Ima li spasa???????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
crazymmama

#1 Ima li spasa???????

Post by crazymmama » 23/05/2011 22:00

Imam pitanje za forumase.Imam vlasnika firme (doo) osnovane prije nekih desetak godina koji je trenutno u velikoj dilemi.Naime poslovanje mu je u velikoj krizi.Promet mu je pao i to ne malo vec drasticno.Krece se na mjesecnoj razini oko 3-4000 KM.On je jedini uposlenik.Doprinosi za OD nisu uplaceni za 2,5god.Nema drugih dugovanja ni prema dobavljacima ni prema drzavi.Posjeduje zalihe od nekih 150 000 KM.U isto vrijeme obzirom da se radi o kreativnoj djelatnosti ima stvoreno ime,velike pohvale za dosadasnji rad i sl.Trenutno mu je racun blokiran zbog neizmirenih obveza a nema sredstava da isti odblokira.Sada je u dilemi sta dalje?Prekinuti u potpunosti djelatnost ali kako zatvoriti firmu? Prodati firmu ali kako u nasoj situaciji naci kupca i po kojoj cijeni ponuditi istu?Naci ulagaca -kako i pod kojim uvjetima?
Dajte neki predlog.Sta i kako dalje????

drndalo
Has thanked: 11 times
Been thanked: 88 times

#2 Re: Ima li spasa???????

Post by drndalo » 24/05/2011 12:00

Posjeduje zalihe para od 150.000, ili neke robe, proizvoda, usluga ?

Ako ima vec stvoreno ime, trebalo bi da moze isplivati uz puno znoja, rada, krvi, veza, ne obavezno ovim redosljedom...

Mada, ako doprinose nije uplatio 2.5 godine, onda je kod njega kriza ranije pocela...

crazymmama

#3 Re: Ima li spasa???????

Post by crazymmama » 24/05/2011 21:14

zahvaljujem na odgovoru jer ste se jedini od nekih 150 0soba koje su procitale post odlucili nesto napisati.Sto se tice zaliha iste su u robi i vlastitim proizvodima.Problem je sto se taj posao ne moze raditi bez velikih zaliha a u isto vrijeme ih treba stalno obnavljati.Sada mu je problem sto ih ne moze obnoviti a to mu utice na kvalitetu posla i tako sve u krug.U pravu ste sto se tice duzine krize.Cinjenice govore da problemi postoje vec duzi period ali se zavaravao da su to prolazne poteskoce i da ce se izvuci.Iskreno receno ja pokusavam pomoci i iz razloga sto vidim da covjek voli svoj posao i dobro ga radi,a sa druge strane ima preko 50 godina i peteroclanu obitelj (dva studenta) koja zivi od njegovog posla.Rad,krv i znoj nisu upitni, on je za, ali ocigledno mu treba i savjeta strucnjaka.

švicarska

#4 Re: Ima li spasa???????

Post by švicarska » 24/05/2011 21:28

Kao prvo , ne znam po kojoj osnovi je račun blokiran , ako je po osnovi doprinosa neka pokuša da dogovori sa nadležnom institucijom da dogovori neku otplatu u ratama , a također ako eventualno ima neku ratnu štetu koju je prijavio i ima potraživanja po tom osnovu ta potraživanja sasvim legalno može iskoristiti da izmiri postojeće obaveze.A ako nije po osnovu doprinosa nego po osnovu obaveza dobavljačima neka se po kuša dogoviriti sa njima.On obaveze po osnovu plate može plaćati i ako je račun blokiran , samo na banku po nese novaca tačno koliko iznose obaveze po doprinosima i virmane za to i neka odmah napomene zašto donosi novac to mu svaka banka MORA uraditi.
Može pokušati da robu koja mu je potrebna uzima na konsignacionu prodaju , odnosno , /ne znam da li sam se dobro izrazila/ da robu plaća kad i ako je proda a ako ne uspije da se roba u nekom razumnom roku vrati dobavljaču.Pored toga , morao bi napistai koja je branša ,pošto Razvojna banka FBIH trenutno finansirana neke suficitarne grane male privrede da uz dobar poslovni plan , a na internetu ima urneka za poslovni plan , dobije neka kreditna sredstva za grace periodom. Također , ovo već ulazi u domenu lova u mutnom , može prijaviti djecu na biro i onda ih sa biroa zaposlit kod sebe za šta bi trebao dobiti poticajna sredstva sa biroa .Jako je bitno koja je branša onda bih mogla nešto konkretno reći , ovako je sve prilično uopšteno.Je li probao neku nivelaciju cijena i sl.

vazi
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

#5 Re: Ima li spasa???????

Post by vazi » 24/05/2011 21:42

bez obzira o kojoj se aktivnosti radi tolike zalihe nisu preporucljive, cak su nezamislive.

po zakonima poslovanja tezi se ka "0 zaliha" tj 0 robe u magacinu, znaci minimalno...

Posto ima puno robe na skladistu a fali mu para, jedan od nacina je mozda prodaja robe nekim drugim putovima od uobicajenih. plasirati robu u susjedne republike ili ne znam kako ali tushnuti robu, doci do likvidnosti i onda nastvaiti planski, polako a sigurno.

crazymmama

#6 Re: Ima li spasa???????

Post by crazymmama » 24/05/2011 22:12

racun je blokiran po osnovu neizmirenih doprinosa na OD.Nema nikakvih drugih dugovanja.Nagodba sa poreskom je diskutabilna jer trenutni promet pokriva tek tekuce troskove i sitne nabavke na odrzavanju djelatnosti.Poticaj na zaposljavanje nije dobra ideja jer povecava broj uposlenih povecava i obveze (obvezno zadrzavanje uposlenika godinu dana) a iznos poticaja ne pokriva cijeli iznos obveznog dohotka.A osnovno ne moze dobiti poticaj ako nema potvrdu od poreske da je uredno izmirio sve obveze.Zalihe su definitivno problem a problem je i rijesiti ih se.Definitivno su neophodne za ovaj biznis ali bi bilo korisnije brzi obr istih nego trenutno stanje.Ali sta sada.Ovdje ne koriste neka snizenja cijena,prodaja vece kolicine na stranom trzistu iskreno receno tesko.

drndalo
Has thanked: 11 times
Been thanked: 88 times

#7 Re: Ima li spasa???????

Post by drndalo » 25/05/2011 11:01

Cuj, ako to covjek dugo radi, ima listu potencijalnih kupaca, koji znaju za njega, i po imenu i kvalitetu... Neka ih kontaktira, i vidi da li mogu (hoce) na neki avans ili nesto slicno (znaci jeftinije nego inace) uzeti dio...

Fol je kao sto i sama vidis izvacenje "mrtvog" kapitala koji je u zalihama, zbog likvidnosti... Dakle neki dogovor gdje nema odlozenog placanja njemu, a na konto toga on se odrice dijela svoje zarade... Makar i na "sivo", jer extremna vremena traze extremne poteze... Pri tome ne mislim bas "extremne", nego neke papiroloske finte, koje bi mogle proci... :wink:

Za dalje neka planira "rad na leru", ako je vec situacija takva, skoro pa hladni pogon, bolje nego da je u minusu 100 K... Dobro je sto nema dugova prema dobavljacima, vazi im za pouzdanog, pa mozda moze s njima dogovoriti za ubuduce neku vrstu konsignacije kad mu sta trebadne, uz objasnjenje istima da situacija nije bas zlatna sa plasmanom... Sto i sami znaju, a imaju interes da i dalje narucuje kod njih, makar i manje nego ranije...

Neka vidi i sa racunovodjom, sta od troskova moze smanjiti, a da se ne odrazi na osnovnu djelatnost...

FX1

#8 Re: Ima li spasa???????

Post by FX1 » 25/05/2011 12:30

crazymmama wrote:Imam pitanje za forumase.Imam vlasnika firme (doo) osnovane prije nekih desetak godina koji je trenutno u velikoj dilemi.Naime poslovanje mu je u velikoj krizi.Promet mu je pao i to ne malo vec drasticno.Krece se na mjesecnoj razini oko 3-4000 KM.On je jedini uposlenik.Doprinosi za OD nisu uplaceni za 2,5god.Nema drugih dugovanja ni prema dobavljacima ni prema drzavi.Posjeduje zalihe od nekih 150 000 KM.U isto vrijeme obzirom da se radi o kreativnoj djelatnosti ima stvoreno ime,velike pohvale za dosadasnji rad i sl.Trenutno mu je racun blokiran zbog neizmirenih obveza a nema sredstava da isti odblokira.Sada je u dilemi sta dalje?Prekinuti u potpunosti djelatnost ali kako zatvoriti firmu? Prodati firmu ali kako u nasoj situaciji naci kupca i po kojoj cijeni ponuditi istu?Naci ulagaca -kako i pod kojim uvjetima?
Dajte neki predlog.Sta i kako dalje????
Situacija nije dobra. Znam nekoliko preduzeca u slicnoj situaciji, a siguran sam da ih u BiH ima mnogo.

Za pocetak nisi nam dala dovoljno informacija niti o djelatnosti (vazni su kanali distribucije, da li je to biznis B2B ili B2C, itd), sta je krajnji cilj is.

Ako je cilj samo izaci iz biznisa to je prilicno lako. Rasprodas zalihe po bilo kojoj cijeni, isplatis sebi neku vrstu dividende i proglasis stecaj da ne moras placati obaveze. S tim novcem (uz malo magije) se moze otvoriti i nova kompanija sa istom djelatnoscu. Ako osoba im know-how i ugled u poslovnom svijetu nece biti problem prebaciti partnere na novu firmu.

Veci problem je mali promet. To govori da je potraznja za proizvodima mala, cijena nije odgovarajuca ili da nesto ne stima u kanalima prodaje. Obzirom da se radi o nekoj kreativnoj djelatnosti, moze se eventualno razmisljati i o (re)pozicioniranju proizvoda.

Naci ulagaca nije lako, ali je prilicno lako utvrditi cijenu po kojoj se prodaje preduzece ili dio preduzeca. Ako se prodaje uz veci discount (jeftino), naravno, lakse je naci partnere.

Prva adresa za trazenje partnera su famoznih 3F (friends, family i fools), a druga postojeci partneri kao sto su dobavljaci, kupci, distributeri isl. Oni razumiju bizinis, znaju makar dio rjesenja problema i najvjerovatnije mogu na neki nacin smanjiti troskove plasmana prozivoda.

Daj nam jos info.

Sretno! ;)

micoss

#9 Re: Ima li spasa???????

Post by micoss » 09/05/2012 18:20

dragi forumasi help please!!!!!!!!!!
imam takodje teeeesku situaciju firma doo je u teskoj situaciji i treba mi konkretan savjet kako proglasiti stecaj ili zatvoriti doo ili naci nekoga da mu ustupim firmu .ostalo je dugovanja nista previse oko 3000 ali srecom jedan je zaposleni samo direktor,ja.kao sve to izvesti?koliko kosta?kako naci nekog da preuzme? zaista nemam novca da to sve izmirim niti ziranta da dignem kredit.
hvala unaprijed :(

Post Reply