Interesovanje za Budizam?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

SeadK

#1 Interesovanje za Budizam?

Post by SeadK » 23/03/2007 02:42

Pozdravai svima na forumu.

Htio sam da pitam da li ima interesa za Budizam u nasim krajevima? Ja sam u Torontu pa neznam kakva je kod nas situacija sto se toga tice.

Eshek

Post by Eshek » 23/03/2007 03:07

Mislim da naše ljude Budizam zanima koliko i Arape jel' jeftinije etažno ili plinsko grijanje :D
Nijesmo ti mi za Budizma, nema tu huje, nema tersa :D :D

SeadK

Post by SeadK » 23/03/2007 03:35

Pegasus317 wrote:Mislim da naše ljude Budizam zanima koliko i Arape jel' jeftinije etažno ili plinsko grijanje :D
Ko zna, mozda par ludih arapa i interesuje. A ima tu huje, nebrini. Toliko huje koliko sa sasobom doneses. :)

Eshek

Post by Eshek » 23/03/2007 03:42

SeadK wrote:
Pegasus317 wrote:Mislim da naše ljude Budizam zanima koliko i Arape jel' jeftinije etažno ili plinsko grijanje :D
Ko zna, mozda par ludih arapa i interesuje. A ima tu huje, nebrini. Toliko huje koliko sa sasobom doneses. :)
Vjerujem da ima.

Moj stav: svakom njegovo, svoje ne dam.

SeadK

Post by SeadK » 23/03/2007 03:58

Pegasus317 wrote:
Vjerujem da ima.

Neko hoce tvoje da otme?

Eshek

Post by Eshek » 23/03/2007 05:15

SeadK wrote:
Pegasus317 wrote:
Vjerujem da ima.

Neko hoce tvoje da otme?
Ne, komentar nije bio maliciozan, samo odraz moje filozofije po pitanju religijskih ubjeđenja, kakva god bila :D

Jah...zaboravih pitati na kakav interes misliš? Čisto edukativno ili.... :D :D

bedifferent12

Post by bedifferent12 » 23/03/2007 13:41

http://www.religionfacts.com/buddhism/index.htm
par cinjenica o budizmu...
sto se tice interesa za budizam, to bas i nije religija koja odgovara nasem mentalitetu...
ima razlog zasto ga ljudi na zapadu sve cesce prihvataju, a to je zato sto nema Boga (u smislu monoteistickih religija) kojem moraju racun polagati... pravo zgodno...mogu reci...
interesanntno je i to sto budizam pruza i objasnjenje frustracije ljudi koji sve imaju, te vise ne vide svrhu u zivotu... rado to zapadnjaci sve saslusaju... a onda po svom..
zgodno je i to sto postoji osmostruka staza koje se treba drzati, kao orjentir.. bez previse striktnih propisa... sto potpuno odgovara individualizmu i egoizmu, koji obiljezava zapadnjacku kulturu..

seade, nismo mi tako daleko na istoku da budemo (pravi) budisti... a ni na zapadu, da smo toliko egoisticni da za Boga uzmemo sami sebe... a za religiju ono sto nasim prohtjevima odgovara...

sredina je zlatna!

komentar

Post by komentar » 23/03/2007 15:44

...sto se tice interesa za budizam, to bas i nije religija koja odgovara nasem mentalitetu...
Mislim da naše ljude Budizam zanima koliko i Arape jel' jeftinije etažno ili plinsko grijanje
Ha, ha, ha, pa ja, pogotovu ruralni element neće ništa dalje od onog njegovog, livade i krave, zanimati. Nego kako Englezi kažu: Speak for yourself.
ima razlog zasto ga ljudi na zapadu sve cesce prihvataju, a to je zato sto nema Boga (u smislu monoteistickih religija) kojem moraju racun polagati... pravo zgodno...mogu reci...
interesanntno je i to sto budizam pruza i objasnjenje frustracije ljudi koji sve imaju, te vise ne vide svrhu u zivotu... rado to zapadnjaci sve saslusaju... a onda po svom..
zgodno je i to sto postoji osmostruka staza koje se treba drzati, kao orjentir.. bez previse striktnih propisa... sto potpuno odgovara individualizmu i egoizmu, koji obiljezava zapadnjacku kulturu..
Vidim i fino si se potrudio da to prestaviš. Bolje rečeno da popljuješ svakom drugom rečenicom. ccc

Nego malo podataka za vas, ignorante.

Budizam je religija krajnjeg nenasilja. Ovo možeš negirati tek kada nađeš podatak u kojem je neko po izlikom budizma ikog napao, nasilno mu promjenio religiju, srušio vjerske objekte, ubio, fanatizirao.

Filozofsko tumačenje budizma bi graničilo s nihilizmom.

Samim nastankom, pomogao je u širenju bogate indijske kulture u susjedne zemlje i na Daleki istok, gdje je u sinbiozi s zatečenim formirao dva najzastupljenija današnja ogranka: Velika kola i Mala kola to jest Lamaistički budizam Tibeta i Mongolije (između ostalog) i budizam Tajlanda i Indokine.

Bazira se na uputi i izbavljenju u cilju spasenja. Nigdje se implicitno ne navodi bog u smislu patrijahalno utemeljenog božanstva koje ima sve odlike ljudi: nekada je pravedan a nekada se ljuti te kažnjava podanike zbog neposluha, koliko god to oni koji vjeruju u njega pokušavaju da sakriju i negiraju. Posmatra sve kao jedinstvenu cjelinu neprestanog kruženja.

U tome vidimo stari Proto-indoevropsko načelo posmatranja svijeta zasnovano prvenstveno na okolišu u kome su nastali i živjeli (neprestani ciklusi 4 godišnja doba) za razliku od Semitskog viđenja svijeta koje ima početak i kraj. Dakle u budizmu sve kruži i neprestano mijenja oblik - nema početka niti kraja.

bla, bla, bla - ima toga jako puno te svi koji se žele informirati mogu naći mnogo informacija barem na internetu - samo proguglaj. Ne valja nešto odbaciti samo radi ignorancije i zbog straha od tačne informacije!

Eshek

Post by Eshek » 23/03/2007 15:55

komentar wrote:
Mislim da naše ljude Budizam zanima koliko i Arape jel' jeftinije etažno ili plinsko grijanje
Ha, ha, ha, pa ja, pogotovu ruralni element neće ništa dalje od onog njegovog, livade i krave, zanimati. Nego kako Englezi kažu: Speak for yourself.
Ha ha ha, ruralni element nikad nije čuo za sarkazam i ironiju. Nego kako nauka kaže: inteligencija je preduslov solidnog smisla za humor

Pošto očito imaš manjak iste, da ti malo pomognem:
komentar wrote:Nego malo podataka za vas, ignorante.

Budizam je religija krajnjeg nenasilja. Ovo možeš negirati tek kada nađeš podatak u kojem je neko po izlikom budizma ikog napao, nasilno mu promjenio religiju, srušio vjerske objekte, ubio, fanatizirao.

Filozofsko tumačenje budizma bi graničilo s nihilizmom.
U slučaju da si zadnjih 15 godina proživio na Marsu, preporučujem da malo progooglaš o dešavanjima na Balkanu, pa i u Bosni u tom periodu, te uporediš kompaktibilnost s ovim što si napisao.

Otud moj komentar:
A sad idi na google i ukucaj "sarkasm" i "irony", idiote ignorantski :D

Maksim

Post by Maksim » 23/03/2007 16:36

Budizam je filozofija, realnija i korisnija od bilo koje monoteisticke vjere. Nisam zainteresiran za budizam, jer pak ima stvari s kojim se ne slazem, ali budizam jaca individualnost i oni koji to prakticiraju, cine to radi sebe da bi na taj nacin nasli rjesenja za svoje frustracije dok se krscani, muslimani i jevreji poklase u ime vladanja, "pogresnih tumacenja" mada je vjera sama po sebi lazno tumacenje prirode i kojekakvih duhova i ljudi koji su zivjeli prije 2000 godina.

Svatko je svoj covjek tako da nitko nema pravo govoriti u ime cijelog naroda, pogotovo ne bosanskog gdje su se vjere vazda prodavale za veceru. Silence, please :)

komentar

Post by komentar » 23/03/2007 17:47

komentar (citat):
Citat:

Ha ha ha, ruralni element nikad nije čuo za sarkazam i ironiju. Nego kako nauka kaže: inteligencija je preduslov solidnog smisla za humor
Prvo: Izraz "naši ljudi" se odnosi na cjelinu te ako postoji iti jedan pojedinac među njima koji ne spada u karakteristike kakvim si ih ti opisao to je onda negacija kategoričkog imperativa izraza "naši ljudi". U "naše ljude" spadaju svi oni i koji znaju o budizmu, koji su čitali o budizmu a ako si se ti našao da se javiš konstatacijom kakvu imaš, onda trebaš biti malo pažljiviji kod imenovanja stvari.

Drugo: Vidim da si se prepoznao u ovom izrazu: ruralni element, što se samo može protumačiti time da ipak fokus određuje stvarnost.

Treće: Vrijeđaš na ličnoj razini te time nisi neko s kim bi se mogla nastaviti konverzacija. Žalim!

Moderator: Ovo vrijeđanje ipak zahtjeva barem opomenu pred ban.

Eshek

Post by Eshek » 23/03/2007 18:06

komentar wrote:Prvo: Izraz "naši ljudi" se odnosi na cjelinu te ako postoji iti jedan pojedinac među njima koji ne spada u karakteristike kakvim si ih ti opisao to je onda negacija kategoričkog imperativa izraza "naši ljudi". U "naše ljude" spadaju svi oni i koji znaju o budizmu, koji su čitali o budizmu a ako si se ti našao da se javiš konstatacijom kakvu imaš, onda trebaš biti malo pažljiviji kod imenovanja stvari.

Drugo: Vidim da si se prepoznao u ovom izrazu: ruralni element, što se samo može protumačiti time da ipak fokus određuje stvarnost.

Treće: Vrijeđaš na ličnoj razini te time nisi neko s kim bi se mogla nastaviti konverzacija. Žalim!

Zaboravi ironiju i sarkazam. Idi na http://www.google.com i ukucaj "humor"

Svakakvih bolesnika ovdje... :roll:

Ne da mi se više natezati da takvima. JESTE, eto, Bosna je pravo plodno tlo za Budizam! :lol:
Last edited by Eshek on 23/03/2007 18:23, edited 1 time in total.

Eshek

Post by Eshek » 23/03/2007 18:07

komentar wrote:Vidim da si se prepoznao u ovom izrazu: ruralni element, što se samo može protumačiti time da ipak fokus određuje stvarnost.
zanimljivo...

---->
komentar wrote:Vrijeđaš na ličnoj razini te time nisi neko s kim bi se mogla nastaviti konverzacija. Žalim!

fokus?
:D :D

Vertigo

Post by Vertigo » 23/03/2007 19:58

...ma ova Bosna ce jednog dana biti ko Diznilend :lol:
a sad ozbiljno, furaj svoj fazon :)

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 23/03/2007 20:03

Tobe jarabi :roll:

Maksim

Post by Maksim » 23/03/2007 20:09

Bosanac_21 wrote:Tobe jarabi :roll:
to be ja rabbi

Image

forUMASH

Post by forUMASH » 23/03/2007 21:13

.....po meni , dualisticke religije nude puno razumnije i prihvatljivije objasnjenje u odnosu na objasnjenja monoteistickih religija.....

.....sa aspekta svrsishodnost opet dajem prednost dualistickim jer mi se cini da one pokusavaju promovisati i uspostaviti ravnotezu na ovome svijetu za razliku od monoteistickih koje nas spramaju za "onaj" svijet.....

....ovo ja sa teoretskih osnova, nikako praktikantskih...

uozo

Post by uozo » 23/03/2007 21:19

forUMASH wrote:.....po meni , dualisticke religije nude puno razumnije i prihvatljivije objasnjenje u odnosu na objasnjenja monoteistickih religija.....

.....sa aspekta svrsishodnost opet dajem prednost dualistickim jer mi se cini da one pokusavaju promovisati i uspostaviti ravnotezu na ovome svijetu za razliku od monoteistickih koje nas spramaju za "onaj" svijet.....

....ovo ja sa teoretskih osnova, nikako praktikantskih...
... koje su potpuno ispravne! I mozda i odlucujuce! :roll:

bedifferent12

Post by bedifferent12 » 23/03/2007 21:22

komentar wrote:
...sto se tice interesa za budizam, to bas i nije religija koja odgovara nasem mentalitetu...
Vidim i fino si se potrudio da to prestaviš. Bolje rečeno da popljuješ svakom drugom rečenicom. ccc

Nego malo podataka za vas, ignorante.
Ignorant primila poruku.. Nego, molim te, procitaj jos jedom moj post... shvatices da niti jednom recenicom nisam rekla nista protiv budizma, nego protiv recipiranja budizma na zapadu.. uopste sam protiv toga da se od bilo koje religije uzima samo ono sto nasem egu odgovara... a to je upravo to sto zapadnjaci rade s budizmom... jer su previse otisli u jednu krajnost (materijalizma) da bi shvatili stvarnu bit budizma...
sto se tice balkanaca, rekla sam da ne mozemo biti PRAVI budisti (opet isticem da je za ISPRAVNO shavtanje budizma, potrebna drugacija svijest od one koju mi imamo i da je taj put dug i tezak, te s toga prosjecnom balkancu plaho zahmetli...)

Drugo, citala sam nedavno Dalaj Laminu knjigu "Das Buch der MEnschlichkeit. Eine neue Ethik für unsere Zeit"... (Knjiga ljudskosti/covjecnosti/humanosti. Etika za nase vrijeme) Ma ljeppota jedna...

Medjutim, budimo objektivni... NAsem vremenu i prostoru ne odgovara ovo ucenje... (Ne kazem da po ovom ucenju ne mogu zivjeti ljudi koji su odrasli u budistickom okruzenju.. ili oni koji se svjesno odluce za budizam - pretpostavka je da su spremni doooosta nauciti i promijeniti se...a ne samo pokupiti ono sto se dobro prodaje ili sto im se slaze uz novo Bossovo odijelo)

Ljudima (na nasem prostoru) je potrebno vjerovanje u Boga, koji ce im nadoknaditi izgubljeno, pretrpljenu bol i nepravdu...

bedifferent12

Post by bedifferent12 » 23/03/2007 21:27

vidim i gdje je doslo do zabune:

ono: par cinjenica o budizmu se odnoslio na link... a nikako na moje misljenje...

shuriken

Post by shuriken » 23/03/2007 21:34

plinsko i etazno grijanje nisu iskljucivi pojmovi
pa se ne moze reci koje je jeftinije

grijanje se razlikuje prema vrstama goriva na plinsko, na tekuca goriva (loz ulje, kerozin), na kruta goriva (drva, cumur, automobilske gume) i na struju

prema sistemu grijanja razlikuje se na pojedinacne peci, na etazno centralno, na centralno u zgradi i na centralno preko toplane

e sad, za sta se arapi mogu interesovati a da je to pritom smijesno, sarkastivno ili ironicno? ili da ima veze sa budizmom

shuriken

Post by shuriken » 23/03/2007 21:55

bedifferent12 wrote:[
Ljudima (na nasem prostoru) je potrebno vjerovanje u Boga, koji ce im nadoknaditi izgubljeno, pretrpljenu bol i nepravdu...
zar stvarno mislis da je ljudima na nasem prostoru potrebno da vjeruju u drugog boga od svojih komsija i da ih to determinira u zlocince ili zrtve iako vrlo vjerojatno imaju zajednicke pretke koje je netko zbog svog politickog, vojnog ili financijskog interesa nasilno pokrstio ili poturcio?

ja bi rekao da da ce im vjera nanijeti gubitak, bol i nepravdu i da je u korijenu svega sto se dogodilo i dogadja. ili kao iskonski uzrok ili kao isprika za pljacku i ubijanja.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 23/03/2007 22:06

Nemojte ljudi o vjeri... Kad vidim ko sve danas o vjeri prica i vjerom se kune... Probajte sa religijom.

SeadK

Post by SeadK » 23/03/2007 22:13

Pegasus317 wrote:
SeadK wrote:
Pegasus317 wrote:
Vjerujem da ima.

Neko hoce tvoje da otme?
Ne, komentar nije bio maliciozan, samo odraz moje filozofije po pitanju religijskih ubjeđenja, kakva god bila :D

Jah...zaboravih pitati na kakav interes misliš? Čisto edukativno ili.... :D :D
Hvala ti na toj klerifikaciji. Ja sam malo izgubio osjecaj za nas jezik pa ponekad neskontam odma o cemu se radi :)

A sto se tice moga pitanja ne pitam o edukativnom interesu. Interes da se neko sa tim ozbiljno bavi. Kad bi dosao ucitelj (nije bitna tradicija) da li bi bilo 20 ljudi u cijelom Sarajevu koji bi dosli na takav seminar (da li je to rjec koju trazim? Kurs? Instrukcija?).

Kid_A

Post by Kid_A » 25/03/2007 00:10

Ko je budin Gospodar???

Post Reply