Intervencija

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Skijaš

Intervencija

Post by Skijaš » 17/08/2011 00:54

Nerzuk Ćurak
http://atlantskainicijativa.org/index.p ... 18&lang=hr

"SAD su konstituirale Mirovni sporazum. Istovremeno, to je međunarodni pravni ugovor koji zbog takve međunarodno pravne legitimacije obavezuje međunarodnu zajednicu, pa tako i SAD da se pridržavaju tog Sporazuma. To implicira da su SAD obavezne da sačuvaju BiH. To je neki prvi aksiom.

Drugi aksiom je, mi ne možemo znati da li bi se SAD u nekom konkretnom političkom trenutku držale tog aksioma ili bi prepustile da se stvari razvijaju u nekom drugom pravcu."

Na stranu sada drugi stavovi profesora sa kojim se slažemo ili ne slažemo, ovo pitanje o mogućoj reakciji Sjedinjenih Država na pokušaj secesije je tema koju se uopšte ne bi trebalo otvarati. Opasno je Vašington predstavljati branom pred četničkim planovima jer se tako stvara iluziju da su bosanskohercegovačke patriote nebitan faktor. Ne umanjujući američku pomoć našem društvu, ne treba gubiti iz vida da je BiH cjelovita zbog naše spremnosti da je branimo.

Ako se prisjetimo kako je tekao proces uključivanja međunarodne zajednice :

Europeans Reject U.S. Plan To Aid Bosnia and Halt Serbs
http://www.nytimes.com/1993/05/11/world ... serbs.html

Bosnia's Serbs Smirk, and Keep Shooting
http://www.nytimes.com/1993/05/09/weeki ... oting.html

vraćamo se na činjenicu da smo mi na terenu morali pokazati odlučnost da po svaku cijenu branimo državu. Bez te odlučnosti da se borimo, spremnosti da budemo gladni i da krvarimo, ne bi bilo američke intevencije niti bi Brisel na kraju podržao slabljenje četničkog elementa. Znači, ovo što je profesor gore spomenuo, nije nešto o čemu trebamo razmišljati. Naše je da se bez kalkulisanja borimo za multietničku državu, suživot i toleranciju. Ako nam se u toj borbi pridruže i drugi, odlično. Ako ne pridruže, ostaje nam da taj teret iznesemo sami. Ali sa tim se tuđim izborom mi ne bi trebali opterećavati.

mrtva kokoš

Re: Intervencija

Post by mrtva kokoš » 17/08/2011 01:13

dobar je curak profesor samo ponekad ima utopisticke ideje o miru i toleranciji na ovim prostorima. mada mislim da su te ideje rezultat odredjene politike i krugova potaknutih od samih cinovnika SAD-a iako zadnji put kada sam ga slusao imao sam osjecaj da je i sam razocaran u politiku SAD-a. ali sam duboko uvjeren da profesor dobro zna da su najjaci faktor opstana BiH upravo njeni gradjani odnosno opcija koja bi ponovo sutra stala za odbranu BiH bez obzira na etnicku pripadnost. naravno SAD su jedan od stubova BiH za razliku od EU kojoj nije, niti ce ikada biti stalo do BiH i da se oni kojim slucajem pitaju ili da su se pitali BiH u obliku kojem danas postoji ne bi bilo...

Rimad

Post by Rimad » 17/08/2011 08:33

Nismo samo trebali dokazati da smo spremni da se borimo protiv nadmoćnijeg neprijatelja, već i da se borimo u uslovima embarga na oružje i potpune izolacije od zapadnih komšija.

I nakon svega, neko misli da se BH patriote ičega više imaju plašiti.

prljavi Hare
Been thanked: 1 time

Post by prljavi Hare » 17/08/2011 09:13

Rimad wrote:Nismo samo trebali dokazati da smo spremni da se borimo protiv nadmoćnijeg neprijatelja, već i da se borimo u uslovima embarga na oružje i potpune izolacije od zapadnih komšija.

I nakon svega, neko misli da se BH patriote ičega više imaju plašiti.

Upravo tako!Ne znam čega bih se to mi trebali više bojati,strah ostavljam drugima,onima koji bi i dalje
atakovali na našu domovinu. :!:
Ni sada nismo goloruki,a treba podsjetiti da ne postoje više zločinačke rezolucije UN-a poput one o embargu
na uvoz oružja,a BiH patriote svih nacionalnosti su svojim ljudskim i moralnim ponašanjem u ratu,u borbi
za zajedničku nam domovinu stekli dovoljno prijatelja,ako ništa simpatizera,koji nas sigurno ne bih zaboravili,
bar kada je riječ o snabdjevanju MTS-om u slučaju potrebe.
Kada bih i to izostalo,sami ćemo kupiti sve što nam treba,ako zatreba!Dokazano je i svjesni smo toga da i pored nečije podrške,simpatije i slično,mi smo najveći garant opstojnosti naše domovine i
zajedničkog života u njoj! :thumbup: :thumbup: :bih: :bih: :bih:

madner
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Post by madner » 17/08/2011 10:02

Nema potrebe pricati o embargu, cak i da se desi duzi rat namjenska industrija BiH moze proizvesti sve sto pjesadija treba.

Skijaš

Post by Skijaš » 17/08/2011 10:08

Summa summarum, stranci idu linijom manjeg otpora i sve je do nas.

1mustra

Post by 1mustra » 17/08/2011 10:18

Skijaš wrote:Bez te odlučnosti da se borimo, spremnosti da budemo gladni i da krvarimo, ne bi bilo američke intevencije niti bi Brisel na kraju podržao slabljenje četničkog elementa.

Zelis reci:

Bez odlučnosti da na forumu napisemo da zelimo da se borimo, da smo spremni da budemo gladni i da krvarimo, ne bi bilo američke intevencije niti bi Brisel na kraju podržao slabljenje četničkog elementa.

nosara
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Post by nosara » 17/08/2011 10:22

Sta bi bio cilj rata, odnosno ostvarenjem cega bi se mogao uspostavit mir...? Koja bi institucija proglasila mobilizaciju, vjerska ili neka druga...?

Toliko pitanja... :D

Skijaš

Post by Skijaš » 17/08/2011 10:29

1mustra wrote:
Skijaš wrote:Bez te odlučnosti da se borimo, spremnosti da budemo gladni i da krvarimo, ne bi bilo američke intevencije niti bi Brisel na kraju podržao slabljenje četničkog elementa.

Zelis reci:

Bez odlučnosti da na forumu napisemo da zelimo da se borimo, da smo spremni da budemo gladni i da krvarimo, ne bi bilo američke intevencije niti bi Brisel na kraju podržao slabljenje četničkog elementa.

Draga mi je nedavno na internetu našla neki youtube video sa bosanskom manekenkom, country pjevač se u spotu zaljubljuje u djevojku koja prodaje med. I kad ga je vidjela, kaže mi "Gagi, vidi kako ovaj liči na tebe". Tako mi tepa, Gagi od "dragi". Hoćemo li još o meni ili da se vratimo na temu ?

zateznistub
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Post by zateznistub » 17/08/2011 10:49

Da bezveze ne prizivamo rat i te glupsoti.

Ali ukoliko bi, gluhgobilo, doslo do rata tako malo nas bi uzelo ucesce u odbrani BiH da bi nas pregazili za par sati. Velika vecina bi razgulila na sve moguce i nemoguce strane. Tada bi se, po meni, nakamarali razni vjerski fanatici i tek bi tada bilo gusto.

madner

Post by madner » 17/08/2011 10:51

zateznistub wrote:Da bezveze ne prizivamo rat i te glupsoti.

Ali ukoliko bi, gluhgobilo, doslo do rata tako malo nas bi uzelo ucesce u odbrani BiH da bi nas pregazili za par sati. Velika vecina bi razgulila na sve moguce i nemoguce strane. Tada bi se, po meni, nakamarali razni vjerski fanatici i tek bi tada bilo gusto.

6 sati ili mozda i 8?

1mustra

Post by 1mustra » 17/08/2011 10:59

nosara wrote:Koja bi institucija proglasila mobilizaciju, vjerska ili neka druga...?

Udruzenja iz dijaspore.

zateznistub

Post by zateznistub » 17/08/2011 11:00

madner wrote:
zateznistub wrote:Da bezveze ne prizivamo rat i te glupsoti.

6 sati ili mozda i 8?

Kako god, ali vema brzo bez problema.

madner

Post by madner » 17/08/2011 11:04

Na osnovu cega si dosao do ovog zakljucka? :D

zateznistub

Post by zateznistub » 17/08/2011 11:18

madner wrote:Na osnovu cega si dosao do ovog zakljucka? :D

A sta ti mislis da ce ostati dosta raje da brane BiH? Svako ko ikakve faamilije ima razulice vani, kao i svako ko ima ikakve sanse, otici ce. Nazalost, patriotizam je davno umro. Za koga se na kraju krajeva boriti? U zadnjem ratu sam dao svoj doprinos, 2x ranjen i sta imam od toga, invalidninu od 50KM. Trebam ostati sa svoje dvoje djece pa da i oni pate? Da, prolaze ono sto sam ja prosao sa svojim roditeljima? Ma nema sanse. Ako se ponavljam, gluhobilo, zakuha ma zdra'o i :run:

madner

Post by madner » 17/08/2011 11:20

Zar vec nisi u down underu?

Ali svaka cast, ako bi se za 6 sati uspjesno iselio sa familijom.

zateznistub

Post by zateznistub » 17/08/2011 11:29

madner wrote:Zar vec nisi u down underu?

Ali svaka cast, ako bi se za 6 sati uspjesno iselio sa familijom.

Zar zaista mislis da bi neko, ko moze otici, ostao? Za 6 sati ne bih uspio odseliti ali zasigurno ne bih cekao pocetak.
Raspitaj se među svojim (familija i prijatelji) ko bi ostao u slucaju pocetka novih sukoba? ali da ti odgovori iskreno, ne hipoteticki.

Skijaš

Post by Skijaš » 17/08/2011 11:31

zateznistub wrote:Za koga se na kraju krajeva boriti? U zadnjem ratu sam dao svoj doprinos, 2x ranjen i sta imam od toga, invalidninu od 50KM. Trebam ostati sa svoje dvoje djece pa da i oni pate? Da, prolaze ono sto sam ja prosao sa svojim roditeljima? Ma nema sanse. Ako se ponavljam, gluhobilo, zakuha ma zdra'o i :run:

Ne trebaš ti Bosni i Hercegovini da bi ona opstala, nas koji to ne bi dozvolili ima sasvim dovoljno. Nego, nije mi jasno zašto ne izabereš neki neutralan stav ili zašto uopšte stav ako te to ne interesuje ? Zašto insistiranje na tom da bi četnici pobjedili ?
Last edited by Skijaš on 17/08/2011 11:32, edited 1 time in total.

madner

Post by madner » 17/08/2011 11:32

Pa nemam se sta raspitivat, novi sukobi su izgledni. Ako se mislis seliti vrijeme je da to uradis. Ili mislis da ce neko objaviti namjeru da balvanima gradi drzavu? :D

Skijaš

Post by Skijaš » 17/08/2011 11:36

zateznistub wrote:Raspitaj se među svojim (familija i prijatelji) ko bi ostao u slucaju pocetka novih sukoba? ali da ti odgovori iskreno, ne hipoteticki.

Ne sekiraj se za nas, imamo motivaciju i znamo kako. Ako četnici organizuju pobunu, želim ti sve najbolje u izbjeglištvu. Je li to fer i korektno od mene ? Napadam li te zbog te tvoje odluke ? Ne napadam. Zašto je tebi toliko stalo da nas koji bi branili državu predstaviš kao gubitnike ?

Hodidid

Post by Hodidid » 17/08/2011 11:53

zateznistub wrote:
madner wrote:Na osnovu cega si dosao do ovog zakljucka? :D

A sta ti mislis da ce ostati dosta raje da brane BiH? Svako ko ikakve faamilije ima razulice vani, kao i svako ko ima ikakve sanse, otici ce. Nazalost, patriotizam je davno umro. Za koga se na kraju krajeva boriti? U zadnjem ratu sam dao svoj doprinos, 2x ranjen i sta imam od toga, invalidninu od 50KM. Trebam ostati sa svoje dvoje djece pa da i oni pate? Da, prolaze ono sto sam ja prosao sa svojim roditeljima? Ma nema sanse. Ako se ponavljam, gluhobilo, zakuha ma zdra'o i :run:

Otprilike isto su mi govorili srbi u RS s kojima sam imao priliku sjediti. Neka prijeratna urbana raja koja je silom prilika se zatekla tu gdje jeste i bila prisiljena obuci uniformu. Kazu nema sanse da uzmu vise nikad pusku ni za koga. Ni za RS ni za boga oca.Prvi metak i pedala. Zapravo dobrim dijelom vec sad ganjaju papire da idu za USA, Kanadu i Australiju.Ozenili se ljudi i imaju malu djecu a posla ni s glave. Jos im treba samo rat koji ni izbliza nije sigurno da mogu dobiti.

veljaca

Post by veljaca » 17/08/2011 12:00

Dobro poznata, ona kultna:

" Zivimo kao da 100 godina nece biti rata a spremajmo se kao da ce sutra poceti ..."

Btw - ispade da bi svi iz BIH razgulili ( po nekima ) - pa zasto onda ( eventualni ) agresori cekaju ????? Kada ( po nekima ) mogu bez ispaljenog metka sve uzeti ..... fakat mi to nije jasno ....

:bih:

zateznistub

Post by zateznistub » 17/08/2011 12:01

Skijaš wrote:
zateznistub wrote:Raspitaj se među svojim (familija i prijatelji) ko bi ostao u slucaju pocetka novih sukoba? ali da ti odgovori iskreno, ne hipoteticki.

Ne sekiraj se za nas, imamo motivaciju i znamo kako. Ako četnici organizuju pobunu, želim ti sve najbolje u izbjeglištvu. Je li to fer i korektno od mene ? Napadam li te zbog te tvoje odluke ? Ne napadam. Zašto je tebi toliko stalo da nas koji bi branili državu predstaviš kao gubitnike ?

Da sam barem imao malo vise pameti i otisao '91 kao vecina, imao bih nesto u zivotu. Sad imam kredit od 60k KM. Blago meni. Iznjeo sam svoje misljenje i ono sto bih uradio kad bi bilo sta bi bilo, sta je lose u tome. Nista slagao, nisam od onih koji su govorili ostajte ovdje pa otisli ili govorili kako ovo nije njihov rat pa otisli sa YU pasosem, a sad sve drze u ovom gradu i ovoj drzavi.

veljaca

Post by veljaca » 17/08/2011 12:07

zateznistub wrote:
Skijaš wrote:

Da sam barem imao malo vise pameti i otisao '91 kao vecina, imao bih nesto u zivotu. Sad imam kredit od 60k KM. Blago meni. Iznjeo sam svoje misljenje i ono sto bih uradio kad bi bilo sta bi bilo, sta je lose u tome. Nista slagao, nisam od onih koji su govorili ostajte ovdje pa otisli ili govorili kako ovo nije njihov rat pa otisli sa YU pasosem, a sad sve drze u ovom gradu i ovoj drzavi.

Za sva blaga svijeta ( ovo tvrdim iskreno i 100% ) ne bih prihvatio da mi neko kaze ( opet legendarnu nasu sa linije ) - " P.i.z.d.a. ko izda " i ne bih dao onaj osjecaj i ponos da nisi pobjegulja i kukavica i da mozes svijetla obraza stati i popricati sa rajom sa linije .....
Ali svakom svacije i svako sam gradi svoj zivot ..... Nismo svi isti ...

Btw - ne odnosi se ovo licno na tebe "zateznistub"

:bih:

Skijaš

Post by Skijaš » 17/08/2011 12:13

zateznistub wrote:
Skijaš wrote:

Ponovo, nije problem kad kažeš da ti ne bi branio BiH, problem je kad kažeš da ni drugi ne bi. Ja druge zemlje nemam i ovu ne dam. Zašto ti je toliko stalo da nas koji smo spremni braniti državu predstaviš kao autsajdere ?

1. nisi zainteresovan za odbranu zemlje i ne interesuje te ko će na kraju uspjeti

2. nisi zainteresovan za odbranu zemlje ali misliš da će uspjeti patriotski elementi

3. nisi zainteresovan za odbranu zemlje ali misliš da će pobjediti četnici

Zašto insistiraš na trećem, to mene interesuje :-D

Locked