Internacionalna na Ildzi ili II gimnazija??????

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
nerco

Internacionalna na Ildzi ili II gimnazija??????

Post by nerco » 29/04/2012 09:36

lp za forumase.
imam jednu veliku nedoumicu pa bih zamolio za pomoc kroz objektivne informacije ili misljenja glede skolovanja u srednjoj skoli. naime klinjo zavrsava osmi razred i odlican je ucenik, cak nadprosjecan.
cijelo vrijeme razmisljali smo o II gimnaziji kao skoli gdje ce nastaviti skolovanje ali sada 5min do 12h javili su nam se ljudi iz medjunarodne skole na ilidzi (turska skola) sa prijedlogom da klinju upisem u njihovu skolu zbog njegovog talenta prema matematici i informatici a oni bi zauzvrat stipendirali njegovo skolovanje.

iskreno bio sam na roditeljskom sastanku i generalno me sve jako dojmilo obzirom da su ljudi pokazali veliki entuzijazam i predanost u radu tim prije sto su sami nicim izazvani potrazili moje dijete i ponudili mu besplatno skolovanje.
mene je ta gesta prijatno iznenadila a narocito dio njihove prezentacije gdje su mi objasnili da su njihovi ucenici tako dobro edukovani da se lagano upisuju na bilo koji fakultet u zemlji ili svijetu a za vrijeme skolovanja njihovi ucenici osvajaju prva mjesta na svim skolskim takmicenjima bilo kojeg regionalnog karaktera.

sada sam u groznoj nedoumici jer ovi ljudi su me zainteresirali tako dobrom ponudom a sa druge strane, obzirom da se u daljnjem skolovanju djeteta vodim iskljucivo kvalitetom skolovanja te pripremom za fakultet koju za vrijeme srednje skole moze dobiti, planirao sam da ga upisem u II gimnaziju...

volio bih cuti objektivne komentare roditelja ili nastavnika koji ce mi pomoci da donesem najbolju odluku za svoje djete odnosno gdje da ga upisem u medjunarodnu srednju skolu na ilidzi ili u II gimnaziju!!!

hvala unaprijed

SprecoM

Re: Internacionalna na Ildzi ili II gimnazija??????

Post by SprecoM » 29/04/2012 09:54

nerco je napisao/la:
volio bih cuti objektivne komentare roditelja ili nastavnika koji ce mi pomoci da donesem najbolju odluku za svoje djete odnosno gdje da ga upisem u medjunarodnu srednju skolu na ilidzi ili u II gimnaziju!!!

hvala unaprijed

U znanju učenika (po količini i kvalitetu) nije odlučujući faktor ni profesor ni škola – već učenik.
U formiranju psihološko karakternih osobina glavnu ulogu ima porodica, a zatim sociološko okruženje (sredina),...
O razlozima i ciljevima formiranja pomenute gimnazije, te razlozima i ciljevima ponude (koja te stavila pred izbor) razmisli negdje u tišini (otiđi na „izlet“) i sa svojim najbližim (vjerovatno supruga i samo dijete) – razgovarajte i odlučite zajedno, uvaži mišljenje djeteta (ono je najbitnije).
Prema mojoj procjeni (ne poznam detalje, te mogu i pogriješiti) – prijedlog trebaš prihvatiti (ukoliko se učenik slaže). Ukoliko učenik kaže ne – uvaži ga!

casanova123
Has thanked: 1 time

Post by casanova123 » 29/04/2012 11:03

jeste li vi pitali svoje dijete sta ono hoce? jel mu daleko da ide na ilidzu svaki dan? da li znate kakvo tamo okruzenje vlada? morat ce da uci turski jezik. ne smije prilaziti curama niti sa njima imati bilo kakav odnos inace se cijela skola onda ljuti na dijete.

PITAJTE DIJETE VASE STA ONO HOCE. ako hoce drugu onda neka upise drugu, a ako nece onda ne mora. ako kaze ne znam onda mu dajte papire koje treba da preda i kazete imas do tog i tog roka da se priajvis negdje ako se ne prijavis neces ni upisati srednju skolu i onda ti je belaj.

i cuj forsira se matematika i informatika.. cuj talenat? ako mu se taj talenat ne izvuce kroz matematiku u drugoj gimnaziji onda nece nigdje. ako mu je do informatike uvijek ima jos boljih ucenika koji znaju jos vise i informatika se uci samostalno.. ni u jednoj ni u drugoj skoli nece uciti photoshop, programiranje ili nesto takvo.. nego ce uciti o analognom signalu, o informacijama, o abakusu i ostalim glupostima..

good luck..

inace moje objektivno misljenje je da treba da upise kao srednju skolu drugu gimnaziju jer ima mnogo vise drugih profila ljudi, isklesat ce se dijete u prva dva razreda(pitanje je hoce li postati alkos, narkic ili normalan covjek), osjetit ce prevaru, osjetit ce stele, skontat ce kako je tesko dobiti ono sto zaista zelis.. pa ljudi moji... gimnazija i skola ko skola.. ucit ce samo ono sto mu nece trebati u zivotu osim za kviza i da se ne obruka jednog dana u buducnosti..

ako ima "talenat" za matematiku i informatiku stavite opciju i elektrotehnicke srednje skole. sad da sam pametan i da mogu da biram izabrao bih elektrotehnicku ispred druge gimnazija cisto zato sto me interesuje informatika i jer bih naucio korisne stvari za zivota..

casanova123
Has thanked: 1 time

Post by casanova123 » 29/04/2012 11:10

nerco wrote:lp za forumase.

mene je ta gesta prijatno iznenadila a narocito dio njihove prezentacije gdje su mi objasnili da su njihovi ucenici tako dobro edukovani da se lagano upisuju na bilo koji fakultet u zemlji ili svijetu a za vrijeme skolovanja njihovi ucenici osvajaju prva mjesta na svim skolskim takmicenjima bilo kojeg regionalnog karaktera.

hvala unaprijed

na kojim takmicenjima ta djeca ostvaruju rezultate? mozda na opstinskim ali na drzavnim i balkanskim ih nema nigdje, a ucenici 2G su svake godine iz necega na jednom od takvih takmicenja.

gdje ce imati bolju sansu na upis? na IUS? imat ce istu sansu kao i ucenici bilo koje druge skole a to je da se dokazu svojim ocjenama i znanjem na prijemnom(za nase unije),a za svijet sam vec govorio na temi IB u Drugoj Gimnaziji.. pogledaj tu temu i procitaj zadnje dvije ili tri strane.. napisao sam dosta toga oko apliciranja na unije u USA i UK, i u Austriji..

i ja budem pravo zainteresovan za SSST nakon prezentacije, budem zainteresovan i za IUS nakon prezentacije :D
svi su oni najbolji i svaki ce vam reci da su najbolji!!

govorite oko upisa na fakultet. ima do toga jos 4 godine i koju god srednju da upise isto ce biti...

nerco

Post by nerco » 29/04/2012 22:42

SprecoM wrote:
nerco je napisao/la:

hvala unaprijed

U znanju učenika (po količini i kvalitetu) nije odlučujući faktor ni profesor ni škola – već učenik.
U formiranju psihološko karakternih osobina glavnu ulogu ima porodica, a zatim sociološko okruženje (sredina),...
O razlozima i ciljevima formiranja pomenute gimnazije, te razlozima i ciljevima ponude (koja te stavila pred izbor) razmisli negdje u tišini (otiđi na „izlet“) i sa svojim najbližim (vjerovatno supruga i samo dijete) – razgovarajte i odlučite zajedno, uvaži mišljenje djeteta (ono je najbitnije).
Prema mojoj procjeni (ne poznam detalje, te mogu i pogriješiti) – prijedlog trebaš prihvatiti (ukoliko se učenik slaže). Ukoliko učenik kaže ne – uvaži ga!
hvala za savjet u svakom slucaju. naravno da se rukovodimo djetetovim misljenjem i njegovo je takodjer jako bitno ali potraga za objektivnim misljenjima je iz razloga sto jako malo znamo o toj skoli na Ilidzi a na zalost sa druge strane toliko loseg u zadnje vrijeme cujem o drugoj gimnaziji tako da ne znamo sta bi smo isfrustrirani tim subjektivizmom i o jednoj i o drugoj skoli a najmanje je komentara tipa profesori su bolji u jednoj ili drugoj, ili djeca bolje prodju u daljem skolovanju u jednoj ili drugoj itd itd...
hajd valjda ce biti i tih misljenja uskoro.
hvhala za savjet jos jednom :)

Rodrigo

Post by Rodrigo » 02/05/2012 08:48

Ovdje imaš konkretne podatke.

http://infima.ba/index.php/takmicenje/k ... ss-sk-2012
http://infima.ba/index.php/takmicenje/kanton/155-sd

Možeš vidjeti da dominiraju Sarajevo koledž i Međunarodna srednja škola (škole u sklopu Bosna Sema obrazovnih institucija)

U svakom slučaju, ove škole najviše ulažu u takmičare, što dokazuju i medalje sa međunarodnih olimpijada u proteklim godinama od kojih je najsvježija http://www.klix.ba/vijesti/bih/mladi-ma ... /120503039

Post Reply