Hidroizolacija ravnog krova

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
fabrika

Hidroizolacija ravnog krova

Post by fabrika » 02/08/2007 09:44

Pozdrav svima,

Ima jedan problem (ili dilemu), i molio bih vase misljenje ili iskustva sa tim. Naime, rijec je o slijedecem: Hocu da radim nadogradnju kuce, to jest da nadogradim jednu etazu. Postojece stanje krova je slijedece: tzv. "monta ploca" i betonski estrih, sve ukupno debljine cca 25-30 cm (neznam koliko je debljina estriha) i iznad toga kosi klasicni krov pokriven crijepom. Da bi nadogradio jos jednu etazu potrebno je izvrsiti demontazu kosog krova i izvrsiti zastitu ravnog krova sa nekom hidroizolacijim koja bi stitila ostatak kuce od eventualne kise u toku izvodjenja radova.

Sada vas pitam: Koji hidroizolaciju koristiti, koji materijal, koja je cijena kostanja po m2,.....

ramudavala

Post by ramudavala » 03/08/2007 12:43

moras biti malo detaljniji...cem.estrih ti je cca..6-10 cm, a ploča pošto je kuća u pitanju je kojih 12-15 max.18 cm...samo ne kontam, hoce se tu zivjeti i hodati po toj ploči, valjda je to potkrovlje na koje ćeš dodati još jedan sprat...kako ga misliš izolirat, kad će to biti stambeni dio, taj estrih možda treba finu glazuru , termo izolaciju, i na mjestima gdje češ imati wc/kupatilo, i hidroizolaciju...vjerovatno nećeš onda više da imaš kosi krov nego ravni...
obajsni malo.

fabrika

Post by fabrika » 04/08/2007 10:37

OK, evo u cemu je poenta. Znaci, kuca je pokrivena sa monta plocom i estrihom, i iznad toga je kosi krov (drvena konstrukcija i cigla). Povrsina osnove koju hocu da nadogradim je cca 70 m2. Sada hocu da demontiram kosi krov, nadogardim jednu etazu i ponovo vratim kosi drveni krov. Kada demontiran kosi krov, kuca ostaje pokrivena samo sa monta plocom i estrihom. Ako bi pala neka veca kisa, procurilo bi u stan ispod. Sada ja hocu da uradim neku zastitu koja bi sprjecila prodor vode u stan ispod. kontam da mi za demontazu krova, zidanje novog sprata i ponovno pokrivanje treba cca 20-25 dana. Znaci, cilj postavljanja hidroizolacije u ovoj fazi izvodjenja radova je samo da zastitim donji dio kuce od kise. Kasnije, kada ja pokrijem nadogradjeni dio, onda cu da radim hidroizolaciju, glazure, termoizolacije,....
Nadam se da si razumio.
Npr. ako stavim klasicnu ljkepenku, ona je dobra za kisu ali nije dobra ne mehanicka ostecenja i sigurno bi se ostetila u toku izvodjenja radova i kada bi pala kise curilo bi. Dalje, od firme JUB imas proizvod HIDROZOL ili HIDROZOL ELASTIK, hidroizolacijski suhi mort, zamjesa se vodom, premaze sve cetkom,...neznam vasa iskustva.
Npr, od firme MAPEI imas MAPELASTIK, kazu dobar ali skup,...
Eto, nadam se da sam bio jasan, meni trebaju neka iskustva, savjeti kako najoptimanije da ovo uradim, jer prakticno, ova hidroizacije mi kasnije nece trebati, treba mi samo dok ne otkrijem i ponovo pokrijem.

black

Post by black » 04/08/2007 11:40

Ti premazi i ljepenka djeluju preskupo za privremenu zastitu, a voda uvijek nadje put.
Najbolje je da pocnes radove kada je lijepo vrijeme i iskoristis to maksimalno. Kad padne kisa zastiti srednji dio ploce kakvim debljim najlonom, i pometi vodu s vremena na vrijeme. :-)

Phia

Post by Phia » 04/08/2007 11:44

Naravno malo deblji najlon je najbolje privremno rješenje a obzirom da nema puno kiše jer je ljeto samo pripazi da nije negdje šupalj.

Post Reply