Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
gogili9

#1 Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Post by gogili9 » 24/08/2006 02:18

Malo, malo , pa me neka situacija vrati u razmisljanje u ne tako davnu proslost.
Danas me zove prijateljica i sva je unezverena sta da uradi sa kcerkom koja sad u septembru polazi u skolu. Sve njene drugarice i drugovi iz male shkolice su upisani u jednu od privatnih osnovnih skola, gde je skolarina godisnje oko 5.000eur-a, plus naravno sve ostalo sto sleduje oko djaka prvaka. Snaci ce se ona vec, gde dete izdvajati od grupe na samom pocetku zivota? Pa, ono, jedan kredit, pa kredit na kredit, od treceg otplacujes prvi i tako u krug. Strasno. Jos ona ima srece, te i ona i muz rade, imaju svoj stan, pa moze hipoteka... a kako ce drugi, gde je samo jedno zaposleno, pa podstanari, pa...
Reci cete, pa sta fali drzavnim skolama? Slazem se, ali kad je u pitanju vase dete, pa traume, pa otudjenost...
Secam se, a verujem i svi stariji od 30 godina kako je to nekada bilo.
Svi smo isli u istu skolu, bez obzira da li vam je tata radnik ili general, pa smo nosili skolske kecelje ili kute, da se mnogo ne razlikujemo medju sobom, pa i nismo smeli da se sminkamo i kindjurimo za vreme nastave, pa kad se ide na ekskurziju ide ceo razred, a ako je neko dete siromasnije, dobija gratis, pa...Bilo je cool imati stare knjige koje su se prenosile iz generacije u generaciju, a sada se izdvaja cela plata da bi se kupile nove, da bi autor zaradio koju crkavicu, a na nekim fakultetima ovde, cak se ide tako daleko da te profesor ne prima na ispit ako ne doneses njegovu knjigu ili skripta i to potpisanu da se slucajno ne fotokopira i niko mu ne kaze nista.
Secam se ako se desi da se razbolis, normalno odes kod lekara, pa kod specijaliste, pa na sve moguce i nemoguce preglede i sl. bez nekog velikog cekanja i nerviranja. Uvek su doktori primali po koju flasu ili kafu ili " kovertu", ali nisi morao...Danas ti ne dao bog da se razbolis ozbiljnije, a da nemas u slamarici nesto kesha, ili mogucnost nekakvog zajma.
Secam se da smo svi ucili po jedinstvenom nastavnom programu i da smo bili jedna od obrazovanijih nacija. Pocela sam jako rano da radim, odmah posle gimnazije ( pa sam uporedo studirala ), i kako sam bila tur.vodic, u to vreme sam proputovala vise od pola sveta i verujte da smo bili vrlo postovani i cenjeni, a ma u kakvom drustvu da sam se nasla, nije mi se moglo desiti da se izblamiram, ono, nemas pojma o cemu se prica. Ali u to vreme nam ucitelji i nastavnici nisu strajkovali svaki cas i morali smo da idemo u skolu. O nemanju pojma sta to znace vize i da ne pricam jer ti je za polazak u inostranstvo bila potrebna samo dobra volja i nesto novaca, koje si mogao bez nekog preteranog truda da zaradis i preko student-servisa ili omladinske zadruge, a i roditelji nisu morali da prodaju pola imanja da te caste putovanjem ako si dobro dete, vec su ti to mogli priustiti, ma sta da su radili. Pa se secam...malo je ovde mesta sada, prisecacu se usput...
Zove me nedavno drugarica iz Kanade i kaze da se udaje. Kako je bila u semi sa 2 tipa, pitam je za kojega, Kanadjanina ili Bosanca? Kaze ona meni, pa naravno za Bosanca. Na moje pitanje, jel sigurna da joj je to bolje, jer Kanadjanin je ipak tamo domaci, pa bolje situiran, ona mi odgovara :" Dobro sam razmislila i mozda bi to bilo pametnije, ali Bosanca razumem, u iste skole smo isli, istu istoriju smo ucili, istim vicevima se smejali, u istim situacijama zajedno plakali...". I naravno da se udala za Bosanca, a vec je i beba na putu, na sveopste odobravanje i radost nas, njenih prijatelja. Sad cekamo da dodju tuto-kompleto do godine.
Jesam Yugonostalgicarka. Secam se da mi je svako leto bilo normalno da odem u Hrvatsku na more i da me niko ne sikanira i ne trazi pasos, da sam zimi na bar 7 dana odlazila u Sloveniju i ubedjivala svoje drustvo da nisu u pravu kad kazu da su slovenci skrti i da ce te prihvatiti normalno ako si i sam normalan. Secam se da sam svako malo, vodeci strane turiste boravila u Sarajevu po par dana i pri ulasku u isto mi suze kretale k'o da idem u familiju kod najrodjenijih...secam se...

stickitout

#2 Re: Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Post by stickitout » 24/08/2006 03:09

gogili9 wrote: I naravno da se udala za Bosanca, a vec je i beba na putu
Tako ti je mala moja kad ljubi Bosanac :kiss: :D :D :D

lindjo

Post by lindjo » 24/08/2006 03:52

ima... :oops: ...sa lahganom tendencijom izumiranja... :D imamo i kolo srpskih sestara :D:D

ne se uvrijediti :) ...dobro je pa nisi odustala od foruma...bice to u durex :D

Jara

#4 Re: Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Post by Jara » 24/08/2006 03:57

gogili9 wrote: Secam se da sam svako malo, vodeci strane turiste boravila u Sarajevu po par dana i pri ulasku u isto mi suze kretale
Koje strane turiste? ;-)

gogili9

#5 Re: Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Post by gogili9 » 24/08/2006 04:01

Jara wrote:
gogili9 wrote: Secam se da sam svako malo, vodeci strane turiste boravila u Sarajevu po par dana i pri ulasku u isto mi suze kretale
Koje strane turiste? ;-)
Engleze i Ruse, ali me ne mori nostalgija za njima...

gogili9

Post by gogili9 » 24/08/2006 04:03

lindjo wrote:ima... :oops: ...sa lahganom tendencijom izumiranja... :D imamo i kolo srpskih sestara :D:D

ne se uvrijediti :) ...dobro je pa nisi odustala od foruma...bice to u durex :D
Ma ne brigaj, uzela sam dvostruku zastitu, a nadje se i po koji misomor...drago mi je da ima i kss,.

Jara

#7 Re: Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Post by Jara » 24/08/2006 04:16

gogili9 wrote:
Jara wrote:
Koje strane turiste? ;-)
Engleze i Ruse, ali me ne mori nostalgija za njima...
Vjerovatno da jesi, ali bez Engleza ;-)

077

Post by 077 » 24/08/2006 06:25

Da su bosanci išli u Srbiju, naoružani do zuba, da su negdje u Šumadiji pobili 10.000 ljudi, da su masakrirali Beograd 4 godine sa svim mogućim oruđima, zatvorili vodu, zavrnuli plin, da ste umirali od gladi, pitao bih Te da li si još uvijek yugonostalgičarka... gluho i daleko bilo.

Upish

Post by Upish » 24/08/2006 07:08

bravo 077, odavno ne procitah bolji komentar. gogli malo ko da je pala s neba juce pa nikako ne moze da razumije nasu skepticnost prema ljudima sa ekavicom i nasu neotvorenost prema istocnim komsijama. ne znam koji su mi gori, oni sto su nas ubijali 3.5 godine ili ovi koji su prespavali zadnjih 15 godina pa su sada jako osjetljivi ako ih ruzno pogledas ili nesto kazes.

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 24/08/2006 08:06

Nema, pa ko jo¹ pizdi za crvenom zastavom i njihovim autima... :D:D:D

Prazina

Post by Prazina » 24/08/2006 08:17

[quote="077"]Da su bosanci išli u Srbiju, naoružani do zuba, da su negdje u Šumadiji pobili 10.000 ljudi, da su masakrirali Beograd 4 godine sa svim mogućim oruđima, zatvorili vodu, zavrnuli plin, da ste umirali od gladi, pitao bih Te da li si još uvijek yugonostalgičarka... gluho i daleko bilo

potpisujem!!!!!

Ma ova nam prosipa foline, ispipava nam puls!!!!

Znate li vi da u toj yugonostalgicarskoj zemlji Serbiji, jos veruju da su Marsovci krivi za zadnji rat!!!!!!

Tamo veruju da su u Srebrenici srbi stradali!!!!!

tataratira

Post by tataratira » 24/08/2006 08:29

pa da, bolje nam je sada :lol:

gledajte Jugu dok je Tito bio živ, za tom Jugom
vrijedi plakati, za ovom drzavom ne vrijedi ni plakati
ni pišati, ovo je sranje od drzave i od drzavnika i od drzavljana

zasluzujemo jedni druge

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 24/08/2006 08:57

tataratira wrote: gledajte Jugu dok je Tito bio živ, za tom Jugom
vrijedi plakati
Kasno si se Marko sjetio... :lol:
zasluzujemo jedni druge
:x

Nikome se ne ponovilo.

Enzzo MOTORISTA

Post by Enzzo MOTORISTA » 24/08/2006 09:01

jugonostalgija ?!? ma daj !

nismo isli u privatne skole jer ih nije ni bilo. je li to bolje ?
nastavni program i skolske knjige su pisali podobni mudraci, za potrebe vladajuce oligarhije. jeli to bolje ?
ako si bio 'ozbiljno' bolestan mito je bilo jedino rjesenje. zaboravili ste liste cekanja na operativne zahvate ili puki krevet u bolnici. to je bolje ?
na faks se i tada upisivalo preko stele, ucilo iz literature stare 30 i vise godina (jer su je iz nje i prof. ucili) ili one koju su sami napisali. sta je tu razlicito ?
da bi kupio automobil (a to je mogao biti samo golf, zastava ili nesto od istocnih susjeda) morao si platiti unaprijed i cekalo se po par mjeseci.

ima toga jos, samo se prisjetite.

da zakljucim, yugonostalgicar moze biti samo neko ko ima selektivno pamcenje.

car-x

Post by car-x » 24/08/2006 09:36

gluho i coravo bilo.. kakva bona jugonostalgija.. daleko vam kuca od moje bila..

sirena

Post by sirena » 24/08/2006 09:48

077 wrote:Da su bosanci išli u Srbiju, naoružani do zuba, da su negdje u Šumadiji pobili 10.000 ljudi, da su masakrirali Beograd 4 godine sa svim mogućim oruđima, zatvorili vodu, zavrnuli plin, da ste umirali od gladi, pitao bih Te da li si još uvijek yugonostalgičarka... gluho i daleko bilo.
odlican komentar - sve receno.
a ova gogili bas navalila na ovaj forum, ne kontam sta hoce cura od nas

bleka

Post by bleka » 24/08/2006 09:50

Sjecal se ko bonova za benzin u lijepim osamdesetim :lol: :lol: :lol: .
KAd se preracuna u DM radilo se za 150-200 DM mjesecno.
JA postujem "yugo nostalgiju" koju i sam imam i vezano je za djetinnjstvo, ali kada covjek razumno promislja zivjeli smo u retrogradnom rezimu.
Naprijed BOSNO 8-)

monolog

#18 Re: Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Post by monolog » 24/08/2006 10:04

gogili9 wrote:... bez obzira da li vam je tata radnik ili general...
No comment...

Gogili9, bratstvo i jedinstvo je jedna divna ideja koja nam jako nedostaje, a koju je Srbija izbombardovala u komadice. Mislim da je Bosancima jos najvise zao sto je tako bilo. Sjecas se mnogih lijepih stvari iz bivse drzave, sjecamo se i mi. Ali je dovoljno cuti minut govora vaseg Kostunice, Tadica, Seselja i kompanije da se trgnes iz tog sna (ako te vec nisu pokusavali ubiti cetiri godine).

Zato ili mijenjaj politiku Srbije ili zaboravi sve to cega se sjecas.

I hajde molim te reci nam svoje vidjenje/misljenje: Da li je Srbija ucestvovala u ratu protiv Bosne i Hercegovine? Bila je jedna anketa sa slicnim pitanjem u Beogradu, i rezultati me strase.

tempora

Post by tempora » 24/08/2006 10:30

Gogili, vecina ljudi ove planete uglavnome zivi u nekom svom skucenome svijetu i posmatra ga kroz neku svoju selektivnu percepciju. Mimo toga, valjda je u ljudskoj prirodi da idealizuje proslo vrijeme.
Apsolutno bez ikakvoga prebacivanja tebi, veliki broj BiH mladosti nije dozivjelo 30tu, niti 20tu, pa je apsurdno pricati o nekoj Yugo nostalgiji.
Sve ovo sto si napisala o proslome vremenu, ipak je jedno minimalizirano licno vidjenje/dozivljaj, ali nikako i stvarna slika rezima u kojem smo odrastali. Bez obzira koliko mislila ( interpretirajuci tvoj post) da je postojala izvjesna jednakost u naciji-skolstvu, zdravstvu itd, to je tek povrsna slika nostalgije u koju se zeli vjerovati. I u onome sistemu su postojali gradjani drugoga reda, koji su se sistematski drzali "zatupljeni" ili smatralai inferiornima. Primjera ima dovoljno da ne podrze tvoju romanticnu tezu o proslom rezimu.
No i ako zanemarimo analizu proslog vremena i sto je u njemu bilo dobro ili lose, Yuga o kojoj pricas, prije ili kasnije bi se raspala ili dobila neke druge oblike, kao posljedica "borbe" protiv "komunizma" te globalizacije, modernizma itd.
Nije naci-drzava nesto staticno bez ikakvih promjena i utjecaja sto vanjskih, sto unutrasnjih. U to mogu da vjeruju samo oni koji imaju vlast, a ista je onomad bila centralizovana sa smjestajem u Beogradu.

debela

Post by debela » 24/08/2006 10:40

ima. ja sam jugonostalgicna. ali to ti ovdje nije pametno reci jer ce te poceti razvlaciti kao sto se i vidi iz prethodnih komentara.
samo mene boli dupe za njihovo misljenje, a ti vidi kako ces.

klif

Post by klif » 24/08/2006 11:03

Jugoslavija je bila drzavna zajednica svih juznih Slavena. Jedini period u istoriji, znaci 1919 – 1991, u kome su svi juzni Slaveni bili subjekt svjetskih politickih zbivanja. Global player. A nostalgija je samo emocija.

tempora

Post by tempora » 24/08/2006 11:12

debela wrote:ima. ja sam jugonostalgicna. ali to ti ovdje nije pametno reci jer ce te poceti razvlaciti kao sto se i vidi iz prethodnih komentara.
samo mene boli dupe za njihovo misljenje, a ti vidi kako ces.
Sta podrazumjeva jugonostalgija? Ishranu, muziku, mjesta za izlaske, rezim? Ne sumnjam da bi svako od nas rekao nesto drugo.
Uostalome, nostalgicari nekih drugih drzava ( evo da zanemarimo nasu) danas propagiraju takve nacionalisticke ideje te zagovaraju takve politicke mjere kako bi opravdali svoju zelju za naci-drzavom, da me od toga hvata strah!

debela

Post by debela » 24/08/2006 11:16

meni podrazumijeva zivot naspram danasnjeg zivotarenja i molim te ne osporavaj mi osjecaj.

Santos

Post by Santos » 24/08/2006 11:26

Rat netreba zaboraviti ali netreba ni nekoga odma zajebavat.Cura se sjeca i ima pravo da se sjeca.Dakle nevrjedja nikog nego se sjeca.Sjecam se i ja jebiga svasta nesto.1988 ja sa haverom u Poljskoj.Hotel folovi Zakopane turisticko zimsko naselje.Suo.Pa ko nije dozivio da bude hadjo sa 100-200 tada nece nikad.Pa mi smo bili za njih svemir.Sada je Poljska u Evropi a mi u kurcu zajedno sa ostalim.Nismo mi krivi ali ko te pita koje kriv bitno je kako je sad.Znate sami da ne pricam.Ja sam se snaso sam bjezeci u inostranstvo nakon sve one muke i jada ali sta sa ovim sto se ne snadjose.Jebe se njima i za Yugu i za Bosnu njima se jebe za boljim zivotom kojeg kod nas nece biti za dugo dugo godina.

tempora

Post by tempora » 24/08/2006 11:27

debela wrote:meni podrazumijeva zivot naspram danasnjeg zivotarenja i molim te ne osporavaj mi osjecaj.
Ama, zaboga, gdje ti osporih osjecaj? Samo iznesoh vidjenje! Bilo bi lijepo kada bi svaciji osjecaj bio u korist i nekih drugih, ali na zalost bojim se da je vise onih koji ovu tematiku vezuju za neka skucena obzorja i licne interese, koji su opet povezani za "svoju kulturu" "naciju" "vjeru" "ubjedjenje."
Na kraju krajeva, ko ti garantuje da i proslo vrijeme nije podrazumjevalo zivotarenje? Treba pitati one koji su imali hrabrosti da kazu nesto protiv rezima? Barem ti nisi ta koja se tako lako pokorava nekakvim politickim indoktrinacijama. Sumnjam da bi se bas i slozila sa onim sto je prosli rezim propagirao.
I opet i iznova, da nije bilo rata, stanje zasigurno ne bi ostalo isto! Ne poznajem drzavu koja se u samo zadnjih pet godina nije promjenila na razno razne nacine, pa se ne mogu oteti "osjecaju" da pricamo o necemu sto se zeli sacuvati netaknuto i cisto kao oblik krajnje utopije.

Locked