IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
TyrionSaAlipasinog
Posts: 1
Joined: 10/05/2014 21:31

#1 IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by TyrionSaAlipasinog »

Kao i u svakoj zemlji bivse YU, tendencija je da sela ostaju prazna, opustosena, a u zadnje vrijeme cak i manji gradovi pocinju da se blize nestanku. Iz price poznajem masu ljudi kojima je zivotni zadatak bio da se docepaju grada (a realno, pod jedini grad u BIH bi se moglo podvesti Sarajevo).. Prodavali su zemlju, kuce van gradova za sitan novac, dosta izgubili u toj trgovini samo da bi se mogli dokopati asfalta, grada, stana od 50 kvadrata. I ja njih ne krivim, ali zasto je to tako? Ima li po vama zivota van Sarajeva, koje je naravno u losem stanju, ali i dalje poprilicno iznad BIH prosjeka. Mnogi ce se uhvatiti pa i u Sarajevu ima nezaposlenih, lose je, ovo ono.. ali zadnje recenica prethodnog pasusa je poenta.

Statistika kaze sljedece: Bosna uprkos masovnom prelasku iz sela i manjih mjesta u gradove i dalje ima procenat urbanizacije samo 48% (Hrvatska i Srbija su na 57%). Na primjer, jedna Danska je na 88%, u stvari sta bi se uopste desilo da urbanizacija dodje do 100% kao u Belgiji recimo?

Mladi koje sam pitao su jasni.. kazu da ih manja mjesta ubijaju, nema zabave, vlada monotonija, narocito zimi. Mladi takodje isticu da je manje mahalskog mentaliteta u gradovima, jer je tu vise ljudi koji se manje znaju, pa ima manje prostora za price sta je kupio komsija, gdje bila komsinica, gledanje sa prozora gdje ko ide i slicne stvari. Prijatelj koji radi za jednu organizaciju mi kaze da je to postalo svakodnevnica.. danas vise niko ni ne razmislja da ide u manje mjesto, a pogotovo neko ko je rodjen u velikom gradu.




1) Odakle tolika zelja ljudi iz manjih sredina da se dokopaju vecih sredina? To je takodje bilo prisutno i prije. Na primjer tata od prijatelja kaze zivio u malom selu, nebitno koje.. imao si dva izbora.. uciti skolu ili cuvati ovce.. i on ucio skolu, kasnije stekao uslove za stan i kaze da tek iz te perspektive on ne moze porediti selo i grad. Selo je super, ali kad si stariji ili da dodjes vikendom da se odmoris. Bolje 70 kvadrata na grbavici, nego 370 kvadrata negdje u selu 2 sata od sarajeva..

2) Kakva je buducnost Bosne u ovom pogledu, sta bi se to moglo desiti u buducnosti na ovom planu?
x_lecter
Posts: 703
Joined: 04/11/2013 16:11

#2 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by x_lecter »

http://vukajlija.com/reakcije/106032

Situacija je ovakva

Sent from my B1-710 using Tapatalk
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: Usa
Contact:

#3 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by A1fa »

Nema, Sarajevo je centar Svijeta...pitajte svoje roditelje, vecina vas iz Sarajeva za Bajram mora dedi i nani na selo il u ove manje gradove...
User avatar
newlevel
Posts: 1167
Joined: 30/03/2013 23:51

#4 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by newlevel »

Posto prilicno putujem kroz nase gradove, mogu samo potvrditi, da neki gradovi zimi izgledaju kao scene iz horor filmova, ulice prazne, nigdje zive duse.
Ali opet, licno nikad ne bi dao 370 kvadrata, za 70 kvadrata na grbavici.

Sent from my Nokia 3310
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#5 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by ilkbahar »

Sigurna sam da je to ostatak socijalističkog mentaliteta i mentaliteta radničke klase. Gradovi su nastajali oko fabrika, a fabrike su značile radne mjesta, stan, platu.
Doci ce vrijeme da cemo se svi polahko vračati svojim korjenima i djedovini.

Jedan stariji čiko koji je svoj radni vijek odradio u socijalističkoj federalnoj eks yu, kaže da je čovjek sa sela, nekada su njegovi radili kao nadnicari begovima a imali su i podosta svoje zemlje i stoke. Priča da kada je došao Tito i počeo da gradi fabrike, da su ih bukvalno tjerali da idu raditi. A oni, kao vijekovni seljaci, nisu navikli na pravila, disciplinu, radno vrijeme, zatvoren prostor i šefovanje pa su ih jedva mukom natjerali da rade. Govorili su im tada da će doći vrijeme da će ljudi sami željeti da rade u fabrikama a posla neće biti, a oni se čudom čudili :"Što bi neko radio za državu, kad može sam za sebe!"
I tako i bi.

Rođena sam u Sarajevu, moji roditelji takođe. Imala sam priliku živjeti i raditi jedno vrijeme u jednom manjem i lijepom BH gradu. Meni, iz perspektive Sarajlije, život u tom gradu je bio predivan. Ljudi su ugodni, susretljivi, žele pomoći. Posla jeste da ima manje, ali ono što sam primjetila je to da svi maštaju o Sarajevu i da su svi ubjeđeni da se u Sa živi neki život i da nešto propuštaju.
Možda to sa strane tako i izgleda, kada dodjes jednom u nekoliko mjeseci i prošetaš Ferhadijom. Ali za život je Sarajevo najgora moguća opcija. Pored toga što i ovdje postoje mahalci ( i te kakvi) moraš da budeš konstantno na oprezu da ne stradaš, što u saobračaju što u mraku ili u vlasitoj kući ako te napadne lopov. Toga je mnogo manje u manjim sredinama, pa skori i nikako.
Last edited by ilkbahar on 10/05/2014 23:41, edited 1 time in total.
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#6 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Fact »

Sarajevo kao Las Vegas,nemam ti šta dalje pričat.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#7 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Šveđanin »

Prirodna je stvar da mladi žele u gradove u ovom tvom slučaju Sarajevo. A druga je stvar što ti postojeći gradovi nemaju resursa ni da iznesu potrebe lokalnog stanovništva, a kamo li da se kreiraju poslovi i za pridošlice. A i ovo današnje Sarajevo ipak ima malo više dešavanja.. ma u stvari više svega od jednog.. hmm, Vareša?
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#8 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Googlerica »

kuca u predgradju je najbolja opcija,imas mir,nema buke,imas zelenilo,imas dvoriste,imas svoju slobodu :-D

znam raju sa kucama u starom dijelu gradu ,ali je sve nekako stisnuto,ima neki sarm,ali ja sam dijete ravnice :-D
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#9 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by ilkbahar »

Šveđanin wrote:Prirodna je stvar da mladi žele u gradove u ovom tvom slučaju Sarajevo. A druga je stvar što ti postojeći gradovi nemaju resursa ni da iznesu potrebe lokalnog stanovništva, a kamo li da se kreiraju poslovi i za pridošlice. A i ovo današnje Sarajevo ipak ima malo više dešavanja.. ma u stvari više svega od jednog.. hmm, Vareša?
Pa šta spriječava te iste gradova da organizuju razna dešavanja?! Ah, znam, pa omladina im sva ode u Sarajevo.
Zar jedan Mostar, TRavnik, Tuzla nemaju mnogo toga za polazati svijetu ? Imaju i te kako! Neki čak i više nego Sarajevo. Samo se treba pokrenuti, uraditi nešto. Al ne može to običan svijet stičli od lokalnih silnika u vlasti.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#10 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Havatar »

Nema , Sarajevo je grad koji ne spava.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#11 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Šveđanin »

Ja mislim da to ovako ide. Dok si mlad, hoćeš da si u centru dešavanja, dakle od 18 do kraja obrazovanja, čitaj 26-27 godine najbolje je u stanu, što bliže centru po mogućnosti. :-D Onda te prođe period izlazaka, dođe posao i porodica, htio bi manje buke i više tišine.. i onda je najbolje u predgrađu, ili još bolje u nekom mirnijem dijelu grada gdje su kuće.. Nakon završetka radnog vijeka sa 60 i kusur spreman za odlazak na selo.. :D
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#12 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Fact »

Prema zadnjim istraživanjima za nekih dvadeset godina će se steći povoljni uslovi da se život razvije i izvan enklave Sarajevo.
Do tada Sarajevo ostaje zadnja utvrda bosanske "civilizacije",a vrlo moguće i čitavoga svijeta.Jer s pravom možemo pretpostaviti da ako života nema izvan Sarajeva u Bosni i Hercegovini,da ga onda vrlo vjerovatno nema nigdje na svijetu.
User avatar
sarajlija80
Posts: 2074
Joined: 26/07/2013 10:37

#13 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by sarajlija80 »

ilkbahar wrote:
Šveđanin wrote:Prirodna je stvar da mladi žele u gradove u ovom tvom slučaju Sarajevo. A druga je stvar što ti postojeći gradovi nemaju resursa ni da iznesu potrebe lokalnog stanovništva, a kamo li da se kreiraju poslovi i za pridošlice. A i ovo današnje Sarajevo ipak ima malo više dešavanja.. ma u stvari više svega od jednog.. hmm, Vareša?
Pa šta spriječava te iste gradova da organizuju razna dešavanja?! Ah, znam, pa omladina im sva ode u Sarajevo.
Zar jedan Mostar, TRavnik, Tuzla nemaju mnogo toga za polazati svijetu ? Imaju i te kako! Neki čak i više nego Sarajevo. Samo se treba pokrenuti, uraditi nešto. Al ne može to običan svijet stičli od lokalnih silnika u vlasti.

potppis!
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: Usa
Contact:

#14 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by A1fa »

Šveđanin wrote:Prirodna je stvar da mladi žele u gradove u ovom tvom slučaju Sarajevo. A druga je stvar što ti postojeći gradovi nemaju resursa ni da iznesu potrebe lokalnog stanovništva, a kamo li da se kreiraju poslovi i za pridošlice. A i ovo današnje Sarajevo ipak ima malo više dešavanja.. ma u stvari više svega od jednog.. hmm, Vareša?
Ne trce ljudi za ljepotama Sarajeva vec radnim prilikama i obrazovanjem, jel realno Sarajevo je od Bascarsije do Skenderije. Sta mislis da je Novo Sarajevo, Alipasino, Grbavica ili bilo koje drugo naselje san nekoga iz Bugojna, Visokog ili Tesnja? Sasvim normalna pojava u svim industrijskim zemljama da ljudi idu ka vecim centrima. Kod nas je to Sarajevo. Sve medjunarodne institucije su tu, federalne, drzavne, kantonalne vlade, sva ministarstva, da o privatnim firmama u bazenu od 500k ljudi ne pricamo.
Nije to nikakvo mudro slovo niti neki poseban fenomen.

Kada izadjemo iz ovog kapitalisticko-robovlasnickog perioda, kada putne komunikacije budu uredjene i javni prevoz, onda vise nece biti stvar prestiza imaki stan u centru Sarajeva vec kucu na periferiji, kao u normalnim drzavama.
Gile Sampinjon
Posts: 16
Joined: 07/04/2013 17:47

#15 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Gile Sampinjon »

Sarajevo polako ali sigurno postaje mala bara prepuna krokodila...
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#16 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by SSemir »

svi mi iz tuzle kada krenemo u sarajevo, sa rajom se pozdravljamo uz uzrecicu: zbogom bosno odoh i ja u sarajevo!
:D
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#17 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by ludacha »

Nema! Sve pocrkalo

Jeblo majku ovih sarajlija...ko da se cijeli svijet u njih ugleda i masta da postane stanovnikom tog grada i njemu, autohtonom starosjediocu, sto blizi i slicniji

Bolan covjece o cemu ti pricas? Jesi li ti makao iz sarajeva, ikad, igdje?
Nisam od gada mogla procitati post do kraja...

Kazes da je zivot u sarwjevu iznad prosjeka ostatka drzave. Sta znaci "zivot u sarajevu"?
Ja, provincijalka, kad sam dosla u sarajevo na studij, sokirala sam se kolika je to mahala...dzaba sto ti nekog ne znas...tebe sve babetine u okruzenju znaju. Nevjerojatno! Al metropola, pa hajd, mozes zazmirit radi "veceg dobra".
Ljudi zive u nekakvim bozesacuvaj kucama, bistrik, vratnik...ma cijeli stari grad, i dalje..prema alipasinom pola ih bez fasade, vecinu njih pojeo zub vremena, al i ratnih desavanja...


Dobro, jbga bio rat, zajebano vrijeme, ovo, ono...pa opet zazmiris..

Opet, vecini pijaca majka...second hand prodavnice takodjer...

I onda pocinjes saznavati (i sokirati se kako prezivljavaju) da otac od onog sljaka za 300km, one druge za 550, necija majka za 500 i tako redom....i kao normala to...jasta....toliko o sarajevu.


Nije da mi nije drag taj grad, al bogme nije san snova
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#18 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by ilkbahar »

ludacha wrote:Nema! Sve pocrkalo

Jeblo majku ovih sarajlija...ko da se cijeli svijet u njih ugleda i masta da postane stanovnikom tog grada i njemu, autohtonom starosjediocu, sto blizi i slicniji

Bolan covjece o cemu ti pricas? Jesi li ti makao iz sarajeva, ikad, igdje?
Nisam od gada mogla procitati post do kraja...

Kazes da je zivot u sarwjevu iznad prosjeka ostatka drzave. Sta znaci "zivot u sarajevu"?
Ja, provincijalka, kad sam dosla u sarajevo na studij, sokirala sam se kolika je to mahala...dzaba sto ti nekog ne znas...tebe sve babetine u okruzenju znaju. Nevjerojatno! Al metropola, pa hajd, mozes zazmirit radi "veceg dobra".
Ljudi zive u nekakvim bozesacuvaj kucama, bistrik, vratnik...ma cijeli stari grad, i dalje..prema alipasinom pola ih bez fasade, vecinu njih pojeo zub vremena, al i ratnih desavanja...


Dobro, jbga bio rat, zajebano vrijeme, ovo, ono...pa opet zazmiris..

Opet, vecini pijaca majka...second hand prodavnice takodjer...

I onda pocinjes saznavati (i sokirati se kako prezivljavaju) da otac od onog sljaka za 300km, one druge za 550, necija majka za 500 i tako redom....i kao normala to...jasta....toliko o sarajevu.


Nije da mi nije drag taj grad, al bogme nije san snova
Pa da, najbolje bi bilo da se svi iz drugih gradova nakon završenih studija vrate u svoje gradove, naselja, sela i pokušaju nešto uraditi da se od njih nešto napravi. Al jok, svi pljuju po sarajevu, al se niko kući be vraća.
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#19 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Fact »

ilkbahar wrote: Pa da, najbolje bi bilo da se svi iz drugih gradova nakon završenih studija vrate u svoje gradove, naselja, sela i pokušaju nešto uraditi da se od njih nešto napravi. Al jok, svi pljuju po sarajevu, al se niko kući be vraća.
Najbolje bi bilo da se ove današnje "sarajlije" vrate kući na sela,al jok.
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#20 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by ilkbahar »

Fact wrote:
ilkbahar wrote: Pa da, najbolje bi bilo da se svi iz drugih gradova nakon završenih studija vrate u svoje gradove, naselja, sela i pokušaju nešto uraditi da se od njih nešto napravi. Al jok, svi pljuju po sarajevu, al se niko kući be vraća.
Najbolje bi bilo da se ove današnje "sarajlije" vrate kući na sela,al jok.
Slažem se!

Znaš kad dodješ u nečiju kuću, poštuješ domačina a nepljuješ ga, to je stvar odgoja.

Istina je da su i moji pradejdovi od nekud došli, ali kad su dolazili u Sa prilagodili su se ovoj sredini i njenim građanima, a seljakluk su ostavili tamo odakle su došli. I to je razlika između "današnjih" Sarajlija i onih od ranije.
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#21 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by ludacha »

ilkbahar wrote:
Pa da, najbolje bi bilo da se svi iz drugih gradova nakon završenih studija vrate u svoje gradove, naselja, sela i pokušaju nešto uraditi da se od njih nešto napravi. Al jok, svi pljuju po sarajevu, al se niko kući be vraća.
Pa evo, ja odstudirala svoje, spakovala kofere, pozdravila se s rajom, i potrazila posao u rodnom gradu provinciji, selu, nazovi kako hoces.
I nisam jedina od svoje generacije.
Toliko o tome da se "niko kuci ne vraca"

Istina, u mom gradu nema kina, ni pozorista, nema velikog trgovackog centra poput scc il bbi, al nema ni smoga, velike guzve u prometu, nema cigana, ni nekih lopova (pa ne sjecam se ni kad je neko/nesto opljackan/o), nema pasa lutalica...

Uh, ovo sad vec djeluje predobro, sigurno lazem i pisem iz oronule kucice na buca potoku
User avatar
BarbaDue
Posts: 63412
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#22 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by BarbaDue »

Fact wrote:
ilkbahar wrote: Pa da, najbolje bi bilo da se svi iz drugih gradova nakon završenih studija vrate u svoje gradove, naselja, sela i pokušaju nešto uraditi da se od njih nešto napravi. Al jok, svi pljuju po sarajevu, al se niko kući be vraća.
Najbolje bi bilo da se ove današnje "sarajlije" vrate kući na sela,al jok.
upravo vi ste ortodoksni seljaci koji mislite da je sve van sarajeva selo, u stvari vi niste seljaci vi ste grmalji najobičniji!
ti, otvarač teme i takvi kao vas dvojica.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#23 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by kox »

ludacha wrote:
ilkbahar wrote:
Pa da, najbolje bi bilo da se svi iz drugih gradova nakon završenih studija vrate u svoje gradove, naselja, sela i pokušaju nešto uraditi da se od njih nešto napravi. Al jok, svi pljuju po sarajevu, al se niko kući be vraća.
Pa evo, ja odstudirala svoje, spakovala kofere, pozdravila se s rajom, i potrazila posao u rodnom gradu provinciji, selu, nazovi kako hoces.
I nisam jedina od svoje generacije.
Toliko o tome da se "niko kuci ne vraca"

Istina, u mom gradu nema kina, ni pozorista, nema velikog trgovackog centra poput scc il bbi, al nema ni smoga, velike guzve u prometu, [b]nema cigana[/b], ni nekih lopova (pa ne sjecam se ni kad je neko/nesto opljackan/o), nema pasa lutalica...

Uh, ovo sad vec djeluje predobro, sigurno lazem i pisem iz oronule kucice na buca potoku
:roll:
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#24 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by Fact »

BarbaDue wrote: upravo vi ste ortodoksni seljaci koji mislite da je sve van sarajeva selo, u stvari vi niste seljaci vi ste grmalji najobičniji!
ti, otvarač teme i takvi kao vas dvojica.
???Imaš moja tri posta na ovoj temi,pročitaj ih opet,pa mi se ispričaj jer si me nazvao seljakom i to ortodosknim,majko mila :sad: :lol: .Pri čitanju mojih postova ti evo jedan hint:SARKAZAM.
Last edited by Fact on 11/05/2014 00:37, edited 2 times in total.
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#25 Re: IMA LI ŽIVOTA VAN SARAJEVA?

Post by ilkbahar »

ludacha wrote:
ilkbahar wrote:
Pa da, najbolje bi bilo da se svi iz drugih gradova nakon završenih studija vrate u svoje gradove, naselja, sela i pokušaju nešto uraditi da se od njih nešto napravi. Al jok, svi pljuju po sarajevu, al se niko kući be vraća.
Pa evo, ja odstudirala svoje, spakovala kofere, pozdravila se s rajom, i potrazila posao u rodnom gradu provinciji, selu, nazovi kako hoces.
I nisam jedina od svoje generacije.
Toliko o tome da se "niko kuci ne vraca"

Istina, u mom gradu nema kina, ni pozorista, nema velikog trgovackog centra poput scc il bbi, al nema ni smoga, velike guzve u prometu, nema cigana, ni nekih lopova (pa ne sjecam se ni kad je neko/nesto opljackan/o), nema pasa lutalica...

Uh, ovo sad vec djeluje predobro, sigurno lazem i pisem iz oronule kucice na buca potoku
h

Ne u potpunosti ti vjerujem, kao što napisah živjela sam jedno vrijeme u jednom prelijepom laom gradu. Bilo mi je predivno. Žao mi je što nisam imala mogučnost da nastavim tamo živjeti. Ne bih žalila za Sarajevom, lijepo bih mogla doći jednom mjesečno prohodat,obići rodbinu i rahat svojoj kući.
Žao mi je što ti mladi ljudi ne vide perspektivu u svojim gradovima od kojih mogu napraviti zaista velike stvari, nego su se svi sjatili u Sarajevo i od bijede prave još veću bijedu i još vrijeđaju i omalovažavaju ljude koji su ovdje generacijama. Kao da je neko kriv što se rodio ovdje ili ondje. I sad je stanovište tih ljudi koji dodju sa strane da su sve Sarajlije glupe i lijene i da ih treba protjerati da bi se njima napravilo prostora. LJudi nije Sarajevo centar svijeta!
Post Reply