Hljeba i igara

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
svojnasvom

Hljeba i igara

Post by svojnasvom » 17/01/2012 22:48

Šta misle cijenjeni forumaši: Zašto Amerikanci vliko znaju ( ne znaju ) o sebi i drugima? da li zbog toga što žive po matrici hljeba i igara jednako je život ili zbog toga što su medijski u zabludu dovedeni? Prije rata na televiziji kao malehan se sjecam emisije kada su pitali nekog tipa u Americi- početkom rata na ovim prostorima- da li je čuo za Jugoslaviju, a on veli: Da li je to neka pokrajina u Rusiji?

Dr.Mr.Fr.

Re: Hljeba i igara

Post by Dr.Mr.Fr. » 17/01/2012 23:02

Ma sta ih briga oni su Amerikanci, jedino ih to i interesuje.... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Najbolji mi je king kada rece da ima oko 10 ajfelovih toranja u Parizu :lol: :lol: :lol:

svojnasvom

Post by svojnasvom » 17/01/2012 23:28

Dr.Mr.Fr. wrote:Ma sta ih briga oni su Amerikanci, jedino ih to i interesuje.... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Najbolji mi je king kada rece da ima oko 10 ajfelovih toranja u Parizu :lol: :lol: :lol:
haha :-D zar ima i ta? Nisam zapazio jer ne znam engleski, pofato sam samo onoliko koliko možeš po površini, ono bliski istok, religije i karte, ali dovoljno.

A šta onaj zbunjeni za Italiju veli?

bijela

Post by bijela » 18/01/2012 14:51

svojnasvom wrote:
A šta onaj zbunjeni za Italiju veli?
- kada je riječ o borbi protiv terorizma, prema vašem mišljenju, koju bismo narednu zemlju trebali napasti?
- italy!

ne znam koliko je relevantan ovaj klip, možda su ga pravili u nekoj amerikan selendri, mada su i u tom slučaju odgovori nevjerovatni :-)

kulturalni redukcionizam modernog društva - prevlast nekoliko kultura koje posjeduju tehnološku moć, a koje emituju svoje prepoznatljive simbole, koji onda postaju globalni. i onda samodovoljnost jednog društva i njegove simboličke strukture smanjuje interes za drugim društvima,
a u konačnosti smanjuje interes čak i za svoju kulturu (osim ako nam nije u interesu to znanje) :roll:

ono što je, prema meni, gore jeste kompleks više vrijednosti koji izbija iz nekih odgovora, npr
- koga da napadnemo?
- koreju.
- zasto?
- zato što su oni problem.
- aha. a zašto je koreja problem?
- pa zbog njihovog attitude (stav, držanje)!

:-)

u njegovoj glavi - ko nije pokoran americi (njegovoj vrijednosno nadmoćnoj kuturi), ima problematic attitude i should be invaded...

naravno, sve ovo nije problem samo amerike, nego svih svjetskih/regionalnih centara koji imaju bilo kakvu nadmoć u odnosu na ostale. evo naš primjer - koliko o ostatku BiH zna čovjek koji život živi na potezu baščaršija-m.dvor? (ovo poređenje sa preglupim odgovorima na klipu je nemoguće, naravno, ali čisto radi neke paralele navodim)

vade_mecum

Post by vade_mecum » 18/01/2012 15:02

obozavam ovakve teme. uhvati prosjecnog stanovnika BIH i pitaj ga ti pokaze saveznu drzavu Delaware i kaze glavni grad...sansa je da nije ni cuo za nju.

al jok! cuj ne znaju gdje je Bosna i sta je Jugoslavija.

volio bih da smo glupi ko amerkanci ali da imamo uredjenu drzavu sa jednim predsjednikom. ovako smo samo glupi.

Black swan

Post by Black swan » 18/01/2012 15:12

ljudi s fakultetom ne znaju gdje je doboj

dalje ne trebaš ništa pričat :roll:

Ajatolah_
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Ajatolah_ » 18/01/2012 15:38

Garantujem da bi kod nas, da ideš po ulici i ispituješ nasumice ljude, mogao nahvatati ovog koliko hoćeš.

6.april

Post by 6.april » 18/01/2012 15:41

Apsolutno.

Student iz Sanskog mosta, nakon 4 god. studija ne zna gdje je Vijećnica.
Propitajte malo srednjoškolce pa i one na fakultetima o glavnim gradovima, nekim osnovama biologije - daj Bože sa ovim sistemom da budu išta znali.
Nivo općeg znanja je jako nizak.
Nekada smo možda i mogli, ali sada zaista nemamo nikakvo pravo da se smijemo "glupim" amerikancima kada postajemo bare-bare s njima.

Trebam te

Post by Trebam te » 18/01/2012 15:47

Dr.Mr.Fr. wrote:Ma sta ih briga oni su Amerikanci, jedino ih to i interesuje.... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Sta ih briga, taman ce oni da znaju o nama, :lol: :lol: mi nismo vise ni sami sebi interesantni a no kamoli Amerima... :-)

Sasvim_Obican

Post by Sasvim_Obican » 18/01/2012 17:53

6.april wrote:Apsolutno.

Student iz Sanskog mosta, nakon 4 god. studija ne zna gdje je Vijećnica.
Propitajte malo srednjoškolce pa i one na fakultetima o glavnim gradovima, nekim osnovama biologije - daj Bože sa ovim sistemom da budu išta znali.
Nivo općeg znanja je jako nizak.
Nekada smo možda i mogli, ali sada zaista nemamo nikakvo pravo da se smijemo "glupim" amerikancima kada postajemo bare-bare s njima.
:thumbup:

Smijemo se Amerima jer ne znaju gdje je Šri Lanka i šta je Al-Qaida, istovremeno zaboravljajući da su naši srednjoškolci uvjereni kako su Bošnjaci porijeklom Turci ( mongoloidna skupina naroda ), kako je Hitler bio dobar jer je ubijao "Srbe i Jevreje", kako se Drina ulijeva u Jadran kod Mostara, kako je prva bh. pjesnikinja Hanka Paldum, a ne Umihana Čuvidina, kako je Albanija bila u sastavu SFRJ, i hrpu drugih gluposti...

Konzumerizam je pobijedio obrazovni sistem. Budi glup i kupi nas.

bijela

Post by bijela » 18/01/2012 19:17

razlika između glupih amerikanaca i glupih bosanaca je u tome što ovi drugi ne glasaju ni za kakvu globalno važnu politiku :evil:

svojnasvom

Post by svojnasvom » 18/01/2012 22:19

[quote="Sasvim_ObicanSmijemo se Amerima jer ne znaju gdje je Šri Lanka i šta je Al-Qaida, istovremeno zaboravljajući da su naši srednjoškolci uvjereni kako su Bošnjaci porijeklom Turci ( mongoloidna skupina naroda ), kako je Hitler bio dobar jer je ubijao "Srbe i Jevreje", kako se Drina ulijeva u Jadran kod Mostara, kako je prva bh. pjesnikinja Hanka Paldum, a ne Umihana Čuvidina, kako je Albanija bila u sastavu SFRJ, i hrpu drugih gluposti...

Konzumerizam je pobijedio obrazovni sistem. Budi glup i kupi nas.[/quote]

Ama sve stoji, al ovo kod Amera je nekako previše. Ono što je bijela sa nekog socijanog aspekta pokušala protabiriti ima smisla. Recimo ja sam primjetio da i arapi užasno poznaju geografiju, ali nije baš ovoliko. Za mnoge od njih sva istočna i jugositočna europa je Rusija, a Čečenija i Bosna su jedno te isto ili u najboljem slučaju graniče. To sam morao po stotinu puta u taksiju objašnjavat ( za vrijeme boravka u jednoj ar. zemlji , ima u postovima ) uz ono: imal kaka bosanka da bi se udala? Nema ahbabu dok ne obrežeš nokte i ne umiješ se.
Još gore bilo je arapa studenata koji su gledali da prepišu ispite iz arapske gramatike ili morfologije od nas bosanaca i to na prvoj godini faksa dok smo ga dobro i sami natucavali, a to sve uz svo osnovno i srednje obrazovanje i činjenicu gdje su se rodili.

svojnasvom

Post by svojnasvom » 19/01/2012 15:24

sjetih se ima u onom Milićevom serijalu: Putovanje u Ameriku ( savjetujem da se pogleda) negdje u petoj, šestoj, ne znam tačno kojoj epizodi..

pita on par srednjoškolaca, maturanata ( mislim da je država Teksas u pitanju, neki osrednji grad )da mu navedu pet evropskih zemalja: A ti si Europejac. Prvi put vidim nekog iz Europe, ovako..aaa...Germany... mislim da je Njemačka europska zemlja..

Post Reply