ilegalno iznajmljivanje soba turistima

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
nellismo

ilegalno iznajmljivanje soba turistima

Post by nellismo » 09/07/2015 09:27

Kako kod nas ovaj zakon uopšte funkcionira?
Koja je inspekcija nadležna, kome se obratiti ako znam da neko na crno izdaje, ne plaća porez. Nosi li turist ikakvu krivicu? Mora li imati ikakav dokument gdje odsjeda ili šta već?
Hvala na svakoj vrsti pomoći.

Haris.ba

Re: ilegalno iznajmljivanje soba turistima

Post by Haris.ba » 11/07/2015 11:01

http://kuip.ks.gov.ba/sektori/promet

Imaju kantonalne inspekcije.

bach

Post by bach » 11/07/2015 12:11

nellismo wrote:Kako kod nas ovaj zakon uopšte funkcionira?
Koja je inspekcija nadležna, kome se obratiti ako znam da neko na crno izdaje, ne plaća porez. Nosi li turist ikakvu krivicu? Mora li imati ikakav dokument gdje odsjeda ili šta već?

Ne zaboravi da poreze ne plaćaju rudnici, bolnice, opštine ( Vareš bankrotirao zbog toga), državns institucije i agencije.

Ti ćeš sad da ganjaš nekoga jer izdaje sobu nekome. Kao da ne znaš u kakvoj državi živiš.

pedeset

Post by pedeset » 11/07/2015 12:16

To legendo, odmah ga prijavi da ne bi slučajno čovjek zaradio koji dinar. Odmah trči, svaki sat je dragocjen. I nemojte sad početi priče on ne plaća porez. bla bla bla, na taj način uzima od nas bla bla bla itd...

:bih:

topcam

Post by topcam » 12/07/2015 14:00

Turista ode u opstinu i prijavi boravak pod adresom gdje odsjeda, dobije onaj mali karton (velicine licne karte) i to je sve.
Posto se zakoni jako brzo prilagode naplati (tj. promijene), pametan turista ce se prijaviti, jer moze imati problem pri napustanju BiH teritorije,
posebno na sjevernim i zapadnim granicama drzave. Prijaviti se kosta vremena i ponekada zivaca (najbolje usi na propuh).
A boraviti duze od 3* dana bez prijave kosta "para". (*koliko je meni poznato, i ukoliko se zakon nije opet postrozio)

Ako su opstinari toliko smotani da ne primjete da se na toj adresi konstantno prijavljuju razlicite osobe
(ne mislim na posjete familije, rodbine i prijatelja iz inostranstva), onda su sami krivi.

Poznajem i ja jednu osobu koja izdaje sprat kuce strancima, da li legalno ili ilegalno, to ne znam, niti me interesuje.

thekupus

Post by thekupus » 12/07/2015 14:15

pedeset wrote:

To legendo, odmah ga prijavi da ne bi slučajno čovjek zaradio koji dinar. Odmah trči, svaki sat je dragocjen. I nemojte sad početi priče on ne plaća porez. bla bla bla, na taj način uzima od nas bla bla bla itd...

:bih:

sto se on razlikuje od lopova koji udje u radnju i otme sve pare iz blagajne? ISTA STVAR!

sunceKOtepsija

Post by sunceKOtepsija » 12/07/2015 14:22

nemoj slucajno da budzetlije ostanu bez koje markice...

holowey

Post by holowey » 12/07/2015 14:53

sunceKOtepsija wrote:nemoj slucajno da budzetlije ostanu bez koje markice...

budzetlija je i ucitelj, i ljekar, i vatrogasac, i policajac, i vojnik, i cistacica u javnoj ustanovi, nisu samo parlamentarci budzetlije

thekupus

Post by thekupus » 12/07/2015 15:09

ako krenemo da pravdamo lopove medju gradjanima, sto nam onda smetaju politicari?

nellismo

Post by nellismo » 12/07/2015 15:34

topcam wrote:

Turista ode u opstinu i prijavi boravak pod adresom gdje odsjeda, dobije onaj mali karton (velicine licne karte) i to je sve.
Posto se zakoni jako brzo prilagode naplati (tj. promijene), pametan turista ce se prijaviti, jer moze imati problem pri napustanju BiH teritorije,
posebno na sjevernim i zapadnim granicama drzave. Prijaviti se kosta vremena i ponekada zivaca (najbolje usi na propuh).
A boraviti duze od 3* dana bez prijave kosta "para". (*koliko je meni poznato, i ukoliko se zakon nije opet postrozio)

Ako su opstinari toliko smotani da ne primjete da se na toj adresi konstantno prijavljuju razlicite osobe
(ne mislim na posjete familije, rodbine i prijatelja iz inostranstva), onda su sami krivi.

Poznajem i ja jednu osobu koja izdaje sprat kuce strancima, da li legalno ili ilegalno, to ne znam, niti me interesuje.

Problem je parking, turisti parkiraju na moj parking. Onda zovi i zajebaji se sa njima, gazdom, gazdinom ženom...
Ne možeš na kraj izaći. E zato hoću da prijavim. Ne zanima ni mene šta ko radi. Pola kovača živi od tog iznajmljivanja na crno... Nek čovjek zaradi samo da ne dira u moje... Ali i bezobrazluk ima granice
Hvala na detaljnom objašnjenju, pomoći će mi puno.

senci-071

Post by senci-071 » 12/07/2015 15:40

Između Slovenacke ambasade i Eenergopetrolove pumpe(Bentbaša),frajer ispred privatne kuce okacio tablu 20 eura penocište.Mislim cak da mu iz amb.Slovenije preporucuju svoje drzavljane, radi blizine iste.Ni dinara ne uplacuje drzavi.
Što je gore u svemu tome mu pomaze strana ambasada. :?

topcam

Post by topcam » 12/07/2015 15:56

nellismo wrote:Problem je parking, turisti parkiraju na moj parking. Onda zovi i zajebaji se sa njima, gazdom, gazdinom ženom...
Ne možeš na kraj izaći. E zato hoću da prijavim. Ne zanima ni mene šta ko radi. Pola kovača živi od tog iznajmljivanja na crno... Nek čovjek zaradi samo da ne dira u moje... Ali i bezobrazluk ima granice
Hvala na detaljnom objašnjenju, pomoći će mi puno.

Ja bih prije rekao da bezobrazluk nema granice.
Kod ove moje komsinice dobiju i garazu, tako da nikome ne smetaju.

Nemoj me krivo shvatiti, ali zasto ne obiljezis svoj parking? Ili je to mjesto, da kazem "gdje ti stalno parkiras",
jer imas opciju, zoves policiju, policija pauka i zavrseno.
Onda turista pjehe do prve PU i pita gdje mu je auto, ovi ga upute uzmu svoju gibiru, oni drugi mu naplate i vrate auto.

nellismo

Post by nellismo » 12/07/2015 16:19

Obilježeni su parkinzi, i nije "moje mjesto". Parking je za stanare. Eh sad oni zauzimaju 4 mjesta od mogućih 8. Što je ipak previše. Zgrada ima 18 stanova :)
Naravno svima dođu gosti pa se zagrade auta itd. Niko se ne ljuti i ne buni. Ali ovo su auta koja su 100% vremena tu. Zadnih 20ak dana 24/7. izgleda da je sezona uspješna :)
Pauk nema šanse da može prići da digne auto,a vjerujem da nema ni osnove?

topcam

Post by topcam » 12/07/2015 16:43

nellismo wrote:Obilježeni su parkinzi, i nije "moje mjesto". Parking je za stanare. Eh sad oni zauzimaju 4 mjesta od mogućih 8. Što je ipak previše. Zgrada ima 18 stanova :)
Naravno svima dođu gosti pa se zagrade auta itd. Niko se ne ljuti i ne buni. Ali ovo su auta koja su 100% vremena tu. Zadnih 20ak dana 24/7. izgleda da je sezona uspješna :)
Pauk nema šanse da može prići da digne auto,a vjerujem da nema ni osnove?

Pa ako ima znak i pise samo za stanare "ulice X broj X", u protivnom ce auto biti odslepano na vas trosak, trebalo bi da ima osnove.
Moralo bi.

Post Reply