Info zdravstveno osiguranje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Dado34

Info zdravstveno osiguranje

Post by Dado34 » 17/09/2016 22:59

Navodno, nesto sto se krije. Eh sad. Moguce je u zdravstvenom osiguranju zakljuciti isto po cijeni od 30-40 KM privatno po mjesecu. Vazi od momenta kada uplatis. Ako je tako da ljudi znaju. Ko nema zdravstveno ne mora placati skupe preglede ili nedobog bolnicu. Zna li neko nesto vise?

Neregistrirani

Re: Info zdravstveno osiguranje

Post by Neregistrirani » 17/09/2016 23:35

Teško da se krije ako je pri vrhu rezultata kad pitaš google.

Kako postati osiguranik i koristiti prava iz zdravstvenog osiguranja ?

Obavezno zdravstveno osiguranje i s tim u vezi ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu ostvaruje se u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju («Službene novine Federacije BiH», broj 30/97 i 7/02) i podzakonskim aktima donesenim na osnovu Zakona.

Da bi se koristilo pravo na zdravstvenu zaštitu u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja u skladu sa članom 19. Zakona, potrebno je steći svojstvo osiguranika.

Osiguranik se postaje:

* po osnovu rada (u preduzećima, ustanovama, kod pravnog ili fizičkog lica, međunarodnim organizacijama, konzularnim ili diplomatskim predstavništvima, zemljoradnici),
* korisnici penzija,
* nezaposlena lica pod uslovima iz Zakona,
* lica kojim je priznato svojstvo ratnog, mirnodopskog i civilnog invalida rata,
* lica koja u skladu sa članom 27. Zakona sami plaćaju obavezno zdravstveno osiguranje

spreca

Post by spreca » 18/09/2016 09:44

Neregistrirani wrote:Teško da se krije ako je pri vrhu rezultata kad pitaš google.

Kako postati osiguranik i koristiti prava iz zdravstvenog osiguranja ?

Obavezno zdravstveno osiguranje i s tim u vezi ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu ostvaruje se u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju («Službene novine Federacije BiH», broj 30/97 i 7/02) i podzakonskim aktima donesenim na osnovu Zakona.

Da bi se koristilo pravo na zdravstvenu zaštitu u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja u skladu sa članom 19. Zakona, potrebno je steći svojstvo osiguranika.

Osiguranik se postaje:

* po osnovu rada (u preduzećima, ustanovama, kod pravnog ili fizičkog lica, međunarodnim organizacijama, konzularnim ili diplomatskim predstavništvima, zemljoradnici),
* korisnici penzija,
* nezaposlena lica pod uslovima iz Zakona,
* lica kojim je priznato svojstvo ratnog, mirnodopskog i civilnog invalida rata,
* lica koja u skladu sa članom 27. Zakona sami plaćaju obavezno zdravstveno osiguranje

Kakvo oni imaju zdr. osiguranje i na osnovu cega?...mislim da nemaju ili mozda neji minimum minimuma

drndalo

Post by drndalo » 18/09/2016 09:50

Na osnovu prijavljene djelatnosti...

Ovo sa uplatom u fond postoji odavno.

spreca

Post by spreca » 18/09/2016 09:54

drndalo wrote:Na osnovu prijavljene djelatnosti...

Ovo sa uplatom u fond postoji odavno.

Misslis na zemljoradnike?..za njih sam pitao

drndalo

Post by drndalo » 18/09/2016 10:05

Da zemljoradnici. Prvi dio odgovora, mislim da ima registracija tipa poljoprivredno gazdinstvo ili polj.proizvodjac...

Drugi dio odgovora se tice ove dobrovoljne uplate...

spreca

Post by spreca » 18/09/2016 10:11

drndalo wrote:Da zemljoradnici. Prvi dio odgovora, mislim da ima registracija tipa poljoprivredno gazdinstvo ili polj.proizvodjac...

Drugi dio odgovora se tice ove dobrovoljne uplate...

rodjak mi je zemljoradnik......i hitna ga direktno na UKC Tuzla /Gradina......ostao je na operaciji ali su odmah trazili da uplati ono dobrovoljno tad akose ne varam bilo oko 25kmza mjesec a morao je platiti za pola godine odmah...inace kao necemo ga poceti lijeciti/operirati.....pa sad neznam o cemu je rijec .....Hvala za odgovor

drndalo

Post by drndalo » 18/09/2016 10:16

Znas da su kod nas Kantoni nadlezni za zdravsrvo, pa moze biti neki kurslus na tim relacijama, jel svuda isto, jel ko kome duzan, jel covjek imao ovjerenu knjizicu kao reg. zemljoradnik, jel uopste bio registrovan kao takav...

Mada oni u bolnici ne znaju ko je kako registrovan, to je nesto sto fond rjesava, a kada je hitno, ne pitas... Jel ganjao kasnije povrat para...? Ako ih je bezze uplatio...

spreca

Post by spreca » 18/09/2016 10:20

drndalo wrote:Znas da su kod nas Kantoni nadlezni za zdravsrvo, pa moze biti neki kurslus na tim relacijama, jel svuda isto, jel ko kome duzan, jel covjek imao ovjerenu knjizicu kao reg. zemljoradnik, jel uopste bio registrovan kao takav...

Mada oni u bolnici ne znaju ko je kako registrovan, to je nesto sto fond rjesava, a kada je hitno, ne pitas... Jel ganjao kasnije povrat para...? Ako ih je bezze uplatio...

Mozda je to do kantonalnih zakona Ovo je TK......knjizicu mu nece niko potvrditi....kad plati oni mu valjada lijepe markicu neku za onaj mjesec za koji je uplatio....nije ganjo nikakav povrat ....vjerovatno se kantonalni zakoni o zdravstvu razlikuju.....Hvala ti

drndalo

Post by drndalo » 18/09/2016 10:32

Ako ima osnova, ja bih im iz principa ganjao da mi vrate pare koje nisam trebao platiti... Znam, treba vremena...

Nek je on bolje, to je najvaznije.

spreca

Post by spreca » 18/09/2016 10:47

drndalo wrote:Ako ima osnova, ja bih im iz principa ganjao da mi vrate pare koje nisam trebao platiti... Znam, treba vremena...

Nek je on bolje, to je najvaznije.

:thumbup: Hvala

Post Reply