Hljeb preko pogace

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
kv99

Hljeb preko pogace

Post by kv99 » 11/05/2012 17:51

U Bosni i Hercegovini niko ne želi čuvati ovce za 700 KM
Prema zvaničnim podacima, u BiH je trenutno nezaposleno 543.000 osoba. Kako pišu Nezavisne novine, nemoguće je pronaći radnike koji će čuvati ovce za mjesečnu plaću od 700 KM.

Ovo je tvrdnja vlasnika stada. Osim redovnih prihoda, pastirima nude hranu, piće, smještaj, odjeću i cigarete. Pema zvaničnoj statistici, mnogo manju plaću imaju zaposlenici u ribarstvu, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, trgovini, ugostiteljstvu i mnogim drugim djelatnostima.

Vlasnici stada kažu kako im nije jasno da u državi u kojoj je svakog dana nezaposlenost sve veća, niko ne želi čuvati ovce.

"Ma, neće niko kod nas da radi ovaj posao. Ovdje čobane plaćaju između 500 i 700 maraka, a pored toga, za njih je obezbijeđena i hrana, smještaj, sve... Mladi bi radili nešto drugo, a za stadom neće da idu", žali se Željko Marić, ovčar iz mjesta Petrovo Polje, opština Skender Vakuf, pišu Nezavisne novine.

Ljubomir Kočić trenutno ima oko 1.500 ovaca i oko 1.000 jagnjadi. Kaže da svaki put kada hoće da zaposli pastira, potraga bude mukotrpna.

"Čobana je izuzetno teško naći. Ja imam jednog, a osim njega, nomade mi još sinovi. Mladi danas traže posao, a žele da ga ne nađu. Neće, brate, da rade. Ja pastira zimi plaćam 500 maraka, ali to nije sve. On nema više nikakvih troškova. Plaćena mu je hrana, piće, cigarete, odjeća, prenoćište, ma sve. Ali, eto, u ovoj zemlji, u kojoj svi pričaju o krizi, niko neće da radi ovaj posao", žali se Kočić.

Dok u BiH gotovo niko neće da radi na planini, okružen svježim vazduhom, mladi Italijani masovno zovu vlasnike ovaca i raspituju se za radno mjesto.

Iako je obično rezervisana za starije ljude, ova profesija je nedavno privukla 3.000 mladih Italijana, saopštilo je tijelo Coldretti, koje djeluje pri Ministarstvu poljoprivrede Italije.

Davide Bortoluci (25) ima zvanje tehničara, ali kako nije mogao da nađe posao, sada čuva stado od 400 ovaca u Dolomitima, na sjeveru Italije.

"Sretan sam odlukom koju sam donio. Počeo sam tako što sam pratio druge pastire i učio od njih", ističe Bortoluci.
Ovaj clanak me podsjetio na razgovor koji sam cuo u autobusu dvojice vlasnika ovaca koji su se zalili na isti problem i stvarno se pitam kako je to moguce ? Da li smo stvarno postali toliko lijeni i razmazeni da necemo da radimo ili bi svako hljeba preko pogace ?
Zemlja koja ima pola milona nezaposlenih a gdje se nece da radi ? Ili gdje je ekonomska kriza a uveze se vode za 150 milona KM ? Pa gdje to ima ? I zale se na nezaposlenost i krizu.

tag33

Re: Hljeb preko pogace

Post by tag33 » 11/05/2012 17:58

kv99 wrote:
U Bosni i Hercegovini niko ne želi čuvati ovce za 700 KM
Prema zvaničnim podacima, u BiH je trenutno nezaposleno 543.000 osoba. Kako pišu Nezavisne novine, nemoguće je pronaći radnike koji će čuvati ovce za mjesečnu plaću od 700 KM.

Ovo je tvrdnja vlasnika stada. Osim redovnih prihoda, pastirima nude hranu, piće, smještaj, odjeću i cigarete. Pema zvaničnoj statistici, mnogo manju plaću imaju zaposlenici u ribarstvu, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, trgovini, ugostiteljstvu i mnogim drugim djelatnostima.

Vlasnici stada kažu kako im nije jasno da u državi u kojoj je svakog dana nezaposlenost sve veća, niko ne želi čuvati ovce.

"Ma, neće niko kod nas da radi ovaj posao. Ovdje čobane plaćaju između 500 i 700 maraka, a pored toga, za njih je obezbijeđena i hrana, smještaj, sve... Mladi bi radili nešto drugo, a za stadom neće da idu", žali se Željko Marić, ovčar iz mjesta Petrovo Polje, opština Skender Vakuf, pišu Nezavisne novine.

Ljubomir Kočić trenutno ima oko 1.500 ovaca i oko 1.000 jagnjadi. Kaže da svaki put kada hoće da zaposli pastira, potraga bude mukotrpna.

"Čobana je izuzetno teško naći. Ja imam jednog, a osim njega, nomade mi još sinovi. Mladi danas traže posao, a žele da ga ne nađu. Neće, brate, da rade. Ja pastira zimi plaćam 500 maraka, ali to nije sve. On nema više nikakvih troškova. Plaćena mu je hrana, piće, cigarete, odjeća, prenoćište, ma sve. Ali, eto, u ovoj zemlji, u kojoj svi pričaju o krizi, niko neće da radi ovaj posao", žali se Kočić.

Dok u BiH gotovo niko neće da radi na planini, okružen svježim vazduhom, mladi Italijani masovno zovu vlasnike ovaca i raspituju se za radno mjesto.

Iako je obično rezervisana za starije ljude, ova profesija je nedavno privukla 3.000 mladih Italijana, saopštilo je tijelo Coldretti, koje djeluje pri Ministarstvu poljoprivrede Italije.

Davide Bortoluci (25) ima zvanje tehničara, ali kako nije mogao da nađe posao, sada čuva stado od 400 ovaca u Dolomitima, na sjeveru Italije.

"Sretan sam odlukom koju sam donio. Počeo sam tako što sam pratio druge pastire i učio od njih", ističe Bortoluci.
Ovaj clanak me podsjetio na razgovor koji sam cuo u autobusu dvojice vlasnika ovaca koji su se zalili na isti problem i stvarno se pitam kako je to moguce ? Da li smo stvarno postali toliko lijeni i razmazeni da necemo da radimo ili bi svako hljeba preko pogace ?
Zemlja koja ima pola milona nezaposlenih a gdje se nece da radi ? Ili gdje je ekonomska kriza a uveze se vode za 150 milona KM ? Pa gdje to ima ? I zale se na nezaposlenost i krizu.
Pa kod nas, gdje drugo :D

Haettenschweiler

Post by Haettenschweiler » 11/05/2012 19:25

Hebi ga prijatelju, naš narod još uvijek nije shvatio da Jugoslavije nema već 20 godina.
Većina ljudi još uvijek misli da je lagodan život nešto što se podrazumjeva ne uzimajući u obzir da smo mi sada na nivou Burundija.
Neka još malo, samo čekaj dok cijena nafte i hrane još malo skoči. Iznenadit ćeš se kako će brzo nestati pivske trbušine i koliko će se naroda iseliti iz gradova.

mayab
Has thanked: 105 times
Been thanked: 47 times

Post by mayab » 13/05/2012 22:35

Sve to stoji, ali sve to posmatram sa velikom rezervom , za taj posao cobana izgleda da se treba angazovati zapravo 24 sata (onda je i ta sva plata i pogodnosti koje se spominju ,vrlo relativna!!), preseliti se ko zna gdje, totalno izmijeniti zivot i zivotne navike, a to ne ide bas lako, pogotovo kod omladine!
Hajde da je to sezonski posao, ali ako je angazman cijele godine, e onda , tesko ce se naci interesenti...

Black swan

Post by Black swan » 13/05/2012 22:47

s obzirom na sivu ekonomiju nezaposlenost je oko 25%

poznanik

Post by poznanik » 13/05/2012 22:58

mayab wrote:Sve to stoji, ali sve to posmatram sa velikom rezervom , za taj posao cobana izgleda da se treba angazovati zapravo 24 sata (onda je i ta sva plata i pogodnosti koje se spominju ,vrlo relativna!!), preseliti se ko zna gdje, totalno izmijeniti zivot i zivotne navike, a to ne ide bas lako, pogotovo kod omladine!
Hajde da je to sezonski posao, ali ako je angazman cijele godine, e onda , tesko ce se naci interesenti...

No, nisu samo mladi nezaposleni, mnogo je takvih i u srednjim i poznim godinama, koji bi sigurno prihvatili ove poslove, samo da za njih znaju. Posebno kakav bračni par, koji bi za jednu sezonu mogao zaraditi 7-8.000 KM čisto.

Comrad

Post by Comrad » 14/05/2012 11:38

Ovi clanci me najvise naljute. Predstavljaju nas ko najgore ljenstine, sto uopste nije tacno. I onda kazu bosnjo kad ode u inostranstvo, medju najboljim radnicima. Pa normalno jbt kad ga plate ljudi, ovdje od tebe ocekuje 300% za 20% plate.

Ako imalo razmislite, skontat cete da mora biti neka caka. Caka je u ovom prethodnom komentaru sto napisa Superhik_. Nije bas sve bijelo kako izgleda. Ne kazem da treba bit nesto izbirljiv, ali brate da su ti poslovi cobana tako idealni kako ih predstavljaju ovi vlasnici stada, pa svi bi trcali na bjelasnicu. Valja promjeniti navike za 360 stepeni. Sad si u gradu, odjednom selis na planinu, nigdje nikoga, zive duse...ti i ovce. Znaci sve zrtvujes, pa mozda i zdravlje za 500-700KM i 2-3 konzerve na dan.

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 14/05/2012 11:45

Sve to stoji da je to tesko i to sve, ali isto tako, svakodnevno imamo po tv-u apele daj mu hrane i para da moze prehraniti djecu i eto radio bi bilo sta, kad mu dodju sa ovom ponudom nece, jeste tesko, ali ako ti djeca nemaju sta da jedu ovo je super

BenisaSa

Post by BenisaSa » 14/05/2012 13:46

Cholina_Lokica wrote:Sve to stoji da je to tesko i to sve, ali isto tako, svakodnevno imamo po tv-u apele daj mu hrane i para da moze prehraniti djecu i eto radio bi bilo sta, kad mu dodju sa ovom ponudom nece, jeste tesko, ali ako ti djeca nemaju sta da jedu ovo je super
Realno,mi smo takva nacija.Naucili smo da samo da se zalimo.Trebalo bi promijeniti svijet cijele nacije da bismo postigli neki napredak..

jose92

Post by jose92 » 19/05/2012 00:17

@Black swan.Podsjeti me na quotu nezaposlenosti u BiH.Obzirom na crnu ekonomiju ona je jos i manja.Broj koji navode nasi Zavodi za zaposljavanje su uistinu netacni.Znamo samo broj zaposlenih,broj nezaposlenih broj penzonera i nista vise.Kladim se na su na broju nezaposlenih i trudnice u visokom stadiju trudnoce i porodilje kojih ima kukavicki 30000-40000.Tamo su i ljudi koji se lijece i njih ima kukavicki 5-6 hiljada.Tamo su i mnogi studenti oko 5-6 hiljada.Tamo su i armija domacica kojima ne pada napamet zaposljavanje a prijavile su se eto radi onih nesto KM.koje mogu ostvariti za neki period.Njih npr.u Austriji ima 5% ukupne populacije,a kod nas obzirom na tradiciju bar dvostruko vise,sto u odnosu na vjerovatni broj stanovnika u BiH danas iznosi oko 375000.Njih na birou ima kukavicki 200000.Nadalje na evideniciji biroa vjerovatno ima i ljudi koji su van zemlje u potrazi za poslom.Ova lica nigdje u EU nisu na listi nezaposlenih.Tako bi quota nezaposlenih u BiH mogla biti (prema nacinu obracuna u EU) negdje oko 20-22%.Iz ovih procenata nemozemo skidati sivu ekonomiju.Onaj koji radi na crno je jednostavno za statistiku nezaposlen.Druga je stvar sto takav rad nanosi veliku stetu drustvu.
A sto se cobana tice.Navodi vlasnika stada kako ih ne mogu naci a zaboga daju im 500-700 KM plus hrana,spavanje itd. nije korektna.I jos se navode slucajevi kako talijani hrle u cobane.Ja bih se zaista malo zacudio kako to nece niko da bude coban ukoliko bi vlasnik stada objavio ovakav oglas:Trazim pastira-cobana:Radno vrijeme 38,5 sati nedeljno,cijena rada po satu 6 KM netto,odnosno 9 KM brutto,14 placa u godini,u svakom momentu suho odijelo smjestaj i hrana obezbijedjeni,placen prekovremeni rad 50% vise,odnosno 100% vise nedjeljom i praznikom,5 nedjelja odmora u godini,1,53% od bruto plate na ime otpremnine u slucaju otkaza,zagarantovana placa i povratak na posao nakon bolovanja od dva mjeseca zbog ev.povrede na poslu.Ove uslove bi vlasnik stada mogao kukavicki da ponudi obzirom na cijenu mesa (koja je 100% evropska) kakva je sada u BiH.

suzzy_q

Post by suzzy_q » 19/05/2012 09:36

Mozda bi trebali ponuditi jos laptop :-) :-) :-) :-)

Nebitan32

Post by Nebitan32 » 19/05/2012 11:07

Cholina_Lokica wrote:Sve to stoji da je to tesko i to sve, ali isto tako, svakodnevno imamo po tv-u apele daj mu hrane i para da moze prehraniti djecu i eto radio bi bilo sta, kad mu dodju sa ovom ponudom nece, jeste tesko, ali ako ti djeca nemaju sta da jedu ovo je super
Sadaka nacija.

Prvo je bio komunisticki sistem koji je ubijao poduzetnistvo i stvarao podanicki i lezihljebovicki mentalitet. Gomila nepotrebnih funkcija i radnika koji su primali plate za .... nisto. Npr moj adzo je u ex SFRJ odmah nakon studija postao sef. Imao je nula dana radnog iskustva ali odmah nakon studija je postavljen za sefa a bio je direktor marketinga prije 30-te. U firmi gdje je "radilo" 4-5.000 osoba (odsjek Sipad-a). Partija se brinula za njegovu karijeru vec od studenstih dana.
Sad nije da je on bio glup ali ipak...Nema tu nigdje logike. Iz skolske klupe u direktorski fotelju. Takvih je bilo zilion.

Sve se to prenijelo i na danasnja vremena. Partije i partijice i veze i vezice i gledanje da se "snade". To je upravo ono sto cesto cujem kod naseg naroda. Dobro se "snaso". Ili imam ja vezu, znam ja covjeka koji ce to srediti itd... To govori samo o sebi i mentalitetu ljudi.

Prije 2 godine sam bio u posjeti jednom bivsem komsiji. On radi u Bh Elektroprivredi. Sagradio je kucu u Sarajevu. Ima sina od 25 godina s 0 dana radnog staza. Otac zeli da nekako "ubaci" sina u Elektroprivredu jer ne zeli da ga "lome privatnici". Inace sin mu ima 185cm i oko 90kg. Veci je od samog oca za dvije glave. Zavrsio je srednju i dangubi iz dana u dan. Hajde recimo da ne radi, pa da studira nesto, da uci neki strani jezik, da ide na neki kurs ili bilo sto. Ne. jednostavno ceka da se "ubaci" u Elektroprivredu.

Takvih pirmjera koliko hoces. 90% ljudi ne bi promjenilu opcinu radi posla a kamoli nesto drugo.
Da ne pricamo o zenama u Bosni. Rekao bih 80% ih nikad nije radilo niti ima namjeru da radi bilo gdje.

Na zapadu, to jeste kapitalistickim drzavama je potpuno drugacije. Apsolutna vecina stice radne navike od omladinskih dana. Svi rade kao studenti cime sticu poduzetnicki mentalitet i preuzimanje sudbine u svoje ruke.

jose92

Post by jose92 » 19/05/2012 11:27

@suzzy-q.Ti bi da se malo narugas obzirom na uslove koje sam opisao.Laptop mu ne bi trebao ponuditi,ali kakav radio-prijemnik sigurno bi.Ono su zakonom garantirani uslovi pod kojima neka osoba stupa u radni odnos i koji mu kod obracuna placa pripadaju.Samo je visina satnice razlicita.Tako je to za cobane talijane i druge i EU.

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 19/05/2012 11:30

Očito je da nije nikome toliko zapelo. Da jeste, ljudi bi se javljali za posao. Kao i u Italiji.

burekodsira
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Post by burekodsira » 21/05/2012 13:32

juce mi drug kaze jednu pametnu

zasto kod nas u administracijama (drzavnim/privatnim itd isl) nema seksa izmedju zaposlenih :dance: :D :-) :thumbup:

tataćusak

Post by tataćusak » 21/05/2012 13:42

Pa ljudi nije to čuvanje ovaca 8 sati i hajde kući. Njima ne trebaju čobani već ROBOVI. Oni hoće nekoga da bude na Vlašiću 24h. Treba ih pitati plaćaju li penziono i zdravstveno ili im trebaju čobani na crno. Gade mi se komentari pojedinaca DOK NAROD OGLADNI - dabogda Vam najmiliji ogladnili :twisted: pa vi išli na Vlašić da čuvate ovce kad je tako dobro.
Da on ima dva čobana pa da se mijenjaju svako 15 ili 7 dana pa hajde, nego oni hoće jednog 24 sata svaki dan, nek im mater čuva. :dance:

Black swan

Post by Black swan » 21/05/2012 14:20

ja mislim da bi dosta muških išlo u čobane da je to današnjim curama sexy :mrgreen:

Haettenschweiler

Post by Haettenschweiler » 21/05/2012 17:54

jose92 wrote:@suzzy-q.Ti bi da se malo narugas obzirom na uslove koje sam opisao.Laptop mu ne bi trebao ponuditi,ali kakav radio-prijemnik sigurno bi.Ono su zakonom garantirani uslovi pod kojima neka osoba stupa u radni odnos i koji mu kod obracuna placa pripadaju.Samo je visina satnice razlicita.Tako je to za cobane talijane i druge i EU.
Prijatelju, kako ti nije jasno da smo mi trenutno na nivou Burundija? A ti tražiš uslove kao u Italiji ili EU.
Shvati da mi trenutno živimo od sadake MMF-a. Šta to mi proizvodimo, šta namjeravaš dati Argentincu za kilo mesa, šta Švabi za Aspirin a šta kinezu za plastične papuče i kišobran?

miki27A

Post by miki27A » 21/05/2012 18:14

Nebitan32 wrote:
Sadaka nacija.

Prvo je bio komunisticki sistem koji je ubijao poduzetnistvo i stvarao podanicki i lezihljebovicki mentalitet. Gomila nepotrebnih funkcija i radnika koji su primali plate za .... nisto. Npr moj adzo je u ex SFRJ odmah nakon studija postao sef. Imao je nula dana radnog iskustva ali odmah nakon studija je postavljen za sefa a bio je direktor marketinga prije 30-te. U firmi gdje je "radilo" 4-5.000 osoba (odsjek Sipad-a). Partija se brinula za njegovu karijeru vec od studenstih dana.
Sad nije da je on bio glup ali ipak...Nema tu nigdje logike. Iz skolske klupe u direktorski fotelju. Takvih je bilo zilion.

Sve se to prenijelo i na danasnja vremena. Partije i partijice i veze i vezice i gledanje da se "snade". To je upravo ono sto cesto cujem kod naseg naroda. Dobro se "snaso". Ili imam ja vezu, znam ja covjeka koji ce to srediti itd... To govori samo o sebi i mentalitetu ljudi.

Prije 2 godine sam bio u posjeti jednom bivsem komsiji. On radi u Bh Elektroprivredi. Sagradio je kucu u Sarajevu. Ima sina od 25 godina s 0 dana radnog staza. Otac zeli da nekako "ubaci" sina u Elektroprivredu jer ne zeli da ga "lome privatnici". Inace sin mu ima 185cm i oko 90kg. Veci je od samog oca za dvije glave. Zavrsio je srednju i dangubi iz dana u dan. Hajde recimo da ne radi, pa da studira nesto, da uci neki strani jezik, da ide na neki kurs ili bilo sto. Ne. jednostavno ceka da se "ubaci" u Elektroprivredu.

Takvih pirmjera koliko hoces. 90% ljudi ne bi promjenilu opcinu radi posla a kamoli nesto drugo.
Da ne pricamo o zenama u Bosni. Rekao bih 80% ih nikad nije radilo niti ima namjeru da radi bilo gdje.

Na zapadu, to jeste kapitalistickim drzavama je potpuno drugacije. Apsolutna vecina stice radne navike od omladinskih dana. Svi rade kao studenti cime sticu poduzetnicki mentalitet i preuzimanje sudbine u svoje ruke.
Izvini drug, ovo me malo zabolilo jer sam zenMsko, pa da ti kazem: radim od svoje 18 godine, a imam samo 18 mjeseci staza u radnoj knjizici. I evo za tacno 10 dana se ispaljujem gdje je kapitalizam (po nasem radi se od jutra do sutra). Imam magisterij (koji je strani), vratila se u Bosnu da pomognem u toj struci, placena 300 KM. 3 godine ovako, sad idem dalje,tamo gdje me trebaju i hoce da me plate koliko vrijedim. A u Bosni sigurno nema ovdje hljeba, to je i pticama na grani jasno.

kv99

Post by kv99 » 21/05/2012 19:48

Superhik_ wrote:
mayab wrote:Sve to stoji, ali sve to posmatram sa velikom rezervom , za taj posao cobana izgleda da se treba angazovati zapravo 24 sata (onda je i ta sva plata i pogodnosti koje se spominju ,vrlo relativna!!), preseliti se ko zna gdje, totalno izmijeniti zivot i zivotne navike, a to ne ide bas lako, pogotovo kod omladine!
evo kako ti to ide, imam jednog cobana u blizini vikendice. spava gdje stigne, uglavnom po napustenim objektima, 24h dnevno radi, obicno je sam sa ovcama u nekoj vukojebini. jede ono sto mu gazda donese, oglavnom smece i konzerve. i jos k tomu ni to nije svjeze jer ne moze gazda svaki dan dolaziti. ne kupa se, odnosno mozda kad je ljeto. ako se razboli nema ga na mapi. sam je u sumi, a lopova na svakom koraku.....najbolji prijatelj mu je cuko miki. i da, ako se desi da pokisne, ili mu obuca prokvasi.............kuci ide svaka dva tri mjeseca po sedmicu dana.

e da ga vidim ko bi pristao na ovo?
mozda postavljac teme?
Postavljac teme je radio i gore poslove i hvala Bogu da sam to radio jer mi je time dragi Bog dao sansu da radim. I ja sam tu sansu uzeo i zato me cudi da ljudi odbijaju sansu da rade ma kakva bila vec biraju da sjede kod kuce i cekaju da im se udijeli. Ako ljudi ne zele da rade ovaj gore naveden posao jer je tezak znaci da nije tako lose kao sto se tvrdi cim mogu da biraju. Pa kao biraju da sjede kod kuce i cekaju da im neko udijeli ( drzava ili privatno ) neka to rade ali je malo cudno kada se zna da ima zvanicno ili ne zvanicno na stotine hiljada nezaposlenih i svi se zale kako im je lose. I kao sto sam naveo u prvom postu nije samo to cudno vec i da u zemlji koja ima toliko nezaposlenih i gdje svi kukaju kako im ne valja a uveze se i potrosi na desetine miliona KM vode i pive. Znaci nece da radi jer mu je satnica mala i jer je tesko a hoce da ceka da mu se udijeli ali i pored toga ima para da se kupi uvozna voda jer mu domaca ne valja a pogotovo iz pipe.

Ali ovako izgleda da bi svako zelio da radi u drzavnoj firmi i prima platu od 3-4000 KM dok mu sekretarica ceska mu*a a do tada sjede u kaficu i zele se jer im se san nije ostvario. I vidim da te zanima postavljac teme pa da te informisem da ja takav posao nemam vec me privatnik zajebaus kako stigne ali hvala Bogu radi se.

graue_maus
Been thanked: 1 time

Post by graue_maus » 21/05/2012 19:58

cudan neki vakat doso cuj plata za cobana , zar nije procenat od sira i janjaca... tako je nekad bilo ......

kojeime

Post by kojeime » 23/05/2012 12:13

"Ali ovako izgleda da bi svako zelio da radi u drzavnoj firmi i prima platu od 3-4000 KM dok mu sekretarica ceska mu*a a do tada sjede u kaficu i zele se jer im se san nije ostvario."

Naravno da bi. Ti bi, naravno, ako bi ti se pruzila prilika da radis za 3-4.000 KM u drzavnoj firmi dok ti sekretarica ceska sta vec ceska rekao, ne, hvala, odoh ja raditi kao coban.

talić

Post by talić » 23/05/2012 13:11

Koliko znam čobani ne rade po 8 sati nego 24 sata pa tako po 10 do 15 dana zaredom, onda ih "gazda" pusti par dana kući da se okupaju i odmore pa onda nazad "na posao".
Zamisli da po nekoliko dana ne sretneš čovjeka i ni sa kim ne razgovaraš, da po 10 do 15 dana ne vidiš osmjeh svoje djece i 10 do 15 dana spavaš prljav često i mokar u šatoru pitajući se u hladnim noćima da li ti žena drugog grije :x
To je posao gori nego posao portira a kud ćeš gore od tog. :lol:

Black swan

Post by Black swan » 23/05/2012 13:13

mislim da je je bio slučaj da su neki čobani zatvarani u kakve brvnare jer su htjeli kući ili dati otkaz :? nešto se ne sjećam dobro

Haettenschweiler

Post by Haettenschweiler » 23/05/2012 16:51

Ovdje se uporno naglaba o nebitnim stvarima kao što su uslovi rada ili satnica u pastirstvu a očigledno je da malo ili ništa ne znamo o tom poslu. Međutim, svi dobro znamo da imamo armiju nezaposlenih čija se kuknjava čuje do neba, da imamo armiju ljudi koji rovare po kontenjerima, da imamo armiju prosjaka...a mi se ponašamo kao da smo Švicarska.
Izvinite ako vam kvarim iluzije ali mi nismo Švicarska, mi smo puno bliži Mozambiku.
Znate li da u Indiji postoji kompletna kasta ljudi koji žive od lova miševa na tuđim njivama?
Jedina nagrada za obavljeni posao im je meso uhvaćenih miševa. Recite mi zašto je naš prosjak vrijedniji od tog lovca na miševe, zašto je dijete našeg lažnog invalida koje provdi dane na facebook-u vrijednije od dijetea tog lovca koje radi od svoje četvrte godine?
Ali neka, neka još malo dok bankrotiraju kantoni, federacija i država. Tek tada će neki shvatiti koliko se ovdje balahalo.

Post Reply