I sta sad, nakon svega (HR i SRB u EU a mi?)

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
photo

I sta sad, nakon svega (HR i SRB u EU a mi?)

Post by photo » 26/05/2011 16:41

eto, uhapsen je i Mladic. Sada nema vise prepreka za Srbiju da postane clanica EU. Hrvtaska postaje clanica EU 1 juna 2013. Srbija ce ili isti dan ili naksimalno 6 mjeseci kasnije.

A mi, jadni, napaceni, pobijeni, ponizeni opet ispadosmo ono sto smo uvijek bili: GLUPI.

najveci zlocini su se desili u BiH, najvise ljudi pobijeno, trenutno imamo najvise nezaposlenih, sve sto valja je prodato slovencima, hrvati jedva cekaju da se rijese "zapadnog balkana" srbija ce sada brzinom munje postati clanica EU....

a gdje smo mi, naivni, sto smo se dizali na Hej Sloveni i Da te nije...

Opet u rupi....

I sami smo krivi.....

Zalosno

neki
Been thanked: 2 times

Re: I sta sad, nakon svega (HR i SRB u EU a mi?)

Post by neki » 26/05/2011 16:47

Jebo EU..
Zalosno je sto 99% bosanaca misli da ce svi nasi problemi nestati ulaskom u EU..

Prpa.ba
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Post by Prpa.ba » 26/05/2011 16:48

neki wrote:Jebo EU..
Zalosno je sto 99% bosanaca misli da ce svi nasi problemi nestati ulaskom u EU..

:thumbup:

photo

Post by photo » 26/05/2011 16:49

radi se o tome da smo sami krivi sto smu u blatu dok svi odose dalje. srbija zrtvovala mladica, karadzica, milosevica kad im je bilo u interesu a mi jos uvijek pricamo o istorijskim pojedincima i od njih ne vidimo narode i zemlju kao takvu.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 26/05/2011 16:50

Prpa.ba wrote:

:thumbup:

Ja cuo, socijale ce biti ko u Njemckoj u toj Evropi :skoljka:

poznanik

Post by poznanik » 26/05/2011 16:50

...jer im takve informacije plasiraju jeftini bosanski političari...

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 26/05/2011 16:52

Naprotiv, 99% bosanaca pojma nema kakva je korist od clanstva u EU

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 26/05/2011 16:53

photo wrote:

radi se o tome da smo sami krivi sto smu u blatu dok svi odose dalje. srbija zrtvovala mladica, karadzica, milosevica kad im je bilo u interesu a mi jos uvijek pricamo o istorijskim pojedincima i od njih ne vidimo narode i zemlju kao takvu.

Nekima to nije jasno, koliko govana je Hrvatska morala da pojede i jos uvijek jede zarad EUa (pocev od ZERPa pa do konsolidacije brodogradilista). Mada glede Srbije, ne vjerujem da ce u EU za jedno 6-7 godina. Ipak imaju i previse posla da odrade.
Sto se tice nas, mi cemo se na fukarluk provuci, ko Bugari i Rumuni.

amrica

Post by amrica » 26/05/2011 16:55

Raspasce se EU dok mi stignemo na red, a morebitno i Rvacka i Serbija. :D

Vec su Danci uveli carinike da kontroliraju, hoce i Francuzi i Holandezi...
U Finskoj na izborima rasturila neka nazzi stranka pravih Finaca, u svim zemljama jacaju nazzi pokreti, diskriminacija je ogromna.
Grcka gori, Spanija i Portugal se guse, Irska je ono: ko bi gori, sad je doli... Bili su najpozeljnija zemlja, sad su prDnuli kokoski u uho. Itd..

Da ne pricam da je najgori sljam dosao iz istocne europe i da prosjecan zapadnjak ima predrasude na osnovu toga. 90% kradja izvrse Rumuni, Bugari, Poljaci, Srbi...

I ne mislim da ce Srbija skoro u eu, imaju oni kolevku :D

A Hrvati jos 2 godine, koliko god se ona kokoska jakalica kezila kao kreten, nece ni oni brzo.
Last edited by amrica on 26/05/2011 16:56, edited 1 time in total.

mO k3
Has thanked: 19 times
Been thanked: 10 times

Post by mO k3 » 26/05/2011 16:56

ma pogurace oni bih :)

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 26/05/2011 17:01

amrica wrote:Raspasce se EU dok mi stignemo na red, a morebitno i Rvacka i Serbija. :D

U Finskoj na izborima rasturila neka nazzi stranka pravih Finaca, u svim zemljama jacaju nazzi pokreti, diskriminacija je ogromna.
Grcka gori, Spanija i Portugal se guse, Irska je ono: ko bi gori, sad je doli... Bili su najpozeljnija zemlja, sad su prDnuli kokoski u uho. Itd..

Da ne pricam da je najgori sljam dosao iz istocne europe i da prosjecan zapadnjak ima predrasude na osnovu toga. 90% kradja izvrse Rumuni, Bugari, Poljaci, Srbi...

A Hrvati jos 2 godine, koliko god se ona kokoska jakalica kezila kao kreten, nece ni oni brzo.

Jaranice moja, sto se tice raspada EUa od toga nema nista. Krupni biznis nece dozvoliti da se tako sta desi. U EU tek predstoji konsolidacija velikih biznisa (banaka, industrijski firmi, IT firmi) nesto kao u USA.
Hrvatska ima jos dvije godine do ulaska, Srbija jos jedno 6-7, mi smo tu negdje u istom kosu sa Srbijom. Godina-dvije gore dole, no sikiriki, sve ce to leci samo od sebe.

jutarnji

Post by jutarnji » 26/05/2011 17:02

photo wrote:Sada nema vise prepreka za Srbiju da postane clanica EU.

:lol:
Oni u EU jedva cekaju da im toma grobar izadje za govornicu u evropskom parlamentu.
Nacekace se srbija jos dugo, sumnjam da pored svih problema koje EU trenutno ima trebaju jos jedno
bolesno drustvo u svom clanstvu. Ovo je jos uvjek igra mrkve i parmaka, sad ce dobiti koji sicu da zacepe
rupetine u budzetu, pa ce opet parmakom po ledjima. Ima tu jos milion stvari koje skripe.
A mi, kao i uvjek, na lijepe oci. :)

ivannn

Post by ivannn » 26/05/2011 17:04

nema sumnje da srbija neće bit nagrađena
do kraja godine dobivaju status kandidata 99%
a za ulazak u EU treba još dodatnih 8-12 god.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 26/05/2011 17:07

ivannn wrote:nema sumnje da srbija neće bit nagrađena

Problem je samo sto mnogi ne razumije razliku izmedju kandidata i punopravnog clana :mrgreen: .

amrica

Post by amrica » 26/05/2011 17:09

detroit-mercy wrote:
amrica wrote:Raspasce se EU dok mi stignemo na red, a morebitno i Rvacka i Serbija. :D

Jaranice moja, sto se tice raspada EUa od toga nema nista. Krupni biznis nece dozvoliti da se tako sta desi. U EU tek predstoji konsolidacija velikih biznisa (banaka, industrijski firmi, IT firmi) nesto kao u USA.
Hrvatska ima jos dvije godine do ulaska, Srbija jos jedno 6-7, mi smo tu negdje u istom kosu sa Srbijom. Godina-dvije gore dole, no sikiriki, sve ce to leci samo od sebe.

Jarane, mislim da ce se sadasnji sefovi eu vrlo rado odreci i Bugarske i Rumunije, i ostalih kokuznih zemalja, ukljucujuci kamen oko vrata Grcku, zatim Spaniju, itd... jer nema koristi od njih. Prije ce se formirati nesto kao nekadasnja zajednica Njemacka Francuska, Italija, Engleska... koje kontroliraju krupni biznis.

Zivi bili pa vidjeli.

A evo ti dva primjera, Svica i Norveska, necce u EU :D

Mjesanac

Post by Mjesanac » 26/05/2011 17:19

photo wrote:eto, uhapsen je i Mladic. Sada nema vise prepreka za Srbiju da postane clanica EU. Hrvtaska postaje clanica EU 1 juna 2013. Srbija ce ili isti dan ili naksimalno 6 mjeseci kasnije.

A mi, jadni, napaceni, pobijeni, ponizeni opet ispadosmo ono sto smo uvijek bili: GLUPI.

najveci zlocini su se desili u BiH, najvise ljudi pobijeno, trenutno imamo najvise nezaposlenih, sve sto valja je prodato slovencima, hrvati jedva cekaju da se rijese "zapadnog balkana" srbija ce sada brzinom munje postati clanica EU....

Opet u rupi....

I sami smo krivi.....

Zalosno

Kao prvo Srbija nece uci tako brzo u EU jer je citava procedura pristupa EU mnogo komplikovanija nego sto ti mislis. Drugo licno sam protiv pristupa EU, jer cemo uglavnom negativne posljedice imati, tj. postacemo novih 4 miliona robova koji ce ici po zapadu da im rade po minimum wage, i nase sirovine ce biti koristene za proizvode koji ce nam se prodavati od strane razvijenih clanica (nesto slicno sto se radilo u doba kolonizacija). Zato mislim da moramo da se uozbiljimo i napravimo nesto od ove drzave, a ne da nam sudbinu odredjuju neki tamo ini koje nista ni ne veze za ovu drzavu. EU nije izlaz iz ovakvog stanja, ali nam je tako nametnuto kao da jeste. Nekad smo im bili ravni, danas nas hebu kako stignu, a mi pognutih glava. Reko bi Lord Owen jednu odlicnu recenicu, parafraziram: Ne sanjajte snove da ce zapad doci ovdje i rijesiti vase probleme. Hajde barem je covjek bio iskren.

ivannn

Post by ivannn » 26/05/2011 17:34

detroit-mercy wrote:
ivannn wrote:nema sumnje da srbija neće bit nagrađena

Problem je samo sto mnogi ne razumije razliku izmedju kandidata i punopravnog clana :mrgreen: .

više puta je predlagano da se "status kandidata " izbaci iz upotrebe i da se kandidatom postaje kada se prvo poglavlje otvori, to sada traži i štefan fule

pa tako npr. jedna makedonija ima status kandidata odavno,a pregovori nisu započeli

1. pregovori, potpisivanje i ratifikacija SSP
1. aplikacija za EU
2. EU-questionnairi (nekoliko tisuća pitanja na koje budući kandidat mora odgovorit)
3. kandidatski status (nema vremenskog ograničenja, pregovori mogu početi odmah ili nikad)
4. pregovori (otprilike pregovori su prosječno trajali s novijim članicama oko 5 godina, hrvatska pregovora već 6. godinu)
6. potpisivanje predpristupnog ugovora (4-6 mjeseci)
7. proces ratifikacije u svim parlamentima zemalja članica (1,5-2 godine)
8. ulazak u EU

srbija je na 2. koraku, čeka mišljenje komisije, a s tim još u potpunosti SSP nije stupio na snagu, nešto slično kao BiH samo što BiH još nije aplicirala za članstvo u EU.

Sezam

Post by Sezam » 26/05/2011 17:36

photo wrote:eto, uhapsen je i Mladic. Sada nema vise prepreka za Srbiju da postane clanica EU. Hrvtaska postaje clanica EU 1 juna 2013. Srbija ce ili isti dan ili naksimalno 6 mjeseci kasnije.

Opet u rupi....

I sami smo krivi.....

Zalosno

hajde ne bulazni.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 26/05/2011 17:43

amrica wrote:
detroit-mercy wrote:

Jarane, mislim da ce se sadasnji sefovi eu vrlo rado odreci i Bugarske i Rumunije, i ostalih kokuznih zemalja, ukljucujuci kamen oko vrata Grcku, zatim Spaniju, itd... jer nema koristi od njih. Prije ce se formirati nesto kao nekadasnja zajednica Njemacka Francuska, Italija, Engleska... koje kontroliraju krupni biznis.

Zivi bili pa vidjeli.

A evo ti dva primjera, Svica i Norveska, necce u EU :D

Ih pa ti odmah Svica i Norveska. Svaki puta kada neko argumentuje kontra ulaska u EU odmah potegne (pored toga da necemo smjet okretat janjad gdje hocemo) i argument Svice i Norveske. Kao prvo, je li ti to poredis nas sa Svicom i Norveskom :mrgreen: . A kao drugo, Norvesku cemo za par godina vidjeti u EU za Svicu nisam siguran jer ipak gazdama u EU treba praonica novca a tu mu Svica dodje ko veseraj u vlastito avliji.
Drugo, zemlje PIGSa ce EU natjerati na budjetsku disciplinu, mic po mic. Pa ce se u penzije ici u 67oj a ne 55oj, pa ce se malo ukidati kojekave privilegije (tu su Grci i nas zahebali). Za Rumuniju i Bugarsku ne brini, njih polako dovode u red, trebati ce vremena ali ga ovi iz EUa imaju dovoljno. Pa znas koliko je Svabama uzelo vremena da Istocnu Njemacku podignu na noge (jos isti narod), Rumunija i Bugarska su na dobrom putu, bice nesto i od njih.
I kao trece, EU stratezi gledaju na long run, planiraju kako ce biti globalno trziste za nekih 20-30 godina, kakvi ce biti odnosi snaga, ko ce dominirati. Kakve sanse u toj globalnoj igraonici imaju male ekonomije. Sve se to uzima u kalkulaciju i kako god pogledas, krajnji rezultat je ili okrupnjavanje ili ima da te nema :mrgreen: .

sheikh

Post by sheikh » 26/05/2011 17:50

Svi mi u regiji kaskamo za uslovima za EU,ali mi ubjedljivo vodimo :) :)
Ali eto,idem nekom logikom,pri ulasku u Evropu,drzave idu u bloku :) Pa bi mi trebali sa HR i SRB :thumbup: :bih:
Ako nista,to nam je utjeha neka :D :bih: :bih: :bih:

amrica

Post by amrica » 26/05/2011 17:54

Pa za Norvesku bas nisam sigurna :-)

Prije par mjeseci su imali pitanje ulaska u eu i bilo je glatko: nei! Vec treci put.

Norveska ima najvece cijene zivota u Europi, i ima najzatvorenije trziste, napr. 94% trzista cokolade drzi jedna firma Freja, zatim mlijeko je 100% Tine, zzatim .... uglavnom monopol norveskih (ev. skandinavskih) firmi je kao u mafijaskim drustvima.
Da nema tzv. turskih, istocnjackih radnji, svi bi granapi bili isti.

Ali Norvegija ima naftu i ima jos dugogodisnjiji plan ustede nafte za unucad...

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 26/05/2011 18:06

amrica wrote:Pa za Norvesku bas nisam sigurna :-)

Prije par mjeseci su imali pitanje ulaska u eu i bilo je glatko: nei! Vec treci put.

Norveska ima najvece cijene zivota u Europi, i ima najzatvorenije trziste, napr. 94% trzista cokolade drzi jedna firma Freja, zatim mlijeko je 100% Tine, zzatim .... uglavnom monopol norveskih (ev. skandinavskih) firmi je kao u mafijaskim drustvima.
Da nema tzv. turskih, istocnjackih radnji, svi bi granapi bili isti.

Ali Norvegija ima naftu i ima jos dugogodisnjiji plan ustede nafte za unucad...

Pa kada nece u EU sto onda stalno organizuju referendume o istom pitanju, je li to sve do jednom :mrgreen: .
EU je proces koji je krenuo i koji ce se tesko zaustaviti. Iz nase zabokrecine to i ne izgleda tako primamljivo. Mi u nasem djerizu uzivamo i mislimo da je najbolji u svijetu, nama cak i ne smrdi nego cak stavise, mirise :mrgreen: .
Ali realno gledajuci cisto sa eknomskog aspekta, imas dvije zemlje jedna je clanica EU (znaci trziste od 350 miliona ljudi sa visokom kupovnom moci, nema carina, ista valuta, jasni propisi), druga je tu negdje, nije clanica, ekonomija u buli, ne pripada tom exclusivnom membershipu, na grani joj carinici kopaju po kamionima, propisi moze vako a moze i nako i na kraju imas 3.5 milion potencijalnih kupaca cija kupovna moc je, malo je reci smijesna. E sada ti si investitor i hoces da ulozis lovu, gdje bi prije ulozila :mrgreen: .
I da ono podebljano pravi veliku razliku izmedju nas i Norvegije, bez onog boldanog, Norvegija bi bila najveci zagovornik ulaska u EU :mrgreen: .

duh_sa_sjekirom
Been thanked: 3 times

Post by duh_sa_sjekirom » 26/05/2011 18:14

Opet u rupi....

I sami smo krivi.....

Zalosno

A Kosovo?

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 26/05/2011 18:27

Mjesanac wrote:

Opet u rupi....

I sami smo krivi.....

Zalosno

Kao prvo Srbija nece uci tako brzo u EU jer je citava procedura pristupa EU mnogo komplikovanija nego sto ti mislis. Drugo licno sam protiv pristupa EU, jer cemo uglavnom negativne posljedice imati, tj. postacemo novih 4 miliona robova koji ce ici po zapadu da im rade po minimum wage, i nase sirovine ce biti koristene za proizvode koji ce nam se prodavati od strane razvijenih clanica (nesto slicno sto se radilo u doba kolonizacija). Zato mislim da moramo da se uozbiljimo i napravimo nesto od ove drzave, a ne da nam sudbinu odredjuju neki tamo ini koje nista ni ne veze za ovu drzavu. EU nije izlaz iz ovakvog stanja, ali nam je tako nametnuto kao da jeste. Nekad smo im bili ravni, danas nas hebu kako stignu, a mi pognutih glava. Reko bi Lord Owen jednu odlicnu recenicu, parafraziram: Ne sanjajte snove da ce zapad doci ovdje i rijesiti vase probleme. Hajde barem je covjek bio iskren.

A zasto bi isao po Zapadu raditi za minimum wage, evo ja sam na Zapadu i ne radim za minimu wage nego za standardand wage u struci i sa mojom strucnom spremom.
Kao prvo, trziste rada Zapadne Evrope je gladno doktora, IT strucanjaka i inzinjera svih profila, zar mislis da ce neki nas inzinjer raditi za minimu wage ili biti placen minimum wage. Prema tome ako na Zapad budi isli oni sto su za minimum wage sa strucnom spremom onda ce i dobiti minimum wage a ako se izdignu sa svojom strucnom spremom onda ce biti placeni koliko znaju :mrgreen: .
Mi se kurcimo nesto, ko biva dobro nam, pa i bi i ne bi u EU, za primjer, Slovacka GDPP $22,267 Rumunija GDPP $11,755 BIH GDPP $4,158. Ove dvije zemlje su bile negdje u nasem rangu prije, mozda cak i gore. Od 90te Rumunija je privukla 100 milijardi stranih ulaganja, Slovacka jos i vise. Obje zemlje imaju izuzetno jako automobilsku industriju, s tim da Slovacka proizvodi najvise automobila po glavi stanovnika (pored Ceske). Ne samo to, Rumunija ima izuzetno jak IT sektor, mi prije neki dan izmjestismon nas globalni IT center pogodi gdje. Samo da ti pomognem, nismo u izmjestili u BiH.
Medjutim, kod nas se na ovu temu vode rasprave na visoj razini, hocel' se moci baciti sta na tanjiracu, hocel' se smjet rakija praviti i hoecl' cigare poskupiti :mrgreen: .

Gray
Been thanked: 1 time

Post by Gray » 26/05/2011 18:41

Prema ovome što se stalno spominje Norveška ljudi bi pomislili da su oni haman na istom kao i mi što se tiče EU, a ne da su dio EEA.

Post Reply