Ideja za biznis za BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply

Sta vi mislite o ideji?

Super ideja. Realizacija moguca.
8
80%
Super ideja. Realizacija nije moguca.
2
20%
Slaba ideja.
0
No votes
 
Total votes: 10

rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#1 Ideja za biznis za BiH

Post by rashid »

Pozdrav svima.

Imam jednu ideju za nasu tako ljepu Bosnu i Hercegovinu.

Kroz analizu trzista na prostorima Evrope kao i citavog svijeta sinula mi jedna famozna ideja. Ta moja ideja bi i iskoristila sve najbolje adute, koja ima samo Bosna i ima vrhunsku specializaciju na tom podrucju i to bi bio ja mislim dobar export produkt a svakako bi zaposlilo raju i plus doprinjelo, da bi nasa priroda ostala ne taknuta pa cak i procvjetala ... rijec je o BIO-GORIVU.

1. Bosna i Hercegovina i njeno stanovnistvo glavna okupacija je poljeprivreda. Tako da tu nebi bilo troskova u specializaciji kadra.

2. Zemlje slobodne za plantaze biljki iz kojih se moze kasnije napraviti BIO-GORIVO.

3. Potraznja goriva znate i sama kolika je. Tako da mislim, da svaki insan bi mogao dati svoj doprinos tom sektoru (koji imaju njivu, radnu snagu, a takih je u Bosni 50%).

4. Bosna ima unutar svojih granica i rafinerije.

5. Zdravo za prirodu i dobrodoslo u svijetu (Ovo da nemamo problema sa Greenpesom :) )

6. BIO-GORIVO je odlicna zamjena za DIZEL gorivo a procent dizel automobila na nasim cestama znate i sami koliki je.

7. Stekli bi kroz sam proces strucnjake koji bi bilo dobro trazeni po Evropi. A i ti sami ti strucnjaci bi skupljali znanje/informacije tamo i aplicirali jih u Bosni i Hercegovini.

8. Svaki covjek, ko ima zemlju i koja misli da mu ne koristi nista, mogao bi posaditi biljke (Suncokrete, neke mrkve :), ... etc) i prodati jih takvim tvornicama (svakako bi od zarade placao porez drzavi) i napokon se osjecat koristnim a u stare dane mogao bi uzivati u nekoj "aj da nazovem" penziji.

Znaci, nekako bi se iskoristili svi aduti sto jih MOZE nuditi Bosna i Hercegovina a i pratili bi trend koji dobija sve vise i vise na znacaju, a to je CISTO GORIVO.

A u svemu tome ima i jedna negativna tacka ... kako "nacionalisticke" politicare uputiti na taj put i da to malo po-financiraju?

Eto ... ideja od mene za bolje sutra Bosne i Hercegovine i svih bosanaca na ovim prostorima.

A moze i jedna anketa, da mozemo to malo argumentirati.

Lijep pozdrav,
rashid

P.S.: Molim, da forumashi ne kritikuju moj "bosanski" jezik :) jer znam i sam da neke rijeci nisu tacno napisane ali da se drze ideje i da iznesu stavove vezane samo za moj prijedlog. Za netacne rijeci mi pisite na PM :)
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#2

Post by zzzzz »

  • E&I Gruop pripremila 150 milijuna KM za brčansku rafineriju etanola


    Direktor FIPA-e Haris Bašić izrazio je potporu projektu i obećao svu pomoć koju FIPA može pružiti u realizaciji


    Predstavnici E&I Group, predsjednik Sohrab E. Shahmir i voditelj projekta Edward Banks, zainteresirani za izgradnju tvornice etanola u Distriktu Brčko, posjetili su sjedište Agencije za promidžbu stranih ulaganja u BiH (FIPA) i predstavili ovu 150 milijuna dolara vrijednu investiciju te zatraživši potporu u ovom značajnom investicijskom projektu.

    Direktor FIPA-e Haris Bašić izrazio je potporu projektu i obećao svu pomoć koju FIPA može pružiti u realizaciji.

    Predstavnici E&I Group, u kojoj se nalazi kapital iz Amerike, Kanade, Velike Britanije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, izjavili su kako je odluka o ulaganju u BiH već donesena.

    Postoje određena problematična pitanja koja je potrebno u najskorije vrijeme riješiti kako bi se investicija uopće realizirala. Tu je prije svega pitanje koncesije na potrebnu zemlju od 4.000 hektara za koju je potrebno provesti tender, te nedostatak kvalificiranih radnika.

    Po realizaciji projekta posao bi dobilo 400 ljudi i još 4.000 neizravno; 95% uposlenih bit će iz BiH. Tvornica etanola u Brčkom proizvodit će 1/5 ukupne proizvodnje etanola u Europi.

    10.5.2007.
    Pincom.biz


    http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=37125
    http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=37125
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#3

Post by Dezze »

Vidi, samo ja jadnom covjeku glasao. Nema veze rashide, 100% ti je ideja dobra :D
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#4

Post by Abu FEED el-Castro »

Nije lose, čak dobro je, stavise mislim da je toliko dobro da kod nas nece uspjet - tako to kod nas fercera... :sad:
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#5

Post by nineac »

Da bi BiH pristupila EU mora proizvoditi odredjenu kolicinu bio goriva. HR i Srbija su daleko odmakle bosni po tom pitanju.
Nazalost, ovdje dolazi do izrazaja problem sto nasa drzava da bi zastitila profesore i ine "strucnjke" iz sedamdesetih nedozvoljava nostrificiranje diploma ljudi koji su se skolovali vani, i koji su itekako upuceni u problematiku aleternativnog goriva.
Za one koji neznaju, Brazil je danas jedina zemlja na svijetu koja je nezavisna od uvoza nafte, jer su 1978 krenuli u projekat proizvodnje etanola. Tada su im se svi smijali, a danas su svima uzor u tom polju!
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#6

Post by Eshek »

nineac wrote:Za one koji neznaju, Brazil je danas jedina zemlja na svijetu koja je nezavisna od uvoza nafte, jer su 1978 krenuli u projekat proizvodnje etanola. Tada su im se svi smijali, a danas su svima uzor u tom polju!
Jesu li uzor i po tome što im je cijena uljarica skočila višestruko zbog enormne potražnje iz SAD-a, što je izazvalo novu pomamu sječe šuma i kako bi se dobio prostor za uzgoj istih? Ili je uzor to što su poskupile sve namirnice koje imaju veze sa uljaricama, pogotovo mesni proizvodi? Ima toga još, samo nemam vremena...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#7

Post by nineac »

Koliko su poskupile namjernice, de mi brojeve?
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#8

Post by Eshek »

nineac wrote:Koliko su poskupile namjernice, de mi brojeve?
Ne znam više tačno, ali ako si ozbiljno zainteresovan, daću ti kontakte čovjeka koji se bavi konkretno izvozom prozvoda od uljarica iz Brazila, Rusije i Ukrajine, pa neka ti da tačne cifre. Živi u Riu.

Iz ličnog iskustva, a bavio sam se tim poslom, znam da je 1litar sojinog ulja na utovaru u Brazilu skočio sa 0,53 US$ na 0,71 US$ za manje od 8 mjeseci prošle godine. Prije je Brazil bio i veliki proizvođač suncokreta, ali je soja postala primarna kultura posljednjih godina upravo zbog velike potražnje iz SAD-a, tako da je proizvodnja suncokreta sada maltene zanemariva u poređenju sa 2000. godinom.

Osim ulja, uljarice daju nus proizvod (pogotovo soja - soya cake) koji je osnovni element u prehrambenoj industriji, te za stočnu hranu koja se koristi u prehrani životinja. Taj skok cijena je lančano izazvao veće troškove u prehrambenoj industriji i povećao cijene njihovih finalnih proizvoda.

DakleM, što bi drugovi ameri rekli, if ju miin riil biznis, džast sej it, i dobićeš konkretno, da konkretnije ne mere :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#9

Post by nineac »

Stoji to. To je argument.
Ali, evo jos jedan.
Ja sam galon goriva placao u martu 1.91$ a sada 2.97$, prije dvije sedmice 3.15$.
E sad, barel je u februaru bio oko 54$, sada je 62$ nakon pada sa 66$ koliko je bio prije tri sedmice, dok su rafinerijske cijene opale za tek 7centi u odnosu na prije tri sedmice.
Medjutim, bolji pokazatelj je da je galon u americi prosle godine u isto vrijeme bio prosjecno 2.82$, a sada je 3.12$. Konkretno, proskle godien u ovo vrijeme sam ja galon placao 2.29$!
E sad cijena kukuruza u americi jeste skocila zbog vece proizvodnje E85, ali ni blizu kao cijena nafte, dok Iowa, Kansas, Nebraska i ostale midwest drzvae cvjetaju od biznisa!
Post Reply