IBAN broj

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
julisiz es grant

IBAN broj

Post by julisiz es grant » 15/05/2016 15:16

Potreban mi je IBAN broj radi uplate iz inostranstva. Da li on piše na kartici? Ja imamo maestro karticu sa dva broja, jedan je broj kartce a drugi nešto ispred čega piše TRN, a vidim da ispred IBAN brojeva za BiH treba stajati BA? Gdje da nađem taj broj? Hvala.

mirsek

Re: IBAN broj

Post by mirsek » 15/05/2016 15:24

julisiz es grant wrote:Potreban mi je IBAN broj radi uplate iz inostranstva. Da li on piše na kartici? Ja imamo maestro karticu sa dva broja, jedan je broj kartce a drugi nešto ispred čega piše TRN, a vidim da ispred IBAN brojeva za BiH treba stajati BA? Gdje da nađem taj broj? Hvala.

IBAN broj treba da ti pise u ugovoru koji si dobio od banke za otvaranje deviznog racuna, bar je tako kod mene slucaj.

SpecialOffer

Post by SpecialOffer » 15/05/2016 15:25

julisiz es grant wrote:Potreban mi je IBAN broj radi uplate iz inostranstva. Da li on piše na kartici? Ja imamo maestro karticu sa dva broja, jedan je broj kartce a drugi nešto ispred čega piše TRN, a vidim da ispred IBAN brojeva za BiH treba stajati BA? Gdje da nađem taj broj? Hvala.

Ne pise na kartici. Pise ti na izvodu sa kartice ako imas koji. Trebalo bi pisati u gornjem desnom uglu.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 15/05/2016 15:27

SpecialOffer wrote:

Ne pise na kartici. Pise ti na izvodu sa kartice ako imas koji. Trebalo bi pisati u gornjem desnom uglu.

Tako je. Hvala :thumbup:

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 15/05/2016 16:14

Ako ti treba IBAN, trebat će ti i SWIFT, ne znam piše li na tom izvodu, jer ja sam sve izgubila, ali možeš otići u banku, daš im ličnu i oni ti na jedan papir napišu ova broja.

iceman ze

Post by iceman ze » 15/05/2016 16:48

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 15/05/2016 17:54

Klitemnestraaa wrote:Ako ti treba IBAN, trebat će ti i SWIFT, ne znam piše li na tom izvodu, jer ja sam sve izgubila, ali možeš otići u banku, daš im ličnu i oni ti na jedan papir napišu ova broja.

SWIFT sam našao odma, jer je jedinstven za svaku banku, a IBAN piše na izvodu, kako mi je i rečeno.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 15/05/2016 19:31

Ujedno da pitam: da li sa svakom debit karticom možeš ići u dug (tj. kad napraviš kupovinu a nemaš cio iznos na kartici, kupovina se ne obustavlja nego ideš u minus, a kasnije to nadoknadš) i je li to razlika između debit i kreditne kartice, ili je nešto drugo?

bavi

Post by bavi » 15/05/2016 23:46

Možeš sa svakom debitnom ici u minus ali moras biti zaposlen ili dati neku garanciju... Obično banke nude prekoračenje u visini jedne il dvije plate ako si zaposlen ... U tom iznosu koji ti je odobren možeš plaćati bez obzira jesi li u + ili -.
A možeš i odbiti prekoračenje poput mene i biti na pozitivnoj nuli. U tom slucaju ako nemas cio iznos na kartici za proizvod koji želiš kupiti, neces se ni ofirati, ni kupovati... znas da nece proci :D

Kreditne se razlikuju od debitnih po tome sto nisi nikad u plusu sa njima :) Tu svojih para i nemaš nego vrtiš bankine sa "malo vecom kamatom"... Kad dobijes kreditnu na nuli si i imaš određeni limit npr. 1000 KM. U tom iznosu možeš da kupuješ robu na rate... npr. šporet 500 KM na 5 rata, odmor u makarskoj 600 KM na 12 rata :D ... i ostane još lufta na katici da kupis ponešto... poslije toga, svaki mjesec imas neki minimalni iznos za uplatu da bi otplatio šporet i makarsku... Ove kartice su ZAAAKON za kokuze i osobe koje ne znaju sa novcem...
Glavni moto korisnika ove kartice " ma neću trošit al nek se nađe ako zatreba" :zzzz: :zzzz: :zzzz:

jazzer

Post by jazzer » 16/05/2016 12:25

julisiz es grant wrote:
Klitemnestraaa wrote:Ako ti treba IBAN, trebat će ti i SWIFT, ne znam piše li na tom izvodu, jer ja sam sve izgubila, ali možeš otići u banku, daš im ličnu i oni ti na jedan papir napišu ova broja.

SWIFT sam našao odma, jer je jedinstven za svaku banku, a IBAN piše na izvodu, kako mi je i rečeno.

Svaka banka na svijetu ima drugaciji SWIFT, nemoj se zajebati pa dati pogresnu instrukciju.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 16/05/2016 13:24

jazzer wrote:
julisiz es grant wrote:

Svaka banka na svijetu ima drugaciji SWIFT, nemoj se zajebati pa dati pogresnu instrukciju.

Prekopiro sam broj sa stranice banke u BiH, tako da ne bi trebalo biti da sam se zezno.

Post Reply