeaovac nije imao ni šanse da dođe u logor: pošto su imali spiskove za likvidaciju, takvi su odmah bili likvidirani. Tihića je pitao Balijagić, ne Fahro Radončić, da objasni svoje kodno ime "Mane". Tihić to još nije uradio. Neka to njih dvojica između sebe riješe. Druga stvar zbog koje je izgubio kredibilitet je njegova javna priča o njegovom nevjerovatnom poštenju. Pa mi smo za dva dana našli čovjeku tri stana, i dokumentovali to. Prema tome, nikakva kampanja nije vođena protiv Tihića, on je sam tražio medijski sukob sa mnom, nakon što je izgubio izbore. Izbore je izgubio za četiri godine njegove nesposobne vlasti - u ovoj zemlji ništa nije urađeno. Ne zbog Fahra Radončića ili zbog našeg izbora nekog drugog kandidata. Recite mi šta je Tihić uradio za četiri godina vlasti u ovoj zemlji i po čemu će ga pamtiti historija?

DANI: To je pitanje za Tihića, ja ću reći nešto drugo: u 95 dana Avazovog dnevnog izdanja čak 52 puta Haris Silajdžić je bio na naslovnoj strani... Ako se ne varam, jednom prilikom i zato što je nekom napisao pismo! Po Avazovom principu promoviranja likova, njegove slike su redovno objavljivane na prvih pet strana, a mene je posebno dojmila vijest o osnivanju podružnica žena Stranke za BiH u jednoj općini: tekst je ilustriran fotografijom Harisa Silajdžića i Safeta Halilovića.

RADONČIĆ: U pitanju je notorna neistina. Ako je iko vodio neku kampanju - vodili ste je vi iz Dana i to protiv Harisa, po nalogu Tihića. Silajdžić je prezentiran kao najveći kriminalac i imali ste udruženu medijsku kampanju: Bosna, Dani, Oslobođenje i neke TV emisije. Vi nama u tom smislu ne možete ništa spočitavati. Tihić je bio ravnopravan i mi smo samo jednu stvar dozvolili - da ljudi iz opozicije imaju pravo da kritikuju političara i stranku na vlasti. Za cijelo vrijeme kampanje, Avaz nije imao niti jedan svoj komentar usmjeren protiv Tihića. Govorili su Lazović, Komšić, Tokić, Ajanović, Balijagić, Latić, članovi drugih stranaka i naša je obaveza da ti ljudi budu prisutni u novinama.

DANI: Nešto slično ste već izjavili, ustvrdivši pritom kako Avaz permanentno prati kriminal: da li je kriminal samo ono o čemu Avaz piše? Šta je sa Tuzlanskom bankom?

RADONČIĆ: Vidite, Avaz je pisao o Tuzlanskoj banci. Čak je, mislim, prvi objavio izvještaj Finansijske policije i to je lako naći u našoj dokumentaciji. Avaz problematizira stvari, ali Avaz ne presuđuje direktnim, indirektnim ili ljudima koji sa tim veze nemaju. Dani i drugi mediji su Silajdžića direktno optužili za taj kriminal. U dokumentaciji koju mi imamo Silajdžića tamo nigdje nema. Meni je drago da je Tuzlansko tužilaštvo pokrenulo taj slučaj, pa će se vidjeti ko je na kraju u pravu - da li mediji koji su unaprijed osudili Silajdžića ili oni koji su samo u javnost pustili izvještaj...

DANI: Vidjet ćemo. Avaz ima čitavu plejadu svojih političkih žrtava i svi su to postali po identičnom receptu: sjetite se samo Zlatka Lagumdžije koji je u Avazu imao ličnog novinara zaduženog da ga prati...

RADONČIĆ: Već sam umoran od te priče. Avaz će pomagati i praviti ambijent za uspjeh svakoj novoizabranoj vlasti. Ako gospodin Lagumdžija nakon pola godine od vlastitog izbora počne da protežira kriminal u Poštanskoj banci, da nam dovodi kriminalne kupce Sarajevske mljekare, ako počne da hapsi ljude, to jedan medij mora da primijeti. Na kraju, spominjete Tihića i Lagumdžiju - šest godina njihova vlast traje, hoćete li mi reći šta su oni uradili?

DANI: Čije vlasti?

RADONČIĆ: Lagumdžija je bio od 2000. do 2002., Tihić od 2002. do 2006. Šta je urađeno za tih šest godina?

DANI: Imam odličan primjer šta je urađeno: u vrijeme Lagumdžijine vlasti napravljen je presedan i preinačena odluka Vrhovnog suda. Vlada Alije Behmena je svojom odlukom poništila odluku Vrhovnog suda po kojoj je Avaz trebao platiti porez u iznosu od dva miliona...

RADONČIĆ: To objašnjavam vašom neinformisanošću. Prvo, presuda suda je bila na 920.000 KM. Na bazi pravnih institucija koje postoje u svim pravosuđima imate pravo, jer se radi o upravnom postupku, na bazi novih dokaza tražiti novo suđenje. Mi smo donijeli preko 5.000 dokumenata koji pokazuju ono što se dešava svugdje u svijetu: mi nismo jedina novina na svijetu koja ne proda sve što odštampa. Zaboravljate da je porez u slučaju Bičakčić baziran na tome da ne postoji remitenda i da je Avaz sve što je odštampao prodao. Gdje ste vi neinformisani? Ništa nije rađeno mimo suda. Ugledna advokatica Senka Nožica je vodila naš predmet i mi smo cijeli predmet obnovili unutar instituta upravnog postupka, niti je šta bilo na vladi, niti je vlada u tom smislu šta uradila. Senka Nožica će vam ovo isto reći. Slučaj Avaza se nikad nije mogao riješiti na vladi. Naprotiv, imate Behmena i Lagumdžiju koji su me molili da ne platim presudu. Rekao sam im da su oni politička vlast, ovo je sudska presuda, mi ćemo platiti presudu i vratit ćemo pola. I mi danas imamo situaciju da je Avaz konačnim rješenjem, za devet-deset godina poslovanja u preplati preko dva miliona maraka.

DANI: Avaz je odlukom te vlade, objavljenom u Službenom listu...

RADONČIĆ: Nemoguće, niste u pravu. Vlada niti je mogla niti je ikada oslobodila Avaz plaćanja poreza, niti bih ja to dozvolio. Nemoj sada da raspravljamo... Ne može se jedan montirani poreski slučaj koristiti u pokušaju diskreditacije Avaza, a zatvarati oči pred najvećom pljačkom koja je počela sa Sarajevskom pivarom. I završila na 150 jedinica. Čovjek ne može pokazati gdje je kupio pivaru, na kojem tenderu, među kojim ponuđačima i za koliko novaca. I sve su pivare tako pokupovane, i to je pravi lopovluk, i tražite da ga sakrijem? Ne u Avazu.

DANI: Ako je iko u ovoj zemlji pisao o kriminalu i privatizaciji - uključujući i Sarajevsku pivaru - Dani su pisali, a sad je Avaz jedinica mjere za istraživačko novinarstvo?

RADONČIĆ: Prelazite s teme na temu, to ste vi rekli...

DANI: Objasnite mi taj odnos prema novinarstvu: u vrijeme kada se Silajdžić razišao sa Izetbegovićem upravo je Avaz bio oružje u Izetbegovićevim rukama: Bakir Alispahić Vam je dao dosje Harisovog brata Husrefa.

RADONČIĆ: Vi projektujete sliku novinarstva iz svoje glave prema meni. Potpuno isključujete mogućnost, jer ne živite od vlastitog tiraža i rentabilnosti, da novina može imati svoj stav i da to nije palica u tuđim rukama. Ne znam odakle vam informacija da je Alispahić dao taj dosje Bošnjačkom avazu. Mislim da to apsolutno nije tačno, ja to prvi put čujem.

DANI: To je čak objavljivano u domaćoj štampi.

RADONČIĆ: U vašoj štampi je objavljivano. Vi ste novina koja je ... Vi ste novinarka koja je direktno napisala da sam ja bacio bombu na kuću Selimovića i Selimović je osuđen da plati 20.000 maraka zbog klevete, zašto bih ja vjerovao vašim tekstovima?

DANI: Nisam ja napisala da ste bacili bombu: Selimović Vas je za to optužio, a ja sam citirala njegovu izjavu.

RADONČIĆ: A vaš glavni urednik je na naslovnici napisao da sam ja bacio bombu... i izgubio na sudu.

DANI: Zato što je Vas optužio Hilmo Selimović...

RADONČIĆ: To je konstatacija Dana na naslovnoj...

DANI: Mi se sad možemo raspravljati o tome ima li novinar pravo citirati...

RADONČIĆ: Nemamo šta raspravljati: sud je presudio. Dalje, što se tiče tekstova o poreskim slučajevima - ja sam 14 presuda dobio na kantonalnim i federalnim sudovima vezano za poreski slučaj. Svi, koji su pisali o tome, imali su priliku da preko svojih advokata dokažu da je tu bilo nešto. Niko nije dokazao ništa...

DANI: Da, ali su zato u to vrijeme novinari Avaza štrajkali pred OHR-om...

RADONČIĆ: Evo slučaja od prije sedam dana: dobili smo ga protiv Slobodne Bosne, nema veze sa štrajkovanjem...

DANI: Kad ste štrajkali pred OHR-om, postignut je konsenzus, pa je Ashdown postao ličnost godine...

RADONČIĆ: Ni tu niste u pravu. Imali smo principijelan sukob sa Ashdownom, vezan za privremenu mjeru po kojoj novine ne mogu kritikovati jednog političara. Sutkinja... ne mogu se sjetiti imena, donijela je privremenu mjeru da se ne može kritički govoriti o političaru Zlatku Lagumdžiji...

DANI: Nije to bila privremena mjera da se ne može kritički govoriti, nego je konstatovana hajka...

RADONČIĆ: Gdje vi radite - u Danima ili u sudu? Mi imamo advokatski tim koji zna da nam to objasni, ne morate vi...

DANI: Dobro, gdje zapravo sebe vidite u politici?

RADONČIĆ: Tražili ste 15 minuta za razgovor.

DANI: Ja ću otići vrlo brzo...

RADONČIĆ: Šalim se.

DANI: To Vas pitam jer postoje osobe koje su Vas slušale kako govorite, kad je o bošnjačkoj politici riječ, da Vi, Alija i reis o svemu odlučujete. Danas je to očito neka druga kombinacija, sa Silajdžićem, pa me zanima kakve su zaista Vaše ambicije?

RADONČIĆ: Prvo, mislim da vam je pitanje tendenciozno i netačno. To vam moram direktno reći jer ste vi meni direktno izrekli jednu notornu laž u lice. Politički život će određivati političke stranke i koncepti, a ne reis i Avaz. Govorim u svoje ime. Prema tome, niti sam mogao pomisliti da dajem takvu izjavu, niti sam je dao. To je stvarno ružno podmetati.

DANI: Kad smo već kod notornih laži: uoči dolaska Borisa Tadića u Sarajevo, Avaz je na naslovnoj strani objavio notornu laž o Tadićevom i Mesićevom razgovoru, navodno u četiri oka, proglasivši ga "Novim Karađorđevom". Iako su i Mesić i Tadić to demantirali, Avaz nije.

RADONČIĆ: To morate pitati Fahrudina Đapu, tadašnjeg glavnog i odgovornog urednika. Ja se baš i ne sjećam tog slučaja. Ako ste u pravu, zašto nije objavio demanti?

DANI: Kad već na taj način redamo stvari, nadam se da slijedeće pitanje neću morati postaviti novom glavnom i odgovornom uredniku. Prošle sedmice, proglašavajući velečasnog Franju Topića Ličnošću dana, u Avazu piše i sljedeće obrazloženje: "Svoje hrvatstvo ističe do granice koja nikoga ne iritira." Koja je to, po Avazu, dozvoljena granica hrvatstva?

RADONČIĆ: Ja zaista želim da budem maksimalno korektan i vidite da sa manje ili više polemičkog tona odgovaram na svako pitanje. Ali to stvarno morate pitati urednika. Ja ne prisustvujem na kolegiju Dnevnog avaza, naši su poslovi obimni... Kolegij odlučuje ko će biti ličnost dana. Ne distanciram se od tog pitanja, ali vam na njega ne mogu odgovoriti. To morate pitati Lučkina.

DANI: Vjerovatno ga moram pitati i za tekst u kojem je Donald Rumsfeld proglašen za Ličnost dana: jedna trećina je o njegovoj ostavci i njemu samom, a dvije o potrebi da se Tihić i Lagumdžija povuku.

RADONČIĆ: Ja sam taj tekst pročitao kao čitalac i moram reći da se apsolutno slažem s njim. Ako američki birači kažu da republikanci prave greške u Iraku, normalno je da se nađe ličnost da tu politiku povuče. A ako naši birači kažu da Tihić ne može biti član Predsjedništva, normalno je da se on mora povući. Ne vidim ničega lošeg u toj paraleli. Od Amerike hoćemo da preuzmemo mnoge demokratske standarde, što ne bismo uzeli i taj?

DANI: Američki ambasadori su u Avazu dugo uživali sve privilegije: McElhaneya ste prozvali nedavno, tek kad je nastavio sa promoviranjem politike svoje zemlje koja je zainteresirana za usvajanje ustavnih amandmana u BiH.

RADONČIĆ: Mislim da niste u pravu. Svaki dan čitam Avaz. Dobronamjeran čovjek će primijetiti da mi pratimo sve njegove aktivnosti u BiH. Ja u Avazu još nisam pročitao kritički tekst o McElhaneyu a da su autori naši novinari.

DANI: Ja govorim o Vašoj izjavi u Hayatovom Centralnom dnevniku.

RADONČIĆ: Radi se o mom ličnom stavu koji sam iznio u intervjuu koji sam dao gospodinu Hadžifejzoviću. Ni tu nisam rekao ništa lično na račun gospodina McElhaneya. Naprotiv, istakao sam da se radi o vrlo dobronamjernom diplomati koji ima politička gledišta prema BiH, ima stajalište svoje vlade, i ja o njemu, kao i mnogim drugim diplomatama u našoj zemlji, mogu govoriti samo u pozitivnom smislu. Vrlo sam mu zahvalan za ono što je rekao sinoć u 60 minuta.

DANI: Da, rekao je da nije njegov nivo da komentira Vaše izjave.

RADONČIĆ: Pregledajte emisiju ponovo.

Konkurencija

Hvala Oslobođenju

DANI: Zarad mlađih čitalaca moram podsjetiti: nekad ste bili medijski profesionalac. Kako se danas osjećate, ako to radite, kada poredite Jutarnji list i Dnevni avaz?

RADONČIĆ: Ja se i sad osjećam kao profesionalac.

DANI: Poredite li ikada zagrebački Jutarnji list i Dnevni avaz?

RADONČIĆ: Da.

DANI: Vidite li kolika je razlika u kvalitetu?

RADONČIĆ: Iz vas govore kompleksi prema Zagrebu. Ja vidim razliku u kvalitetu i taj kvalitet je na strani Avaza. Uzmite broj informacija, raznolikost, politički komentar, analizu i vidjet ćete da smo u svim faktorima jači od Jutarnjeg lista. Jedino gdje nismo jači je to što oni imaju više kolora i nešto bolji dizajn. U novinarskom smislu mi smo mnogo bolji, brži, dinamičniji i jači.

DANI: U novinarskom smislu Dnevni avaz ništa ne priznaje: ni Kodeks za štampu, ni odluke Vijeća, ni...

RADONČIĆ: Evo, Vildana, današnjeg Avaza: evo naše naslovne strane, evo informacija, a evo Oslobođenja. To je naša konkurencija ovdje.

Faust

Post by Faust » 26/11/2006 19:56

Hvala Liv4 :) :)

Liv4

Post by Liv4 » 26/11/2006 20:08

Molim, gospon Faust. :)
Strasno je da se Avaz izborio za mjesto najveceg dnevnog lista u BiH. To ipak (hvala dragom bogu) ne znaci da je i najbolji. Preporucio bih vlasniku Avaza da kupuje manje zgrada, a da novac ulaze u doskolovavanje svojih radnika, a prije svega na zaposljavanje petorice lektora... (mada u sustini ni ovo ne bi spasilo Avaz od onoga sto ovaj list to zaista jeste)
Ali u svemu ovome je najgore sto je Avaz samo ogledalo nase istinske stvarnosti. Jadna je drzava u kojoj je to najcitanija novina. A i mi sa njom.

Faust

Post by Faust » 26/11/2006 20:18

A slažem se. Samo kad bi se neko pojavio sa novcem kojeg bi bio spreman uložiti u neke druge dnevne novine koje bi bila konkurencija "Avazu". Tada ne bi nicale "veleljpne građevine" po Sarajevu, nego bi smo čitali bolje novine. :D :D

Liv4

Post by Liv4 » 26/11/2006 20:53

Kurvanje

Ugledni reditelji Haris Pašović i Dino Mustafić su osobe sa kojima volim razgovarati i dijeliti očaj nad općim osjećajem beznađa i društvenom močvarom u kojoj se godinama mrcvari Bosna i Hercegovina. I svaki put se međusobno izjadamo nad sumornom činjenicom da je jedan od glavnih uzroka naše kolektivne bijede užasno mali broj intelektualaca, umjetnika, novinara, univerzitetskih radnika... koji su spremni javno progovoriti i ukazati na svakodnevne manifestacije primitivizma, nacionalizma, siledžijstva, pljačke, srozanosti svih društvenih kriterija. I svaki put se mi fino složimo da razlog za tako bijedan angažman ovdašnjih "uglednih javnih ličnosti" leži u njihovom oportunizmu, čuvanju sitnih sinekura, nedostatku osjećaja osobne odgovornosti za stanje društva u kojem žive. I ko zna koliko bi mi još puta upriličili identičnu psihoterapeutsku seansu mlaćenja prazne slame da u 4.000-om broju Dnevnog avaza nisam vidio fotografije i pročitao izjave dvojice pomenutih umjetnika. Nisam bio iznenađen odabirom i stavovima anketiranih sugovornika (Esad Duraković, Sulejman Kupusović, Mirnes Ajanović, Šaćir Filandra, Nedžad Latić, Safet Halilović...) koji su se hadžifejzovićevski utrkivali u iskazivanju lauda Avazovim "profesionalnim dometima", "vrhunskom novinarstvu", "najznačajnijem bošnjačkom poslijeratnom projektu". No, ostao sam šokiran da su se među njima našli i moji prijatelji Pašović i Mustafić. Moje zaprepaštenje potiče od vrlo dobre upućenosti u ono šta njih dvojica stvarno misle i privatno govore o Avazu, a što je dijametralno suprotno sa javnim "željama za nastavkom razvoja po evropskim standardima novinarstva" (Pašović), te oduševljenjem "sve većem značaju koji se daje kulturi na stranicama Avaza" (Mustafić).

Citirani javni stavovi Pašovića i Mustafića samo su me učvrstili u uvjerenju da su pojave Avaza i njegovog vlasnika Fahrudina Radončića najznačajniji poslijeratni fenomeni uticaja na bošnjačku psihosocijalnu strukturu. Držim da je nepotrebno ovdje govoriti o posljedicama tog uticaja - u njima živimo još od okončanja rata u Bosni i Hercegovini.

Što se više sužava neka moja osobna lista ljudi čiji bi moralni integritet držao tinjajućom nadu u mogućnost izvlačenja ovog društva iz močvare, sve više počinjem drugačijim očima da gledam i na Fahrudina Radončića. Naime, sve sam nekako uvjereniji da Bošnjaci i nisu zaslužili drugo nego da im upravo Radončić i njegova novina budu referentne tačke odnosa prema sebi, Bosni, Evropi, kulturi, kriminalu, politici... baš kao što je njegova kula sa rotirajućim restoranom na vrhu (i besplatnim liftom do njega) postala mjera bošnjačkog poslovnog uspjeha. Doskora me strašno iritiralo to što je vodeći dnevni list u Bosni i Hercegovini na profesionalnom nivou na kojem je Avaz. A onda sam shvatio isto što i Radončić puno prije mene: ako se čak i jedan Haris Pašović ne stidi javno izjaviti da Avaz predstavlja evropski standard novinarstva, zašto bi se Radončić odrekao makar i jedne vile ili jednog sprata svog tornja zarad podizanja nivoa svoje novine?

Pripremajući ovaj broj Dana, sreli smo se sa zastrašujućom činjenicom: većina uglednika čije smo stavove o Avazu željeli anketirati svoje odbijanje izjašnjavanja obrazložila je "maštovitim" isprikama: jedan se upravo sprema na put, drugog boli zub, treći je mahmuran, četvrti je u prijekom poslu... I baš kad smo bili blizu završetka posla, stiže nam prijatelj sa utiskom da je Radončić veoma nezadovoljan odnosom koji je tokom intervjua sa njim demonstrirala glavna urednica Dana Vildana Selimbegović. Prijatelj nam prijateljski savjetuje da odustanemo od bavljenja Avazom ("Zašto baš vi? Vidite li da niko ne smije?"), prenoseći nam i Radončićevu poruku da će nas "razvaliti" ukoliko bude nezadovoljan tekstom ("Samo još nije odlučio hoće li Vildanu ili tebe").

Nakon njegovih riječi ja, po običaju, evo umirem od straha. Molim Boga da Radončić bude milostiv, da nekako shvati da ni ja, ni Vildana, ni Dani, ustvari, i ne pišemo o njemu i Avazu, već o ovdašnjem društvu, o današnjoj Bosni, o Bošnjacima, o intelektualcima... o nama. Užasavam se pomisli da nas Radončić drugačije shvati i da na nama ili sagovornicima koji su pristali iznijeti svoje stavove o Avazu još jednom demonstrira, što bi rekao Pašović, "evropske standarde novinarstva i svega što podrazumijeva javnu djelatnost kakva je Avaz".

Faust

Post by Faust » 26/11/2006 21:12

Samo bi trebalo navesti, za one koji nisu čitali, da je prethodni tekst napisao Senad Pećanin - autorstvo je bitno naglasiti. :D :D

bosniak

Post by bosniak » 26/11/2006 23:29

ja ne vidim uopste da su dani ili slobodna bosna nesto bolji od avaza.i oni pokusavaju isto sto i avaz samo sto imaju puno manji uticaj.zato ne mogu da uticu na ljude u velikoj mjeri.
avaz nije neka novina ali i takav je najjaci.
i u textovima dana a pogotovo slobodne bosne ima bruka mahalskih prepucavanja i ogovaranja

Faust

Post by Faust » 26/11/2006 23:34

bosniak wrote:ja ne vidim uopste da su dani ili slobodna bosna nesto bolji od avaza.i oni pokusavaju isto sto i avaz samo sto imaju puno manji uticaj.zato ne mogu da uticu na ljude u velikoj mjeri.
avaz nije neka novina ali i takav je najjaci.
i u textovima dana a pogotovo slobodne bosne ima bruka mahalskih prepucavanja i ogovaranja

Da otvorimo temu o najboljoj bh. tiskovini?

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 26/11/2006 23:58

Liv, hvala na intervjuu, mada nista gluplje nisam odavno procitao. Vildana je mogla otici i na pijacu po paprike da je teta ovako preslusa.

Post Reply