HITNO! Prebacivanje snimka NTSC u PAL

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
ahmed&nedzad

HITNO! Prebacivanje snimka NTSC u PAL

Post by ahmed&nedzad » 22/06/2006 00:22

Imam problem sa kamerom. Kada unosim snimak u kompjuter frame-rate mi je 30f/s, a iako stavim najveći kvalitet snimka rezolucija mi je 640-480. To je vjerovatno do kamere, u pitanju je analogna Hi8 kamera, i vjerovatno je njena rezolucija 640-480. Međutim, kada unesem snimak u NeroVision da ga prebacim na DVD, izbaci mi poruku da mi je veći dio snimka u NTSC formatu, iako mi je sve na računaru podešeno na PAL. Na gotovom snimku DVD-a dobijem sliku koja je dosta usporena, vjerovatno zbog 30f/s. Helem, da ne dužim, kako da prebacim ovaj snimak sa kamere na DVD, hitno mi je pravo.
Ako neko ima iskustva sa ovim, ili može napisati savjet, bio bih veoma zahvalan.

ulicar

Re: HITNO! Prebacivanje snimka NTSC u PAL

Post by ulicar » 22/06/2006 01:08

1. 640*480 je TV rezolucija, tako da to ne treba da te buni, to je normalno. To je u principu rezolucia PAL i ponekad NTSC (672 X 488 je pravi 4:3 omjer)
2. Da li ti je kamera podesena na NTSC, ili PAL? Moja moze i jedno i drugo.
3. NTSC framerate je 29.97, to jest 30, sto ce reci da meni se cini ti hvatas NTSC materijal. Da li ti je kartica na NTSC, ili PAL?

Gargamel wrote:Imam problem sa kamerom. Kada unosim snimak u kompjuter frame-rate mi je 30f/s, a iako stavim najveći kvalitet snimka rezolucija mi je 640-480. To je vjerovatno do kamere, u pitanju je analogna Hi8 kamera, i vjerovatno je njena rezolucija 640-480. Međutim, kada unesem snimak u NeroVision da ga prebacim na DVD, izbaci mi poruku da mi je veći dio snimka u NTSC formatu, iako mi je sve na računaru podešeno na PAL. Na gotovom snimku DVD-a dobijem sliku koja je dosta usporena, vjerovatno zbog 30f/s. Helem, da ne dužim, kako da prebacim ovaj snimak sa kamere na DVD, hitno mi je pravo.
Ako neko ima iskustva sa ovim, ili može napisati savjet, bio bih veoma zahvalan.

array

Post by array » 22/06/2006 01:12

Nije ti slika usporena zbog 30f/s, to je NTSC standard. FYI, PAL ima oko 25f/s. 640x480 je takodje NTSC standard pa skoro sve standardne (analog i digital) kamere snimaju u toj rezoluciji.
Probal taj DVD sto si napravio na nekom drugom DVD playeru, mozda je DVD player u pitanju.
Kvalitet slike zavisi i od mpeg kompresije, sto je ona manja, kvalitet je bolji. Znam da Nero ima opciju prebacivanja jednog sistema na drugi pa provjeri je si li sve dobro podesio. Inace svaki NTSC snimak ce pomalo izgledati kao usporen jer PAL ima manju refresh rate pa je flickering vise vidljiv nego na NTSC.

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 22/06/2006 01:49

array wrote:Nije ti slika usporena zbog 30f/s, to je NTSC standard. FYI, PAL ima oko 25f/s. 640x480 je takodje NTSC standard pa skoro sve standardne (analog i digital) kamere snimaju u toj rezoluciji.
Probal taj DVD sto si napravio na nekom drugom DVD playeru, mozda je DVD player u pitanju.
Kvalitet slike zavisi i od mpeg kompresije, sto je ona manja, kvalitet je bolji. Znam da Nero ima opciju prebacivanja jednog sistema na drugi pa provjeri je si li sve dobro podesio. Inace svaki NTSC snimak ce pomalo izgledati kao usporen jer PAL ima manju refresh rate pa je flickering vise vidljiv nego na NTSC.

Pošto vidim da se razumiješ, poslao sam ti PM da ne pišemo ovdje.

array

Post by array » 22/06/2006 04:17

Budi siguran da kad dodjes do export movie da selektujes PAL, 4:3 aspect ratio i mpeg2 compresiju. Ako si sve to uradio onda ti je problem sa dvd playerom ili dvd diskom. Ako ti nije zao jednog diska snimi ga u ntsc formatu pa vidi da li taj radi kako treba.
Usput, vecina novijih DVD playera i u USA i u Evropi ce dekodirati oba sistema pa ti PAL dvd mozda i netreba. Moj jeftini DVD radi sa svim dvd diskovima.

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 22/06/2006 10:55

array wrote:Budi siguran da kad dodjes do export movie da selektujes PAL, 4:3 aspect ratio i mpeg2 compresiju. Ako si sve to uradio onda ti je problem sa dvd playerom ili dvd diskom. Ako ti nije zao jednog diska snimi ga u ntsc formatu pa vidi da li taj radi kako treba.
Usput, vecina novijih DVD playera i u USA i u Evropi ce dekodirati oba sistema pa ti PAL dvd mozda i netreba. Moj jeftini DVD radi sa svim dvd diskovima.

Sve sam tako uradio. Na kameri je uključena opcija NTSC Playback on PAL TV. prilikom unošenja u računar sam stavio PAL format, kao i kad sam radio export. Međutim kad pustim snimak sa kamere na TV, i sa DVD pored male razlike u kvaliteti slike što je normalno, opet mi se dešava da je slika usporena. Probao sam i ovaj fol na NTSC diskom, ne vidim razliku između toga i PAL-a. :?

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 26/06/2006 19:41

Uspio sam prebaciti, ali je snimak kritičan. :( Loša je rezolucija, a djeluje i usporeno.

Post Reply