IKEA u Zenici?!

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

SijuksA
Posts: 202
Joined: 21/03/2007 15:31

#26

Post by SijuksA »

seljak_cojek wrote:
Panasonic wrote:IKEA nama ne treba. Mi imamo dovoljno velikih i kvalitetnih drvno-preradjivackih firmi.
Hajd molim te nabroji barem dvije.
Panasonic wrote: Hajmo razmisljati malo megalomanski - zasto neka nasa firma ne bi mogla biti kao IKEA? Da namjestaj izvozi po cijelom svijetu?
Iskreno bih volio kad bi to bilo moguće. Ali da se to desi moraju se ispuniti određeni uslovi i pojeftiniti administrativni troškovi. Zamisli da praviš objekat od 20000 kvadratnih metara i moraš platiti naknadu za korištenje građevinskog zemljišta 50 do 100 KM po kvadratu. Ili kako sau sada uveli, plaćaš taksu na isticanje firme 1000-1200 KM. Stimulativno nema šta?
Za nase uslove i velicinu dovoljna je jedna, ali vrijedna 'SIPAD'.
A hajde ti nabroj dvije iz Svedske, mnogostruko vece zemlje i na mnogostruko vecem standardu?
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#27

Post by uozo »

SijuksA wrote:
seljak_cojek wrote:
Panasonic wrote:IKEA nama ne treba. Mi imamo dovoljno velikih i kvalitetnih drvno-preradjivackih firmi.
Hajd molim te nabroji barem dvije.
Panasonic wrote: Hajmo razmisljati malo megalomanski - zasto neka nasa firma ne bi mogla biti kao IKEA? Da namjestaj izvozi po cijelom svijetu?
Iskreno bih volio kad bi to bilo moguće. Ali da se to desi moraju se ispuniti određeni uslovi i pojeftiniti administrativni troškovi. Zamisli da praviš objekat od 20000 kvadratnih metara i moraš platiti naknadu za korištenje građevinskog zemljišta 50 do 100 KM po kvadratu. Ili kako sau sada uveli, plaćaš taksu na isticanje firme 1000-1200 KM. Stimulativno nema šta?
Za nase uslove i velicinu dovoljna je jedna, ali vrijedna 'SIPAD'.
A hajde ti nabroj dvije iz Svedske, mnogostruko vece zemlje i na mnogostruko vecem standardu?
Nema! :shock: Tamo ne sjeku sumu, nego je cuvaju ko oci u glavi. :roll: Oni svoje kifle i Wasa hljebove zaradjuju na drugaciji nacin, a ne ko krkani neplanskim i divljim krcenjem sopstvenih suma i unistavanjem buducnosti! :roll: :-)
adka
Posts: 10
Joined: 11/08/2006 09:17

#28 Jao bas nas ima blesavih

Post by adka »

Koji konj.
Ericsson, Volvo, Saab, Celzius, Bofors, ABB, IKEA, Vattenfall, Tetrapak, AstraZeneca.

Prijatelju moj sve su to Svedske firme. I kad bi ti znao koliko para ove firme zaraduju na glavu bi pao. I koliko doprinose Svedkoj.

Zato ako nemas sta pametno da kazes bolje suti.
tbaharis
Posts: 313
Joined: 09/07/2005 07:37
Location: Odma' pored iza...

#29

Post by tbaharis »

housewife wrote:Naravno da mi nije namjera potcjenjivati grad u kom sam rođena, ali valjda je logično da prije otvaraju prodaju u Ljubljani ili Zagrebu...
...Ako se radi o tome da kod nas traže partnere za neke faze proizvodnje namještaja i sl. (a ne goli izvoz neprerađenog drveta) onda je to, naravno dobra vijest...
a sto je to logicno matere ti??
housewife
Posts: 112
Joined: 09/03/2005 09:31
Location: BiH

#30

Post by housewife »

pa, valjda zbog veće gustine naseljenosti i bolje kupovne moći stanovništva....koliki je tebi IQ matere ti?
tbaharis
Posts: 313
Joined: 09/07/2005 07:37
Location: Odma' pored iza...

#31

Post by tbaharis »

housewife wrote:pa, valjda zbog veće gustine naseljenosti i bolje kupovne moći stanovništva....koliki je tebi IQ matere ti?
glupane... fino ti iznad covjek objasnio... nidje veze sa kupovnom moci nego sa cijenom polusirovina i radne snage... toliko o mom IQ-u...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#32

Post by nineac »

seljak_cojek wrote:
Panasonic wrote:IKEA nama ne treba. Mi imamo dovoljno velikih i kvalitetnih drvno-preradjivackih firmi.
Hajd molim te nabroji barem dvije.
Panasonic wrote: Hajmo razmisljati malo megalomanski - zasto neka nasa firma ne bi mogla biti kao IKEA? Da namjestaj izvozi po cijelom svijetu?
Iskreno bih volio kad bi to bilo moguće. Ali da se to desi moraju se ispuniti određeni uslovi i pojeftiniti administrativni troškovi. Zamisli da praviš objekat od 20000 kvadratnih metara i moraš platiti naknadu za korištenje građevinskog zemljišta 50 do 100 KM po kvadratu. Ili kako sau sada uveli, plaćaš taksu na isticanje firme 1000-1200 KM. Stimulativno nema šta?
Mislim ako IKEA bude zainteresovana za Zenicu (sto meni lici na naucnu fantastiku,ali sta radi Huso ni to me nebi vise iznenadilo) da ce opcina drage volje dati zemljiste. Evo NS BiH ce praviti centar i opcina aktivno ucestvuje u tome, dala je parcelu, izgradit ce infrastrukturu, prilazne puteve. Tako se to radi u zapadnom svijetu, i konacno je neko to skonto i kod nas.
housewife
Posts: 112
Joined: 09/03/2005 09:31
Location: BiH

#33

Post by housewife »

tbaharis wrote:
housewife wrote:pa, valjda zbog veće gustine naseljenosti i bolje kupovne moći stanovništva....koliki je tebi IQ matere ti?
glupane... fino ti iznad covjek objasnio... nidje veze sa kupovnom moci nego sa cijenom polusirovina i radne snage... toliko o mom IQ-u...
...ako si pismen I ne-ćorav, vidjećeš da ja govorim o PRODAJNIM centrima IKEE a NE O PROIZVODNJI.....
Post Reply