Inicijativa Prvi Mart

independer
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA Sa Gradacca bijele kule Zmaja od Bosne

#351 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by independer » 20/12/2012 10:43

FOČANSKI PROPISI wrote:
independer wrote: Pa sta je problem ako ostanu Zlajini glasaci. Citav problem nije SDP kao takav vec Veliki Vodja licno i par dupelizaca okolo njega. Smjeniti *ovna i imas jednu finu lijevu partiju sa citavom infrastrukturom.
Smjeniti !
Kako?
pA SAD... To nije lahko, moram priznati... Mozda koordiniranom akcijom inicijative 1. mart i ostalih patriotskih snaga zajedno sa insajderima u SDP-u. Iskreno, ne znam.

FOČANSKI PROPISI

#352 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by FOČANSKI PROPISI » 20/12/2012 10:50

Imam i jedno pitanje za inicijatore:
Radite li na tome da oni koji se prijave tamo i ostanu? (Ne mislim kao leševi nego kao uzoriti domaćini)

A_A_AKCIJA

#353 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by A_A_AKCIJA » 20/12/2012 11:40

argyle wrote:

prve reakcije:

Vasić:

Vasić je dodao da celi slučaj može da bude početak opasne međunacionalne destrukcije koja će zahvatiti celi Balkan, a koja se može završiti ratom mnogo težim nego što su bili građanski, međuverski i međunacionalni ratovi pred kraj prošlog veka.

Komentarišući podršku lidera SDP-a Zlatka Lagumdžije planu za formiranje koalicije civilnog društva "1. mart", Dodik je ranije rekao da "mogu da podržavaju šta hoće", a da će Srpska promeniti zakon o prebivalištu, koji će uskoro doći u parlamentarnu proceduru.

"Izmene i dopune zakona o tome uskoro će doći u parlamentarnu proceduru i mislim da će se tada videti ko zaista želi da uvede evropske standarde, a ko želi da se bavi spekulacijama u tom pogledu", istakao je Dodik.
Evo ga, i Roojko se ponovo javio. Izbrisao sam nebuloze kojih je pun tekst, a ostavio jako bitne stvari:

Prvo, nadam se da će Inicijativa posvetiti VELIKU pažnju PR-u i odnosu sa javnosti, a prije svega sa međunarodnom zajednicom i njihovim medijima. Prvi pasus u Roojkovoj izjavi je samo varijacija na temu Radovanovog nastupa u Skupštini RBiH prije rata. Prevedeno, ako neće biti po našem, biće krvi do koljena. Ne smijemo ponovo zanemarivati signale koje nam šalju iz te političke opcije. Ove i slične izjave se mora maksimalno iskoristiti i upozoriti na vrijeme na posljedice i prijetnje. U pitanju je klasično zastrašivanje, kako bi se proizvelo što više reakcija na koje sam upozoravao par strana prije (ne talasaj, samo nek ne puca, da se ne naljute opet...). Da vas podsjetim, Rajko Vasić nije neka budaletina koja baljezga nego Sekretar SNSD-a, političke partije koja je na vlasti u RS. Njegove izjave su stavovi te stranke. Međunarodnoj javnosti se mora staviti do znanja protiv čega se borimo i sa kim imamo posla.

Isto treba raditi sa svim ostalim primjerima diskriminacije u RS-u. Zvoniti na sva zvona protiv čega se borimo i šta je cilj Inicijative: zabrane protesta u Prijedoru, nerješeni slučajevi otimanja imovine (Kotorsko, Fata Orlović...), školski sistem, policija... Očekujem od inicijative da sa ovim pitanjima bombarduje prijateljski raspoložene predstavnike u Evropskom parlamentu, Američkom kongresu i svim bitnim instancama, jer se problemi moraju preduhitriti. U pitanju je fizička prijetnja i stravično narušavanje ljudskih prava za koje nigdje u civilizovanom svijetu nema mjesta.

Što se tiče Miletove izjave, stvarno mi je drago kada neko skonta da batina ima dva kraja :). Suljagić je nedavno upotrijebio izjavu koju ja odavno koristim: Dejtonski ustav nije švedski sto, pa da biramo šta nam se sviđa. Tako i Mile, šuti i jedi Anex 7. Nema zakona koji RS može donijeti a da smije biti u suprotnosti sa Ustavom. Sve mimo toga je protivustavno djelovanje. Razumijem Mileta skroz, kao u šahu kada vidiš mat u par poteza, pa gledaš da kako eskiviraš neizbježno :).

Rajko je spomenuo jednu veliku istinu: Mile se nastoji predstaviti kao neprijatelj RS. To je 100% istina, jer će insistiranjem na nedemokratskim metodama na kraju to i postići: urušavanje RS. Drugi izlaz je demokratizacija, što i jeste cilj inicijative. Reforme koje imaju za cilj vraćanje prava obespravljenima. Poslije toga nije više bitno zove li se RS ili Republika Zimbabve, sve dok svim svojim građanima garantuje ljudska prava.

JoseMujica

#354 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by JoseMujica » 20/12/2012 14:29

već se nazire suza u Mićinom oku :D i košmarne, klaustofobične snove o uskoj ćeliji kroz čij prozor dopiru zvuci ezana, a onaj mu konj Stanković još nije završio udobni državni zatvor u Vojkovićima

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#355 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by PipiDugaDevetka » 20/12/2012 14:34

FOČANSKI PROPISI wrote:Imam i jedno pitanje za inicijatore:
Radite li na tome da oni koji se prijave tamo i ostanu? (Ne mislim kao leševi nego kao uzoriti domaćini)
Povratnici se sami snalaze. Vidi šta planira @cetmi kada se vrati tamo negdje oko Zvornika.
''Prvi mart'' je tu da pripomogne.
Nije ovo Bangladeš Mudžibura Rahmana! Rahmetlije.

heckler

#356 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by heckler » 20/12/2012 19:09

cetmi wrote:
LipeCvat wrote:
cetmi wrote:Ako Bog da na proljeće se planiram ozbiljno uključiti u koaliciju 1. mart, te raditi prvo na popisu, a kasnije i za izbore.
Šta mislite o ovim mojim idejama, imaju li smisla ili sam ja to previše umislio. Najviše se oslanjam na veliku volju koju imam da ovo uradim, naravno uz Allahovu pomoć.
@Cetmi :thumbup: :bih:

Izgleda da češ u sljedečim godinama biti puno zauzet .Postoji li mogučnost da ipak sjedneš negdje za hastal sa povratnicima u prijedorski kraj.Izgleda da im imaš šta predočiti.
Hvala druže za podršku. Ja sam navikao puno raditi, samo što će ovaj put to biti za sebe ako Bog da.
Naći će se vremena da se sjedne gdje je god to potrebno.
Moj cilj i jeste da puno hodam i tražim ljude i porodice koje su u potrebi i da pokušam naći način kako da im se pomogne.
Ova ideja oko udruženja bi se najviše time bavila. Spojiti potrebite i vlast u zajednički cilj.

Imam ja još ideja, a u njih su uključeni i oni koji su bogati, poslovni. Idem ja u svom sanjarenju i do mini hidroelektrana i srednjih pogona sa 30-tak zapsolenih, pa finansijskih fondova i slično.
Potencijala ima jako puno, samo treba raditi, vjerovati i boriti se.

:thumbup: :bih:

LipeCvat

#357 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by LipeCvat » 20/12/2012 19:29

cetmi wrote:
LipeCvat wrote:
cetmi wrote:Ako Bog da na proljeće se planiram ozbiljno uključiti u koaliciju 1. mart, te raditi prvo na popisu, a kasnije i za izbore.
Šta mislite o ovim mojim idejama, imaju li smisla ili sam ja to previše umislio. Najviše se oslanjam na veliku volju koju imam da ovo uradim, naravno uz Allahovu pomoć.
Hvala druže za podršku. Ja sam navikao puno raditi, samo što će ovaj put to biti za sebe ako Bog da.
Naći će se vremena da se sjedne gdje je god to potrebno.
Moj cilj i jeste da puno hodam i tražim ljude i porodice koje su u potrebi i da pokušam naći način kako da im se pomogne.
Ova ideja oko udruženja bi se najviše time bavila. Spojiti potrebite i vlast u zajednički cilj.

Imam ja još ideja, a u njih su uključeni i oni koji su bogati, poslovni. Idem ja u svom sanjarenju i do mini hidroelektrana i srednjih pogona sa 30-tak zapsolenih, pa finansijskih fondova i slično.
Potencijala ima jako puno, samo treba raditi, vjerovati i boriti se.
Čuj hvala meni, :roll: Hvala tebi što postojiš.I nadam se od sveg srca da će što više bosanskohercegovačkih patriota pročitati tvoja argumentovana javljanja o mogučnostima za povratak.Ne bih te puno gnjavio ali red je da znaš da tvoj entuzijazam ponovo vraća nadu ponekima koji su nakon godina bezperspektivnosti ponovo ugledali svjetlo pa makar ono bilo na kraju tunela dužine nekoliko svjetlosnih godina.Nadam se da će biti mogučnosti da nakon ili u toku realizacije tvojih projekata mala grupa entuzijasta koja u suštini ima istovjetne ideje samo na drugom kraju BiH razmjeni sa tobom mišljenja,ili bolje rečeno da nam ti održiš koji čas iz ......

pink floydd

#358 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by pink floydd » 21/12/2012 01:20

Veoma inspirativan tekst. Slazem se da ima potencijala da se u nasoj drzavi lako pokrene biznis koji bi prehranjivao jednu prosjecnu porodicu, posebno u seoskim krajevima koji su bogati plodnom i neobradjenom zemljom.

Posebno mi se svidio onaj prvi dio tvog posta, u vezi paštete i Milke :D Paštetu sam probao i nikakve razlike u ukusu nema od Argete. Tu cokoladu cu pokusati da nadjem i probam, slazem se da je Milka precijenjena i da smo svi robovi reklame.

Opetja033

#359 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by Opetja033 » 21/12/2012 01:39

@cetmi - ma duboki naklon majstore! Milina je ovakve tekstove procitat na forumu! :thumbup:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#360 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by PipiDugaDevetka » 21/12/2012 07:07

Tačno, milina jedna! :thumbup:

FOČANSKI PROPISI

#361 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by FOČANSKI PROPISI » 21/12/2012 09:28

PipiDugaDevetka wrote:
Povratnici se sami snalaze. Vidi šta planira @cetmi kada se vrati tamo negdje oko Zvornika.
Zar nije dosta ad-hok rješenja?
U ovoj priči glavnu riječ vodi jedan bolesnik,koji je pokušao u sred Sarajeva izbaciti vjeronauku iz škola.Eto,on će spasiti državu fiktivnim prijavljivanjem ljudi u RS.
Razmislite malo,i vi gospodine @Pipi,šta podržavate..i ako se već bavite ovim pitanjem napravite reprezentativan tim
koji će ponuditi neko sistemsko i održivo rješenje.

kamen spoticanja

#362 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by kamen spoticanja » 21/12/2012 10:42

cetmi wrote: Vjerujem da će narod ovako natjerati i političare da pruže svu finansijsku materijalnu korist. Nemojte misliti da mnogima ova inicijativa ne odgovara, a evo maloprije na avazovoj stranici vidim i da Fahri ovo ne odgovara.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/povratn ... ski-kredit

Provjeriću ovaj slučaj lično, ali mi sve liči na namještaljku. Ono što sigurno znam jeste da on nije vlasnik najveće farme u Podrinju, znam da mu za realizaciju ovog što je naveo nije trebalo više od 50 hiljada KM i znam da nikome nije traženo ništa, znam da su uposlenici Turkish banke nevjerovatno susretljivi po ovom pitanju, znam da ne treba nikakvih 30 papira. Bojim se da ga je Fahro iskoristio da se obračuna sa Bakirom, što je jasno i uradio u ovom tekstu.

.
:-) :-) fahrooo fahrooo koji si ti smrad...
kredit je tako jednostavno dobiti samo je uslov da si POVRATNIK
al ono sto fahri jede zivce je to da neka njegova pascad nisu dobila jeftinu lovu za neke projekte po tuzli i lukavcu pa sad renda kore...(nedavno je zvao lik iz tuzle i kaze hoce neki trzni centar u tuzli da pravi pa je aplicirao za kredit,a kad mu je recano da je to za povratnike,kaze lik pa zaposlicu ljude iz srebrenice da mi ga grade :-) )
nego kazem ako sta zapne....javni na pp...tu mogu pomoci
isto vazi za sve koji zele novac za projekt u manjem entitetu...a iza one u vecem entitetu...
nedavno se realizirao kredit za srpskog povratnika u zenicu...sasvim fino opusteno

Shale

#363 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by Shale » 21/12/2012 14:20

Zaista me raduje cinjenica da ova inicijativa uziva ovakvu podrsku, te da postoje ljudi poput cetmija, spremni da ucine neke pomake. Pogotovo se slazem sa konstatacijom da PROIZVODNJA nema alternativu, pa makar i poljoprivredna. Medjutim, posebno je znacajno "pogurati" neke preradjivacke kapacitete, pa makar se radilo i o susarama za sljivu malo veceg kapaciteta, jer je suha sljiva uvijek isplativija i od one preradjene u rakiju. Naravno, ni od rakije se ne treba bjezati, eto poodavno sam probao kajsijevacu neke firme iz Celica i siguran sam da bi imala prolaz na trzistima sirom svijeta. Takodje, neophodne je ohrabriti nase uspjesne poslovne ljude da ulazu u povratnickim sredinama. Za janjarsku Semberku, koja je od neki dan u stecaju, a sve zbog loseg vodjenja, a vjerovatno i namjerno napravljene dubioze, idealno bi bilo da se pojavi neko poput ASA iz Jelaha, koji je iz mrtvih digao jedan VISPAK i sad biljezi rekordnu proizvodnju. Iako je Semberka danas vise duzna, nego joj je vrijednost imovine, ipak ima mnogo razloga zasto bi morala raditi ekonomski isplativo, a osnovni je taj sto za ukupnu proizvodnju, unaprijed ima trziste. Naime, Podravka ce uvijek otkupiti sve sto Semberka proizvede i to po realnoj, isplativoj cijeni za Semberku, s rokom placanja od 60 dana u eurima. Veoma je bitno, takodje, poostriti kontrole raznih donacija i podsticaja, jer dosadasnji nacin raspodjele je bio sve, samo ne dobar. Sve je prepusteno lokalnim "liderima", koje niko ne kontrolise.
Ovaj, ekonomski, momenat je veoma bitan, ako ne i presudan za ozivljavanje povratka. Vratio sam se, po zavrsetku studija, zasnovao porodicu, a skupa s bratom nastavio ocev posao i unaprijedio ga, bez icije pomoci i bez marke kredita. Naravno, u planu sam jos prosirivati posao i zaposliti jos nekoliko ljudi i rado cu se staviti na raspolaganje ovoj inicijativi, a vidim da iz moje regije nema ni jednog udruzenja, iako ovdje bitise jedan znacajan broj povratnika.

Glanzer

#364 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by Glanzer » 21/12/2012 18:45

Mislim da je važno za inicijativu podijeliti s Vama par citata
Bog neće izmjeniti jedan narod dok sam sebe ne izmjeni." (Ar-Ra'd 11)
"Rješavajte probleme zajednice kao da su vaši, jer i jesu vaši! Ne traži se pritom od tebe, da tražiš krivca. Jer ako budeš tražio, shvatit ćeš da si to ti.“
"Uzrok stanja ne traži u drugome, nego učini da se to stanje mijenja sopstvenim promjenama."
Enes Karić u romanu „Pjesme divljih ptica“ piše: „Teško narodu u koga se laskanjem postaje predvodnik u koga se sve može kupiti, pa više ništa ne vrijedi, u koga riječ učenih nije mjera istine, već očaja.“

A_A_AKCIJA

#365 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by A_A_AKCIJA » 21/12/2012 22:21

Ljudi,ponosan sam na ovu lavinu dobrih ideja i pozitivne energije :). Samo to da kažem.

PipiDugaDevetka

#366 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by PipiDugaDevetka » 22/12/2012 00:55

FOČANSKI PROPISI wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
Zar nije dosta ad-hok rješenja?
U ovoj priči glavnu riječ vodi jedan bolesnik,koji je pokušao u sred Sarajeva izbaciti vjeronauku iz škola.Eto,on će spasiti državu fiktivnim prijavljivanjem ljudi u RS.
Razmislite malo,i vi gospodine @Pipi,šta podržavate..i ako se već bavite ovim pitanjem napravite reprezentativan tim
koji će ponuditi neko sistemsko i održivo rješenje.
Pa, ćiro i uskotračna će izgleda biti spojena sa Mokrom gorom. Ne brigajte vi, lako ćemo mi sa ''bolesnikom'' samo nemojte slati metke zamotane u papir i u koverti. Popustite, ohanite malo od ove teme.

LipeCvat

#367 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by LipeCvat » 22/12/2012 08:08

cetmi wrote:Što me čovjek postiđe, a pravi povratnik. Ja sebe smatram povratnikom, jer sam bio pravi povratnik i jedan među prvima. Međutim u mene je tad bila specifična situacija, jer sam bio sam, pa je tako gdje sam bio ja, tu su bili i svi moji, tako da sam završio u Sarajevu. Međutim nikad nisam napustio svoje.

Lipe Cvat,
Ono što mora znati svaki povratnik i svaki građanin ove zemlje jeste da proizvodnja nema alternativu.
Ekonomska kriza u svijetu je proizvod pucanja balona kojeg je zapad gradio industrijom trgovine i usluga. Bogastvo Zapada je izgrađeno na tim osnovama. Ostali svijet može da im parira na svim poljima, čak i oko nuklerne tehnologije, ali marketing je ono što ih je učinilo bogatim.
Evo ti nekoliko slikovitih primjera:
- Argeta pašteta do prije nekoliko mjeseci je imala cijenu 1,50 KM i ta cijena je u svim tržnim centrima bila navodno akcijska, nema popust na nju u Amku petkom ni u Mercatoru utorkom, kao da se radi o akciznom proizvodu. Ako se sjećaš prije par godina je bilo ono veće pakovanje, a cijena je bila oko 1,00KM, pa polahko dođoše do 1,50, pa im i to bi malo, pa smanjiše pakovanje. Ali prije par mjeseci Bajra iz Travnika je počela prodavati paštetu koja je skoro istog ukusa i kvalitete, a cijena je 1,00 KM. Odjednom cijena ove argete se spusti na 1,30KM, a ići će još dole kako više ljudi bude probalo ovu Bajrinu. Svi mi znamo da se u paštetu stavlja isključivo mesni otpad, pa kako onda 950 grama pilećeg otpada može da dostigne cijenu od blizu 15,00 KM? Svježe pileće ražnjiće ja u Brojleru plaćam 9,90KM. Vrijednost onoga što se nalazi u ovih 950gr argete nije veća od 5,00KM, da uzmemo da one konzerve koštaju još pola vrijednosti paštete 2,5KM, onda dođe da 10 argeta ima proizvodnu vrijednost maximalno 7,50KM. Ostatak cijene su napucali marketingom.
- Ovih dana sam u Amku kupio neke rumunjske čokolade. Lijepo pakovanje, kao da je Milka ih radila. Okusi slični kao što ih Milka ima. Cijena jedne čokolade 1.10, a ista takva Milka prosječno 2.00KM, zavisi od okusa. Ako neko nije probao, slobodno uzmite, čokolade su fenomenalnog ukusa, ni najmanje ne zaostaju za Milkom. To će biti najbolje potrošene pare u zadnjih par godina. Probajte i vidite, da vam ne crtam šta mislim. Priča je kao i kod argete. Milka ubi marketingom.

Zapad redom ide po siromašnim i slabo razvijenim zemljama i ubjeđuje vodstvo i stanovnike tih zemalja da se određena proizvodnja ne isplati. To se posebno odnosi na hranu. Evo nas su ubjedili da je Sarabon ekonomski neisplativ, mašine i tehnologija zastarjele. Halo ba. Milka je u Švicarskoj jeftina čokolada. Najbolje i najskuplje čokolade dolaze iz malih tradicionalnih obrtničkih radnji. Jebote, u njih mašina ne zastarjeva ni nakon sto godina, a u Sarabonu zastarjele za četiri godine rata. Pa ko je ovdje lud?
Ili primjer koji je bitan povratnicima. Šta god neko kaže da hoće da posije na svojoj zemlji, odmah se nađe bar desetorica koji ga ubjeđuju da se to ne isplati. Uzmite najbanalniji primjer pšenice na čiju proizvodnju se danas rijetko ko usudi. Znam pouzdano da se pšenica skoro prestala proizvoditi kod nas još pred rat. Ali tad je to bilo zaista neisplativo, jer je tržište preplavila jeftina mađarska i rumunjska pšenica. Ali kada vam danas neko dođe i kaže da se ne isplati, razbite mu glavu, jer je cijena danas bar pet puta veća. Kako se meni ne isplati da proizvedem bar za svoje potrebe, a onom Amerikancu u Oregonu se isplati da istu posije na 1000 hektara. Možda mi se ne isplati da proizvodim za prodaju na tržištu, ali za svoje potrebe postoji isplativost. Ako nemam od čega da kupim, šta mi je alternativa?

Prostor koji je ostao u genocidnom entitetu ima veliki potencijal koji današnji stanovnici ne znaju i ne mogu iskoristiti, jer ili nije njihovo ili ne znaju. Gore sam spomenuo mini hidroelektranu, nisam džaba. Pripremajući se za svoje planove slučajno na internetu naletim na jedan dokument vlade PC-a gdje je spisak dodijeljenih koncesija za MH za 2009-tu godinu. Tu na spisku nađem firmu čiji je vlasnik napravio pilanu na bošnjačkoj zemlji, četnik sa bradom do pojasa, šapkom sa kokardom na glavi koji to ne krije i koji Bošnjacima nije htio ni da prodaje drvnu građu. E jedan takav lik dobio koncesiju da pravi hidroelektranu u mjestu gdje je rođen moj otac. Na tom području ne postoji ni kvadrat zemlje koja nije u bošnjačkom vlasništvu. Nikad je ne bi napravio, jer mu niko ne bi prodao svoje. Danas pogotovo. U međuvremenu je firma proglasila stečaj. Zašto ovakvu priliku ne iskoristiti? Naći par ljudi koji imaju pare i preuzeti ovo. Ne moram ja imati nikakve koristi odtoga, ali korist ću imati amim tim što će Bošnjaci povratnici raditi u takvoj firmi. Zašto nijedna bošnjačka firma nije zatražila koncesiju za MH u PC-u? Pa na našoj zemlji oni hoće da prave i nije ih briga, a mi ništa.

Povratnik kojem danas obezbjediš da za svoju četveročlanu porodicu obezbjedi priliv gotovine bar u iznosu od 500,00KM je dovoljno da uz ostalu proizvodnju za svoje potrebe normalno živi. To nije teško postići uopće. Ja svake godine kuburim sa pravim medom, a vjerujem i većina. Pa ta napuštena mjesta su prirodni rezervat za takvu proizvodnju. Probao sam med iz svih krajeva ove zemlje, ali nijedan nije bio bolji od onog što mi je kolega i njegov otac proizvodili u Srebrenici. Za početak proizvoditi bar med, lješnjak, maline, sve vrste voća, mlijeko na mini farmama, ovce, koze, piliće, puretinu (ovog mesa stalno svim mesnim firmama fali). Ma ima mogućnosti i potreba na našem tržištu koliko hoćeš. Još ako se lijepo organizira, pa se zajednički nastupi na tržištu, mogućnosti su ogromne.

Ako budemo i dalje slušali i čitali zapadnu propagandu, u Africi se samo isplati proizvoditi dijamanti, zlato, nikl, uran; na Bliskom istoku samo nafta, a u siromašnim azijskim zemljama (bangladeš, vijetnam, kambodža) ništa - njima se isplati samo raditi kao robovi u firmama kojima su velike svjetske korporacije kao Nike, Adidas, Boss, Lewis, Armani, Beneton i drugi dali mogućnost da im dodžaba proizvode za njihove potrebe u nenormalnim uvjetima. Dok amerikanac proizvodi pšenicu, u isto vrijem u Africi se gladuje, a pašnjaci i stepe su pretvoreni u prirodne rezervate na koje oni dolaze na safari.

Ne zamjerite što sam udrobio :lol: .
Joj drug,izvinjenje što sam nekako doprinjeo formiranju tvoga mišljenja o meni kao"pravom povratniku".Pod uslovom naravno da se ovo gore napisano a podebljano od mene odnosi na mene.Ja sam ti "krivi povratnik".Roditelji nakon rata završili na Ilidži da bi nakon 52 neuspjela pokušaja vračanja naše imovine to 53-ći put bilo uspješno.Sve uredno dokumetirano i arhivirano.Dokazni materijal za ne znam što i za ne znam koga.....
Elem,kao krivi povratnik još nešto sagradio u rodnoj mi grudi,upisao djecu i ženu na tu adresu,uticao na bližu i dalju familiju i prijatelje da povade lične karte,da uzmu učešća u izbornom procesu prije ihihi godina......
Svjedok razvlačenja pameti povratničke od strane kvazi probosanskih stranaka i političara,svjedok njihovog manipulisanja i gubljenja obraza zbog mrvica koje im aktuelna politička vlast prospe po mahalama našim u mom rodnom gradu........
Istovremeno član jedne organizacije koja čini dobra djela i koja će se pridružiti ovoj inicijativi u svojim skromnim mogučnostima.
Dobro sam informisan i lično poznajem par "pravih povratnika" koji se odavno već bave poljoprivredom i iz tih razloga moja zainteresovanost za tvoje namjere.Ono što ti iz prve ruke mogu saopštiti je da oni imaju problema sa plasmanom.Ne bih dalje ni šire nadam se da će biti prilike da o tome englendišemo na jednom tematskom sastanku a pošto sam već sutra među njima :D probaću malo da konkretnije analiziram njihove planove.

svako dobro

JoseMujica

#368 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by JoseMujica » 22/12/2012 12:09

Lipe cvat...reče ti da ljudi imaju problem sa plasmanom proizvedene robe...evo jedan prijedlog/ideja koju vi možete kroz udruženje i inicijativu konkretizovati...stvaranje branda ili loga za označavanje proizvoda povratnika.

Realno gledano Sarajevo je najveće tržište u ovoj državi i većina robe završi u Sarajevu. Ja znam po sebi da uvijek gledam da kupujem domaće proizvode i još bi rađe kupovao proizvode koje su proizveli povratnici jer bi na taj način svi mi podržali povratak na obostranu korist pretvarajući ga u nešto ekonomski održivo i isplativo povratnicima, a ne u socijalnu kategoriju gdje ga već 17 uspješno drži nesposobna foteljaška politika pretvarajući povratnike u prosjake.

Na ovaj način i ovo što cetmi želi da radi bi imalo otvoren prostor i podršku tršišta u samom startu, a uvijek je najveći problem svake proizvodnje ugurati se u tržište ili kod nas u rafove supermarketa.

PipiDugaDevetka

#369 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by PipiDugaDevetka » 22/12/2012 12:28

JoseMujica wrote:Lipe cvat...reče ti da ljudi imaju problem sa plasmanom proizvedene robe...evo jedan prijedlog/ideja koju vi možete kroz udruženje i inicijativu konkretizovati...stvaranje branda ili loga za označavanje proizvoda povratnika.

Realno gledano Sarajevo je najveće tržište u ovoj državi i većina robe završi u Sarajevu. Ja znam po sebi da uvijek gledam da kupujem domaće proizvode i još bi rađe kupovao proizvode koje su proizveli povratnici jer bi na taj način svi mi podržali povratak na obostranu korist pretvarajući ga u nešto ekonomski održivo i isplativo povratnicima, a ne u socijalnu kategoriju gdje ga već 17 uspješno drži nesposobna foteljaška politika pretvarajući povratnike u prosjake.

Na ovaj način i ovo što cetmi želi da radi bi imalo otvoren prostor i podršku tršišta u samom startu, a uvijek je najveći problem svake proizvodnje ugurati se u tržište ili kod nas u rafove supermarketa.
Isti sam k'o @Mujica gledam da kupujem domaće, pa sam ''k'o lud'' birao supe firme UPI iz Jelaha ili tu negdje gdje su skoncentrisani povratnici, u blizini Brčko DC, ali su u bh. entitetu RSrpska.
Nedavno im Federacija poklonila neke mašine i kredit dala,...Svejedno, opet propadoše. Tarhana im naj-supa bila. :(

Kada bi vaspostavili neki brend da se zna da je to povratnički proizvod i logo ''turili'' da se laHko prepozna, fakat bi dobro bilo.

LipeCvat

#370 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by LipeCvat » 22/12/2012 13:31

JoseMujica wrote:Lipe cvat...reče ti da ljudi imaju problem sa plasmanom proizvedene robe...evo jedan prijedlog/ideja koju vi možete kroz udruženje i inicijativu konkretizovati...stvaranje branda ili loga za označavanje proizvoda povratnika.

Eh @ Hose stimulativno se je moglo djelovati na x načina.Da je npr. federalna vlada mesnoprerađivačku industriju poreskim olakšicama nagrađivla u slučaju otkupa od povratnika u RS sad bi vi po Sarajevu onako ofrlje mogli potrefiti proizvode kojima se olakšava povratnički život,ali......
Fizička udaljenost mog rodnog kraja od največeg tržišta u BiH je limitirajući faktor i vjerujem da poljoprivrednici i povratnici u mom rodnom kraju moraju biti zehru kreativniji i inventivniji od povratnika u neposrednoj blizini Sarajeva ili Tuzle.Uostalom oni i dokazuju da jesu jer ovih nekoliko koje poznajem opstaju u svim ovim povratničkim godinama.Proklinjuči sve i svašta,ali opstaju.Možda je ova tvoja ideja nešto što bi se u sklopu ove inicijative moglo promovirati jer bez neke ozbiljne analize i evidentiranja ko je povratnik imali bi slične situacije ko sa ovim ministrom za povratak,magičnim Adilom.Đah vamo,đah tamo samo nek je fotelja.
Ubjeđen sam da potencijala ima,eno negdje u okolini Kozarca gosp.Arifagić ulaže 4 000 000 KM u farmu sa svim pratećim objektima ........Nije valjda čovjek lud da zbog nekog lokal patriotizma zbomba toliko para :D

Platformas

#371 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by Platformas » 22/12/2012 14:16

Ne može se rupama u zakonu radit na rješenju nečega a rupa u zakonu je da se možeš prijavit da živiš onde gdje u stvari ne živiš. To bi valjda trebalo biti krivično djelo.

PipiDugaDevetka

#372 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by PipiDugaDevetka » 22/12/2012 14:18

LipeCvat wrote: Eh @ Hose stimulativno se je moglo djelovati na x načina.Da je npr. federalna vlada mesnoprerađivačku industriju poreskim olakšicama nagrađivla u slučaju otkupa od povratnika u RS sad bi vi po Sarajevu onako ofrlje mogli potrefiti proizvode kojima se olakšava povratnički život,ali......
Fizička udaljenost mog rodnog kraja od največeg tržišta u BiH je limitirajući faktor i vjerujem da poljoprivrednici i povratnici u mom rodnom kraju moraju biti zehru kreativniji i inventivniji od povratnika u neposrednoj blizini Sarajeva ili Tuzle.Uostalom oni i dokazuju da jesu jer ovih nekoliko koje poznajem opstaju u svim ovim povratničkim godinama.Proklinjuči sve i svašta,ali opstaju.Možda je ova tvoja ideja nešto što bi se u sklopu ove inicijative moglo promovirati jer bez neke ozbiljne analize i evidentiranja ko je povratnik imali bi slične situacije ko sa ovim ministrom za povratak,magičnim Adilom.Đah vamo,đah tamo samo nek je fotelja.
Ubjeđen sam da potencijala ima,eno negdje u okolini Kozarca gosp.Arifagić ulaže 4 000 000 KM u farmu sa svim pratećim objektima ........Nije valjda čovjek lud da zbog nekog lokal patriotizma zbomba toliko para :D
I ja sam govorio o istom području gdje su skoncetrisani povratnici kod Brčkog, na rijeci Savi, ali u bh. entitetu RSrpska, ne u Brčko-DC.

Ču 4 miliona KM ulaže čova u svoj rodni kraj i povratak. Bojim se da ne naiđe na poteškoće, podmetanja,...itd.
:thumbup:

PipiDugaDevetka

#373 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by PipiDugaDevetka » 22/12/2012 14:19

Platformas wrote:Ne može se rupama u zakonu radit na rješenju nečega a rupa u zakonu je da se možeš prijavit da živiš onde gdje u stvari ne živiš. To bi valjda trebalo biti krivično djelo.
Kakav god Zakon o boravištu donesu tamo, u manjem entitetu, biće ispoštovan, ali nekome zabraniti da se vrati,...nemoguće je.

Shale

#374 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by Shale » 22/12/2012 14:28

Cetmi, koliko sam ja upucen, VISPAK je kupio Semberkine masine na licitaciji, a mislim da nisu nikad bili u nekim aranzmanima skupa. A i Pipi je kupovao Semberkine supe, sa logom nekadasnjeg UPI-ja, jer je Semberka, kao uostalom i sva prehrambena industrija u BIH, bila clan UPI-ja. Medjutim, paradoksalno je, da je u 2009. godini, Semberka radila instaliranim kapcitetom, i realizovala susenog programa Podravci u vrijednosti od 7,5 miliona KM, sto je sve i naplatila, plus supe, zacini i ostali program, a da iste godine ode u najvecu dubiozu, jer gazda nikome nista nije platio, a pare su nestajale sa racuna. Da budem do kraja jasan, gazda-vecinski vlasnik je bosnjak povratnik, koji je fabriku kupio u privatizaciji.
Mislim da se u Janju desio najmasovniji povratak u cijeloj BiH, ali je evidentan problem neodrzivosti, jer 2003. nas je bilo mnogo vise, posebno mladih. Vecina ljudi, koji nikad nisu bili poljoprivrednici, nije imala izbora, jer pored navedene Semberke i nesto kasnije fabrike obuce Zanit, ostale fabrike u Janji, privatizovao je Bobar i uglavnom, ne rade. I ono sto radi, fabrika parketa, zaposljava 2-3 povratnika. U posti, telekomu, elektrodistribuciji nema ni jednog povratnika. Privatni sektor je, takodje, veoma slab, jer i ljudi koji su spremni da investiraju susrecu sa sa nizom prepreka. Istini za volju, politicka klima je trenutno dosta povoljnija, nego prije 10 godina, ali je onda bilo puno vise kapitala i interesa za ulaganje.
Situacija je, vidimo, prilicno, tmurna, stoga u ovu inicijativu, polazem mnogo nade.

PipiDugaDevetka

#375 Re: Inicijativa Prvi Mart

Post by PipiDugaDevetka » 22/12/2012 14:49

Shale wrote:Cetmi, koliko sam ja upucen, VISPAK je kupio Semberkine masine na licitaciji, a mislim da nisu nikad bili u nekim aranzmanima skupa. A i Pipi je kupovao Semberkine supe, sa logom nekadasnjeg UPI-ja, jer je Semberka, kao uostalom i sva prehrambena industrija u BIH, bila clan UPI-ja. Medjutim, paradoksalno je, da je u 2009. godini, Semberka radila instaliranim kapcitetom, i realizovala susenog programa Podravci u vrijednosti od 7,5 miliona KM, sto je sve i naplatila, plus supe, zacini i ostali program, a da iste godine ode u najvecu dubiozu, jer gazda nikome nista nije platio, a pare su nestajale sa racuna. Da budem do kraja jasan, gazda-vecinski vlasnik je bosnjak povratnik, koji je fabriku kupio u privatizaciji.
Mislim da se u Janju desio najmasovniji povratak u cijeloj BiH, ali je evidentan problem neodrzivosti, jer 2003. nas je bilo mnogo vise, posebno mladih. Vecina ljudi, koji nikad nisu bili poljoprivrednici, nije imala izbora, jer pored navedene Semberke i nesto kasnije fabrike obuce Zanit, ostale fabrike u Janji, privatizovao je Bobar i uglavnom, ne rade. I ono sto radi, fabrika parketa, zaposljava 2-3 povratnika. U posti, telekomu, elektrodistribuciji nema ni jednog povratnika. Privatni sektor je, takodje, veoma slab, jer i ljudi koji su spremni da investiraju susrecu sa sa nizom prepreka. Istini za volju, politicka klima je trenutno dosta povoljnija, nego prije 10 godina, ali je onda bilo puno vise kapitala i interesa za ulaganje.
Situacija je, vidimo, prilicno, tmurna, stoga u ovu inicijativu, polazem mnogo nade.
Tako je, JANJA se zove mjesto odakle sam kupovao povratničke supe. Nema mjesec ili dva da je Federacija turskim nekim kreditom pripomogla tu Semberku-UPI, kad ja, tamo, a ono, međutim, propade i Semberka fabrika supa UPI.

Mutno mi to nešto i šuhveli. Super im tarhana bila.

Post Reply