Hrana srednjeg vijeka,i prije

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#1 Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by theTruePath »

Sta su ljudi jeli u srednjem vijeku,antici itd? mislim na opcenito

poznato je da je dosta slatkih specijaliteta doslo do zapada preko arapa,medjutim,postoje li danas recepti iz tog vremena?(iz svih dijelova svijeta=
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by seln »

Zna se sta sigurno nisu jeli: krompir, grah, paradajz, kukuruz i slicne stvari, uvezene iz Amerike u 16. vijeku.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#3 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by dust in the wind »

zna se i da su meso u srednjem vijeku jele samo nabogatije porodice...a ni oni uvijek i sigurno ne kao mi danas za svaki obrok ...a radnicka klasa eventualno neki los komad nedjeljom za porodicnim ruckom...
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#4 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by graue_maus »

kasice od zita i voca , razni kompoti .........meso i riba bila rezervisana samo za bogate .........
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#5 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by theTruePath »

seln wrote:Zna se sta sigurno nisu jeli: krompir, grah, paradajz, kukuruz i slicne stvari, uvezene iz Amerike u 16. vijeku.
E za krompir sam citao da kad je dosao crkva je plasila narod i govorila da nije dozvoljeno jesti krompir to je dzavolska hrana 8-) :lol:
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#6 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by dragan.s »

Bilo je za krompir svakakvih priča, ali kažu da je prehranio Evropu u jednom periodu.
I mislim da je krompir ušao u Evropu i prije 16-tog vijeka, ali vjerovatno ne masovno. Amerika je "otkrivena" u 13-tom vijeku i vrlo brzo su sjemena iz Amerike stizala u Evropu.

To šta se jelo u Srednjem vijeku nije se puno razlikovalo od onog šta su naši stari jeli prije 100 godina. U vrijeme kada nije bilo struje ni frižidera ni trgovina (tj. bilo je ali je malo ko imao para).
Uglavnom svako stariji će reći da je osnovno jelo bila kukuruzna pura i slično. Koristilo se dosta mliječnih proizvoda, a meso je jelo o vjerskim praznicima (slave, Božići, Bajrami etc.) i nešto suvog mesa tokom zime uz varivo.
Hljeb se pravio od cijelog brašna (mljeveno u vodenici), ali rijetko od čisto pšeničnog. Obično se pšenično miješalo sa ječmenim ili ražovim brašnom. Pravio se i kukuruzni hljeb u nedostatku ovih žita prije. U to vrijeme nije bilo ovih modernih sorti kukuruza i žita i prinosi su bili relativno mali pa je u nerodnim godinama dolazila u pitanje i prehrana porodice.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#7 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by theTruePath »

dragan.s wrote:Bilo je za krompir svakakvih priča, ali kažu da je prehranio Evropu u jednom periodu.
I mislim da je krompir ušao u Evropu i prije 16-tog vijeka, ali vjerovatno ne masovno. Amerika je "otkrivena" u 13-tom vijeku i vrlo brzo su sjemena iz Amerike stizala u Evropu.

To šta se jelo u Srednjem vijeku nije se puno razlikovalo od onog šta su naši stari jeli prije 100 godina. U vrijeme kada nije bilo struje ni frižidera ni trgovina (tj. bilo je ali je malo ko imao para).
Uglavnom svako stariji će reći da je osnovno jelo bila kukuruzna pura i slično. Koristilo se dosta mliječnih proizvoda, a meso je jelo o vjerskim praznicima (slave, Božići, Bajrami etc.) i nešto suvog mesa tokom zime uz varivo.
Hljeb se pravio od cijelog brašna (mljeveno u vodenici), ali rijetko od čisto pšeničnog. Obično se pšenično miješalo sa ječmenim ili ražovim brašnom. Pravio se i kukuruzni hljeb u nedostatku ovih žita prije. U to vrijeme nije bilo ovih modernih sorti kukuruza i žita i prinosi su bili relativno mali pa je u nerodnim godinama dolazila u pitanje i prehrana porodice.
Skandinavci imaju izraz "krompir,vakcina i mir",kada pricaju o svom najtezem periodu kada su jedva prezivjavali ,a populacija naglo rastla

Dobro kod nas ima dosta turske hrane,koja je ,da se evropljani ne ljute,puno "razvijenija kuhinja"(osim mozda za italijance i francuze)
User avatar
Mate Simmons
Posts: 1204
Joined: 20/02/2013 19:21
Location: Negdje gdje sam sam..

#8 Re: AW: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by Mate Simmons »

Turci(Osmanlije) su donosili hranu a vala i odnosili (recepte)
Niko ne pravi Burek kao mi, dosta stvari je Bosansko samo što ljudi misle da su Turci svu hranu donijeli u BiH, sigurno su i oni odnosili tamo.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#9 Re: AW: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by theTruePath »

Mate Simmons wrote:Turci(Osmanlije) su donosili hranu a vala i odnosili (recepte)
Niko ne pravi Burek kao mi, dosta stvari je Bosansko samo što ljudi misle da su Turci svu hranu donijeli u BiH, sigurno su i oni odnosili tamo.
Hmm,pa Bosna je samo jedna mala drzavica u moru svih osmanskih drzava,turci cak nisu ni posjecivali toliko Bosnu posto je ovdje bilo puno muslimana kojima su se davale funkcije koje inace turci imaju u drugim drzavama gdje nema muslimana

gdje god bilo osmana,tu ima i bureka....cak je nekako dospijeo do Somalije

tako da ne mozemo tako pricati,vjerovatnoca da je bas kod nas nastao burek je vrlo mala,ima ga i u Iranu,Iran nije bio pod osmanlijama,a nije ni pod Bosnom :D vjerovatno je nastao negdje u tim drzavama,medju arapima,perzijancima

Ja sam sve do nedavno mislio da je popara nasa,i onda cujem turci imaju "paparu" :D ali mislim da je kljukusa bas nasa,jer nema je nigdje van Bosne,a i sam naziv je slavenski
User avatar
Neradnik
Posts: 6743
Joined: 14/11/2012 22:50
Location: na forumu

#10 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by Neradnik »

ja sam u srednjem vijeku jeo cevape i pileće filete.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#11 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by theTruePath »

Navodno su cak jeli i macke,ima sacuvan recept kako napraviti macku iz knjige iz srednjeg vijeka

http://medievalcookery.com/faq.html
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#12 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by irac300 »

dragan.s wrote:Bilo je za krompir svakakvih priča, ali kažu da je prehranio Evropu u jednom periodu.
I mislim da je krompir ušao u Evropu i prije 16-tog vijeka, ali vjerovatno ne masovno. Amerika je "otkrivena" u 13-tom vijeku i vrlo brzo su sjemena iz Amerike stizala u Evropu.

To šta se jelo u Srednjem vijeku nije se puno razlikovalo od onog šta su naši stari jeli prije 100 godina. U vrijeme kada nije bilo struje ni frižidera ni trgovina (tj. bilo je ali je malo ko imao para).
Uglavnom svako stariji će reći da je osnovno jelo bila kukuruzna pura i slično. Koristilo se dosta mliječnih proizvoda, a meso je jelo o vjerskim praznicima (slave, Božići, Bajrami etc.) i nešto suvog mesa tokom zime uz varivo.
Hljeb se pravio od cijelog brašna (mljeveno u vodenici), ali rijetko od čisto pšeničnog. Obično se pšenično miješalo sa ječmenim ili ražovim brašnom. Pravio se i kukuruzni hljeb u nedostatku ovih žita prije. U to vrijeme nije bilo ovih modernih sorti kukuruza i žita i prinosi su bili relativno mali pa je u nerodnim godinama dolazila u pitanje i prehrana porodice.
Živ ti meni i zdrav bio, ali Amerika je ''zvanično'' otkrivena 1492. godine, što znači da je u pitanju 15. vijek. Španci ga donose prvi put u Evropu oko 1536. godine, a širu primjenu krompir doživljava tek oko 17. stoljeća. Inače na HRT-u se emitovala jedna zanimljiva kulinarska emisija ''Jelovnici izgubljenog vremena'' gdje su se objavljivali recepti iz srednjeg vijeka kao i starog Rima.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#13 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by theTruePath »

Ima l to negdje na netu irac? :)
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4872
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#14 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by Tvrtko II Kotromanić »

theTruePath wrote:Ima l to negdje na netu irac? :)
pun internet rimskih recepata :D

http://www.press.uchicago.edu/Misc/Chicago/233472.html
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#15 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by dragan.s »

irac300 wrote:
Živ ti meni i zdrav bio, ali Amerika je ''zvanično'' otkrivena 1492. godine, što znači da je u pitanju 15. vijek. Španci ga donose prvi put u Evropu oko 1536. godine, a širu primjenu krompir doživljava tek oko 17. stoljeća. Inače na HRT-u se emitovala jedna zanimljiva kulinarska emisija ''Jelovnici izgubljenog vremena'' gdje su se objavljivali recepti iz srednjeg vijeka kao i starog Rima.
Moj zaheb. :D Pobrkale su mi se neke godine.
javelin333
Posts: 19
Joined: 18/01/2013 00:13

#16 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by javelin333 »

irac300 wrote:
dragan.s wrote:Bilo je za krompir svakakvih priča, ali kažu da je prehranio Evropu u jednom periodu.
I mislim da je krompir ušao u Evropu i prije 16-tog vijeka, ali vjerovatno ne masovno. Amerika je "otkrivena" u 13-tom vijeku i vrlo brzo su sjemena iz Amerike stizala u Evropu.

To šta se jelo u Srednjem vijeku nije se puno razlikovalo od onog šta su naši stari jeli prije 100 godina. U vrijeme kada nije bilo struje ni frižidera ni trgovina (tj. bilo je ali je malo ko imao para).
Uglavnom svako stariji će reći da je osnovno jelo bila kukuruzna pura i slično. Koristilo se dosta mliječnih proizvoda, a meso je jelo o vjerskim praznicima (slave, Božići, Bajrami etc.) i nešto suvog mesa tokom zime uz varivo.
Hljeb se pravio od cijelog brašna (mljeveno u vodenici), ali rijetko od čisto pšeničnog. Obično se pšenično miješalo sa ječmenim ili ražovim brašnom. Pravio se i kukuruzni hljeb u nedostatku ovih žita prije. U to vrijeme nije bilo ovih modernih sorti kukuruza i žita i prinosi su bili relativno mali pa je u nerodnim godinama dolazila u pitanje i prehrana porodice.
Živ ti meni i zdrav bio, ali Amerika je ''zvanično'' otkrivena 1492. godine, što znači da je u pitanju 15. vijek. Španci ga donose prvi put u Evropu oko 1536. godine, a širu primjenu krompir doživljava tek oko 17. stoljeća. Inače na HRT-u se emitovala jedna zanimljiva kulinarska emisija ''Jelovnici izgubljenog vremena'' gdje su se objavljivali recepti iz srednjeg vijeka kao i starog Rima.
opste je poznata cinjenica da su ameriku otkrili vikinzi u 13. vijeku ali se 1492. uzima za otkrice amerike jer je tada poceo i novi vijek, a razmjena dobara izmedju kontinenata i inflacija do koje je je doslo zbog masovnog priliva plemenitih metala iz amerike su pokrenuli razvoj kapitalizma i "revoluciju" u svim sferama zivota.

http://en.wikipedia.org/wiki/Leif_Ericson
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#17 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by irac300 »

@javelin333

Fino sam napisao ''zvanično otkrivena''. I nisu Vikinzi dospjeli na obale Amerike u 13. (ne znam šta vam je više s tim brojem 13) :D nego u 11. za vrijeme Leifa Eriksona, eto ti brate taj link što si ga zalijepio pa pročitaj bar. ;-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#18 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by Bosanac sa dna kace »

šećer je tada smatran začinom
ako je kad kad bilo prilike mnogi su jeli ribu s medom
jele su se razne kaše, razni grahovi, jaja, jako puno mlječeno
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#19 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by Eborg »

Repa, hljeb i luk uz nesto malo mesa.
User avatar
sargon
Posts: 824
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#20 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by sargon »

"Kasni srednji vijek obilježila je nestašica žitarica, za to je direktno odgovorna bila mafijaška hobotnica Hilme i Muje Selimovića koji su preko Klasa kontrolisali srednjovjekovno tržište žitarica" - Fahrudin Radončić :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27737
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#21 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by JoseMujica »

repa, tikva, razno korjenje i uglavnom stvari koje mi danas mrzimo...valjda genetski overload :lol:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#22 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by Woody »

...plus samo ono što se moglo skuhati i pojesti isti dan. Nije bilo frižidera. Glavni izvor mesa je bila divljač (naravno samo za vlastelu, odn. za lovokradice koji su se usudili zaći u lovišta). Hrana je uglavnom bila bez začina. Monog divljeg voća i povrća što se moglo sakupiti po livadama i šumama. Uglavnom: vrlo oskudno, nekvalitetno i malo, premalo... :-)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#23 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by theTruePath »

Woody wrote:...plus samo ono što se moglo skuhati i pojesti isti dan. Nije bilo frižidera. Glavni izvor mesa je bila divljač (naravno samo za vlastelu, odn. za lovokradice koji su se usudili zaći u lovišta). Hrana je uglavnom bila bez začina. Monog divljeg voća i povrća što se moglo sakupiti po livadama i šumama. Uglavnom: vrlo oskudno, nekvalitetno i malo, premalo... :-)
Bjezi :run: :D :D


Ajde nisu znali za bolje,njima je to bilo ukusno,a vjerovatno im nebi bila nesto ni nasa danasnja hrana :lol:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#24 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by theTruePath »

JoseMujica wrote:repa, tikva, razno korjenje i uglavnom stvari koje mi danas mrzimo...valjda genetski overload :lol:

Pita od tikve je ekstra,ali pite sigurno nisu imali :lol:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27737
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#25 Re: Hrana srednjeg vijeka,i prije

Post by JoseMujica »

pita je stigla s okupatorom :lol: :lol: :lol:
Post Reply