Internet prodaja u inostranstvo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
bullmastiff

Internet prodaja u inostranstvo

Post by bullmastiff » 11/04/2011 23:41

neka ova tema bude kutak za internet trgovce, odnosno nas koji to pokusavamo postati..da si dijelimo savjete, razmjenjujemo iskustva i sl.

evo za pocetak jedno razocaranje:

Danas prodao prvi predmet, i kad sam otisao u postu da posaljem, postarina je 9KM, ali postoji carina na izvoz :D :evil: :evil:
zemlaj smo visokog rizika, ne primaju nista od nas betz carine koja kosta 7,5KM....toliko o niskim troskovima!

Eborg

Re: Internet prodaja u inostranstvo

Post by Eborg » 12/04/2011 20:24

9 KM + 7,5 KM poštarina? :?

Znači nema šanse da otresem ove neke gluposti preko eBaya. Uostalom, što mi plaćamo carinu, valjda bi je trebao platitio onaj koji uvozi.

Uostalom, zar nisi mogao naznačiti da je poklon, šta si slao - pismo, paket?

bullmastiff

Post by bullmastiff » 12/04/2011 23:59

zemlja smo visokog rizika..sve sto saljemo postom vani..mora proci carinsku kontrolu koja kosta 8,5KM...i kad na to dodas postarinu 9KM(posta,koverta...-) nema te nigdje
:x

Eborg

Post by Eborg » 13/04/2011 00:06

Sjajno. :x

bullmastiff

Post by bullmastiff » 13/04/2011 00:24

Eborg wrote:Sjajno. :x

ja se taman ponadao "postarina samo 9KM"..kad mi spomenuse carinsku..mrak na oci..znaci preporuceno pismo , neki sitni predmet, dodje te ksoro 20KM samo postarine.. :D

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Post by drndalo » 13/04/2011 10:19

bullmastiff wrote:zemlja smo visokog rizika..sve sto saljemo postom vani..mora proci carinsku kontrolu koja kosta 8,5KM...i kad na to dodas postarinu 9KM(posta,koverta...-) nema te nigdje

Izvini, to je sranje ! To je izgovor koji je izmislila nasa vajna Carina, da uzimaju pare... Koje inace uzeti ne mogu...

Kao i kada dobijas paket/paketic iz inostranstva postom, i iako je na njemu jasna carinska deklaracija sa sadrzinom i vrijednoscu, npr. kablovi/slusalice za MP3 player, vrijednsoti 5 HK$, i kako ti ne mogu naplatiti CARINU na to, oni ti ga otvore, da provjere jel to = to unutra, i taj pregled ti naplate 3.50 KM... Carinski PREGLED dakle naplacuju !

3.50 KM za pisma (do 2 kg su pisma), 9.50 KM za pakete (>2 kg) naplacuju dolazne carinske preglede... Malo li je... Pregledaju dnevno 100-200-300 komada necega, i vidi lake love...

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 13/04/2011 14:47

drndalo wrote:
bullmastiff wrote:zemlja smo visokog rizika..sve sto saljemo postom vani..mora proci carinsku kontrolu koja kosta 8,5KM...i kad na to dodas postarinu 9KM(posta,koverta...-) nema te nigdje

Izvini, to je sranje ! To je izgovor koji je izmislila nasa vajna Carina, da uzimaju pare... Koje inace uzeti ne mogu...

Kao i kada dobijas paket/paketic iz inostranstva postom, i iako je na njemu jasna carinska deklaracija sa sadrzinom i vrijednoscu, npr. kablovi/slusalice za MP3 player, vrijednsoti 5 HK$, i kako ti ne mogu naplatiti CARINU na to, oni ti ga otvore, da provjere jel to = to unutra, i taj pregled ti naplate 3.50 KM... Carinski PREGLED dakle naplacuju !

3.50 KM za pisma (do 2 kg su pisma), 9.50 KM za pakete (>2 kg) naplacuju dolazne carinske preglede... Malo li je... Pregledaju dnevno 100-200-300 komada necega, i vidi lake love...

:roll: samo u nas :roll:

poznanik

Post by poznanik » 18/04/2011 12:55

bullmastiff wrote:neka ova tema bude kutak za internet trgovce, odnosno nas koji to pokusavamo postati..da si dijelimo savjete, razmjenjujemo iskustva i sl.
evo za pocetak jedno razocaranje:
Danas prodao prvi predmet, i kad sam otisao u postu da posaljem, postarina je 9KM, ali postoji carina na izvoz :D :evil: :evil:
zemlaj smo visokog rizika, ne primaju nista od nas betz carine koja kosta 7,5KM....toliko o niskim troskovima!

Ne postoji carina na izvoz, obračunavaju se jedino administrativni i drugi troškovi u postupku za izvoz robe.

Fizičko lice u BiH nema pravo prodaje i ostvarivanju dobiti od prodaje roba, ukoliko prethodno nije registrirano kod porezne uprave, pa i u izvozu.

bullmastiff

Post by bullmastiff » 18/04/2011 13:20

ma dobro kad nesto prodas...posaljes normalno postom isto ko sto bi poslao ak nisi prodao..

ratata

Post by ratata » 25/04/2011 22:04

halo ba, pa imate na ebay-u opciju da Vam potencijalni kupac plati i iznos carine/postarine , mislim hellllo :-)

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Post by drndalo » 26/04/2011 09:40

A ima li da nam plati iznos "Carinskog pregleda" ???

skyhs0168

Post by skyhs0168 » 27/04/2011 00:01

drndalo wrote:A ima li da nam plati iznos "Carinskog pregleda" ???

hahahah :-D :-D :thumbup:

Lekica88

Post by Lekica88 » 31/05/2011 18:21

Moze li mi neko napisat razliku izmedju malih paketa i obicnih paketskih posiljki? Gledala sam cjenovnik nase poste za medjunarodni promet, te su cijene izmedju ove dvije vrste paketa ogromne, pa me zato interesuje u cemu je razlika... Htjela bi da prodajem, npr. broseve koji ne prelaze preko 30 grama, pa mi nije jasno kako ih saljem, jel kao male pakete ili obicnu posiljku? Jel to ovisi u cemu ih saljem, s tim da slala recimo kutijicama dimenzija 15x10 (kao male kutijice za nakit :) ).. Unaprijed hvala!

Violet Love

Post by Violet Love » 26/01/2019 18:23

Da dignemo malo temu.

Kako sad stojimo sa online prodajom u inostranstvu? Imam web shop za BiH i razmišljam da napravim drugi za inostranstvo, ali nikako ne mogu da svarim sve takse i naknade prilikom slanja. Prije dvije godine sam slala nešto za Švedsku, ali privatni paket, nije prodaja bila u pitanju i masno su me zavrnuli za "carinjenje u izvozu", ali se ne sjećam stavki i procesa. I šta je uopšte carinjenje u izvozu? Ima li iko iskustva sa Poštama Srpske?

almir90

Post by almir90 » 26/01/2019 18:37

Violet Love wrote:Da dignemo malo temu.

Kako sad stojimo sa online prodajom u inostranstvu? Imam web shop za BiH i razmišljam da napravim drugi za inostranstvo, ali nikako ne mogu da svarim sve takse i naknade prilikom slanja. Prije dvije godine sam slala nešto za Švedsku, ali privatni paket, nije prodaja bila u pitanju i masno su me zavrnuli za "carinjenje u izvozu", ali se ne sjećam stavki i procesa. I šta je uopšte carinjenje u izvozu? Ima li iko iskustva sa Poštama Srpske?
Ja sam bio zainteresovan i zvao UIO prije nekih godinu dana i raspitivao se kako da se ne carini roba. Neka teta mi se izbrojala preko telefona da mi to nemo6emo raditi, da ne možemo registrovati djelatnost koja se bavi trgovinom na malo i da izvozi robu. Samo registracija u sudu i to mogu veliki izvoznici. Još jedan problem je preskupa poštarina. To je moje iskustvo, ako te baš zanima iz prve ruke kontaktiraj UIO i sam.

Ne mogu da vjerujem da je nekome mrsko progurati ovakve zakone da imamo prilika i na inostranom tržištu. Još se ovakvi poslovi mogu sa manjim kapitalom započeti, al' kad smo kurton od države.

Violet Love

Post by Violet Love » 26/01/2019 19:04

almir90 wrote:
Violet Love wrote:Da dignemo malo temu.

Ja sam bio zainteresovan i zvao UIO prije nekih godinu dana i raspitivao se kako da se ne carini roba. Neka teta mi se izbrojala preko telefona da mi to nemo6emo raditi, da ne možemo registrovati djelatnost koja se bavi trgovinom na malo i da izvozi robu. Samo registracija u sudu i to mogu veliki izvoznici. Još jedan problem je preskupa poštarina. To je moje iskustvo, ako te baš zanima iz prve ruke kontaktiraj UIO i sam.

Ne mogu da vjerujem da je nekome mrsko progurati ovakve zakone da imamo prilika i na inostranom tržištu. Još se ovakvi poslovi mogu sa manjim kapitalom započeti, al' kad smo kurton od države.
Hvala na odgovoru. Znam to za izvoz i ako neko iole hoće da bude "ispravan" nema nas nigdje. Više mi se mota po glavi neka opcija slanja kao fizičko lice (za početak) jer to sigurno ne bi bio upadljiv broj pošiljaka mjesečno. Nisam spremna da se odmah upustim u jedan takav poduhvat a da prvo ne ispipam teren. Ispadne na kraju da je jeftinije otići na izlet u Hrvatsku i poslati sve nego se ganjat sa moronskim naknadama za ovo i za ono. Sjećam se, kada sam slala pomenuti paket, odnosno, pismo, šalteruša mi daje uplatnicu i govori mi da odem platiti desetak maraka na drugi šalter. Na dva moja pitanja da mi objasni šta tačno plaćam, ona mi odgovara "pa 10 maraka". A s druge strane, ja uredno primam pakete iz inostranstva od malih trgovaca i sa smiješnom poštarinom. Još uvijek me ovaj šu*ak svijeta uspijeva iznenaditi.

almir90

Post by almir90 » 26/01/2019 19:08

Što se tiče na crno, nema smisla jer se ne može legalno obavljati ta djelatnost. Znam ove pijačare što dovoze polovnu robu da su ganjali i ganjaju ih i dalje. Što se mene tiče ne isplati se zajebavati na crno.

Matris

Post by Matris » 26/01/2019 20:03

almir90 wrote:Što se tiče na crno, nema smisla jer se ne može legalno obavljati ta djelatnost. Znam ove pijačare što dovoze polovnu robu da su ganjali i ganjaju ih i dalje. Što se mene tiče ne isplati se zajebavati na crno.
Ne prodajes ti u inostranstvo. Ti izdajes maloprodajni racun u zemlji. Slanje postom stvari koja je vec kupljena u BiH ne znaci da ti radis izvoz. Racunalo bi se kao izvoz ako obustavljas PDV. Raspitaj se kod knjigovodje. Ne racuna se to kao izvoz.

almir90

Post by almir90 » 26/01/2019 20:27

Matris wrote:
Ne prodajes ti u inostranstvo. Ti izdajes maloprodajni racun u zemlji. Slanje postom stvari koja je vec kupljena u BiH ne znaci da ti radis izvoz. Racunalo bi se kao izvoz ako obustavljas PDV. Raspitaj se kod knjigovodje. Ne racuna se to kao izvoz.
Ja zvao UIO, to što ti govoriš se ne isplati radi carine i poreza na tu robu ako se radi o trgovini robe koja nije proizvedena u BiH. Pored toga što češ imati skuplju robu ako ne možeš izbjeći plaćanje carine na tu robu, dodatni trošak je preskupa poštarina. Ako misliš registrovati običnu trgovinu i tako raditi nije isplativo.

Post Reply