HEPEK, ili "Deus ex machina"

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Mecena

HEPEK, ili "Deus ex machina"

Post by Mecena » 06/10/2011 19:04

Kada gledam političare, kada čitam novine, ili dobar dio forumaša...

...stičem utisak da je sve ovo bezizlazno, vrzino kolo. Iste priče, ista distanca, nigdje rješenja na pomolu... Kao da sam svjedok antičke drame, ili, pak farse u kojoj se sve toliko zakomplikovalo da spas dolazi izvana, odnosno odzgo, pojavom "Deus ex machina".

Zaista, baš me zanima da li ljudi vide rješenje i kako ono izgleda? Kao "Hepek" iz Naderalista, ili nekako drugačije?

Molim vas, samo inventivne odgovore, dosta je bilo retoričkih repriza, svih ovih dosadnih godina. Izvolite.

Mecena

Re: HEPEK, ili "Deus ex machina"

Post by Mecena » 06/10/2011 19:28

zagazaga wrote:Ako ne procitamo tvoj inventivni odgovor na postavljeno pitanje, naravno bez retorickih repriza svih ovih ''dosadnih'' godina, tema ce biti zakljucana.
Pojava harizmatične ličnosti iz naše sredine koja će objediniti ljude.
Integralna ličnost, osoba, kao "hepek" ili Deus ex Machina.

Jel' ostaje tema?

Averus
Has thanked: 18 times
Been thanked: 12 times

Post by Averus » 06/10/2011 19:28

zagazaga wrote:Ako ne procitamo tvoj inventivni odgovor na postavljeno pitanje, naravno bez retorickih repriza svih ovih ''dosadnih'' godina, tema ce biti zakljucana.
ne bi valjda nekome ko ima Sephiroth avatar zaključ'o temu? :(

zavrzlama
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 06/10/2011 19:50

Mecena wrote:Kada gledam političare, kada čitam novine, ili dobar dio forumaša...

...stičem utisak da je sve ovo bezizlazno, vrzino kolo. Iste priče, ista distanca, nigdje rješenja na pomolu... Kao da sam svjedok antičke drame, ili, pak farse u kojoj se sve toliko zakomplikovalo da spas dolazi izvana, odnosno odzgo, pojavom "Deus ex machina".

Zaista, baš me zanima da li ljudi vide rješenje i kako ono izgleda? Kao "Hepek" iz Naderalista, ili nekako drugačije?

Molim vas, samo inventivne odgovore, dosta je bilo retoričkih repriza, svih ovih dosadnih godina. Izvolite.

Pa problem pravi samo srbija i njeno ne mirenje sa moralnim,strateskim i vojnim porazom ...znaci rjesenje je sledece..

srbija prizna Kosovo i saopsti srbima na Kosovu da je Kosovo njihova drzava,Pristina glavni grad i krenu u razgovor sa Pristinom o procesu pomirenja i medjdrzavnog uvazavanja,javno saopsti BIH srbima da je BIH njihova drzava ,Sarajevo glavni grad i da su ratovali za pogersne i bolesne ciljeve...saopsti srbima u Hrvatskoj da je Hrvatska njihova drzava,Zagreb glavni grad,i otpocne sa Hrvatskom realizaciju povrataka srba u Hrvatsku...

sav napredak bivsih drzava SFRJ koci srbija,a razlog je vec naveden na pocetku ovog posta...

Bosnolog

Post by Bosnolog » 06/10/2011 20:07

Eh tebe Zavrzlama,pa da Cosica strefi infarkt,pa nije Srbija jos dosla na te demokrtske grane da kaze istinu nakon sto je sunarodnike dvije decenije lagala,a i nema ko da im to kaze,oni sto to govore njih prozivaju da su narkomani i neuracunljivi poput Cede Jovanovica,doduse danasnja sprdnja kako je otac nacije dobio Nobelca je bilo hepekiranje te dvodecenijske propast politicke licnosti,samo se bojim da Hepek nije dovoljno kalibriran da bi se uspjesno primjenio na sire mase....Potrebno je pjacati kalibraciju Hepeka ili cekati da vrijeme ucini svoje,.....znas vec onaj vic sa kineskim triperom,.....

zavrzlama
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 06/10/2011 20:20

Bosnolog wrote:Eh tebe Zavrzlama,pa da Cosica strefi infarkt,pa nije Srbija jos dosla na te demokrtske grane da kaze istinu nakon sto je sunarodnike dvije decenije lagala,a i nema ko da im to kaze,oni sto to govore njih prozivaju da su narkomani i neuracunljivi poput Cede Jovanovica,doduse danasnja sprdnja kako je otac nacije dobio Nobelca je bilo hepekiranje te dvodecenijske propast politicke licnosti,samo se bojim da Hepek nije dovoljno kalibriran da bi se uspjesno primjenio na sire mase....Potrebno je pjacati kalibraciju Hepeka ili cekati da vrijeme ucini svoje,.....znas vec onaj vic sa kineskim triperom,.....

Da je srbija lagala svoje sunarodnike a oni nasjeli na te lazi,bi bilo dobro....danas bi mi imali normalno drustvo,skoro zaboravljene ratne teme,konsolidovane medjuljudske i medjunacionalne odnose i BIH uredjenu na ekonomsko-geografskim kriterijima....problem je sto je vecina srba znla za te lazi,ali su vjerovali u izvodljivost cilja koji su morali da odrade po naredbi svojih politickih i vojnih lidera,pa se nisu ni obazirali na te lazi...sad je zajeb sto cilj nije ostvaren....

Bosnolog

Post by Bosnolog » 06/10/2011 22:19

Problem je sto su oni sebe precjenili a drugu goloruku stranu podcjenili a posebno ispoljena brutalnost prema golorukim komsijama,njihovog ubijanja,zatvaranja u konc logore,etnickog ciscenja,pljacke i silovanja je posebna prica,

Sve ove presude i dokazi koji islivavaju kao i masovne grobnice,te posljedice velikosrpskih poraza na svim poljima,izgubljenih ratova,presuda,moralnog poraza,vojnih poraza i devastirane privrede sa najnizim primanjima u regij i sve vecim zaduzenjima ih cini jos frustriranijim i fasisoidnijim,

Oni su to svo zlo cinili pozivajuci se na Boga,uz blagosov crkvenjaka su cinili ta zlodjela jer su ih oni blagosiljali i pravdali sa duhovne strane,....

Ideolosko politicko i duhovno rukvodstvo je lagalo kako su ugorzeni i da im nema zivota i opstanka sa drugima oko njih van Srbije i tako ih satanizovali kako bi iz preventivnih razloga u cilju pretvaranja Yugoslavije u etnicki cistu Srboslaviju,drzavu svih Srba satanizovali do te mjere da pocnu da ubijaju i progone svoje komsije od svog praga do sela i gradova i tako drzavu po drzavu,.....

Srbija se nije suocila sa posljeicama dvodecenijske zlocinacko ideeoloske proslosti vec dodatno radikalizovala.Nju tek ceka suocavanje sa posljedicama istine koju ne smiju saopstiti iako ima dobar broj Srba koji je svjestan toga ali su u grcu i strahu da to objelodane jer imaju vlastiti politicki DB gestapo koji ce im doci glave,pa cak da Zlobu okrive za sve propasti,ali je to slab izgovor jer se zna da nikako sam nije mogao to sve uraditi,....

Srbija ima dva izbora ici na poslednji ulog daljih sukoba sto bi bilo ravno samoubistvu ili cekati bolja politicka i geostrateska vremena kao propast Amerike i Evrope a jacanje Rusije i Kine sto je kockanje na nevideno,cime rizikujuci dalje propadanje i smanjivanje pa cak biti suocen sa mogucim nadolazecim gradanskim ratom unutar Srbije,

Trecu opciju ja ne vidim osim da izazovu WWIII po uzoru na izazvani WWI pokusaju reprizirati otimacinu i prosirenje na sujedne drzave etnicki ciste Srboslavije,samo sto to moze biti i kraj ne samo Srbije vec i citave regije.

Mecena

Post by Mecena » 07/10/2011 04:20

zavrzlama wrote: Pa problem pravi samo srbija i njeno ne mirenje sa moralnim,strateskim i vojnim porazom ...znaci rjesenje je sledece..

srbija prizna Kosovo i saopsti srbima na Kosovu da je Kosovo njihova drzava,Pristina glavni grad i krenu u razgovor sa Pristinom o procesu pomirenja i medjdrzavnog uvazavanja,javno saopsti BIH srbima da je BIH njihova drzava ,Sarajevo glavni grad i da su ratovali za pogersne i bolesne ciljeve...saopsti srbima u Hrvatskoj da je Hrvatska njihova drzava,Zagreb glavni grad,i otpocne sa Hrvatskom realizaciju povrataka srba u Hrvatsku...

sav napredak bivsih drzava SFRJ koci srbija,a razlog je vec naveden na pocetku ovog posta...
Ma ja bolan, Srbija, nego ko... Da nije ote Srbije, ni onog belaja sinoć u Saraj'vu ne bi bilo. Sve se ovo natakarilo jedno na drugo samo zbog ote Srbije.

tbv

Post by tbv » 07/10/2011 04:56

@Mecena

jarane, primi ovo kao prijateljski savjet, nije mrznja prema tvojoj nostalgiji, vec kasnis 25 godina...

Mecena

Post by Mecena » 07/10/2011 04:58

tbv wrote:@Mecena

jarane, primi ovo kao prijateljski savjet, nije mrznja prema tvojoj nostalgiji, vec kasnis 25 godina...
Kak'a nostalgija, tbv?

tbv

Post by tbv » 07/10/2011 05:00

Mecena wrote:
tbv wrote:@Mecena

Kak'a nostalgija, tbv?
prema jugoslaviji

Mecena

Post by Mecena » 07/10/2011 05:04

tbv wrote: prema jugoslaviji
Nema SANU i Memoranduma? Velikosrpstva? Dobro sam proš'o. Fala ti, gdje čuo i ne čuo.
Ma kakav jugonostalgičar. Samo sam sit socijalnog autizma i mržnje.

Žao mi naroda.

Ni manje, ni više.

Mecena

Post by Mecena » 07/10/2011 05:06

Ja sam jednostavno UVJEREN, da svi mi ponaosob i svi skupa, možemo mnogo više.
Mnogo više i mnogo bolje od ovoga danas.

Kako u BiH, tako i u "regiji" (sek, da povratim od ove odvratne floskule... ).

roštilj

Post by roštilj » 07/10/2011 05:08

Mecena wrote:Kada gledam političare, kada čitam novine, ili dobar dio forumaša...

svuda je povjerenje biraca u politicare malo. bar medju pismenim ljudima. pogledaj recimo povjerenje biraca u ujedinjenom kraljevstvu. vise niko pismen ne vjeruje da predjsednik vlade ili ministri imaju ikakvog dodira sa stvarnim problemima ljudi i da mogu da ponude bilo kakva rjesenja. demokratija je postala farsa kad je evidentno da kapitalizan ne moze da funkcionise za dobrobit sviju vec samo najbogatijih.

problem kod nas je malo dublji jer su u engleskoj politicari samo pijuni velikog kapitala a kod nas pijuni pijuna velikog kapitala. kod nas se slusa sta kazu trecerazredne americke diplomate koje spomenu bosnu a sam predsjednik s.a.d. ne zna dje glavom udara ni sta bi od sebe.

Skijaš
Been thanked: 6 times

Post by Skijaš » 07/10/2011 05:12

...stičem utisak da je sve ovo bezizlazno, vrzino kolo.
Rješenje je jednostavno, samo ako želimo biti pravedni, ako ne želimo zajebati "one druge". Tačno se zna šta i koju grupu žulja, Hrvatima i Srbima treba visok stepen decentralizacije kako ih se ne bi poklopilo u strogo centralizovanoj državi kojom bi Bošnjaci (svojom brojnošću) neprikosnoveno vladali. A Bošnjacima se utjeralo strah u kosti od svakog oblika etničke decentralizacije, jer se istu redovno pokušava graditi na ratnim zločinima, na protjerivanju i ograničavanju njihovog životnog prostora na trokut Sarajevo - Zenica - Tuzla.

Znači ako u jednačinu ubaciš potrebu za visokim stepenom decentralizacije ( X ) i odbijanje bilo kakvog oblika etničke podjele ( Y ), dobiješ X+Y= decentralizacija bez etničkog karaktera. To se može jako jednostavno postići i to na sadašnjem modelu bez nekakvih radikalnih promjena, ukidanja postojećih ili stvaranja trećeg entiteta.

Mecena

Post by Mecena » 07/10/2011 05:15

Skijaš wrote:
To se može jako jednostavno postići i to na sadašnjem modelu bez nekakvih radikalnih promjena, ukidanja postojećih ili stvaranja trećeg entiteta.
Kako, svega ti? Baš sam znatiželjan.

tbv

Post by tbv » 07/10/2011 05:18

Mecena wrote:
tbv wrote: prema jugoslaviji
Nema SANU i Memoranduma? Velikosrpstva? Dobro sam proš'o. Fala ti, gdje čuo i ne čuo.
Ma kakav jugonostalgičar. Samo sam sit socijalnog autizma i mržnje.

Žao mi naroda.

Ni manje, ni više.
ma jok ba nisam ja takav, neko te laze... to je za cetnike, i pocetnike, vjerujem da nisi jedan od njih...
i ja sam sit mrznji, ali sam vise sit onih sto negiraju zlocine, sto ne prihvataju istinu, vec tragaju za svojom, onih sto nas sve koce na balkanu samo da bi njihova bila zadnja, i sl..

zao je i meni naroda, ali i zivotinja koje stim narodom zive...

roštilj

Post by roštilj » 07/10/2011 05:21

Skijaš wrote:

Rješenje je jednostavno, samo ako želimo biti pravedni, ako ne želimo zajebati "one druge". Tačno se zna šta i koju grupu žulja, Hrvatima i Srbima treba visok stepen decentralizacije kako ih se ne bi poklopilo u strogo centralizovanoj državi kojom bi Bošnjaci (svojom brojnošću) neprikosnoveno vladali. A Bošnjacima se utjeralo strah u kosti od svakog oblika etničke decentralizacije, jer se istu redovno pokušava graditi na ratnim zločinima, na protjerivanju i ograničavanju njihovog životnog prostora na trokut Sarajevo - Zenica - Tuzla.

Znači ako u jednačinu ubaciš potrebu za visokim stepenom decentralizacije ( X ) i odbijanje bilo kakvog oblika etničke podjele ( Y ), dobiješ X+Y= decentralizacija bez etničkog karaktera. To se može jako jednostavno postići i to na sadašnjem modelu bez nekakvih radikalnih promjena, ukidanja postojećih ili stvaranja trećeg entiteta.

i to da se to uradi sta bi onda bilo? ovu zemlju valja popljackati i porobiti na neki nacin i da veliki kapital nekim cudom odustane od najjednostavnijeg i najuspjesnijeg modela zvanog zavadi pa vladaj, izmislili bi nesta novo.

tbv

Post by tbv » 07/10/2011 05:26

Mecena wrote:
Skijaš wrote:
To se može jako jednostavno postići i to na sadašnjem modelu bez nekakvih radikalnih promjena, ukidanja postojećih ili stvaranja trećeg entiteta.
bez uplitanja Hrvatske, Srbije, MZ i USA, i cistim dogovorom bh. naroda, kroz demokratiju i vladavinu prava...

Skijaš

Post by Skijaš » 07/10/2011 05:32

Mecena wrote:
Skijaš wrote:
Eliminacijom diskriminirajućeg naziva i obilježja manjeg entiteta, te eliminacijom bilo kakve institucionalne diskriminacije na kantonalnom nivou. Postane svejedno gdje živiš, niko te ne jebe u mozak tim nametanjem statusa manjine, imamo visok stepen decentralizacije i svi sretni.

Mecena

Post by Mecena » 07/10/2011 05:36

tbv wrote: bez uplitanja Hrvatske, Srbije, MZ i USA, i cistim dogovorom bh. naroda, kroz demokratiju i vladavinu prava...
Mislim da je to moguće.
Definitivno.

Skijaš

Post by Skijaš » 07/10/2011 05:36

roštilj wrote:
Skijaš wrote:

i to da se to uradi sta bi onda bilo? ovu zemlju valja popljackati i porobiti na neki nacin i da veliki kapital nekim cudom odustane od najjednostavnijeg i najuspjesnijeg modela zvanog zavadi pa vladaj, izmislili bi nesta novo.
Pa i djeca tvoje djece će imati probleme u životu, ko zna, možda oni budu muku mučili sa nekim novim Hunima. Ono što mi možemo je ograničiti se na ovo što je ispred nas, iskalkulisati kako da to pravedno riješimo i mirna Bosna, mirna Hercegovina.

Mecena

Post by Mecena » 07/10/2011 05:37

Skijaš wrote:
Mecena wrote:
Skijaš wrote:
Eliminacijom diskriminirajućeg naziva i obilježja manjeg entiteta, te eliminacijom bilo kakve institucionalne diskriminacije na kantonalnom nivou. Postane svejedno gdje živiš, niko te ne jebe u mozak tim nametanjem statusa manjine, imamo visok stepen decentralizacije i svi sretni.
Mislim da si nerealan. Ipak nam treba "hepek" :mrgreen: !

Mecena

Post by Mecena » 07/10/2011 05:39

Skijaš wrote: Pa i djeca tvoje djece će imati probleme u životu, ko zna, možda oni budu muku mučili sa nekim novim Hunima. Ono što mi možemo je ograničiti se na ovo što je ispred nas, iskalkulisati kako da to pravedno riješimo i mirna Bosna, mirna Hercegovina.
A Huni su, biva - Srbi?
I, misliš da si realan?

Skijaš

Post by Skijaš » 07/10/2011 05:39

Mecena wrote:
Skijaš wrote:
Mecena wrote:
Mislim da si nerealan. Ipak nam treba "hepek" :mrgreen: !
Ovo je tvoja tema, ako ti je do zajebancije, temu nisi trebao postavljati na podforum 'politika'

Post Reply