Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

kindlas

#751 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas » 05/08/2020 12:58

apsidejzi wrote:
05/08/2020 12:10
kindlas wrote:
05/08/2020 11:53
Da ti prevedem sta to znaci. Ajnstajn je samo uspio priblizno, djelimicno izracunati ono sto je Bog uspostavio. Mozes ga ti zvati multiverzum ili kako hoces, svjestan si i sam da je u pitanju jedan Bog.
Znas li ti uopste sta je multiverzum?
Znas li ti sta je Bog?

Sara03

#752 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 » 05/08/2020 13:11

Imaginarni prijatelj?

apsidejzi

#753 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi » 05/08/2020 13:47

kindlas wrote:
05/08/2020 12:58
apsidejzi wrote:
kindlas wrote:
05/08/2020 11:53
Da ti prevedem sta to znaci. Ajnstajn je samo uspio priblizno, djelimicno izracunati ono sto je Bog uspostavio. Mozes ga ti zvati multiverzum ili kako hoces, svjestan si i sam da je u pitanju jedan Bog.
Znas li ti sta je Bog?
1) Kontrapitanje nije odgovor i veoma je nekulturan nacin diskusije.
2) Znam sta je Bog. Imao sam jednog. Odrekao ga se hvala bogu :lol:

kindlas

#754 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas » 05/08/2020 13:48

apsidejzi wrote:
05/08/2020 13:47
kindlas wrote:
apsidejzi wrote:

Znas li ti sta je Bog?
Laprdanje umjesto odgovora na pitanja nije kulturan nacin diskusije. Ti ko vegani, donio licnu odluku i ubi narod u pojam pametujuci kako si pametan?

apsidejzi

#755 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi » 05/08/2020 13:51

kindlas wrote:
05/08/2020 13:48
apsidejzi wrote:
kindlas wrote:

Znas li ti sta je Bog?
Laprdanje umjesto odgovora na pitanja nije kulturan nacin diskusije. Ti ko vegani, donio licnu odluku i ubi narod u pojam pametujuci kako si pametan?
Pa ti laprdas evo dva posta. Ja pitao sta je Multiverzum a nigdje odgovora. Zakljucujem da nemas blage veze o cemu pricamo. Samoiskljuci se iz diskusije. Provaljujes se.

kindlas

#756 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas » 05/08/2020 13:54

apsidejzi wrote:
05/08/2020 13:51
kindlas wrote:
05/08/2020 13:48
apsidejzi wrote:

Pa ti laprdas evo dva posta. Ja pitao sta je Multiverzum a nigdje odgovora. Zakljucujem da nemas blage veze o cemu pricamo. Samoiskljuci se iz diskusije. Provaljujes se.
Ubijas argumentima nema sta. Idi raspravljaj s djecom pred skolom, njima mozes supljirati kako si pametan s copy - paste citatima s google-a.

apsidejzi

#757 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi » 05/08/2020 15:13

kindlas wrote:
05/08/2020 13:54
Ubijas argumentima nema sta. Idi raspravljaj s djecom pred skolom, njima mozes supljirati kako si pametan s copy - paste citatima s google-a.
Za razliku od tebe ja barem imam argumente oko kojih se moze raspravljat (ako imas zavrsenu osnovnu skolu MINIMALNO - spustio bih se na taj nivo). Tvoji argumenti su kao i tvoj bog: nepostojeca imaginacija. Tvoj bog je samo maska tvojih neuspjeha. Kad nemas nista za ponuditi, kad si totalna nula, jedini nacin da dobijes malo serotinina je da sebi umislis imaginarni svijet u kojem si ti glavni junak. Ti si taj kojem se bog, gospodar svemira smilovao i uputio na pravi put. E, zamisli. Mi svi ostali levati al ti si poseban. Jesi u svojoj masti i nepostojecim argumentima. :run:

Milenkov buraz

#758 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Milenkov buraz » 05/08/2020 15:33

broj dva wrote:
05/08/2020 12:48
Ja imam dovoljno maste da mogu zamislim "entity" koja stvara samu sebe i univerzum i odredjuje kozmicke konstante i uslove zivota...i uopste zadovoljava neke opise ili kriterije bozanstva kakvim ga raja predstavlja. Dakle ne neki bog koji svojom pustom voljom drzi ptice u zraku i uzrokuje gromove nego neki veci, suptiliniji bog-stvaratelj.
Ali nemam dovoljno maste za zamislim da nesto tako, nesto sto je zasluzno za sve od kvazara do pulsara preko plankove konstante do samog zivota u kozmosu...da takav stvaratelj nekom kaze "ne jedi krmetinu", nekom kaze "odfikari vrh cune" nekom kaze "vjecna patnja te ceka jer si bio horny boy/girl" da nekom kaze "stvorio sam svog sina tako sto sam bez pitanja oplodio jednu obicnu zenu i kada ga ubijete onda je njegova patnja oprost vasih grjehova" ili kako vec ta particular logicka zavrzlama fercera...tako nesto nikada necu prihvatiti (bez neoborivih dokaza).
Jednostavno ako postoji stvaratelj vjerujem da je bolji od onoga kakvim ga religije opisuju. Da nije maliciozni psihopata koji zahtjeva stopostotnu poslusnost arhaicnih, pateticnih i besmislenih pravila nego nesto ljudskom umu nepojmljivo, nesto izdignuto iznad problematike "koji penis u koju rupu ide"
I sigurno da nije isključiv tipa nema spase bez crkve ili samo jedan put je pravi put ili samo ovaj X narod je izabran od Boga i najdraži Bogu. Imao sam polemiku sa kolegom na jednoj od tema i tada sam rekao da su abrahamske dogme uzrok mnogih problema današnjice i prošlosti. On se nije složio sa tim jer po njemu bez abrahamskih relgija nema morala a ja sam suprotnog mišljenja, ne počinje moral sa tim religijama.

kindlas

#759 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas » 05/08/2020 15:40

apsidejzi wrote:
05/08/2020 15:13
Za razliku od tebe ja barem imam argumente oko kojih se moze raspravljat (ako imas zavrsenu osnovnu skolu MINIMALNO - spustio bih se na taj nivo). Tvoji argumenti su kao i tvoj bog: nepostojeca imaginacija. Tvoj bog je samo maska tvojih neuspjeha.
:lol: jel to gledas u ogledalo i govoris sam sebi? Tanak sam ti ja sa tim neuspjesima.
apsidejzi wrote:
05/08/2020 15:13
Kad nemas nista za ponuditi, kad si totalna nula, jedini nacin da dobijes malo serotinina je da sebi umislis imaginarni svijet u kojem si ti glavni junak. Ti si taj kojem se bog, gospodar svemira smilovao i uputio na pravi put. E, zamisli. Mi svi ostali levati al ti si poseban. Jesi u svojoj masti i nepostojecim argumentima. :run:
Ne stavljaj druge u svoj koš.

Potoci i potoci inteligencije izbijaju iz tvojih postova, ne moze covjek sve ni pohvatati, wooow si. Dobro si kopirao serotonin s google-a, mora se priznati da tu ne fulas :thumbup:

apsidejzi

#760 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi » 05/08/2020 16:42

kindlas wrote:
05/08/2020 15:40
Tanak sam ti ja sa tim neuspjesima.
:kiss:
Potoci i potoci inteligencije izbijaju iz tvojih postova, ne moze covjek sve ni pohvatati, wooow si. Dobro si kopirao serotonin s google-a, mora se priznati da tu ne fulas :thumbup:
Lik dodje i napise 10tak postova a da nista nije rekao. Iz mojih postova izbija barem nesto o cemu se moze diskutovati. Iz tvojih apsolutno nista. Sta je tvoj doprinos ovoj ili bilo kojoj drugoj temi?

kindlas

#761 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas » 05/08/2020 16:43

apsidejzi wrote:
05/08/2020 16:42
Lik dodje i napise 10tak postova a da nista nije rekao. Iz mojih postova izbija barem nesto o cemu se moze diskutovati. Iz tvojih apsolutno nista. Sta je tvoj doprinos ovoj ili bilo kojoj drugoj temi?
Upravo si pogodio poentu. Ja u svojim postovima rekao isto sto i ti u svojim. Zakljucak donesi sam ;)

S4mpion

#762 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by S4mpion » 05/08/2020 18:47

apsidejzi wrote:
04/08/2020 22:58
S4mpion wrote:
04/08/2020 17:28
apsidejzi wrote:
04/08/2020 14:19

Naprotiv, ti ih precjenjujes. Ja kazem da je sasvim normalno da su jedno ovakvo opazanje opisali na nacin na koji su opisali. Dodavanje bilo cega na to je precjenjivanje.

Ti ljudi nisu bili glupi ni manje inteligentni, ali nisu imali ni tehnologiju i znanje koje danas postoji.
Mogli su se stavljati različiti opisi, ali ova priča im se ne bi mogla prodat' nikad tek tako.
Naravno. Uvijek mogu zabosti glavu u pijesak. To je najlakse.
Na ovim temama se redovno gurala ideja kako bi moderan čovjek, sa svim svojim saznanjima, u slučaju putovanja u prošlost, mogao zaslužiti status poslanika, zadiviti narodne mase, za koje se naivno pretpostavlja da im IQ nije veći od 20 itd.

Međutim, neki realan scenario bi bio takav da taj čovjek završi pod gomilom kamenja, dakle, ne samo glava u pijesak, već čitav pod gomilom kamenja, jer je podcijenio inteligenciju tih ljudi, za koje se vjeruje da im se, tek tako, može prodat' priča o pticama koje neko "drži" u zraku.

Edouard

#763 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard » 06/08/2020 16:42

apsidejzi wrote:
05/08/2020 10:45
Edouard wrote:
04/08/2020 23:35
apsidejzi wrote:
28/07/2020 23:26
Njutn objasnio ptice, Nikola Tesla gromove. Ni jedno bog ne kontrolise nego imas formulu i onda kad primjenis tu formulu dignes avion na nebo ili u labarotoriji napravis grom.
@apsi stalno šupljiraš. Niti je Newton objasnio ptice, niti Tesla gromove, što je ovdje manje bitno, ali je Stvoritelj itekako prirodu koju stvori ni iz čega na taj način uredio (što mi tek naknadno otkrivamo i nazivamo prirodnim zakonima) i da bi ptice mogle letjeti i gromovi treštati.
I tako On i "drži" ptice u letu i "stvara" gromove. Nema nikakvih randoma, nikakvih bježanja u izuzetke. Dizajn funkcionira.
apsidejzi wrote:
28/07/2020 23:26
1) Teorija multiverzuma je danas prozasla iz ajnstajnovih formula koje su u mnogim drugim sferama dokazane. Tada je bila filozofija i razmatranje alternativa kako je sve moglo nastati a sada sve ukazuje da bi i ovo trebalo biti istinito.
Ali ne pokaza ti još one famozne Einsteinove formule za koje ovdje ustvrdi da je iz njih proizašla tzv. teorija multiverzuma.
To sto si ti propustio casove iz fizike u sestom osnovne ja ne mogu nadoknadit. Jbg, ne mogu ja popravljati greske obrazovnog sistema i tvoju ljenost. Stvari o kojima ja pricam su opstepoznate cinjenice i trebaju biti sastavni dio OSNOVNOG obrazovanja. To sto si ti propustio taj korak u svom zivotu objasnjava zasto si danas takakv kakav jesi. Ignorantni vjernik.

Htio sam napisati jedan satirican komentar a onda sam ipak shvatio da je ovaj tvoj post zapravo tuzan. Nivo tvog znanja je na nivou znanja ljudi iz 12 stoljeca a prosao si kroz obrazovni sistem 20tog/21stoljeca stoljeca, imas dostupnu online nastavu koja je besplatna na mnogim platformama. Guglaj zaboga. Guglaj pa ces vidjeti da su ljudi poslali Apolo 11 na Mjesec koristeci ni manje ni vise nego Njutnove formule.

Tesla svoj zivot ostavio izucavajuci gromove...

Al jbg sto bi Corba reci: https://www.youtube.com/watch?v=s-UIOVAp75U
@apsi, ti si se totalno pogubio. U nedostatku suvislih odgovora ti se nabacuješ nekakvim otrcanim floskulama, šupljarijama o općepoznatim činjenicama, online edukaciji...čak ubacuješ i poetiku. Kako ti nije neugodno?
apsidejzi wrote:
To sto si ti propustio casove iz fizike u sestom osnovne ja ne mogu nadoknadit
Čuj, o fizikama koje sam ja polagao i položio ti možeš samo sanjati. Možeš guglajući na nešto i naletjeti ali opet ništa nećeš razumjeti. Tvoje znanje iz fizike koliko vidim nije ni ono koje se traži u zanatskim školama za pekare, kuhare, konobare...pa nedavno si pokazao da ne razlikuješ fuziju od fizije, dokumentirano.
Koliko znam voliš pratiti online kurseve na youtubeu, ali nemoj si umišljati da je to neko veliko znanje.
Što se groma tiče, njime se Benjamin Franklin bavio 150 godina prije Tesle i izradio prvi gromobran.
A objašnjenje leta ptica spada u područje aerodinamike, čime se Newton, iako prema mnogim i najveći fizičar u historiji, ipak nije bavio.
apsidejzi wrote:
Guglaj pa ces vidjeti da su ljudi poslali Apolo 11 na Mjesec koristeci ni manje ni vise nego Njutnove formule.
Koliko si neuk i koliko stvari ne razumiješ pokazuje i to što u kontekstu objašnjenja leta ptice spominješ let Apola 11. Ti ne shvaćaš da Apolo može letjeti i bez zraka, kroz vakum, a da ptica to ne može.
Sve u svemu, ma koliko god se trudio, pokazuje se da je kod tebe religijska mutacija neuspješna, kao i inače one u prirodi, gdje samo izuzetno rijetke uspijevaju.
A evo ti nešto i od istog Newtona kao religioznog čovjeka:
"Postoji Biće koje je stvorilo sve stvari, koje drži sve stvari u Njegovoj sili, i kao takav zaslužuje strahopoštovanje."

"Sve materijalne stvari izgledaju da su sastavljene od prijespominjanih tvrdih i čvrstih čestica, koje su različito vezane u prvom stvaranju savjetom inteligentnog Izvršioca. Bog je taj koji je stvorio i materiju i red. I ako je On tako učinio, potpuno je nefilozofski tražiti neku drugu teoriju o podrijetlu svijeta ili smatrati da je kosmos (red) mogao nastati iz kaosa jednostavnim zakonima prirode."

Edouard

#764 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard » 06/08/2020 17:33

MorningStar wrote:
05/08/2020 00:15
Edouard wrote:
04/08/2020 21:24
MorningStar wrote:
04/08/2020 09:53

Znaci nemam sanse za oprost :sad:
Ne znači.
Nego, vidim zalaganje ti je izuzetno; preko pet hiljada upisa u nekih cirka 450 dana. Poboljšaj malo razumijevanje, te uz nešto više skromnosti, zvijezde bi ti mogle zavidjeti.
Kako da poboljsam razumjevanje :| :sad:
Pa znaš kako to ide u evoluciji, kako to (r)evolucionari rade: pokušaj-pogreška, pa tako nekih 13,7 milijardi godina.

Sara03

#765 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 » 06/08/2020 18:26

Ovaj katoliban i dalje misli da ispada pametan ako citira nekog? :D

apsidejzi

#766 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi » 06/08/2020 19:12

Edouard wrote:
06/08/2020 16:42
apsidejzi wrote:
Edouard wrote:
04/08/2020 23:35

@apsi stalno šupljiraš. Niti je Newton objasnio ptice, niti Tesla gromove, što je ovdje manje bitno, ali je Stvoritelj itekako prirodu koju stvori ni iz čega na taj način uredio (što mi tek naknadno otkrivamo i nazivamo prirodnim zakonima) i da bi ptice mogle letjeti i gromovi treštati.
I tako On i "drži" ptice u letu i "stvara" gromove. Nema nikakvih randoma, nikakvih bježanja u izuzetke. Dizajn funkcionira.

Ali ne pokaza ti još one famozne Einsteinove formule za koje ovdje ustvrdi da je iz njih proizašla tzv. teorija multiverzuma.
To sto si ti propustio casove iz fizike u sestom osnovne ja ne mogu nadoknadit. Jbg, ne mogu ja popravljati greske obrazovnog sistema i tvoju ljenost. Stvari o kojima ja pricam su opstepoznate cinjenice i trebaju biti sastavni dio OSNOVNOG obrazovanja. To sto si ti propustio taj korak u svom zivotu objasnjava zasto si danas takakv kakav jesi. Ignorantni vjernik.

Htio sam napisati jedan satirican komentar a onda sam ipak shvatio da je ovaj tvoj post zapravo tuzan. Nivo tvog znanja je na nivou znanja ljudi iz 12 stoljeca a prosao si kroz obrazovni sistem 20tog/21stoljeca stoljeca, imas dostupnu online nastavu koja je besplatna na mnogim platformama. Guglaj zaboga. Guglaj pa ces vidjeti da su ljudi poslali Apolo 11 na Mjesec koristeci ni manje ni vise nego Njutnove formule.

@apsi, ti si se totalno pogubio. U nedostatku suvislih odgovora ti se nabacuješ nekakvim otrcanim floskulama, šupljarijama o općepoznatim činjenicama, online edukaciji...čak ubacuješ i poetiku. Kako ti nije neugodno?
apsidejzi wrote:
Čuj, o fizikama koje sam ja polagao i položio ti možeš samo sanjati. Možeš guglajući na nešto i naletjeti ali opet ništa nećeš razumjeti. Tvoje znanje iz fizike koliko vidim nije ni ono koje se traži u zanatskim školama za pekare, kuhare, konobare...pa nedavno si pokazao da ne razlikuješ fuziju od fizije, dokumentirano.
Koliko znam voliš pratiti online kurseve na youtubeu, ali nemoj si umišljati da je to neko veliko znanje.
Što se groma tiče, njime se Benjamin Franklin bavio 150 godina prije Tesle i izradio prvi gromobran.
A objašnjenje leta ptica spada u područje aerodinamike, čime se Newton, iako prema mnogim i najveći fizičar u historiji, ipak nije bavio.
apsidejzi wrote:
Guglaj pa ces vidjeti da su ljudi poslali Apolo 11 na Mjesec koristeci ni manje ni vise nego Njutnove formule.
Koliko si neuk i koliko stvari ne razumiješ pokazuje i to što u kontekstu objašnjenja leta ptice spominješ let Apola 11. Ti ne shvaćaš da Apolo može letjeti i bez zraka, kroz vakum, a da ptica to ne može.
Sve u svemu, ma koliko god se trudio, pokazuje se da je kod tebe religijska mutacija neuspješna, kao i inače one u prirodi, gdje samo izuzetno rijetke uspijevaju.
"Postoji Biće koje je stvorilo sve stvari, koje drži sve stvari u Njegovoj sili, i kao takav zaslužuje strahopoštovanje."

"Sve materijalne stvari izgledaju da su sastavljene od prijespominjanih tvrdih i čvrstih čestica, koje su različito vezane u prvom stvaranju savjetom inteligentnog Izvršioca. Bog je taj koji je stvorio i materiju i red. I ako je On tako učinio, potpuno je nefilozofski tražiti neku drugu teoriju o podrijetlu svijeta ili smatrati da je kosmos (red) mogao nastati iz kaosa jednostavnim zakonima prirode."
:lol: :lol: :lol:

kindlas

#767 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas » 06/08/2020 19:21

apsidejzi wrote:
06/08/2020 19:12
Edouard wrote:
apsidejzi wrote:

apsidejzi wrote:
apsidejzi wrote:

Woooow apsidejzi, morao sam ti tri puta procitati argumente koliko si ih naveo.

belfy

#768 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy » 06/08/2020 20:15

ove zagovornike Inteligentnog dizajna bi Smrle dotukao toljagom koliko lose brane tu poziciju...

Edouard

#769 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard » 06/08/2020 21:00

apsidejzi wrote:

apsidejzi wrote:
05/08/2020 11:44
6) Kolicina smajlija u tvom postu odaje nesigurnost u sebe.

Edouard

#770 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard » 06/08/2020 21:03

belfy wrote:
06/08/2020 20:15
ove zagovornike Inteligentnog dizajna bi Smrle dotukao toljagom koliko lose brane tu poziciju...
Stalno se šlepaš s nekim lošim forama.

apsidejzi

#771 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi » 06/08/2020 21:24

Edouard wrote:
06/08/2020 21:00
apsidejzi wrote:

apsidejzi wrote:
05/08/2020 11:44
6) Kolicina smajlija u tvom postu odaje nesigurnost u sebe.

apsidejzi

#772 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi » 06/08/2020 21:25

kindlas wrote:
06/08/2020 19:21
apsidejzi wrote:
Edouard wrote:

Woooow apsidejzi, morao sam ti tri puta procitati argumente koliko si ih naveo.

Edouard

#773 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Edouard » 06/08/2020 21:33

E, ovo već nije više niti smiješno niti imalo bezazleno, već za jako zabrinuti se.

belfy

#774 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy » 06/08/2020 21:42

Edouard wrote:
06/08/2020 21:03
belfy wrote:
koristio bi ja bolje, ali ih onda ne bi razumjeli... elem, moras se prilagoditi publici...

kindlas

#775 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by kindlas » 06/08/2020 22:03

belfy wrote:
06/08/2020 21:42
Edouard wrote:
06/08/2020 21:03
belfy wrote:
koristio bi ja bolje, ali ih onda ne bi razumjeli... elem, moras se prilagoditi publici...
Sve Ajnstajn do Ajnstajna :lol:

Post Reply