Hfz. Sulejman Bugari

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

valajbeg

Hfz. Sulejman Bugari

Post by valajbeg » 12/12/2006 17:06

Pitanje: Hfz. Sulejman Bugari?

19.12.2006g.Dom Armije...
http://www.ikre-bismi-rabbike.net/sulejmanbugari.php
Last edited by valajbeg on 12/12/2006 17:26, edited 1 time in total.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Re: Hfz. Sulejman Bugari

Post by mIRCerka » 12/12/2006 17:09

valajbeg wrote:Pitanje: Hfz. Sulejman Bugari?

P.S.
Namjerno ovo nisma stavio pod "Religija i filozofija"
jer nazalost moderatori ovog foruma nisu imali pojma da je u Islamu Filozofija nesto sto razdire vjeru i nesto sto odvodi u pogresno vjerovanje tako da je zabranjena...nazalost u nasim vjerskim skolama cinimi se da postoje predmeti tipa "Filozofija vjera..."
btw. zalim jos rec kad vec spominjem pokudjenost filozofije:..
kad su arapi par vjekova poslje primanja islama trazili da prevedu djela aristotela i drugih filozofa o tome dali im to treba dozvoliti su odlucivali neki svecenici i bili su protivv sve dok jedan nije rekao da to treba uraditi iz razloga sto: "NE POSTOJI NAROD NA CIJI JEZIK SU PREVEDENA TA DJELA A DA SE ON NAKON TOGA IJE POKVARIO"!!!

bezhe, u svim skolama postoji predmet KULTURA RELIGIJA, koji je lijepo zamisljen i osmisljen, ali slabo imlementiran.
Sto se filozofije ko filozofije tice, uvijek mi je bila mrska pomisao da moram uciti sta je jedan raymayeni pedofil robovlasnik rekao u trenucima inspiracije.

kub lajkan

Post by kub lajkan » 12/12/2006 17:19

P.S.
Namjerno ovo nisma stavio pod "Religija i filozofija"
jer nazalost moderatori ovog foruma nisu imali pojma da je u Islamu Filozofija nesto sto razdire vjeru i nesto sto odvodi u pogresno vjerovanje tako da je zabranjena...nazalost u nasim vjerskim skolama cinimi se da postoje predmeti tipa "Filozofija vjera..."
btw. zalim jos rec kad vec spominjem pokudjenost filozofije:..
kad su arapi par vjekova poslje primanja islama trazili da prevedu djela aristotela i drugih filozofa o tome dali im to treba dozvoliti su odlucivali neki svecenici i bili su protivv sve dok jedan nije rekao da to treba uraditi iz razloga sto: "NE POSTOJI NAROD NA CIJI JEZIK SU PREVEDENA TA DJELA A DA SE ON NAKON TOGA IJE POKVARIO"!!!

Tipe, znas li o cem gudis, matereti?

valajbeg

Post by valajbeg » 12/12/2006 17:24

zasto? sta ti nije jasno...
mozda ti nije jasno
PostSkriptum...
Last edited by valajbeg on 12/12/2006 17:26, edited 1 time in total.

kub lajkan

Post by kub lajkan » 12/12/2006 17:26

Znas li ti uopste sta je filozofija?

valajbeg

Post by valajbeg » 12/12/2006 17:28

hmm
1.
to nije tema niti moje pitanje
2.
ako si shvatio 1. i ako nemas sta rec na to onda ces zaobici ovu temu!

u svakom slucaju uklonio sam bar iz naslovne poruke PostScriptum
da se nebi tema usljed ljudi zeljnih komplikovanja zivota i sebi i zajednici preokrenula u nesto drugo...
Last edited by valajbeg on 12/12/2006 17:30, edited 1 time in total.

BugsBunny

Post by BugsBunny » 12/12/2006 17:29

Valajbeze :D :D ima li svjetla u tom tvom mraku? A i ti mIRCerko, garant ti je mrsko citati, pa sad glumis neki sarkazam :D :D

Filozofija i religija su tako cvrsto spojene, da se jednostavno ne mogu odvojeno posmatrati. Mogu doduse, ali onda dobijemo Valajbega i njegove pokvarene narode :D :D
Uostalom, Valajbeze, ikre bismirabike, ili kako se vec pise, a dogmatiziranje ostavi svjetini, koja ne razmislja puno

Ahmmed

Post by Ahmmed » 12/12/2006 17:29

A đe piše da je filozofija zabranjena? :D

Toplo preporučam "El Gazalijeva prirodna filozofija" autora Senada Nanića.....

kub lajkan

Post by kub lajkan » 12/12/2006 17:30

@valajbeg

Sam si poceo o tome... prije nego si izbrisao dio poruke...

valajbeg

Post by valajbeg » 12/12/2006 17:33

hmm
hocemo vjeru uzimati od Gazalija ili od Poslanika s.a.v.s.
a i ..
Gazalija mnogi odbacuju upravo radi dvije faze njegovog zivota
tj. u prvoj je bio uvjeren u filozofiju a u 2. dijelu se kajao radi toga

takoda ..
ovo ipak stoji!

VRATITE SE NA TEMU!

valajbeg

Post by valajbeg » 12/12/2006 17:34

klub lajkan

gore sam dopisao
-----------------
hmm
1.
to nije tema niti moje pitanje
2.
ako si shvatio 1. i ako nemas sta rec na to onda ces zaobici ovu temu!

u svakom slucaju uklonio sam bar iz naslovne poruke PostScriptum
da se nebi tema usljed ljudi zeljnih komplikovanja zivota i sebi i zajednici preokrenula u nesto drugo...
-----------------

alphonse kauders

Post by alphonse kauders » 12/12/2006 17:37

a, ne kontam zašto se opet otvorila ista tema?

Ključ i povratak na:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=20598

kub lajkan

Post by kub lajkan » 12/12/2006 17:37

valajbeg wrote:u svakom slucaju uklonio sam bar iz naslovne poruke PostScriptum

:lol:

OK, komplikovacu zivot samo sebi... bar sto se tice ove teme... :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 12/12/2006 17:37

valajbeg wrote:hmm
a i ..

takoda ..
ovo ipak stoji!

VRATITE SE NA TEMU!

Gdje Poslanik a.s. zabranjuje filozofiju?

valajbeg

Post by valajbeg » 12/12/2006 17:39

:)
-alphonse kauders
da vidimo da se nije sta promjenilo!

valajbeg

Post by valajbeg » 12/12/2006 17:59

Hm...
Ahmmede presiroko bi bilo to da ti objasnjavam

reci ti meni svrhu Filozofije?

sta to dobro ona donosi... pazi dobro sta je to "dobro"..

hajd malo razmisli o tome..

mada iskreno ako ti je nesto u zivotu prece od Allaha i Allahova Poslanika s.a.v.s.
ne sumnjam da ces naci "opravdanja"

ali pitaj se dali ce ti ta opravdanja i na Sudnjem biti dokaz za ili protiv tebe!

opet..
de se malo vratite na temu
niko nista nije rekao o onome sto sam pitaao!

Kwaheri

Post by Kwaheri » 12/12/2006 18:11

valajbeg wrote:hmm
a i ..

takoda ..
ovo ipak stoji!

VRATITE SE NA TEMU!

Gazalija je imao vise faza...jer je bio to sto je bio...simplifikacija bi bila kao ovo nesto sto si rekao, samo sto se onda ta dva dijela citaju ovako:
1. filozofija
2. a onda filozofija pod plastom sufizma
:D

halo_ba

Post by halo_ba » 12/12/2006 18:14

Sta hafiz Bugarin misli o vjestackom gnojivu?
Ima li neka oblast o kojoj taj tip nema misljenje koje zeli podijeliti sa drugima?
Malo me podjeca na Mao Ce Tunga ...i on je imao misljenje o svemu....

valajbeg

Post by valajbeg » 12/12/2006 18:22

a dobro zeno...
bitno je da Gazali kao Gazali nije nikakvo opravdanje za filozofiju
ne vidim zasto bi smatrao da jeste!
eto...

Ahmmed

Post by Ahmmed » 12/12/2006 18:53

valajbeg wrote:Hm...
Ahmmede presiroko bi bilo to da ti objasnjavam

reci ti meni svrhu Filozofije?

sta to dobro ona donosi... pazi dobro sta je to "dobro"..

hajd malo razmisli o tome..

mada iskreno ako ti je nesto u zivotu prece od Allaha i Allahova Poslanika s.a.v.s.
ne sumnjam da ces naci "opravdanja"

ali pitaj se dali ce ti ta opravdanja i na Sudnjem biti dokaz za ili protiv tebe!

opet..
de se malo vratite na temu
niko nista nije rekao o onome sto sam pitaao!

Nemam hala :D da se objašnjavam :) Ma, baš ću na Sudnjem Danu biti pitan,što sam pročitao nešto od Aristotela il Platona, a tek od Ničea :D

Maksim

Post by Maksim » 12/12/2006 19:10

Ti si vec sam sebi iskopao klopku, Velajbeze. Ako netko nije tvog uvjerenja (ako ti i tvoji istomisljenici znaju uopce sto je to biti uvjeren u nesto), znaci on se kategorise kao netko kome je nesto drugo prece od tvog bogusa Allaha. Sto je nekom prece nema apsolutno nista s tim da li netko vjeruje ili ne.

Filozofija je povod razmisljanja. Ne moras ti biti misljenja nekog specificnog filozofa, ali filozofija uci covjeka da razmislja svojim mozgom, da bude skeptican i da trazi. Ti i tvoji pokvareni narodi.... tko je pokvaren? Nijemci koji su maltene izmislili svu tehnologiju, koji su dali uopce najveci doprinos zajedno sa Rusima, Austrijancima, Madjarima i evropskim jevrejima naucnom napretku (mada eticki nitko nije napredan) ili Arapi, koji zive u klanovima poput onih u kamenom dobu, cija vecina mozda nikad nije vidjela sijalicu i bori se protiv skorpiona i zmija po pustinjama?

Sto ti mislis? Da si mozda metafizican ili sta? Tebi slicni su oduvijek imali tendencije da upadaju u stvari kojima nisu dorasli, ali to cine jer vide da je to jace od njih i da bi to moglo znaciti kraj vaseg totalitarno-kleroautoritetskog razmisljana po sloganu "pored boga na svijetu ima i njegov zamjenik".....

Usput, sto ti uopce hoces da kazes?

"Es gibt nichts mehr zu sagen... und doch hat er nichts gesagt" (Max Frisch)

njonjica

Post by njonjica » 12/12/2006 19:33

Rijec Filozofija na grckom jeziku znaci: ljubav prema mudrosti.

Filozofija je nuzna jer......postoji nesto sto se zove evolucija.
Da nema evolucije jos bi ljudi u pecinama sjedili, palili vatru kremenom, lovili lukom i strijelom....i gle cuda..i taj luk i strijela su djelo jednog aspekta evolucije.
Da nije evolucije, jos bi se stovali bogovi vatre i groma...monoteizam bi bio nedostupan. Mozda se jos uvijek trebamo klanjati nekom teletu?

Nekada davno, samo rijetki ljudi su imali pravo razmisljati o Bogu i Zivotu...postojali su spisi koji su samo rijetkima bili dostupni, napisani opet od rijetkih. Nepismena svjetina se samo borila prezivjeti. Evolucijom, ljudski mozak se mijenjao, primao vise informacija, obradjivao te informacije i covjeku olaksavao zivot. Rodilo se i pitanje ko sam i zasto sam..i covjek je potrazio odgovore......
Monoteizam se nikada ne bi "otkrio" da se ljudi nisu pitali...Judaizam, Krscanstvo/Hriscanstvo i Islam ne bi nikada bili "spusteni" na zemlju jer ljudi jednostavno ne bi bili prijemcivi da ga/ih prime...ne bi razumjeli.....
Dolaskom monoteizma, evolucija se nije zaustavila..nastavila je dalje, ruku pod ruku sa covjekom.
Vrijeme kolektivne svijesti je zavrseno ima tome vremena....individualna svijest, lijepa u svojoj razlicosti shvatanja istrazuje puteve svoje duse i/ili Univerzuma.....kopa...trazi...ide ISTOM cilju jednim od puteva... SVOJIM ili zajednickim, ali opet na SVOJ nacin.

Evolucija se i dalje nastavlja...samo mudri mogu znati makar kamencice na tom putu konacnom koliko i covjek.

njonjica

Post by njonjica » 12/12/2006 19:40

Maksim wrote:Ti si vec sam sebi iskopao klopku, Velajbeze. Ako netko nije tvog uvjerenja (ako ti i tvoji istomisljenici znaju uopce sto je to biti uvjeren u nesto), znaci on se kategorise kao netko kome je nesto drugo prece od tvog bogusa Allaha. Sto je nekom prece nema apsolutno nista s tim da li netko vjeruje ili ne.

Filozofija je povod razmisljanja. Ne moras ti biti misljenja nekog specificnog filozofa, ali filozofija uci covjeka da razmislja svojim mozgom, da bude skeptican i da trazi. Ti i tvoji pokvareni narodi.... tko je pokvaren? Nijemci koji su maltene izmislili svu tehnologiju, koji su dali uopce najveci doprinos zajedno sa Rusima, Austrijancima, Madjarima i evropskim jevrejima naucnom napretku (mada eticki nitko nije napredan) ili Arapi, koji zive u klanovima poput onih u kamenom dobu, cija vecina mozda nikad nije vidjela sijalicu i bori se protiv skorpiona i zmija po pustinjama?

Sto ti mislis? Da si mozda metafizican ili sta? Tebi slicni su oduvijek imali tendencije da upadaju u stvari kojima nisu dorasli, ali to cine jer vide da je to jace od njih i da bi to moglo znaciti kraj vaseg totalitarno-kleroautoritetskog razmisljana po sloganu "pored boga na svijetu ima i njegov zamjenik".....

Usput, sto ti uopce hoces da kazes?

"Es gibt nichts mehr zu sagen... und doch hat er nichts gesagt" (Max Frisch)

Perzija je jedna od kolijevki mudrosti...iako nisu arapi, oni su najzasluzniji za arapsku kulturu. Za kulturu uopste.
Velika je steta sto je arapski svijet, sa tako dobrim temeljima odjednom stao i ostao nedorecen, nedovrsen.

valajbeg

Post by valajbeg » 12/12/2006 19:40

:)
Allahuekber...

koliko vidim samo idemo sve dalje od teme :):):):)

svasta...

odgovoricu Ahmmedu samo a ostali ako zele mogu im uy Allahovu pomoc objasniti zasto mislim da im nije sve na mjestu,. objasniti ali face to face.. So neka se izjasne ako zele...

Ahmede samo ovo, nemoj olako i samouvjereno rec da hoces ili da neces biti pitan za nesto...

Ahmmed

Post by Ahmmed » 12/12/2006 20:58

valajbeg wrote::)
Allahuekber...

koliko vidim samo idemo sve dalje od teme :):):):)

svasta...

odgovoricu Ahmmedu samo a ostali ako zele mogu im uy Allahovu pomoc objasniti zasto mislim da im nije sve na mjestu,. objasniti ali face to face.. So neka se izjasne ako zele...

Ahmede samo ovo, nemoj olako i samouvjereno rec da hoces ili da neces biti pitan za nesto...

Valajbeže,Moj Gospodar je Gospodar,u najplemenitijem smislu te riječi, moj Gospodar je Milostivi i Samilosni, moj Gospodar je Pravedni i Mudri....
I to je samo dio njegovih atributa.....I zbog svih njegovih atributa, moj Gospodar me sigurno neće pitati što sam čitao Aristotela, Platona, Ničea ili Makijavelija, što sam proučavao Gazalija, što sam komšinici razbio loptom prozor, ili što sam držao nož u desnoj a viljušku u lijevoj ruci.....

Moj će me Gospodar pitati za moja djela, moj odnos prema ljudima:mojim roditeljima, braći, sestrama, rodbini, komšijama, prijateljima, poznanicima,prema ubogim i siromašnim, onima kojima je trebala utjeha....pitat će me za moje znanje, obrazovanje, za moju želju i htijenje , da ovo malo što znam, prenesem i drugima, za svoje i njihovo dobro, za moje ponašanje, moj stid,moje harame i halale.......za moje namaze, Ramazane, moj ibadet....

Nije moj Gospodar babaroga,strašilo, nije moj Gospodar nekakvo staro zakeralo,nije moj Gospodar neki činovnik.....da se bavi kojekavim administrativnim budalaštinama....Uzvišen je On,od mnogo čega, što mu ljudi u neznanju i ograničenosti pripisuju......Nije on težak Gospodar, i nisu njegovi propisi teški, iako ih neki prave preteškima, jer ne znaju.....

Post Reply